Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE: wciąż brak porozumienia z TP w sprawie stawek i inwestycji

UKE: wciąż brak porozumienia z TP w sprawie stawek i inwestycji

LuiN 22 Września 2009 09:01

0 0

Nie udało się jeszcze uzgodnić z TP poziomu inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną oraz stawek hurtowych - poinformowała PAP Anna Streżyńska, prezes UKE. Tymczasem Maciej Witucki, prezes TP mówi, że porozumienie już jest.

Według Wituckiego obecnie trwają prace nad aspektami prawnymi porozumienia, sama zaś zgoda między TP a UKE została już osiągnięta. Innego zdania jest jednak Streżyńska.

Problemem jest przepustowość łączy - na świecie budowana jest infrastruktura o przepustowości nawet 100 Mb/s, tymczasem TP proponuje nam 2 Mb/s. Celem porozumienia z TP jest przyłączenie 1 mln osób do przewodowego Internetu o dobrej przepustowości, który ma zagwarantować coś więcej niż tylko obsługę poczty email i Gadu-Gadu.




W ramach negocjacji Streżyńska zaoferowała, że jeśli TP będzie inwestować, to UKE nie obniży stawek, które płaci konkurencja za dostęp do infrastruktury TP (WLR, BSA i LLU).

Telekomunikacja Polska w ciągu 2,5 - 3 lat chce zainwestować do 3 mld zł w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Dzięki inwestycjom powstanie 440 tys. nowych linii telefonicznych, a 560 tys. zostanie przebudowanych, aby mogły świadczyć usługi szerokopasmowego Internetu.

Teraz pozostaje pytanie jak bardzo "szeroko-pasmowy" ten Internet będzie.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 13
  • 0

    1. ~Pedros  2009-09-22 09:23:30  host: proxy.netia.pl

    "Teraz pozostaje pytanie jak bardzo "szeroko-pasmowy" ten Internet będzie" >>> chyba nie bardzo będzie skoro walczą o jedyne 2 Mb/s , szkoda bo inni operatorzy alternatywni nie będą walczyć prędkościa na startych kablach TP :/ w mieście jak w mieście ale miasteczka i wsie to długo będą czekać na "cywilizowany" internet , no chyba ze WiMax ... :)

  • 0

    2. ~dede  2009-09-22 09:28:42  host: don62.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wimax to akurat w Erze, nie w TP. rzeczywiście te 2mb/s to trochę mało jak na obecne trendy i możliwości

  • 0

    3. ~Pedros  2009-09-22 09:46:33  host: proxy.netia.pl

    @2 raczej bardziej mi chodziło o WiMax'a w Netii nie w Erze (ma dość zaporowe ceny)

  • 0

    4. ~minieri  2009-09-22 09:57:08  host: dpl212.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @2 2mb/s to nie jest mało jak weźmiemy pod uwagę fakt że niektórzy w ogóle nie mają co liczyć na stały net. Ja bym poczekał na inwestycje. Od decyzji UKE trochę pewnie potrwa, a w czasie wyjdzie wszystko. Ja jestem dobrej myśli, modernizują telewizję, wprowadzają satelitarne vod przez Astrę, to dobry prognostyk przed wszelkimi zmianami.

  • 0

    5.  2009-09-22 10:23:39

    Świetny interes. Wydajesz 3 miliardy (ile to procent dziury Rostowskiego?), cieszysz się rok (1 milion nowych abonentów x ARPU - koszt) i oddajesz alternatywnym. To się nie zapina finansowo. Hmm dlaczego tp nie chce się tak łatwo zgodzić? Hmm, Bardzo bardzo dziwne

  • 0

    6. ~war  2009-09-22 11:31:30  host: adoh69.neoplus.adsl.tpnet.pl

    w Japonii od roku mają 1000mb/s w cenie 130zł w umowie na 2 lata więc dlaczego jesteście tak zakompleksieni aby zadawalać się prehistroryczną technologią jaką TPSA proponuje? To przecież monopolista na Polskim rynku i on dyktuje droge rozwoju Polskiego internetu. Jedym słowem leczcie się z kompleksów

  • 0

    7. ~huba  2009-09-22 11:38:05  host: aamc52.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tu nie chodzi o kompleksy, tylko o trochę realizmu, co mi z tego, że w Japonii jest 1000 Mb/s, wiadomo, że technologicznie Ja[ponią nie jesteśmy. A te 2 Mb w TP do codziennego korzystania da radę...

  • 0

    8. ~dither  2009-09-22 12:17:57  host: host-79.173.1.9.tesatnet.pl

    tylko ze koszt budowy dzis sieci 1gbit jest taki jak kiedys 10 mbit, dlatego oferte tpsa trzeba wrecz wysmiac. jesli zostanie podpisana zgoda w polsce przez 3 lata nie ruszy w sprawie internetu szerokopasmowego. dodam jeszcze iz na sieci 1gbit mozna puscic sygnal 10gbit. tpsa jest ostoja zacofania(kiedys po co nam swiatlowody gdy mamy miedz).

  • 0

    9. ~n  2009-09-22 13:01:27  host: 188.33.182.146

    8. No to po co skazywać innych operatorów na sieć tej niedobrej tp, jak mogą sami coś wybudować co nie będzie "ostoją zacofania"? ;D Realizmu trochę :)

  • 0

    10.  2009-09-22 14:14:09

    Jakoś nie zdarzyło sie, żeby Netia albo inny operator budował infrastrukturę w terenach rozproszonych ( małe miasteczka i wsie) - czasami cos zbuduje w mieście ale to teź rzadkość. Jak wybudowałem domek i chciałem przenieść kabelek z bloku, to tpsa powiedziała że nie bo nie budują. Poszedłem do Netii a ci do mnie: idź Pan do tpsy niech zbuduja, to my Pana chętnie wtedy podepniemy. Niezrażony poszedłem do Dialogu - ta sama spiewka. No to jak ma sie rozwijac internet jak nikt nie chce budować? Jak tpsa wybuduje 2mb/s to bedę bardzo szczęśliwy. Nie znosze monopolisty, ale okazuje się, że reszta to tylko hieny.

  • 0

    11. ~  2009-09-22 19:14:50  host: p08-07.opera-mini.net

    Nie wiem jak to tam u nich, ale to juz dawno powinno byc rozwiazane w jakis sposob. Nie tak dawno bylo info o tym ze sie dogadali. Teraz ze nie. Chyba nie moga znalesc rozwiazania...

  • 0

    12. ~dither  2009-09-23 09:54:15  host: host-79.173.1.9.tesatnet.pl

    netia i dialog to nie firmy charytatywne zeby inwestowac w malo oplacalne inwestycje (bo wg urzednikow internet jest wszedzie i nie ma potrzeby dawac doplat do dostarczania internetu, po mimo funduszy z EU)

  • 0

    13. ~Chrome_TP  2009-09-23 15:29:36  host: 212.160.172.70

    Dither -tak na marginesie to samo TP to też nie jest firmą charytatywną ;] - Ja osobiście cieszę się że ludzie powoli otwierają oczy zamiast tylko ślepo i bezkrytycznie przyklaskiwać UKE - nic tak nie wpływa na poprawę perpektywy ludu gdy sam problem da im kopa w zadek i odczują realne konsekwencje pewnych działań zamiast tylko o nich słyszeć - przypomnę że przeszło 3 lata temu mówiliśmy, że taka regulacja skończy się tym to co mamy teraz - wtedy to nas [TP] tylko wyśmiewano, lżono przez zapędzony tłum ślepo klaskający UKE- a czym się to skończyło ? - teraz to my się śmiejemy(gorzko), a wy macie co macie lub dokładniej rzecz biorąc coraz częsciej nie macie... ;]

Dodaj swoją opinię