Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE w 2009 roku - pół miliarda dla budżetu państwa

UKE w 2009 roku - pół miliarda dla budżetu państwa

WitekT 6 Stycznia 2010 14:55

0 0

UKE uzyskał w 2009 roku dochody budżetowe w wysokości 585 mln zł, przy wydatkach bieżących i inwestycyjnych w wysokości 84,1 mln zł.

W ustawie budżetowej na 2009 rok dla UKE zostały zaplanowane dochody w kwocie 481,5 mln zł. Wysokość faktycznie pozyskanych przez UKE dochodów dla Budżetu Państwa, według stanu na 31. grudnia, wyniosła 585 mln zł.

Główne źródła dochodów Budżetu Państwa z tytułu działalności regulacyjnej prowadzonej przez Prezesa UKE to:
• opłaty roczne za prawo do dysponowania częstotliwościami - 233 mln zł,
• wpływy z tytułu opłat koncesyjnych - 190 mln zł,
• opłaty za prawo do wykorzystywania zasobów numeracji - 75 mln zł.




Pozostałe dochody pochodzą m.in. z wpływów z opłaty telekomunikacyjnej, grzywien i innych kar pieniężnych, z najmu i dzierżawy, ze sprzedaży składników majątkowych, a także odsetek od nieterminowych wpłat.

Plan wydatków budżetowych UKE został na koniec ubiegłego roku wykonany w kwocie 84,1 mln zł.

Przypomnijmy, że w 2010 roku operatorzy telekomunikacyjni wpłacą ponad 20 mln zł na działanie UKE i ministra właściwego ds. telekomunikacji w związku z tzw. opłatą telekomunikacyjną. Szerzej pisalismy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 0

    7.  2010-01-06 18:35:59

    Rozśmieszony: więc Twoje porównanie było niewłaściwe.

  • 0

    8. ~Rozśmieszony  2010-01-06 18:53:32  host: ip-89-174-122-145.multimo.pl

    W kwestii uzyskiwania dochodów przez UKE? Jak najbardziej właściwe. Inkasent też ma taki "dochód" ile zbierze w imieniu gazowni a nie działając jako samodzielny podmiot.

  • 0

    9.  2010-01-06 18:59:34

    Rozśmieszony: czy inkasent ma moc nakładania kar z własnej inicjatywy? Czy decyduje o warunkach konkursów na budowę sieci gazowniczej?

  • 0

    10. ~Rozśmieszony  2010-01-06 19:18:00  host: ip-89-174-122-145.multimo.pl

    A czy ktoś powiedział prezesowi UKE: idź swórz urząd i działaj według własnego uznania i bez żadnej kontroli?

  • 0

    11.  2010-01-06 19:21:52

    Rozśmieszony: odpowiedz najpierw na moje pytania.

  • 0

    12. ~brawo UKE!  2010-01-06 19:26:33  host: adlk25.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie znam w Polsce innego dobrze dzialajacego organu panstwowego niz UKE. Gdyby kazdy urzad mial takiego prezesa jak ma UKE to Polska zapewne bylaby piekniejszym krajem i bardziej przyjaznym obywatelowi. Na ten rok zeycze wszystkim i sobie samych takich urzedow jak UKE.

  • 0

    13. ~brawo UKE!  2010-01-06 19:31:07  host: adlk25.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "A czy ktoś powiedział prezesowi UKE: idź swórz urząd i działaj według własnego uznania..." - TAK! Ten urzad byl budowany praktycznie od podstaw i ma duza niezaleznosc w dzilaniu. I jak widac bardzo sprawdnie wykorzystuje swoja niezaleznosc. Gdyby pozwolono im jeszcze tworzyc i uchwalac ustawy zwiazne ze swoja dzilalnoscia i tu juz w ogole byloby cudownie. Bo to jedyne co ich blokowalo, tzn. mieli wolna reke ale w ramach obowiazujacego prawa ktore bylo kulawe - teraz juz sie czesciowo poprawilo dzieki ich zaangazowaniu i naciskom na zmiany odgórne.

  • 0

    14. ~Rozśmieszony  2010-01-06 19:42:15  host: ip-89-174-122-145.multimo.pl

    11@ Odpowiedź na moje pytanie jest również odpowiedzią na twoje pytanie. Dość oczywista odpowiedzią - dodałbym:) @13 i 14: właściwie nie wiem co robić czytając twoją wypowiedź: śmiać się czy płakać. Bądź prosze tak uprzejmy i napisz czy twoja wypowiedź jest na wesoło czy na poważnie...

  • 0

    15.  2010-01-06 19:43:25

    Rozśmieszony: poproszę o wersję dla mniej kumatych - poproszę o prostą odpowiedź na moje pytania.

  • 0

    16. ~Rozśmieszony  2010-01-06 19:51:50  host: ip-89-174-122-145.multimo.pl

    @15 Drogi Witaku, z czystej sympatii do twojej osoby postaram się to rozpisać tak żebyś zrozumiał: inkasent z gazowni, podobnie jak UKE działa na podstawie kompetencji przyznanych mu przez władzę zwierzchnią. Dzięki temu że ktoś ustalił reguły działania i inkasenta i UKE nie may do czynienia z sytuacją w której inkasent nakłada kary bądź rozpisuje konkursy jak również nie mamy do czynienia z sytuacją w której UKE zaczyna się rządzić według własnego widzimisię. Dzięki temu rozwiązaniu pan inkasent spisuje licznik i grzecznie mówi do widzenia a UKE nie zakłada podsłuchów, nie tworzy uzbrojonych brygad interwencyjnych do pacyfikowania złych telekomów. Czy jest dostatecznie prosto? Jeśli nie to nie wiem jak u was jest z wrzucaniem rysunków ale mogę to opisać w prostej historii obrazkowej: wesołe postacie, ciepłe kolory, przesłanie z morałem. Wtedy mam nadzieję każdy zrozumie.

  • 0

    17.  2010-01-06 19:56:48

    Rozśmieszony: zauważyłem, że kiedy pytanie jest dla Ciebie niewygodne, to albo wprost mówisz, że na nie nie odpowiesz (EBIDTA), albo tak, jak tu, ciągle kluczysz. Ciągle nie odpowiedziałeś na moje pytanie - nie wiem, może go nie zrozumiałeś?

  • 0

    18. ~Rozśmieszony  2010-01-06 20:00:58  host: ip-89-174-122-145.multimo.pl

    Drogi Witku, na pytanie dlaczego nie zabieram głosu w sprawie EBIDTA odpowiadałem ci wielokrotnie i to tak wyraźnie jak tylko się da przy pomocy czarnych liter na białym tle. Tak samo jest teraz - moim zdaniem odpowiedź jest czytelna i jasna nawet dla dziecka,dla ułatwienia użyłem nawet zwrotów których ty użyłeś żeby łatiwej było ci odnaleźć odpowiedź w odpowiedzi. Za chwilę zacznę się obawiać że pisząc o wersji podpwiedzi dla niekumatych nie miałeś na myśli pozostałych czytelników...

  • 0

    19.  2010-01-06 20:09:23

    Rozśmieszony: ciągle nie odpowiedziałeś na pytanie... Oczywiście różnicy pomiędzy nakładaniem kary wg taryfy (inkasent) a kształtowaniem konkursów na częstotliwości (wpływ na końcową liczbę punktów zaoferowanych pieniędzy i/lub tempa rozwoju) nie widzisz... Ja w tym momencie nie widzę celu dalszej naszej rozmowy. Po raz kolejny udało Ci się mnie złapać na jałowej rozmowie. PS. A o EBIDTA napisałeś, że nie możesz odpowiedzieć, bo się nie znasz na finansach, co nie przeszkadzało Ci dyskredytować mojego obiektywizmu i warsztatu.

  • 0

    20. ~Rozśmieszony  2010-01-06 20:16:05  host: ip-89-174-122-145.multimo.pl

    Bo odnosiłem się tylko i wyłącznie do tego w jaki sposób i inkasent i uke "zarabiają" Bez względu na to w jakich detalach opiszesz role inkasenta to nie zmieni postaci rzeczy że to w dalszym ciągu będzie realizacja przyznanych uprawnień i działania według przyznanych kompetencji. Masz racje, ale tylko częściowo: miałem zastrzeżenia do twojego obiektywizmu i warsztatu ale w krytyce w żaden sposób nie dotknąłem kwestii EBIDTA. Poza tym czytając posty odnosze wrażenie że sporo osób i to mniej subtlenie zarzuca ci brak obiektywizmu i sprzyjanie tylko jednej stronie...

  • 0

    21. ~brawo UKE!  2010-01-06 21:35:46  host: adlk25.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @14 ja pisalem o faktach wiec na powaznie, a te fakty są... wesołe. A czy powinienes smiac sie czy plakac tego nie wiem, to zalezy. Jesli dotyka cie sprawne dzialanie urzedu i wplywy do budzetu panstwa z tego tytulu... a wiadomo ze jak cala rzesza ludzi sie cieszy to ktos z tego powody musi plakac.

  • 0

    22. ~Super !  2010-01-06 23:01:23  host: acjg69.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak UKE takie dochodowe i wspaniale to niech moze rzad stworzy 100x wiecej takich UKE ?! - Bedzie sie zylo dostatnio i dobrze kazdemu - Zniknie dziura budzetowa skoro tak dobrze wszystkie UKE beda dzialac ... A tak na powaznie to ... Co UKE takiego sprzedalo ze osiagnelo taki przychod ?! Co to za "Produkt" ktory tak latwo sie sprzedal ? :) Ludzie Myslcie - a przyklad inkasenta z gazowni jest calkiem zasadny ... tylko nie wiem czemu taki urzad az tyle kosztuje !!!!

  • 0

    23. ~VitekT  2010-01-07 09:42:38  host: 217.116.98.2

    WitekT: UKE pobiera nalezności i tyle. Jest faktycznie inkasentem. Piszesz, że kary nakłada. OK. Pytanie tylko: ile tych kar TP zapłaciła (bo tu akurat wolumen był największy)?

  • 0

    24.  2010-01-07 09:59:05

    VitekT: czemu pominąłeś konkursy na częstotliwości?

  • 0

    25. ~beznick  2010-01-07 13:54:37  host: 212.160.172.70

    #13: UKE już tworzy ustawy a w przyszłości może i NIK nie będzie UKE potrzebny. Czy ktoś policzył o ile zmniejszyły się płacone przez firmy podatki z powodu mniejszych przychodów telekomów i inwestycji (-brawo UKE!)

  • 0

    26. ~Rozśmieszony  2010-01-07 17:19:03  host: ip-89-174-122-145.multimo.pl

    @24 uczepiłeś się tych konkursów jak rozpaczlwej deski ratunku...

Dodaj swoją opinię