Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE twierdzi, że TP żongluje kosztami i nakłada 50% marży

UKE twierdzi, że TP żongluje kosztami i nakłada 50% marży

WitekT 18 Grudnia 2006 13:20

0 0

14. grudnia Telekomunikacja Polska przekazała prezesowi UKE informację o nowym cenniku i regulaminie usługi neostrada tp, zawierającym opłatę 30 zł netto za świadczenie usługi bez abonamentu telefonicznego. UKE twierdzi, że w trakcie dotychczas prowadzonych postępowań związanych z zatwierdzaniem cenników, TP przedłożyła informacje dotyczące kosztów utrzymania łącza odbiegające znacząco od tej ceny i zamykające się kwotą 22 zł netto.

Cennik i regulamin nie zostały przekazane prezesowi UKE do akceptacji zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym, które nakazuje takie przedłożenie w terminie co najmniej 30 dni przed planowanym terminem wprowadzenia w życie cennika lub regulaminu świadczenia usług lub ich zmian. Stanowi to naruszenie Prawa Telekomunikacyjnego, podlegające karze pieniężnej - napisało UKE w komunikacie.

W tabeli 2 wspomnianego cennika wprowadzono miesięczną opłatę abonamentową za utrzymanie łącza TP w wysokości 30 zł netto. UKE twierdzi, że w trakcie dotychczas prowadzonych postępowań związanych z zatwierdzaniem cenników TP przedłożyła informacje dotyczące kosztów utrzymania łącza odbiegające znacząco od ww. ceny i zamykające się kwotą 22 zł netto. Zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym naruszenie obowiązku określania cen usług na podstawie kosztów ich świadczenia podlega karze pieniężnej. Ceny usług telekomunikacyjnych powinny być ustalane przez dostawcę usług na podstawie przejrzystych, obiektywnych i niedyskryminujących kryteriów - argumentuje Urząd.




Prezes UKE stoi na stanowisku, że utrzymanie łącza nie jest odrębną usługą, lecz elementem kosztów usługi rozdzielonej od samej neostrady tp, do tej pory - zgodnie z deklaracją TP - nieujętym w cenie neostrady tp i w całości przeniesionym do abonamentu telefonicznego. Dla potrzeb świadczenia usługi naked DSL koszt utrzymania łącza powinien być dodany do pozostałych elementów kosztów świadczenia usługi neostrada tp, a nie traktowany jako dodatkowa usługa i obciążany marżą szacowaną przez prezesa UKE na ponad 50%.

18. grudnia wszczęte zostało postępowanie w sprawie nałożenia kary na TP z tytułu naruszenia art. 46 ust. 3 pkt 3 i 4 w związku z art. 48 i art. 221 ust. 1 oraz art. 61 ust. 2 Prawa Telekomunikacyjnego.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 0

    17. ~ptok  2006-12-18 17:15:47  host: chello062179028189.chello.pl

    @blom. Jest XXI wiek. Co to znaczy nie korzystaj? Tak samo reguluje się ceny gazu czy prądu, żeby dostawca nie mógł narzucać bajońskich opłat, tylko dlatego,że ma monopol. Dostęp do internetu nie jest już żadnym luksusem, jest niezbędny do rozwoju społeczeństwa /czytaj: człowieka/ Dopóki telefranca ma pozycję dominującą, musi byc niezależny od niej regulator. Tak samo zwalcza się zmowy cenowe, nawet jeżeli jest kilku dostawców jakichś usług. Taka jest rola państwa, czy Ci się to podoba czy nie.

  • 0

    18. ~Greg  2006-12-18 17:56:23  host: 163-dzi-10.acn.waw.pl

    :)ale jazgot

  • 0

    19. ~Greg  2006-12-18 17:58:28  host: 163-dzi-10.acn.waw.pl

    Ciekaw jestem jak UKE oszacowało te 50% skoro nawet prostej analizy nie potrafi samodzielnie i poprawnie wykonać :))

  • 0

    20. ~Boncio  2006-12-18 18:02:16  host: acii207.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A ciekawe jest, że nikt jeszcze nie zajął się różnicami cen za neo z cennika standardowego i promocyjnego. Bo czemu np TPsa może mi dać upust za neo ok 170pln, a dodaje 30pln dodatku za pseudo utrzymanie linii. Przeciez neo bez promocji jest koszmarnie drogie. I musi tam byc utrzymanie linii. Poza tym nie mając telefonu tpsa nie musi utrzymywać systemu bilingowego, centrali glosowej itp. Tylko kabelki z centrali do abonenta (cos sie z nimi robi raz na wiele lat) i przełącznice do sieci...

  • 0

    21. ~Greg  2006-12-18 18:14:56  host: 163-dzi-10.acn.waw.pl

    Boncio: TP musi nadal utrzymywać pary miedziane nawet jak jest na nich tylko NEO. Za utrzymanie tych par płaci się firmom outsourcingowym. W koszty są wliczane pewnie również elementy wymieniane z powodu awarii. Ponadto jak bierzesz samą Neo to przecież dostajesz rachunki, a więc system billingowy jest wykorzystywany. Poza TP jak każdy operator ma prawo konkurować z innymi opami na rynku. Gdyby się wyregulowało całą działalnośc TP, to jej istnienie nie miałoby żadnego sensu biznesowego, dlatego w całej Europie nie reguluje się np. detalicznych usług szerokopasmowych.

  • 0

    22.  2006-12-18 18:16:57

    Greg: tak - TP daje 2,5 zł miesięcznie firmom utrzymującym za jedno łącze. ;)

  • 0

    23. ~Greg  2006-12-18 18:21:00  host: 163-dzi-10.acn.waw.pl

    Trudno mi się wypowiadać na temat wysokości tych kosztów, ale słyszałem, że te firmy biora też kasę od każdej interwencji (nie wiem ile jest w tym prawdy). Nie wiem również czy TP zwraca tym firmom za wymienione elementy pętli. Druty przecież są dość drogie. W każdym razie byłoby raczej nieprawdopodobne, że te firmy podpisały takie kiepskie umowy z TP.

  • 0

    24.  2006-12-18 18:59:12

    Greg, biorą i to niezłą... Kiedyś miałem dziwny problem z telefonem (okazało się że facet, który mi wymieniał podłogę coś nie zadbał i wilgoć z tego czym zalewał dziury w których prowadzone były kable powodował te problemy), przyszedł gość i pół dnia spędził zanim doszedł w czym problem jest. Na moje pytanie, czy mu cos płacę (bo przecież nie na linii było uszkodzenie ale u mnie w domu - i nie na odcinku do pierwszego gniazda a na sieci domowej!!) odpowiedział, że nie - to się liczy w kostzy utrzymania linii i za to zapłaci jego firmie tepsa.

  • 0

    25.  2006-12-18 19:01:44

    Co do marży - mi też się sporo rzeczy wydaje, szacnkowo oceniam, że jest nie tak jak trzeba - z podatkami, zusem... I rząd ma to w [...] ;-) Niech szeryf Anna wyjmie z szuflady swojego kolta, naładuje go porządnymi kulkami i niech zmusi tepsę do obniżenia kosztów do poziomu na jakim ona szacuje te koszty. Dla mnie prosta piłka...

  • 0

    26. ~RakS  2006-12-18 19:25:21  host: absj220.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jak TP wprowadzi koszt utrzymania lacza na poziomie 30 zl netto to oplata za telefon tez wzrosnie o ta kwote, *chyba ze maja przygotowane jakies inne cenniki na abonament telefoniczny, *chyba ze zostanie sie przy obecnym planie za telefon a tylko nowi abonenci beda placic dodatkowo 30 zl

  • 0

    27.  2006-12-18 22:09:59

    idiotyzm? krotko piszac?

  • 0

    28.  2006-12-18 22:10:21

    RakS - ten koszt jest uwzględniony w KAŻDYM abonamencie ;-)

  • 0

    29. ~  2006-12-18 23:05:04  host: acho93.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wlo: jasne, przestań opowiadać bajki. Abonament socjalny 28 zł z wliczonymi impulsami - 30 zł koszt utrzymania łącza ile wychodzi? Albo abonament oszczędny 30 zł również z wliczonymi impulsami - ile tym razem wyjdzie? IMHO TP beknie nie za wprowadzenie opłaty w wysokości 30 zł, ale za oszustwo wobec UKE. Wcześniej informowało, że koszt łącza to 22, a teraz że 30...

  • 0

    30. ~observator  2006-12-19 07:07:59  host: apn-99-32.gprspla.plusgsm.pl

    Bezczelność TP SA nie zna granic. Zapomnieli już, że całą infrastrukture niejako odziedziczyli a koszty inwestycji, które ponoszą są śmiesznie małe w porównaniu do tego co dostali za darmo. Dla wszystkich jest jasne, że ta opłata to próba utrzymania bardzo wysokich i nieuprawnionych przychodów z tytułu swojej pozycji monopolistycznej. Obawiam się, że przy takiej postawie tej chorej firmy jedyną możliwością jest upaństwowienie jej z powrotem i podzielenie na kilkanaście mniejszych podmiotów konkurujących na rynku. A ja zapraszam UKE do zbadania praktyk monopolistycznych na styku TP SA i Orange, bo to co oni wyprawiają to zgroza!

  • 0

    31.  2006-12-19 08:47:07

    29. i co z tego? Na abonamencie głosowym, mimo dopłacania do linii (o ile dopłacają) więcej zarobią (jak wiesz impusy są znacznie droższe) bo sądzę, że większość użytkowników jednak dzwoni więcej niż tylko to co ma w abonamecie. Na abonamencie neostrady nic nie zarobią ponad stałą opłatę ;-) Ale generalnie - poczekamy, zobaczymy. Czy będzie tanio, czy drogo i będzie lament, że złodzieje okradają ludzi, a może jednak ludzie będą mimo to korzystać? Jeśli nie, powinniśmy obserwować w najbliższym czasie rozkwit innych sieci, które nie pobierają kasy za utrzymanie łacza, dają pół megabita za 30 zł a megabit za, nie wem - 50?

  • 0

    32. ~observator  2006-12-19 17:41:39  host: nat-39.wolomin.net

    wlo: Tu nie chodzi o wysokość opłaty tylko sposób jej uzasadniania. Nikt na rynku nie ma żadnej opłaty utrzymaniowej (jeśli są jakieś koszta to się je wrzuca w jedną cenę). Tymczasem TP SA próbuje w żałosny sposób się tłumaczyć i jawnie robi sobie z nas kpiny. Moim zdaniem rzeczywiste koszty łącza per abonent przy obecnym stanie zscieiowania Polski to jakieś 5-7 złotych (koszty rzeczywiste). Niech sobie dołożą 30% marży na te koszty i będzie 10 złotych + vat.

  • 0

    33.  2006-12-19 22:23:10

    observator - a jak Ci się wydaje - gdzyby przenieśli tę cenę z abonamentu "głosowego" do neostrady (jako cenę usługi w ogóle), przy oddzieleniu neostrady od telefonu, to uważasz, że jak by to mieli zrobić? Podnieść cenę neostardy i powiedzieć, że... co niby mielby powiedzeć??

  • 0

    34. ~observator  2006-12-26 09:14:16  host: nat-39.wolomin.net

    ech. nie rozumiesz. trudno, szkoda mi czasu na tłumaczenie rzeczy oczywistych,.

  • 0

    35.  2006-12-27 08:06:56

    observator - no pewnie, że nie rozumiem, szczególnie Twojego zdania, że te koszty to 5-7 złotych. Skąd to przekonanie? Z nieba? Natchnęło Cię przed świętami?

  • 0

    36.  2006-12-27 19:45:23

    Zawiodłem się na Pani Ani... Myślałem że ona narzuci im limit kosztów za utrzymanie linii na poziomie np. 5zł, a ona pozwala nas okradać. Owszem, 22zł to mniej niż 30 zł ale i tak za dużo. Czuję się, jakby złodziej ukradł mi portfel, a policjant złapał go, wyjął 3/4 pieniędzy i wręczył złodziejowi, a mi oddał tylko 1/4 a potem dziwił się, dlaczego ja "nie doceniam działań stróżów prawa"...

Dodaj swoją opinię