Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE: Straże miejskie i gminne korzystają z nielegalnych radarów

UKE: Straże miejskie i gminne korzystają z nielegalnych radarów

LuiN 30 Lipca 2015 14:06

11 1

Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, że obecnie nie jest dozwolona praca urządzeń do pomiaru prędkości w ruchu drogowym wykorzystujących częstotliwości 34 GHz oraz 34,3 GHz.

W ciągu ostatnich 2 miesięcy UKE wszczął postępowania w sprawie wydania strażom miejskim i gminnym zakazów używania urządzeń do pomiaru prędkości w ruchu drogowym w przypadkach stwierdzenia iż pracują z wykorzystaniem częstotliwości 34,0 GHz oraz 34,3 GHz. Sprawa dotyczy około 80 podmiotów, w przypadku których stwierdzono posiadanie tego typu urządzeń.




Częstotliwości z zakresów 33,4 - 34,2 GHz oraz 34,2 - 34,7 GHz wykorzystywane są do radiolokalizacji (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2013 r. w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości). Ewentualne wykorzystanie cywilne wymaga jednostkowych uzgodnień przed wydaniem każdego pozwolenia z Ministrem Obrony Narodowej.

Nałożone przez UKE zakazy, na podstawie art. 203 ust. 1 w związku z art. 143 ust. 1 i art. 206 ust. 1 Pt, mają rygor natychmiastowej wykonywalności.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: uke | radary

w sumie: 34
  • 0

    15. ~Adam M.  2015-07-30 19:55:07  host: 78.156.177.1.dynamic.ip.euron.pl

    "Częstotliwości częstotliwości z zakresów..." - a co to takiego?

  • 0

    16. ~drw  2015-07-30 20:11:42  host: apn-46-215-59-231.dynamic.gprs.plus.pl

    Sprawa dotyczy straszy miejskiej a na zdjęciu Misiek...

  • 0

    17. ~drw  2015-07-30 20:16:32  host: apn-46-215-59-231.dynamic.gprs.plus.pl

    @LiuN str.16 http://tlp.is/72u

  • 0

    18. ~drw  2015-07-30 20:16:56  host: apn-46-215-59-231.dynamic.gprs.plus.pl

    @LuiN ...

  • 0

    19. ~Misiek  2015-07-30 20:29:43  host: 088156216056.skarzysko.vectranet.pl

    Na pewno na liście są dwa modele: Multanova 6F oraz Ramet Ramer 10, oba popularne na Śląsku, biznesowe harcerzyki z Białego Boru przez pewien czas również dzierżawiły Multanovę ale była zbyt droga i teraz mają inny radar.

  • 0

    22.  2015-07-30 22:26:44

    12 - nie - korespondencja trwa ;-)

  • 0

    23. ~  2015-07-30 23:16:23  host: public-gprs361661.centertel.pl

    @22 wlo na forum? Tak późno. Widocznie coś bardzo ważnego.

  • 0

    24. ~jaa  2015-07-30 23:17:57  host: 213.158.218.2.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Yyyy, co to ma wspólnego z telekomunikacją GSM?

  • 0

    25.  2015-07-30 23:45:43

    wlo na forum nie przychodzi
    :-D
    nigdy
    :-D :-D

  • 1

    26. ~yurek  2015-07-31 00:39:59  host: 89-66-25-253.dynamic.chello.pl

    @wlo korespondencja, korespondencją;) Jeśli od ujawnienia czynu minął rok i nie skierowali sprawy do sądu, to mają po ptokach:)

  • 1

    27.  2015-07-31 08:42:22

    24, jaa - a kto powiedział, że zajmujemy się tylko GSM-em? :) Piszemy też np. o 3G, LTE, cyfrowym radiu i telewizji, a także o gospodarowaniu rozmaitymi częstotliwościami radiowymi w kraju. No i właśnie pod to ostatnie wpisuje się ten komunikat UKE.

  • 0

    28.  2015-07-31 17:33:17

    26 - no korespondencja by nie trwała, gdyby nie wszczęli postepowania ;-) Poza tym rok? Jesteś pewien?
    Nie - dostałem papiery ze zdjęciem w terminie ;-) Natomiast dziwi mnie, ze po przyznaniu się, chociaż z zastrzeżeniami co do stwierdzonego przekroczenia, aczkolwiek przy braku dowodów, ze jechałem wolniej... nie dostałem mandatu jeszcze. Może coś na rzeczy jest i nie ryzykują?

  • 0

    29. ~yurek  2015-07-31 19:05:12  host: 89-66-25-253.dynamic.chello.pl

    @wlo Ale to nie jest jeszcze postępowanie sądowe, tylko ich postępowanie jakby "wewnętrzne". Jeśli chodzi o zdjęcie z fotoradaru, to terminy są bardzo proste, i wyglądają tak: Do 180 dni (pół roku) od ujawnienia czynu mogą nałożyć karę w formie mandatu (art. 97 par. 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Ujawnienie czynu - moment zrobienia zdjęcia. Jeśli nie nałożą, to mają kolejne pół roku, czyli 1 rok od popełnienia czynu, ale tym razem na skierowanie wniosku o ukaranie do Sądu (art. 45 par. 1 Kodeksu wykroczeń). Trzeba koniecznie pamiętać, aby w razie gdy doszło do naruszenia tych terminów, powołać się na przedawnienie, bo gdy tego nie zrobisz, to sąd ukarze Cię, mimo iż terminy nie zostały dochowane. Możliwe, że w Twojej sprawie straż miejska już wysłała wniosek do sądu, ale sąd jeszcze nie zdążył Cię poinformować. Jeśli dostaniesz pismo z sądu, to pierwsze co, sprawdź czy nie doszło do przekroczenia terminów i ewentualnie składaj Sprzeciw powołując się na przedawnienie.

  • 0

    30.  2015-07-31 20:45:21

    29 - ja to wiem ;-) Nie wiem dlaczego o tym mówicie? Mnie tylko zastanawia, ze od lutego bodaj się nie odzywają, mimo, ze wysłałem po korespondencji papiery i przyznałem, że to ja prowadziłem auto ;-)
    Dlaczego mieliby do sądu wysyłać? Skoro przyznałem się do "winy" i zgodziłem na przyjęcie mandatu?

  • 0

    31. ~yurek  2015-07-31 21:31:00  host: 89-66-25-253.dynamic.chello.pl

    @wlo Napisałeś, że rok się już ciągnie sprawa, to napisałem Ci tylko, że mimo iż się przyznałeś, to przez nieudolność SM mógłbyś uniknąć kary. Gdybyś chciał, oczywiście :)

  • 0

    32.  2015-08-01 12:11:46

    31 - ok, tylko akurat nie to jest dla mnie problemem ;-) Ja pytałem w kontekście niezgodności - czy czasem o tym nie wiedzą i nie karzą z tego powodu właśnie - żeby nie narażać się na koszty?

  • 0

    33. ~yurek  2015-08-01 16:17:41  host: 89-66-25-253.dynamic.chello.pl

    Jakie koszty?;) Oni za nic nie płacą, wszystko sponsoruje Państwo. A ewentualny zarobek idzie do nich. Widocznie mają teraz dużo pracy, stąd opóźnienia.

  • 0

    34. ~  2015-08-01 23:20:10  host: public-gprs359675.centertel.pl

    @27: Jak ktoś pisze GSM to jasne, że mówi właśnie o GSM/UMTS/LTE - wiadomo o co chodzi. Nijak do tego mają się fotoradary.

  • 0

    35. ~eaw  2015-08-02 10:05:59  host: apn-95-41-89-26.dynamic.gprs.plus.pl

    @34 fotoradary też nadają i odbierają,więc są telefonami...aaaa jeszcze mają wyświetlacz i powodują wysokie koszty po przekroczeniu...to tyle na temat.

  • 0

    36.  2015-08-02 11:08:25

    33 - przychody z mandatów idą do budżetu, a tego nigdy dość... Jak się to wyda, a trzeba będzie zwrócić... Z czego zwrócą? Chodnik jakiś rozbiorą i sprzedadzą? Salę gimnastyczną albo ocieplenie mieszkań komunalnych?
    34 - na pewno wiadomo?

Dodaj swoją opinię