DAJ CYNK

UKE: "Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2009"

sirmark

Wydarzenia

PBS przeprowadził na zlecenie UKE badanie, z którego raport "Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2009 roku - klienci indywidualni" został dziś opublikowany.

PBS przeprowadził na zlecenie UKE badanie, z którego raport "Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2009 roku - klienci indywidualni" został dziś opublikowany.

17% osób uczestniczących w badaniu zamierza w najbliższym czasie zmienić operatora obsługującego domowe telefony stacjonarne. Ponad jedna trzecia badanych w ogóle nie bierze pod uwagę innego operatora, co oznacza, że może zrezygnować z używania telefonu stacjonarnego. Jako alternatywnego operatora dla tej usługi respondenci wskazywali głównie Netię (25,6%), Telefonię Dialog (5,1%) oraz Telekomunikację Polską (5,4%). Co czwarty badany wymienił innego operatora.

Dlaczego abonenci coraz częściej rezygnują z telefonów stacjonarnych? Najważniejsze kryterium to oczywiście cena. Prawie połowa osób, które już zrezygnowały z telefonu uważa, że był on po prostu za drogi.

Wyniki badania wskazują na wysoki stopień nasycenia usługami telekomunikacyjnymi. Telefon, niezależnie od wykorzystywanej technologii, posiada zdecydowana większość badanych (95,4%). Prawie 41% respondentów posiada zarówno telefon stacjonarny jak i komórkowy, a 44% tylko telefon komórkowy. Korzystają oni w równym stopniu z telefonów abonamentowych jak i telefonów na kartę. Natomiast wśród dodatkowych telefonów w gospodarstwach domowych dominują telefony na kartę.

Zdaniem respondentów, średnia miesięczna opłata za korzystanie z telefonu komórkowego jest znacznie wyższa w przypadku telefonów na abonament (77 zł) niż przy popularnych pre-paidach (44 zł), czy mix-ach (38 zł).

Prawie 90% gospodarstw domowych posiadających komputer ma w domu dostęp do sieci Internet, a ponad 70% z nich korzysta z niego codziennie. Zdecydowana większość badanych (70%) posiada łącze stacjonarne. Trzy na dziesięć osób (29,8%) posiada łącze o prędkości od 1 Mb/s do 1,99 Mb/s. Ponad jedna piąta posiadaczy stałych łączy używa połączeń o prędkości od 2 Mb/s do 5,99 Mb/s.

Badanie zostało wykonane przez PBS DGA Sp. z o.o. w grudniu 2009 r. na reprezentacyjnej próbie gospodarstw domowych.

Zobacz: pełne wyniki badania "Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2009 r." (plik .zip; 2,05 MB) obejmującego rynki telefonii stacjonarnej, komórkowej, Internetu i telewizji.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE