Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE rozpoczyna walkę ze złodziejami kabli telekomunikacyjnych

UKE rozpoczyna walkę ze złodziejami kabli telekomunikacyjnych

LuiN 2 Listopada 2011 15:58

0 0

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje plan wsparcia operatorów telekomunikacyjnych w zakresie wyeliminowania problemów wynikających z kradzieży kabli telekomunikacyjnych w Polsce.

W 2010 roku tylko w przypadku stacjonarnej sieci telekomunikacyjnej Telekomunikacji Polskiej wskutek kradzieży kabli telekomunikacyjnych ponad pół miliona abonentów było pozbawionych łączności, z czego 2500 dotyczyło pozbawienia łączności służb ratunkowych, szpitali czy jednostek oświaty.

Natomiast w 2011 roku, po trzecim kwartale, liczba uszkodzonych łączy wskutek kradzieży kabli telekomunikacyjnych osiągnęła prawie 400 tys. łączy abonenckich, w tym ponad 1900 uszkodzeń dotyczyło pozbawienia łączności służb ratunkowych, szpitali czy jednostek oświaty.




Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej podejmie niezbędne działania w walce z kradzieżą kabli telekomunikacyjnych, a szczególnie w zakresie krytycznych obszarów działań:
wypracowania i wdrożenia niezbędnych regulacji prawnych i legislacyjnych
wsparcia podejmowanych przez operatorów działań przeciwdziałających kradzieżom
zaciśnięcia współpracy z organizacjami porządku publicznego
powołania programu międzyoperatorskiego w celu wypracowywania wspólnych rozwiązań przeciwdziałających kradzieży i dewastacji infrastruktury telekomunikacyjnej
podniesienia świadomości i wrażliwości społecznej na reagowanie przeciw przestępczości, w szczególności przeciwko mieniu operatorów
wsparcia działań organów ścigania

W najbliższym czasie UKE planuje:
Zaprosić do współpracy operatorów sieci stacjonarnych w celu powołania zespołu ekspertów dla opracowania szczegółowego planu działań - listopad 2011 r.
Przeprowadzić konsultacje z przedstawicielami w zakresie możliwych zmian w legislacji i przepisach regulujących obrót odpadami, w szczególności złomem metali kolorowych, a także zwiększenia kar i skuteczności ich egzekwowania - I kwartał 2012 r.
Opracować program działań podnoszących wrażliwość społeczną na przestępstwa kradzieży mienia operatorów - działania ciągłe.
Informować na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej o kluczowych działaniach w obszarze zwalczania patologii kradzieży mienia operatorów telekomunikacyjnych - listopad 2011 r.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    13. ~  2011-11-02 19:29:33  host: ekz222.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No w końcu, przecież te naprawy po kradzieżach nas wykończą

  • 1

    14. ~  2011-11-02 19:37:37  host: 89-68-103-73.dynamic.chello.pl

    Przejść całkowicie na światłowody i po problemie ;)

  • 0

    15. ~  2011-11-02 19:41:33  host: t13-13.opera-mini.net

    11, jeśli ludziom czyli kretynom przeszkadza że inny kretyn pali fajki na balkonie i chcą by ograna scigania to wyegzekwowaly to razem mamy 75% kretynów (widziałem wyniki sondy) a wybory wygrywa taki kretyn który mówi że podwyższy kary, obniży podatki i zwiększy socjal. Zimy zimą mogli by zakazać bo w piecu mi się nie chcę palić. Wstyd być człowiekiem.

  • -7

    16. ~Biedota  2011-11-02 19:57:40  host: user-188-33-186-108.play-internet.pl

    Nie mam na chleb nie mam na doładowanie a żyć muszę i moja rodzina jak sobie zwinę metr kabla to nic się nikomu nie stanie.

  • -1

    19. ~fd  2011-11-02 20:28:50  host: 178.181.166.137.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Ja zawiodłem się na UKE. Czas na innych? Co do tematu, u mnie kabli nie kradną :)

  • -2

    20. ~  2011-11-02 20:43:32  host: dch35.neoplus.adsl.tpnet.pl

    UKE nie ma się czym zajmować? Myślałem, że od kradzieży jest policja.

  • 1

    23.  2011-11-02 23:00:04

    Dobra inicjatywa. Ciekaw jak wygląda statystyka kradzieży kabli naziemny do podziemnych. klapy studzienek TP np mają alarmy i wzywana jest automatycznie firma ochroniarska. UKE powinna zająć się jeszcze jednym tematem (choć to nie tylko dla UKE) - kanalizacją teletechniczną. Miasta są w tej zupełnie nie myślą perspektywicznie i nie rzadkie są sytuacje kopania kabli to dla energetyki, potem telekomunikacji a zasilania do latarni. Każda nowa droga i chodnik powinny mieć pod sobą kanały teletechniczne. Wiem że to koszty ale znacznie niższe niż wielokrotne rozkopywanie tej samej drogi / chodnika. Te same pieniądze wydawane przy okazji inwestycji drogowych / "chodnikowych" przyniosłyby dużo dłuższe tunele, a miasto mogłoby pobierać za to opłaty - po kilku/kilkunastu latach by się zwróciło i zaczęło na siebie zarabiać, a myślenie w takim okresie to u nas abstrakcja.

  • 0

    24. ~  2011-11-02 23:30:29  host: gaja.tpnet.pl

    Całkowita bierność i bezczynność Policji oraz Prokuratury doprowadziły do tego, że walką ze złodziejami kabli musiało się zająć UKE! I właśnie to jest kwintesencja III RP!

  • -1

    25. ~Bart  2011-11-02 23:37:54  host: as3-26.starogard.dialup.inetia.pl

    A nie prościej głęboko zakopać zamiast pilnować słupów ? :)

  • 1

    26. ~  2011-11-02 23:41:45  host: p21-08.opera-mini.net

    niech zgadnę czym była zajęta policja, ściganiem ludzi którzy mają niezapiete pasy, kobiety które opalają się bez stanika, ludzi co piją piwo w parku itd żal mi was ludzie, wszyscy się pozamykajcie nawzajem

  • -1

    27. ~ya  2011-11-03 07:52:02  host: acae147.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a co robią psy?

  • 0

    28.  2011-11-03 11:11:24

    Społeczeństwo ma ważniejsze sprawy na głowie niż walka ze złodziejami :-))

  • 1

    29. ~  2011-11-03 12:26:31  host: user-31-175-49-64.play-internet.pl

    paranoja! to są prywatne firmy. Niech dbają o siebie, albo niech Policja to robi. Dlaczego mnie nikt nie chce pomagać a ZUS mnie okrada i marnotrawi pieniądze?

  • 1

    30. ~  2011-11-04 00:16:20  host: chaos.tpnet.pl

    Więc uważasz, że jak prywatnego okradają, to Państwo nie powinno się w to mieszać? To po co mi takie Państwo?

  • 0

    31. ~  2011-11-04 00:24:44  host: z33-16.opera-mini.net

    Na każdym kablu wygrawerować jakiś kod i odbiorca nie będzie tym ciepłym towarem zainteresowany. Proste ?

  • 0

    32. ~  2011-11-04 11:39:50  host: gaja.tpnet.pl

    A niby dlaczego nie miałby być zainteresowany? Jak przywożą do punktu skupu złomu trakcję elektryczną skradzioną z linii kolejowej, to myślisz że tam nie wiedzą, skąd ona pochodzi?

  • 0

    33. ~  2011-11-04 18:26:23  host: ip-157-25-37-55.multimo.pl

    I UKE sądzi, że po napisaniu tych kilku hasełek sytuacja się poprawi?

  • 0

    34. ~  2011-11-04 22:30:01  host: gaja.tpnet.pl

    @33: Postaraj się przeczytać powyższą informację ze zrozumieniem, to może do ciebie dotrze, że to nie jest tylko "kilka hasełek" i to nie te "hasełka" mają zmienić sytuację.

  • 0

    35. ~  2011-11-05 16:57:10  host: elg131.neoplus.adsl.tpnet.pl

    25. Bart, z ziemi też wykopują.

  • 0

    36. ~nikt  2011-11-05 17:59:30  host: 89-72-123-231.dynamic.chello.pl

    Stop ! Świetnie, że UKE się w to włącza ,ale to i tak nic nie da, po 1. Zamknąć skupy złomu, w miastach w których jest znaczna ilość kradzieży szczególnie na śląsku , nie wystarczy , że policja będzie pilnować skupów, złodzieje i to obejdą. po 2. jak to możliwe ,że policja i firma ochroniarska nie mogą zdążyć dojechać na miejsce kradzieży gdzie mają niespełna 3 minuty do miejsca kradzieży, przecież wyciągnąć np 270metrów kabla 250x4 to nie jest 5 minut. po 3. rozpocząć ogólnopolską akcje informacyjną,żeby dzwonić do odpowiednich służb jeżeli będą widzieć ,że coś jest nie tak, ile razy przyjeżdżamy na miejsce kradzieży,a tam słyszymy od osoby,że owszem oni nie mogli spać pół nocy bo od 2 złodzieje próbowali otworzyć studnie gdzie pokrywą jest tzw sarkofag i tłukli w niego, a gość niestety mówił , to nie moja studnia więc mnie to nie interesuje, a potem jest pierwszym który ma największe pretensje,że nie działa mu telefon, po 4. zaprosić do rozmowy firmy partnerskie firm telekomunikacyjnych, niestety tpsa, netia i inne nie mają pojęcia jakie są realia co z tego ,że przyjedzie pracownik na miejsce kradzieży i zacznie swoje teorie przekazywać jak niestety są one za przeproszeniem *** warte.

Dodaj swoją opinię