Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE: raport skuteczności nawiązywania połączeń

UKE: raport skuteczności nawiązywania połączeń

Q! 18 Kwietnia 2012 11:23

0 0

UKE opublikował raport dotyczący dostępności i jakości usług głosowych w sieciach czterech największych operatorów komórkowych na wybranych trasach kolejowych. Badanie dotyczyło tras wybranych pod kątem mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012.

Badanie przeprowadzone zostało w dniu 29. marca w godzinach 5:38 - 11:26 na trasie Warszawa - Katowice - Wrocław oraz w godzinach 13:20 - 20:04 na trasie Wrocław - Poznań - Warszawa. W teście wzięto pod uwagę usługi świadczone przez sieci T-Mobile, Orange, Play oraz Plus.

Scenariusz badania zakładał zestawienie połączenia (maksymalny czas to 20 sekund), 60-sekundowe połączenie, w czasie którego odtwarzano frazę dźwiękową oraz 40-sekundowy okres ochronny. Połączenie wykonywane było na numer serwera UKE.

Na trasie Warszawa - Katowice - Kraków najwięcej udanych połączeń spośród 163 prób zestawiono w sieciach T-Mobile oraz Plus (97,55%, 159 połączeń). Nieco mniej udało się w sieci Orange (96,32%, 157). Na czwartym miejscu uplasował się Play (88,96%, 145).




Na drugim odcinku, czyli trasie Wrocław - Poznań - Warszawa, wykonano 192 próby połączenia. Najwięcej udanych zestawiono w sieci Orange (99,48%, 191 połączeń), Plus (98,96%, 190) oraz T-Mobile (91,15, 175). Play znalazł się poza podium z wynikiem 89,06% i 171 udanymi połączeniami.

Pełną treść raportu wraz ze szczegółowymi danymi pobrać można z odnośnika poniżej.

Zobacz: pełna treść raportu (plik .pdf; 152 kB).

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 76
  • 0

    58. ~Kuler  2012-04-18 21:41:13  host: host_181_147.compower.pl

    Dzieci Paly się chyba zapłaczą :)...Dalej siejcie demagogię że gorsza jakość usług Playa to wymysł konsultantów pracujących w salonach konkurencji.

  • 0

    59. ~  2012-04-18 22:20:22  host: 89-151-196.118.3p.ntebredband.no

    Co na to Kościół Plejowy? Pewnie dalej będą pisać, ze Play ma 3zasiegi i tym samym najlepszą jakość. Co dziwne jakość w poszczególnych sieciach oceniają negatywnie ale jakość połączeń numeru Plej na tej sieci jest juz idealna

  • 0

    60. ~  2012-04-18 22:50:39  host: t13-11.opera-mini.net

    @59 mi wystarczy sam zasięg orange a pozostałe dwa nie trzeba już omawiać tak jak i zbędnych bajerów w telefonie. Play najlepszy!!

  • 0

    61. ~...  2012-04-18 22:51:03  host: v21-14.opera-mini.net

    @58Kuler A czytales ten raport? Ja rzucilem okiem i powiem, ze dwie rzeczy w Play nawet mnie in plus zakoczyly. Pierwsza to taka, ze pierwsze trasie NAJMNIEJ zerwanych polaczen mial play a problemem byla blokada sieci. Tu razem z Plusem tez nawiejcej polaczen w umts. Na drugie trasie juz nieco gorzej. Najwiecej zerwanych polaczen, ale tez zdecydownie nawiejcej wykonanych w umts a ten zasieg jedank zawsze jest mniejszy niz gsm. Tak ogolnie to imo Play wypadl nadspodziewanie dobrze. Przeciez proby byly wykonywane na trasie kolejowej, czyli juz slawny roaming krajowy, ktory nie dziala a handoveru nie mam. A tu prosze, calkiem calkiem. A jak ktos mi nie wierzy to zapraszam do zapoznania sie raportem.

  • 0

    62. ~  2012-04-19 05:48:35  host: z48-06.opera-mini.net

    61, tak sobie tlumacz jezeli bedzie ci z tym latwiej zyc. Twoja religia wczoraj dostala mocny cios i wyznawcom trudno sie pozbierac wiec beda szukac pozycji gdzie play nie byl ostatni i gloryfikowac ;) Play ma najgorsza ze wszystkich siec. Setki wpisow na forach tematycznych i reklamacji nie sa przypadkowe

  • 0

    64. ~...  2012-04-19 08:12:53  host: v03-16.opera-mini.net

    @62 Ale smieszny ludzik z Ciebie. Przeciez nie napisalem ze Play wypadl wspaniale itd. Napisalem, ze jak na ilosc negatywnych komentarzy (jak twoj np) i ciglego biadolenia o roamingu i plyynnym HO, to wypadl naprawde dobrze. Juz prosciej nie umiem.

  • -1

    65. ~  2012-04-19 08:14:56  host: ip-78-30-106-160.free.aero2.net.pl

    @62. Ja rozumiem, że ty jesteś innego wyznania, ale nie można również demonizować Play. Nie każdy użytkownik potrzebuje ponad 95% niezawodności połączenia. To że jedna rozmowa na 10 nie dojdzie do skutku to nie jest powód do rozpaczy. Po takich stawkach jakich dzwonię w Play to jest wybaczalne. Gdybym poza sieć płacił 56gr lub więcej, jak ma miejsce w "Nowym" Tak Taku, i blisko 6% połączeń miałoby beznadziejną jakość połączenia (PESQ

  • 0

    66. ~  2012-04-19 08:25:11  host: 213-195-179-81.ip.netia.com.pl

    @63, przygadał drugi głupek z opery

  • 0

    67. ~  2012-04-19 08:27:52  host: 213-195-179-81.ip.netia.com.pl

    Coś jednak jest na rzeczy i rację mają piszący o braku obiektywizmu wśród piszących laury dla Play, że wystarczy dość obiektywny test w którym Play nie wypadł dobrze żeby zaczęło sie ujadanie na nie piszących dobrze o Play ;) Widać chyba zabolały mocno wyniki testów ;)

  • 0

    68. ~  2012-04-19 08:53:38  host: static-62-233-239-6.devs.futuro.pl

    Kolega z pracy przeniósł nr do Play, rrazem pracowaliśmy w centrum Wawy. Gdy rozmawiał przez tel często było tak, że musiał ponownie nawiązywać połączenie, bo zrywało.

  • 0

    69. ~ja  2012-04-19 12:37:10  host: apn-95-40-83-116.dynamic.gprs.plus.pl

    Mam telefon w sieci PLAY i uważam, że te skoki po nadajnikach roamingowych to jakaś paranoja. Siedzę w miejscu a telefon raz pokazuje siec macierzysta, za moment roaming przez Plusa lub Orange. Jeszcze mniej zabawnie jest jak mamy połączenie, a telefonik zechce się przełączyć na inna sieć, to po prostu zrywa to połączenie.

  • 0

    70. ~Chłopak z wioski  2012-04-19 12:50:36  host: ip-78-30-105-160.free.aero2.net.pl

    69, mam najzwyklejszą Nokie 101 i nie mam takich problemów, może czas nauczyć się ustawiać pasma sieci lub zmienić telefon na lowend?

  • 0

    71. ~  2012-04-19 16:12:58  host: 67.213.218.74

    Ale brednie. Kościół, wyznawcy. Czy wy się dobrze czujecie? A tak na marginesie dzięki tym "wyznawcom" czyli ABONENTOM sieci Play macie tanio. Nie zapominajcie o tym i raczej kibicujcie fioletowym, żeby w pełni korzystać z konkurencji na rynku. Zabraknie Playa to przetrzecie oczy jak was opy z W3 będą drenować.

  • 0

    72. ~  2012-04-19 16:26:00  host: 159.253.145.183-static.reverse.softlayer.com

    $67. Wyniki wynikami, a praktyka praktyką. Dopóki sieć na tyle sprawnie działa, że nie wkurza nie ma sensu kruszyć kopii. Znam osoby, które w pociągu celowo wyłączają telefony. Zresztą komfort rozmowy w środkach publicznych jest żaden. Wręcz należy tępić zamęczanie współpasażerów opowieściami o przysłowiowej d... Maryni.

  • 0

    73. ~zibix  2012-04-19 20:07:00  host: 62.87.224.228

    i po bałwochwalczym przeswietnym zasięgu 3 sieci PLAy zeby innych dogonic to moze dla play trzeba jeszcze kilu operatorów hehehe

  • 0

    74. ~mędrzec ze wschodu  2012-04-19 23:50:37  host: afdq50.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witam wszystkich W porównaniu do reszty stawki Play rzeczywiście trochę odstaje ale wyniki na poziomie 90% realizacji połączeń biorąc pod uwagę czas jaki jest na rynku według mnie wcale nie są złe. cofając się kilka lat wstecz wielka 3-ka nie była wcale lepsza. Pozytywne jest to że realizują większość połączeń w UMTS czyli tam gdzie mają własną infrastrukturę jeżeli chodzi o technologię to są lepsi od pozostałych - nie rozumiem tylko skąd się bierze tak niska jakość połączeń głosowych. Może nie do końca radzą sobie z konfiguracją swoich Chińskich stacji (i żeby nie było nic nie mam do huawei-a). Natomiast robią coś naprawdę dobrego dla nas wszystkich - mieszają na rynku co zmusza wielką trojkę do obniżania cen i aktywnej konkurencji przez co mamy coraz taniej i chwała im za to!!! PS Żeby nie było - nie mam telefonu w Play - jeszcze.

  • 0

    75.  2012-04-30 23:12:50

    Play się zapychał, bo korzystał z raomingu Orange :)

  • 0

    76. ~  2012-05-01 06:00:34  host: z36-16.opera-mini.net

    Tez nic do Play nie mam i chetnie przenioslbym tam numer ale wlasnie przez fatalnie niska jakosc polaczen glownie na gsm nie robie tego. Wczoraj rozmawialem ze znajomym w Play i w zasadzie nie mozna bylo nic zrozumiec, taka sieczka rwanych slow. Rzecz ma miejsce w duzym miescie. Moze jak dostaną 1800MHz to sie to poprawi tylko czy wtedy nie pogorsza ofert? Niestety robia to systematycznie wraz z malejacymi stawkami mtr.

  • 0

    77.  2012-05-01 07:27:12

    #71 Chyba raczej dzieki abonentom W3 wy mieliscie tanio:)

  • 0

    78.  2012-05-01 09:13:10

    @77 - chyba jednak więcej minut wychodziło niż przychodziło. 33 mln kart w W3 było w na koniec 2007, z tego mniej niż milion Play.

Dodaj swoją opinię