Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE: raport o stanie rynku

UKE: raport o stanie rynku

sirmark 21 Czerwca 2006 12:00

0 0

UKE opublikował "Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2005 roku". Jest to już trzeci taki raport przygotowany przez Regulatora.

Podsumowanie Raportu:

W roku 2005 nie zaszły zmiany, które można by uznać za bardzo istotne dla ogólnego obrazu rynku telekomunikacyjnego.

Patrząc na ogólnie ujęty rynek telefonii stacjonarnej nadal wyraźnie prowadzi na nim pod względem udziałów Telekomunikacja Polska i chociaż nadal utrzymuje się tendencja do powolnego wzrostu udziału innych operatorów, zarówno pod względem osiąganych przychodów jak i pod względem takich kryteriów jak posiadane linie abonenckie czy czas trwania połączeń, pozycja operatora zasiedziałego jest nadal bardzo silna. Wprowadzenie odpowiednich regulacji w wyniku prowadzonych przez Prezesa UKE postępowań w celu ustalenia czy na wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury rynkach występuje skuteczna konkurencja w przypadku wyznaczenia przedsiębiorcy o znaczącej pozycji rynkowej, powinno doprowadzić do zrównoważenia siły rynkowej operatora dominującego.

Rok 2005 nie przyniósł również znaczących obniżek cen za usługi telefonii stacjonarnej, choć pojawiły się nowe oferty, dostosowane do potrzeb użytkowników.
Rynek telefonii ruchomej w 2005 roku również nie zmienił się w istotny sposób, zapewne dopiero przyszły rok pokaże czy i jaki wpływ na ten sektor rynku będzie miało wejście na rynek nowego przedsiębiorcy telekomunikacyjnego P4. Struktura udziałów, czy to pod względem czasu trwania czy liczby korzystających z usług operatora wyrównała się jeszcze bardziej w stosunku do roku 2004. Stopień penetracji nadal jednak rośnie i tendencja ta zapewne utrzyma się jeszcze przez kilka następnych lat, zwłaszcza jeśli ceny tych usług ulegną dalszemu obniżeniu. W roku 2005 ceny typowego koszyka usług telefonii ruchomej nadal były powyżej wartości średniej europejskiej.

Dostęp do sieci Internet to również część rynku, której stymulacja wymaga wprowadzenia odpowiednich regulacji na poziomie hurtowym. Rok 2005 nie przyniósł istotnego wzrostu dostępności tych usług, niemniej jednak polski rynek odnotował wzrost stopnia penetracji korzystania z Internetu.

Telekomunikacja Polska S.A. w 2005 roku nadal posiadała bardzo silną pozycję w segmencie rynku dzierżawy łączy. Nadal widoczna jest też znaczna przewaga spółki nad pozostałymi przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi działającymi na tym rynku, zarówno pod względem udziałów w przychodach z łączy dzierżawionych jak i udziałów w liczbie łączy dzierżawionych.

Podsumowując rok 2005 należy zwrócić uwagę na występujący jeszcze w wielu segmentach polskiego rynku telekomunikacyjnego brak wykształconego mechanizmu konkurencji. Nadal niezbędna jest ingerencja Regulatora w przypadku tworzenia ofert, zarówno hurtowych jak i detalicznych, przez działających na rynku przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Zobacz:
Pobierz pełen "Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2005 roku"

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1.  2006-06-21 13:15:15

  "Nadal niezbędna jest ingerencja Regulatora w przypadku tworzenia ofert, zarówno hurtowych jak i detalicznych, przez działających na rynku przedsiębiorców telekomunikacyjnych" tak jest - zgadzam się w 1000% - jeszcze nie można zostawić samego rynku :)

 • 0

  2.  2006-06-21 13:17:34

  W sumie ten raport potwierdza jedynie to co wszyscy wiemy od dawna.. polski rynek telekomunikacyjny sucks :/

 • 0

  3. ~  2006-06-21 15:02:16  host: w3cache-2.tsi.tychy.pl

  "Jest to już trzeci taki raportem"... coś tu chyba nie pasuje. :-)

 • 0

  4. ~Turin  2006-06-21 15:46:42  host: user194-135.satfilm.net.pl

  mysle ze P4 nic nie zdziala, raczej nie wplynie to jakos na spadek cen, tak sadze

 • 0

  5. ~sucks  2006-06-22 10:31:26  host: aayj190.neoplus.adsl.tpnet.pl

  To już trzeci taki raport, w którym są ogólniki i chciejstwo. Miało być innaczej, a wyszło tak samo? [...]

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-111-99.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet