Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE - przyznanie częstotliwości LTE na przełomie roku

UKE - przyznanie częstotliwości LTE na przełomie roku

orson_dzi 8 Grudnia 2015 07:45

6 2

Decyzja o przyznaniu częstotliwości LTE poszczególnym firmom, które wygrały aukcję, powinna zapaść na przełomie roku. Szybkie zakończenie postępowania poaukcyjnego leży w interesie zarówno samych wnioskodawców, jak i odbiorców Internetu. Bez tego operatorzy nie będą mogli rozpocząć inwestycji w budowę sieci szybkiego Internetu mobilnego. Postępowanie się przedłuża, bo do UKE wciąż trafiają liczne wnioski formalne związane z przebiegiem aukcji.



Wnioski o dokonanie rezerwacji częstotliwości wpłynęły 26 października, prowadzimy więc to postępowanie poaukcyjne około miesiąca. Wcześniejsze postępowania poprzetargowe, bo aukcja była pierwszy raz przeprowadzona, trwały mniej więcej od 4 do 6 miesięcy - mówi agencji informacyjnej Newseria Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

UKE będzie się starał możliwie szybko wydać decyzje o rezerwacji częstotliwości 800 MHz oraz 2,6 GHz. Urząd nie chce bowiem opóźniać planów inwestycyjnych poszczególnych operatorów. Podczas aukcji dwa bloki częstotliwości 800 MHz, kluczowych dla rozwoju LTE, kupił Orange, a po jednym P4, T-Mobile i NetNet. Pasmo 2,6 GHz podzieliły między siebie Polkomtel i P4 (po cztery bloki) oraz Orange i T-Mobile (po trzy bloki).

Postępowanie aukcyjne trwało 116 dni, a do jego zakończenia konieczne było wydanie rozporządzenia przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Było tak dużo prób destabilizacji tego procesu, że teraz wszystkie wnioski rozpatrujemy bardzo ostrożnie i z dużą atencją. Chciałabym jednak, aby rezerwacje zostały wydane jak najszybciej, myślę tutaj o przełomie roku - wyjaśnia Gaj.




Choć na jak najszybszym zakończeniu postępowania poaukcyjnego zależy zarówno UKE, jak i przedsiębiorcom, to jednak ostateczny termin zależy w dużej mierze od liczby wniosków formalnych wpływających do urzędu.

Mamy dwóch przedsiębiorców, którzy składają wszelkie możliwe wnioski formalne, czy to uzasadnione, czy to nieuzasadnione, tylko po to, aby przedłużyć postępowanie, ponieważ prezes UKE musi rozpatrzyć wszelkie wnioski formalne przed wydaniem tej właściwej decyzji - dodaje Magdalena Gaj.

Po przydziale konkretnych bloków operatorom nastąpi wyznaczenie im obszarów inwestycyjnych. Firmy będą miały obowiązek likwidacji białych plam, czyli obszarów, gdzie dziś transfer danych obejmuje poniżej 80 proc. powierzchni gminy. Szybkie przyznanie częstotliwości umożliwi rozpoczęcie inwestycji, co powinni w niedługim czasie odczuć mieszkańcy tych gmin.

Określiliśmy około tysiąca gmin w Polsce, które nazwaliśmy białymi plamami, są to gminy, gdzie transfer danych nie przekracza 10 Mb/s. Tam może być dostęp do telefonii komórkowej, głosowej, natomiast nie ma tego szybkiego Internetu. Z tej racji inwestycje będą tam rozpoczynane najszybciej - wyjaśnia Magdalena Gaj. -

Przedsiębiorcy będą równolegle inwestować w pozostałych regionach kraju. Szefowa UKE szacuje, że w perspektywie roku lub dwóch lat wszyscy zyskają dostęp do szybkiego Internetu mobilnego w technologii LTE. Wartość wszystkich ofert złożonych w aukcji na częstotliwości LTE wyniosła 9,2 mld złotych.

Źródło tekstu: newseria     

Dodaj do:

Tagi: magdalena gaj | aukcja lte | uke

w sumie: 34
  • 1

    15. ~ola  2015-12-08 09:48:34  host: ip-37-152-19-103.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    ale na jakiej zasadzie są te skargi? listonosz przynosi? to co codziennie jedną aby storpedować postępowanie? może listonosza wstrzymać na 2 dni i wydać decyzje :)

  • 2

    17.  2015-12-08 10:29:00

    8: czemu mieliby ją na rękach nosić? Toż to nie ona załatwiła zakończenie aukcji. Nie dzięki niej jest kasa...no w sumie po części dzięki niej i jej nieudolności. :)

  • 6

    18. ~  2015-12-08 10:33:29  host: host-37-190-149-253.dynamic.mm.pl

    Wlo - zrozum, to Net Net i Polkomtel czyli de facto jedna osoba (P. Solorz) chcą i bedą uważać to postępowanie bo on już ma te częstotliwości i chce opóźnić start innych. Ja wiem, że w ramach prawa można mu wszystko ale to taki drobny, bazarowy cwaniak jest.

  • -5

    19. ~  2015-12-08 10:41:20  host: n16-05-04.opera-mini.net

    18+ aleś Mądry, aż płakać sie chce - pseudo solorzu

  • -1

    21.  2015-12-08 10:44:06

    @18
    Drobny? Elektrim, PAK to nie taka znow drobnica...

  • -3

    22.  2015-12-08 11:38:52

    @12 jemu się pomyliło , że jedziesz we wpisie 5 i 7 na jego super nowy rząd. Nie zauważył, że nic o rządzie nie było tylko o UKE :)

  • -1

    23.  2015-12-08 12:35:58

    Świnka Piggy but ożywi - but Streżyńskiej, to jest. A teraz poproszę minusy za poziom komentarza : )

  • 0

    24. ~  2015-12-08 14:27:42  host: 168.235.196.18

    @23 ty w ogóle jestes minusem :) wiec spadaj na bambus szczawiu : ))

  • -2

    25. ~Adam  2015-12-08 14:37:12  host: user-94-254-128-83.play-internet.pl

    Jaki zasięg ma 2600MHz wie ktoś???? I jaka na nim będzie prędkość w playu?

  • 1

    26.  2015-12-08 15:16:03

    Dwa lata - strasznie długo.

  • 3

    27. ~pabloki  2015-12-08 17:03:25  host: user-5-173-246-140.play-internet.pl

    nie sądzicie że dziennikarz-reporter pytając o szybki internet chciał sprawdzić wiedzę pani Travel. a Traveljak to Travel odpowiedziała. sprawdzcie pod konie materiału. taak , juz to widzę : internet powyzej 10 Mbps na 800 Mhz.

  • 2

    28. ~fdfd  2015-12-08 19:17:35  host: 188.146.6.202.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    I tak te 9,2 miliarda zapłacą klienci a kwota wydojona z opów przez tą aukcję jest obłędna; grubo przesadzona.

  • 0

    29. ~zenon  2015-12-08 20:14:18  host: i131.dbsinternet.pl

    Wreszcie w Piasku wielkim będę miał szybki internet. Bo tu biała plama z internetem telewizją i komórkami. Trochę szkoda że nie światłowodowy bo mógłbym miec i tv ale lepszy rydz niż nic.

  • -1

    30.  2015-12-08 20:45:02

    @12 Gdy odpisywałem na twoje komentarze nie było jeszcze komentarza 8. Dla mnie przezwisko "szeryf" odnosi się zawsze do Strzeszyńskiej, dopiero z ostatniego komentarza wynikało, że piszesz o "Magda Travel". W tym momencie to co napisałem wcześniej traci sens i przepraszam za to. Mam już po prostu dosyć odiotycznych artykułów i komentarzy na portalach informacyjnych, których.autorzy "się przebudzili z letargu" i odkryli jakim szambem jest cała aukcja, a jednocześnie winą obarczają nowy rząd, choć za ten bajzel ani Gaj i jeszcze kilka osób powinno trafić przed oblicze sądu.

  • 0

    31.  2015-12-08 20:46:14

    "...są to gminy, gdzie transfer danych nie przekracza 10 Mb/s..." z powyższego wynika, że każde miasto dla wszystkich swoich mieszkańców zapewnie rurę > 10Mb :D A tu na blokowiskach w miastach >100tys. pełno bloków gdzie nie ma nic więcej niż neo DO 10Mb, w praktyce ~6Mb przy dobrych wiatrach.

  • -1

    32. ~  2015-12-08 22:08:24  host: 168.235.196.18

    @30 dzieciaki bawią sie w przezwiska...

  • -2

    33. ~  2015-12-08 22:30:55  host: user-109-243-78-55.play-internet.pl

    Ale by się budżet ucieszył gdyby częstotliwości sprzedawało się co roku. A tak to chyba ostatnie takie wpływu od telekomów do budżetu.

  • 0

    34.  2015-12-09 07:58:11

    tMati - szeryf, biuro szeryfa... to określenia używane n a organ i biuro organu jeszcze sprzed ery UKE ;-) Zanim Telepolis zafunkcjonowało w świecie wirtualnym, w branżowych serwisach (niewielu - fakt) używało się tych określeń. Mężczyzna był pierwszym szeryfem - tak a propos...

  • 0

    35.  2015-12-09 08:03:41

    Tu nigdy nie chodziło o konkretną osobę ;-)

  • 0

    36.  2015-12-09 12:00:25

    @33 per saldo jest to dosyć śmieszna sytuacja, w której społeczeństwo przelewa swoje własne pieniądze do budżetu Państwa, czyli (teoretycznie) dla siebie. Tyle że pośredników po drodze cała masa. I na końcu zostaje jakiś ułamek. kto się na tym upasie? Jaki to ma sens? Czy Polakom powinno zależeć żeby częstotliwości sprzedały się jak najtaniej czy jak najdrożej? To wyższa matematyka, ale paradoksalnie to pierwsze :)

Dodaj swoją opinię