Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE przypomina o zmianie wysokości stawek roamingowych

UKE przypomina o zmianie wysokości stawek roamingowych

orson_dzi 27 Kwietnia 2016 14:36

8 0

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej od 30 kwietnia nastąpi ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń w roamingu na terenie Unii.



Od 30 kwietnia będą obowiązywać maksymalne opłaty dodatkowe do podstawowych cen danego planu taryfowego operatora. Maksymalna wysokość dopłaty w roamingu wynosi:
  • 0,25 zł za minutę połączenia wychodzącego,
  • 0,10 zł za wysłanego SMS-a,
  • 0,25 zł za wysłanego MMS-a,
  • 0,25 zł za 1 MB przesłanych danych.

Ostateczna wysokość opłaty za usługi w roamingu zależy od planu taryfowego w ofercie operatora. Do stawek z cennika usług krajowych, za połączenie wychodzące, SMS-y, MMS-y i Internet doliczane są przedstawione wyżej kwoty. Czyli jeśli minuta połączenia wychodzącego w cenniku operatora dla danej taryfy wynosi 0,29 zł, to do niej doliczana jest kwota 0,25 zł, a minuta połączenia wychodzącego w roamingu na terenie Unii Europejskiej kosztować będzie 0,54 zł. Cena minuty połączenia przychodzącego jest stała i wynosi 0,05 zł.




Klienci mogą też wybrać inną taryfę roamingową. Oznacza to, że jeżeli abonent jest zadowolony z wykupionego pakietu - może z niego korzystać, a po wyczerpaniu pakietu kupić kolejny lub przejść na rozwiązanie opisane powyżej. Abonent ma również prawo do dowolnego przechodzenia między taryfami roamingowymi, a zmiana taka powinna odbyć się w ciągu jednego dnia roboczego.

Zaprezentowane stawki będą obowiązywać przed ponad rok. Od 15 czerwca 2017 roku zniesione zostaną opłaty dodatkowe, a połączenia w roamingu na terenie Unii Europejskiej będą rozliczane wg cenników krajowych.

Zobacz: Nowe pakiety internetowe i cennik roamingowy w lajt mobile
Zobacz: Nowe ceny roamingu w Orange
Zobacz: Nowe ceny w roamingu Virgin Mobile
Zobacz: Nowe ceny roamingu w T-Mobile
Zobacz: Nowe ceny w roamingu Play i Red Bull Mobile

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: roaming | uke

w sumie: 42
  • 0

    23.  2016-04-27 19:23:20

    @22, a jest źle? Jeśli standardowa stawka za minutę połączenia wychodzącego to 54 gr, a w BK 2012 w VM ~~29 gr , to źle?

  • 0

    24.  2016-04-27 19:25:32

    @pabloki (21), a czemu maja zamykać biznes? Przecież jest jeszcze rynek wschodni: Rosja, Ukraina i Białoruś. A szczególnie obecnie, gdy mamy dużo "turystów" z Ukrainy...

  • 0

    25. ~Stop dla Orange !!!  2016-04-27 19:25:59  host: 89.204.154.126

    @23 ale ja zrozumiałem, że za odebrane jest 3gr a nie 5gr, a nie wyczytałem od Was, że jest wykonane za 29

  • 0

    26. ~Stop dla Orange !!!  2016-04-27 19:28:44  host: 89.204.154.126

    Co to jest ten wg Was BK? Sorry ale nie wiem co to za skrót :-)

  • 0

    27.  2016-04-27 19:31:19

    Bo tak jest! Ale tylko w "starej" taryfie Virgin Mobile "Bez Kompromisów 2012" z uwzględnieniem 50% bonusu do doładowania:
    - 29 gr min połączenia wykonanego
    - 3 gr min połączenia odebranego

  • 0

    28.  2016-04-27 20:07:13

    W Playu jest telefon.play.pl i dzwonimy do Polski w ramach nielimitowanych rozmów z całego świata. Obierać można za te 5 gr. ;)

    Jak wygląda sytuacja gdy w cenniku mamy do innych sieci 29 gr. a do własnej sieci 0 gr. Dzwoniąc do własnej sieci w roamingu ile zapłacimy ?

  • 0

    29.  2016-04-27 20:21:58

    Mnie znacznie bardziej ciekawi co innego. Chodzi o tzw. "politykę uczciwego korzystania" po 15.06.2017.
    Tzn. ile minut (głównie chodzi o połączenia głosowe) będzie można w roamingu w danym kraju w danej konkretnej sieci wykonać bądź odebrać, będąc rozliczanym wg. krajowych (polskich) stawek cennikowych... Nim dana sieć roamingowa "goszcząca" nas, będzie nam mogła doliczyć dodatkową opłatę do kolejnej minuty naszego połączenia, "by za bardzo nie stracić" na naszej obsłudze. ;-)

    Łopatologia.
    Jedziemy np. do Niemiec, logujemy się do T-Mobile DE i rozmawiamy po te przykładowe krajowe cennikowe 29 gr i odbieramy połączenia za darmo. Ale T-Mobile DE pozwoli na to tylko np. prze dwie godziny w ciągu dnia. Po tym czasie naliczy dodatkową, opłatę zarówno do minuty połączenia wykonanego, jaki odebranego.
    Przelogowujemy się do Vodafone DE, a tam np. będzie można rozmawiać po 29 gr i odbierać połączenia głosowe tylko przez godzinę w ciągu dnia.
    Itd. itp.

  • 0

    30. ~Przemek  2016-04-27 20:26:33  host: host-89-231-119-0.warszawa.mm.pl

    @29 to tak nie działa. Ta polityka uczciwego korzystania to będzie np 100 minut w miesiącu niezależnie w jakiej sieci będziesz. Będzie tego pilnował twój krajowy operator. A nie operator sieci goszczącej.

  • 0

    31.  2016-04-27 20:29:22

    Ok. Dzięki za wyjaśnienia. A można wiedzieć skąd masz takie informacje?

  • 0

    32. ~Wojtek G.  2016-04-27 20:36:07  host: 77-254-202-141.adsl.inetia.pl

    @31 Chyba chciałeś powiedzieć 1000minut na miesiąc już teraz masz 100/500minut na miesiąc za friko przecież w większości sieci w pl(mówie o troche droższych abo niż 30zł miesięcznie).

  • 0

    33. ~gość  2016-04-27 20:42:35  host: agol116.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @12 co to jest "BK 2012"?

  • 1

    34.  2016-04-27 20:48:42

    @33 Stara taryfa Virgin Mobile o nazwie Bez kompromisów z 2012 roku...

  • 0

    35.  2016-04-27 21:10:21

    @Wojtek G. za jakie friko? Tu mowa o roamingu. A po za granicami Polski nie obowiązują no limity, chyba, że są częścią cennika w co wątpię. Najczęściej to są promocje. Jakie ma przełożenie 1000 minut krajowych na roaming? Żadne. Nie mieszajmy tych dwóch kwestii.

  • 0

    36. ~  2016-04-27 22:24:11  host: 188.146.130.106.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @33: Stara taryfa Virgin Mobile - Bez Kompromisów 2012

  • 1

    37. ~  2016-04-27 22:24:56  host: 188.146.130.106.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Szkoda, że ktoś nie ureguluje stawek za połączenia międzynarodowe - opłaty np. 2,46zł/min do UE to lekka przesada...

  • 0

    38.  2016-04-27 22:58:10

    @19 Kryniczanin
    tylko po co takie kombinacje z przekierowaniami na inny numer, aby zaoszczędzić 2 grosze na przychodzących.

    Zakładam, że przeciętny Kowalski nie zamierza gadać godzinami w roamingu podczas kilkudniowego pobytu, więc chyba nikt nie będzie miał problemu z opłaceniem np. 40 minut rozmów przychodzących za jedyne 2 zł. Spokojnie tyle starczy, aby codziennie dać znać najbliższym, że jesteśmy cali i zdrowi itp.

  • 1

    39. ~K.  2016-04-27 22:59:58  host: 109241081194.warszawa.vectranet.pl

    @DanielR Fair Usage Policy będzie implementowany przez twojego operatora, nie lokalnego. Jeszcze nikt nie wie jak będzie wyglądał, czy będzie zależał od tego jakie masz abo, czy będzie liczony w minutach czy może dniach (tak jak Playowe bezlimity w EU). Będzie wiadomo dopiero na początku przyszłego roku.

  • 0

    40.  2016-04-27 23:07:32

    @K. Zgadzam się z Tobą w pełni. Dalego też napisałem, że to może być dość ciekawe. Ale poczekamy, zobaczymy i przekonamy się. ;-)

  • 0

    41.  2016-04-28 08:31:17

    Mnie ciekawi jedno: Przyjmijmy że ktoś kupuje dziś abonament no-limit kraj plus 200 minut roamingu w UE, za 70 na 24 mies. Przyjmijmy że na dziś ta wartość roamingu w abonamencie wynosi 5. Za rok - roaming będzie zgodnie z dyrektywą gratis - więc w konsekwencji operator będzie miał jeszcze następny rok te 5 zł niejako za nic :) No chyba że jakiś UOKiK/UKE wymusi zmniejszenie abonamentów w takich przypadkach

  • 0

    42.  2016-04-28 10:13:05

    @38

    Odbierasz dziennie 30 minut w roamingu. 90 groszy na dzień w BK w Play 1,5 jesteś dwa tygodnie na wakacjach 8,40 pln, owszem na pierwszy rzut oka nie jest to wielki pieniądz jednak dolicz wychodzące choćby tylko do najbliższych znajomych z 30 min dziennie i rodziny, i sms także do tej grupy znające nr dodatkowy z BK i 100 pln w dwa tygodnie można bez problemu zostawić w kieszeni.

Dodaj swoją opinię