Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE przygląda się preselekcji w TP

UKE przygląda się preselekcji w TP

WitekT 6 Czerwca 2006 11:08

0 0

Prezes UKE Anna Streżyńska zwróciła się 1. czerwca do Telekomunikacji Polskiej o wyjaśnienie, dlaczego skierowała w ostatnim czasie do swoich abonentów, którzy mają podpisaną umowę o preselekcję z innym operatorem, wypełniony formularz zlecenie preselekcji TP, narzucający korzystanie z usług świadczonych przez TP.

W odczuciu abonentów działania podejmowane przez TP odbierane są jako naruszające ich uprawnienia do swobodnego wyboru dostawcy usług telekomunikacyjnych oraz ograniczające konkurencję. Przedstawiony sposób i tryb pozyskiwania klientów przez TP nie wypełnia znamion typowej oferty handlowej, co wzbudza zaniepokojenie ze strony abonentów, którzy zasygnalizowali zauważone nieprawidłowości.

Jak wynika z przesłanych do UKE materiałów przedmiotowe pismo jest kierowanie do wszystkich indywidualnych abonentów TP wraz z załączonym i już wypełnionym formularzem zlecenie preselekcji TP. Formularz po podpisaniu przez abonenta i odesłaniu do Operatora, stanowić będzie podstawę do świadczenia usług krajowych i międzynarodowych przez TP.

Wypełniony formularz zlecenie preselekcji TP pozbawia abonentów możliwości wyboru rodzaju usług telekomunikacyjnych, co stoi w sprzeczności z określonym w art. 72 ust. 1 ustawy Prawo Telekomunikacyjne uprawnieniem do swobodnego wyboru zakresu usług oraz ich dostawcy. W efekcie takie działanie narusza także zasady uczciwej konkurencji.
Ponadto zawarta w formularzu niejasna i niepełna informacja co do zasad wyboru zakresu usług i ich dostawców może powodować nieświadome zmiany w dotychczas obowiązujących umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych, wywołując niekorzystne skutki na rzecz operatorów alternatywnych.

Do pisma TP załączono kopertę zwrotną i wyznaczono 14-dniowy termin na jego odesłanie, co może być odbierane jako obowiązek podpisania formularza przez abonenta.

Analiza treści opracowanego przez TP formularza wskazuje na niewłaściwe postępowanie Operatora i w związku z tym Prezes UKE wystąpił do TP o wyjaśnienie powstałych wątpliwości. W przypadku stwierdzenia naruszenia uprawnień abonentów w zakresie wyboru dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych lub stosowania praktyk nieuczciwej konkurencji zostaną podjęte stosowne kroki zapobiegające takim zjawiskom, włącznie z zastosowaniem przewidzianych ustawą sankcji.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1. ~  2006-06-06 11:21:48  host: temida.zs1.lublin.pl

  to są dopiero jaja...

 • 0

  2. ~anty.tpsa  2006-06-06 11:36:34  host: 80.50.94.118

  milird złotych kary tak zapobiegawczo

 • 0

  3. ~  2006-06-06 12:04:46  host: ogorek.akron.net.pl

  to są dopiero złodzieje i oszuści... Co kilka dni dzwonią do mnie i się pytają czy jestem zadowolony z usług alternatywnego operatora. Nawet już z nimi nie rozmawiam tylko od razu sie rozłączam.

 • 0

  4.  2006-06-06 12:54:21

  Zpobiegawczo 10 Mln zl kary im poinni im zasadzic zeby upadla ta tepsa

 • 0

  5. ~  2006-06-06 16:12:44  host: external.ciech.waw.pl

  A skąd ten termin 14 dni? I co jeśli ktoś wyśle po tym terminie?

 • 0

  6. ~  2006-06-06 18:15:46  host: bmy240.neoplus.adsl.tpnet.pl

  mojemu koledze powiedzieli że polączyli sie z tele2 i teraz będzie wszystko na 1 rachunku tylko trzeba podpisać preselekcję tp

 • 0

  7. ~Gear  2006-06-07 04:00:56  host: bmk148.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Co 10 mln i myslisz ze padnie?! HAHAHAHA 10-ma bańkami to sobie codziennie rano prezes tepsy tyłek podciera! Jak oni za sam pusty abonament wydzieraja od ludzi ok. 500 mln miesięcznie! To dolicz sobie do tego jeszcze reszte ich złodziejstwa...

 • 0

  8.  2006-06-07 18:56:58

  A ja żałuję, że u innych operatorów (a w każdym razie w Sferii) wogóle nie można wybierać innego operatora niż Sferia. O preselekcji już nie wspominając... Czy ktoś bardziej zorientowany wie czy jest to zgodne z prawem?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-102-236.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet