Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE przestawił analizę cen mobilnego internetu

UKE przestawił analizę cen mobilnego internetu

sirmark 1 Kwietnia 2009 22:28

0 0

UKE przedstawił analizę cen usług bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczonych przez operatorów telefonii ruchomej.
W 2008 roku ponad milion osób w Polsce skorzystało z dostępu do Internetu bezprzewodowego poprzez urządzenia do transmisji danych (modemy, karty modemowe) w sieciach ruchomych, dodatkowo, około dwóch milionów użytkowników skorzystało z usługi bezprzewodowego Internetu wykorzystując w tym celu swoje telefony. Choć ten drugi rodzaj dostępu nie może jeszcze być porównywany z usługami świadczonymi poprzez modem lub karty modemowe, niewątpliwie tak znaczna liczba osób używających tego rodzaju usług świadczy o rosnącym zainteresowaniu klientów bezprzewodową formą łączenia się z Internetem w sieciach ruchomych.

Z przeanalizowanych cenników operatorów sieci ruchomych wynika, iż za bezprzewodowy dostęp do Internetu w sieciach PTC, PTK Centertel, Polkomtel oraz P4, klient indywidualny zapłaci miesięcznie:
od 49 zł do 60 zł przy limicie transferu danych 1 GB,
od 45 zł do 120 zł przy limicie 3 - 6 GB,
od 80 zł do 160 zł za limit od 10 do 13 GB.

Opłaty za dostęp do Internetu w ofertach na kartę są na tym samym poziomie u wszystkich operatorów, czyli za transmisję danych w wielkości 100 kB klient zapłaci 0,03 zł, natomiast za minutę połączenia z Internetem - 0,31 zł.

Z kolei dla klientów biznesowych ceny miesięcznego abonamentu kształtują się następująco:
od 40 zł do 49 zł netto przy limicie transferu danych 1 GB,
od 36,89 zł do 100 zł netto przy limicie 3 - 6 GB,
od 65,57 zł do 129 zł netto za limit od 10 do 13 GB.

Podsumowując, na polskim rynku istnieje wiele różnych ofert dostępu do bezprzewodowego Internetu skierowanych do klientów indywidualnych jak i biznesowych. Jednak różnica cen przy określonym limicie transferu danych jest znacząca. Związane jest to z warunkami określonymi przez operatora w ofercie, takimi jak na przykład zasięg świadczenia usług w technologii UMTS czy prędkość przesyłania danych. Zatem przy wyborze odpowiedniej oferty klienci, zarówno biznesowi jak i indywidualni, nie powinni kierować się jedynie kryterium ceny za usługę dostępu do sieci ale rozważyć dodatkowe usługi i propozycje operatorów związane z daną ofertą, a przede wszystkim przetestować jej jakość przed podjęciem ostatecznej decyzji.




Oferta operatorów sieci ruchomych może obejmować między innymi propozycje zakupu sprzętu komputerowego, oprogramowania po obniżonych cenach lub bezpłatnie, przez co oferta ta nie odbiega od oferty proponowanej przez operatorów sieci stacjonarnych. Ważny jest również limit transferu danych, który użytkownik musi dostosować do swoich potrzeb. Wszyscy opisani operatorzy umożliwiają klientom wypróbowanie na okres od 7 do 30 dni swojej usługi dostępu do Internetu, co jest niezwykle ważne, gdyż dzięki temu klient ma możliwość sprawdzenia parametrów jakościowych usługi w danym miejscu, a po tym okresie ma możliwość świadomego podjęcia decyzji o związaniu się z operatorem długoterminową umową lub o rezygnacji z usługi. Jest niezwykle ważne, aby klient mógł sprawdzić rzeczywiste wartości transferu danych przed podpisaniem umowy, zwłaszcza w przypadku umowy na czas określony, której przedterminowe rozwiązanie z reguły wiąże się z nałożeniem na klienta opłat wyrównawczych za usługę dostępu do Internetu po cenie standardowej. Mimo, iż większość ofert dostępu do Internetu w sieci ruchomej jest podpisywana na czas określony to pojawiają się także oferty na czas nieokreślony. Ofertę taką dla klientów indywidualnych posiada PTC oraz PTK Centertel, jednakże trzeba mieć na uwadze, że przy takiej umowie, choć opłaty miesięczne abonamentu pozostają bez zmian, rosną koszty przyłączenia do sieci (do 99 zł w sieci Era, natomiast do 300 zł w sieci Orange).

Bardzo ważnym aspektem dla użytkowników Internetu korzystających z usług operatorów sieci ruchomych jest jakość tych usług. Na bazie 2500 pomiarów, dokonanych w 4 sieciach GSM/UMTS przez firmę Audytel, można stwierdzić, że jakość i parametry użytkowe usług bezprzewodowego dostępu do Internetu są wystarczająco dobre, aby usługi te mogły być traktowane jako alternatywa stałego łącza pod względem prędkości przesyłu danych. Średnia zmierzona prędkość pobierania dla bezprzewodowego Internetu dla wszystkich pomiarów wyniosła ponad 700 kb/s. Wynik ten umiejscawia daną usługę między parametrami dostępu szerokopasmowego ADSL w opcji 512 kb/s oraz 1 Mb/s. Podobnie można traktować zmierzoną średnią szybkość wysyłania danych, która oscyluje wokół 256 kb/s.

Wzrost dostępności usług w technologii 3G oraz poziom cen za dostęp szerokopasmowy do Internetu w sieciach ruchomych, pomimo nadal obowiązujących limitów transferu danych, powodują systematyczny wzrost zainteresowania ofertą operatorów telefonii ruchomej. Świadczy o tym rosnąca liczba użytkowników bezprzewodowego Internetu za pomocą modemów lub kart modemowych, która na koniec czerwca 2008 roku wyniosła ponad 733 tysięcy użytkowników, a w styczniu 2009 roku już ponad 1 mln, stanowiąc ponad 19% udziału w całkowitej liczbie łączy szerokopasmowych w Polsce. Dostęp do sieci Internet poprzez sieci ruchome może nie jest jeszcze w pełni substytucyjny wobec stacjonarnego szerokopasmowego łącza (chociażby ze względu na wspomniane limity transferu danych) ale można go niewątpliwie traktować jako dobrą alternatywę.

Zobacz: Pełną analizę cen mobilnego internetu przygotowaną przez UKE.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 0

    7. ~  2009-04-02 00:23:25  host: sipostro.blokowe.pl

    w tytul;e literówka brakuje d w 2 wyrazie

  • 0

    8.  2009-04-02 07:02:20

    U mnie Play w Aleksandrowie w nocy ma predkosci 1mb/s ale juz w dzien albo weekend to tragedia na poziomie edge Plusa 20-30kB/s !!! ... Wspolczuje klientom Play jakosci oferty internetu... W Plusie predkosci mam prawie zawsze 3-4mb/s a czesto nawet ponad 6mb/s i to w dzien w nocy to norma :) ps- ciekawe kiedy takie predkosci beda w Play - http://www.speedtest.net/result/432602314.png

  • 0

    9. ~Bob  2009-04-02 07:18:32  host: apn-77-114-121-205.gprs.plus.pl

    Niezależnie od prędkości w Play Online - ja nie mogę nrzekać, gdy korzystam w swej lokalizacji - KONIECZNIE trzeba tu dodać sprawiedliwość Playowi 26 zł/m-c za 2 GB !!!

  • 0

    10. ~mirekb  2009-04-02 08:15:38  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    niestety musze sie odnosc na wstepie do definicji.."mobilny" powinien oznaczac mozliwosc korzystania z netu w dowolnym miejscu i czasie,nie biorac pod uwage przepływnosci..play nie spełnia tych warunków

  • 0

    11. ~podatnik  2009-04-02 08:50:48  host: gaja.tpnet.pl

    Ludzie, w analizie UKE nie ma najmniejszej wzmianki o Play Online na Kartę a są prepaidy trójcy! Co za gówno, dramatycznie lepszą analizę mógłby wystrugać na kolanie dowolny redaktor portalu GSM. My podatnicy płacimy za taki niekompletny, nierzetelny śmieć. Play powinien to oprotestować a nierób urzędnik natychmiast poprawić.

  • 0

    12. ~cbvx  2009-04-02 09:47:16  host: 94.254.137.134

    Do mirekb: PLAY jest MOBILNY! Zalezy jak ktos z niego korzysta ja czesto jezdze na trasie kraków rzeszów łancut i wszedzie tam mam neta i nie potrzeba mi plusow itd. A pozatym jak widze jak dziala net plusa "na wsiach" to wole nie korzystac z tego pseudo neta... Wiec mobilnosc to tylko na papierku bo zadna siec w Polsce nie prezentuje na odpowiednim poziomie...

  • 0

    13. ~mirekb  2009-04-02 10:43:25  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @ 12 na calej trasie masz ten zasieg??tak wnioskuje z Twojej wypowiedzi,nie sadze.mobilny oznacza ze na wsi mozesz miec edge a nawet gprs ale masz dostep do sieci zas w play z zapisów regulaminu jasno wynika ze oferuja transfer tylko po 3g/hsdpa zas edge jest tylko dla odciązenia roamingu polkomtela.gdyby playonline dzialalo tez na gsm mozna zaryzykowac twierdzenie ze jest mobilny a tak to sim playonline nie zaloguje sie wogule gdy wyjdziemy z 3g p4..co to wiec za mobilnosc-żadna

  • 0

    14.  2009-04-02 10:46:56

    Szalony nie fantazjuj tak z tym Plusem.

  • 0

    15. ~sade  2009-04-02 11:42:26  host: dom247.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No i rozsądnie, że UKE nie brał pod uwagę Play, bo by się ośmieszył porównując sieci o tak diametralnie odmiennym zasięgu. Zgadzam się z "Mirkiemb" - Play nie jest w pełni mobilny. a najtańszy net jest w heyah :)

  • 0

    16. ~podatnik  2009-04-02 12:47:04  host: gaja.tpnet.pl

    sade zajrzyj do raportu, to tylko 18 stron. UKE BRAL pod uwage Play - w ofertach abonamentowych. Przemilczal tylko calkowicie oferte na karte. Zasieg internetu Play jest identyczny w obu przypadkach.

  • 0

    17. ~HubertG  2009-04-02 13:27:38  host: user-89-108-211-44.mobile.playmobile.pl

    Ja zmieniłem na PLAY będąc wcześniej w PLUS-ie i nie żałuje. W PLUS-ie po tygodniu już było po limicie a w PLAY-u starcza do końca miesiąca :) Transfer co prawda wolniejszy zazwyczaj koło 800 kbs (w Plusie było 1,5-2,5 mbs) ale większy limit.

  • 0

    18. ~gosc  2009-04-02 13:53:01  host: dpb103.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @17 jezeli moge się zapytać, w jakim miejscu z niego korzystasz? Bo ja miałem kiepsko z zasięgiem więc przeszedłem do Orange....

  • 0

    19. ~  2009-04-02 14:17:36  host: user-89-108-251-101.mobile.playmobile.pl

    @ 17: w okolicach warszawy (od strony wołomina). Wcześniej sprawdzałem na ich mapie jak wygląda zasięg u mnie. Niestety trzeba liczyć się z brakiem zasięgu poza dużymi miastami, ale pewnie dlatego ich oferta jest tak atrakcyjna.

  • 0

    20. ~Gormar  2009-04-02 15:07:40  host: 77-253-104-54.adsl.inetia.pl

    Ja także uważam, że informacja, którą przekazał rambo17 jest dzisiaj najistotniejsza. Nie wiem, czy potrafię ją dobrze zrozumieć, ale z tego może wynikać powrót do wcześniejszych stawek MTR i nawet boję się myśleć jakie może mieć to skutki dla PLAY. Dla przypomnienia jest to jedyna sieć, która wprowadziła stawkę 29gr do wszystkich w cenniku. W innych to zaledwie promocja, którą w każdym czasie mogą wycofać :(

  • 0

    21.  2009-04-02 15:58:40

    #20 Gormar stawka 25 gr była dostępna w Play Karcie od początku Playa. Odnośnie internetu mobilnego to w zasięgu 3g jest konkurencyjny ze stacjonarnym tp cenowo. Nie trzeba płacić abo głosowego a to już tyle co abonament dla internetu mobilnego. Co z tego że tp daje ofertę 6 mbps jak upload 512 kbps i dwoje użytkowników takiego neo wymieni sobie dane z prędkością conajwyżej 512 kbps. Czym dalej od miasta tym gożej nie tylko z internetem mobilnym ale i stacjonarnym. Żaden stacjonarny dostawca nie da mi w lesie transferu takiego jak w EDGE.

  • 0

    22. ~Gormar  2009-04-02 17:20:06  host: 217.96.62.235

    @21. Masz racje, że stawka poniżej 29gr jest dostępna w PLAY, ale wszystko to było poniżej kosztów a kiedyś P4 musi wyjść przynajmniej na zero i szybka zmiana MTR jest (była?) dla niego szansą.

  • 0

    23.  2009-04-02 18:22:43

    @22 biegły w prawie administracyjnym nie jestem ale jak operator będzie miał stratę z tytułu błędnej decyzji administracyjnej to chyba może domagać się pokrycia udokumentowanych strat od Skarbu Państwa ? Więc odnośnie MTR śpią spokojnie. Mogą zyskać mnóstwo klientów.

  • 0

    24.  2009-04-02 18:44:57

    Btk_Tomas - co masz na mysli ze fantazjuje ? W Plusie bardzo czesto mam sciaganie 500-800kB/s i to nie wymysly a realne predkosci.

  • 0

    25. ~dzetex  2009-04-02 19:32:07  host: 106-pra-4.acn.waw.pl

    Jezeli chodzi o pre to najtanszy i naprawde mobilny to net z heyah. Co do calego zestawienia, jezeli ktos decyduje sie na internet mobilny to przedewszystkim patrzy raczej na zasieg a nie na cene. Stacjonarnych operatorow jest cala masa do wyboru do koloru zas Play, Play jeszcze musi troche popracowac nad swoim internetem. W Play fresh daja 12gr za 100kb w rownej w Heyah jest za 2grosze.

  • 0

    26. ~  2009-04-04 00:36:50  host: 80.51.91.252

    @11 kolejny news - kolejni oburzeni, że plej-ta została źle potraktowana. Dobrze wam! Wieszacie psy na ludziach którzy korzystają z usług W3, a przynajmniej teraz wam uke pokazał swoje buhahaha

Dodaj swoją opinię