Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE przegrał z Polkomtelem przed SOKiK ws. kary za zbyt drogą przenośność

UKE przegrał z Polkomtelem przed SOKiK ws. kary za zbyt drogą przenośność

WitekT 2 Czerwca 2008 16:37

0 0

28. maja Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przychylił się do odwołania Polkomtela od decyzji Prezesa UKE z 1. sierpnia 2006 roku nakładającej karę pieniężną w wysokości 300 tys. zł za realizację uprawnienia abonentów do przeniesienia przydzielonego numeru w sposób niezgodny z przepisami prawa. Wyrok nie jest prawomocny.

Szerzej o karze nałożonej na trzech operatorów pisaliśmy w tej wiadomości.

W ustnych motywach uzasadnienia Sąd wskazał, iż brak jest, zdaniem Sądu, w niniejszej sprawie przesłanek do nałożenia kary pieniężnej na podstawie art. 209 ust. 1 pkt 16 Prawa Telekomunikacyjnego. W przepisie tym mowa jest bowiem o uniemożliwianiu abonentom realizacji ich uprawnienia do przenoszenia numerów. W art. 73 ust. 3 Prawa Telekomunikacyjnego, który stał się jedną z podstaw do wydania decyzji Prezesa UKE, mowa jest natomiast o zniechęcaniu abonentów. Pojęcia te, zdaniem Sądu, nie są tożsame. Pobieranie opłaty za przeniesienie numeru w wysokości 120 zł nie przesądza o uniemożliwieniu abonentom skorzystania z tego uprawnienia. A zatem, samo zniechęcanie abonentów do korzystania z uprawnienia do przenoszenia numerów nie uprawnia do nałożenia kary za uniemożliwianie realizacji tego uprawnienia.

Zdaniem Sądu, chcąc nałożyć karę na podstawie art. 209 ust. 1 pkt 16 Prawa Telekomunikacyjnego należałoby wykazać, że doszło do uniemożliwiania realizacji przedmiotowego uprawnienia, co nie miało miejsca. Prezes UKE nie wykazał nawet, że doszło do zniechęcania abonentów do korzystania z przedmiotowego uprawnienia.
Sąd wskazał również, że kwota sugerowana przez abonentów nie może być jedynym kryterium ustalenia opłaty za korzystanie z przedmiotowego uprawnienia. A zatem także niezastosowanie się przez operatora do kwoty wskazanej przez Prezesa UKE nie może być jedyną przesłanką do nałożenia kary. Konieczne jest bowiem, zdaniem Sądu, wykazanie, że doszło do uniemożliwiania abonentom realizacji przedmiotowego uprawnienia.

Jedynym kryterium ustalenia wysokości opłaty za realizację uprawnienia do przenoszenia numerów nie mogą być subiektywne odczucia abonentów. Nie można bowiem odrywać wysokości tej opłat od kosztów świadczenia usługi realizującej to uprawnienie abonentów - wskazał Sąd.

Podobną drogę przeszedł Centertel - tam jednak SOKiK oddalił skargę operatora, ale Sąd Apelacyjny prawomocnie anulował karę.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~zetafon.pl  2008-06-02 16:46:13  host: adll139.neoplus.adsl.tpnet.pl

  patologia

 • 0

  2. ~Chrome_TP  2008-06-02 16:55:04  host: agx95.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie patologia tylko nareszcie norma - ta kara była jedną z bardziej bezsensownych a dlaczego to już dawno temu było to wyjaśnianie (nie ma sensu pisać raz jeszcze) sąd postąpił słusznie wydając taką decyzję bo tutaj ewidentnie regulator UKE dał po prostu ciała. Co jak widać znalazło swoje odzwierciedlenie w uzasadnieniu wyroku.

 • 0

  3.  2008-06-02 17:05:58

  Nie "w" tylko "z" Polkomtelem powinno być ;)

 • 0

  4.  2008-06-02 17:08:06

  taktakowiec: fixed, dzięki! :)

 • 0

  5.  2008-06-02 18:16:41

  I dobrze! W końcu jeśli prawo mówi o zmianie regulaminu, to nie ma znaczenia czy chodzi o zmianę zasad świadczenia usługi czy o zmianę adresu firmy, tak samo jak prawo mówi u uniemożliwianiu to mówi o uniemożliwianiu. Bo rzeczywiście - to że kogoś nie stać, nie znaczy, że nie może.

 • 0

  6. ~ukenamuniu  2008-06-02 21:42:40  host: nat-go2-1.aster.pl

  wlo: już to ćwiczyliśmy: opłata miała nie zniechęcać do przeniesienia numeru. Pytanie ankiety UKE brzmiało: ile jesteś gotów zapłacić. Niezależnie jednak od pytania, Sąd ma rację, że jedynym kryterium ustalenia wysokości opłaty za realizację uprawnienia do przenoszenia numerów nie mogą być subiektywne odczucia abonentów.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-227-37.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet