Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE proponuje 80 proc. kraju w 3G w zamian za zamrożenie MTR-ów

UKE proponuje 80 proc. kraju w 3G w zamian za zamrożenie MTR-ów

WitekT 22 Października 2010 15:39

0 0

Wszyscy operatorzy wyrazili zainteresowanie zamrożeniem stawek MTR w zamian za inwestycje, nawet ostrożny początkowo Polkomtel - mówi w wywiadzie dla serwisu rpkom.pl Anna Streżyńska, prezes UKE.

Oczywiście mają swoje uwagi: są zdania, że nie jest realne, aby pokryć siecią 3G wymagane przez nas 80% terytorium kraju. Dla nas kluczową sprawą jest też zapewnienie usług głosowych 2G we wszystkich "białych plamach". Operatorzy proponują też na razie relatywnie niewielkie inwestycje, bo idące w 50 mln zł na każdą z firm. Zażądaliśmy jednak metodologii obliczania korzyści, jakie operatorzy mogą osiągnąć dzięki nowej polityce MTR-owej. Jak już mówiłam, moim zdaniem wszystkie korzyści powinny zostać przełożone na inwestycje - mówi Streżyńska.




Z każdym z operatorów UKE chce podpisać porozumienie. Prezes liczy, że na jego podstawie pierwsze inwestycje powinny pojawić się już na przełomie I i II kwartału 2011 roku.

O propozycji UKE dotyczącej zamrożenia stawek MTR w zamian za inwestycje szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: rpkom.pl     

Dodaj do:
w sumie: 30
  • 0

    12.  2010-10-22 16:49:11

    ala: koszt anteny to generalnie mała część stacji - największa to karty i soft, które i tak musiałyby być GENERALNIE w ilości 4x. Pomijam już fakt tego, że w ten sposób operatorzy tracą jedną z ważniejszych przewag konkurencyjnych, jaką jest jakość sieci (i tu ich rozumiem).

  • 0

    13.  2010-10-22 16:50:29

    @10: Tak się właśnie robi. Stare stacje z miast są po części montowane na wsiach :-)

  • 0

    15. ~qwert  2010-10-22 17:01:26  host: 77-255-25-48.adsl.inetia.pl

    Terytorium, brawo, bo gdyby było użyte sformułowanie populacja, to nie byłoby jakieś wielkie osiągnięcie... Jestem za.

  • 0

    16. ~znawca  2010-10-22 17:19:11  host: chaos.tpnet.pl

    @7. Marcel84, nie ekscytuj się tak, gdyż sprawa braku rozbudowy zasięgu 2G w "białych plamach" przez sieci z W3 to nie kwestia braku środków. Przy EBIDTA zbliżającym się do 40% inwestowanie nie jest problemem. Do tego współczynnik ten został zwiększony przez spadki MTR, które spowodowały zmniejszenie przychodów uzyskiwanych od innych operatorów, a te przy symetrii ruchu niewiele mają wspólnego z zyskiem. Tym sieciom brakuje jedynie motywacji do takich inwestycji, gdyż obniży im to zyski (z powodu niskiego ruchu w takich odludnych lokalizacjach). Tak samo obniżki MTR także potencjalnie mogą wpłynąć na zyski, szczególnie gdy pociągną za sobą spadki cen detalicznych. Dlatego UKE stosuje politykę kija i marchewki. Tylko teraz ważne, aby dobrze ocenić jak kij powinien być gruby a jak marchewka smakowita ;).

  • 0

    18. ~Robin  2010-10-22 17:33:53  host: 77-254-39-195.adsl.inetia.pl

    Nie wiem ale ja jakoś nie mogę się przekonać do tych MTR. Wszystko w sumie zaczęło się dziać z tymi stawkami (czytaj bajzel) gdy Play wchodził. Czy one tak faktycznie dobrze wpływają na rozwój i na konkurencje to zdania są podzielone...

  • 0

    19. ~berdys  2010-10-22 18:02:46  host: ip-89-174-118-47.multimo.pl

    No a ja ciagle mowie, ze biale plamy mozna pokryc wspolnie i ponosic koszty utrzymania stacji w takich bieszczadach albo na poludniu malopolski;dzielac na czterech operatorow. W malopolsce takich bialych plam jest pelno a wystarczylby gsm900Poza tym milo by bylo , gdyby stawiali wiecej btsow blisko granicy- bo jak na razie na porzadku dziennym satakie obrazki, ze w okolocach Koniecznej stoi pepicki BTS z sektorami odwroconymi na polska strone i sieje sygnalem na PL az milo ! Skurwiele wiedza, co robia.

  • 0

    20. ~ala  2010-10-22 19:09:49  host: 93-181-162-129.as.kn.pl

    17. co się należy??? NIC!!! w regulaminie masz iż NIE gwarantują zasięgu! przeczytaj z czego korzystasz! ludzie....

  • 0

    22.  2010-10-22 19:17:01

    Chyba UKE sobie żartuje, 80% kraju w zasięgu 3G gdzie 60-70% abonentów ma telefony GSM lub ustawione telefony na GSM? Mało opłacalny interes, jak widać nawet Plus przestał już stawiać 3G, postawił tam gdzie mu się opłaca. Pomijając Erę czy Orange oni już przestali rozwijać 3G w 2008 roku.

  • 0

    24. ~Big  2010-10-22 19:36:01  host: 81-219-205-81.adsl.inetia.pl

    Głupota i tyle po co 80% w 3G 40 do 50 % i wystarczy. A ja wole taniej dzwonić niż 3G precz z prezes UKE.

  • 0

    27. ~balka  2010-10-22 19:46:37  host: 178-36-211-101.adsl.inetia.pl

    Nam nie jest potrzebne 3G. Wystarczy 2G.

  • 0

    28. ~operatorzy maja gdzieś  2010-10-22 19:46:38  host: user-188-33-171-198.play-internet.pl

    Operatorzy mają gdzieś klientów, i jakość sieci. Ponieważ i tak nic ich nie przekona do inwestycji obciąć im wogóle MTR`y.

  • 0

    30. ~mirekb  2010-10-22 20:01:19  host: apn-77-115-97-169.dynamic.gprs.plus.pl

    aby oceniac ile to jest 80 proc populacji warto wr ocic do raportu uke gdzie jasno podają iz to play ma najwiekszy zasieg 3g,stan nalipiec 72proc populacji-do 80proc to kwestia najblizszeggo roku..w3 wypada bladziej:plus,era,orang-do pracy:przerzucic sie na huawei 3g jak p4 i orange i bedzie ok.80proc populacji to realne załozenia,zas co do bialych plam bez gsm to powinny miec wiekszy priorytet.kadencja prezesa uke mija w maju 2011

  • 0

    31. ~mirekb  2010-10-22 20:03:21  host: apn-77-115-97-169.dynamic.gprs.plus.pl

    zas co do 80proc powierzchni to sie to nie uda ;-)

  • 0

    32. ~@31  2010-10-22 20:16:34  host: user-188-33-171-198.play-internet.pl

    Może się udać, jakby stawiali takie wysokie maszty jak na litwie, a nie ledwo wystające nad drzewami. W mało zaludnionych terenach powinno się sprawdzić.

  • 0

    33.  2010-10-22 20:30:08

    Zawsze można wyrzucić komórkę, jak zasięgu nie będzie i rozmowy będą drogie ;) Wrócimy do czasów, gdzie każdy z każdym, komunikował się w cztery oczy.

  • 0

    34. ~  2010-10-22 20:54:06  host: 217.116.101.59

    Ci narzekający mogą wrócić na kabel do tp, zapłacić 45zł abo i nie mieć w tym żadnych minut ;D

  • 0

    35.  2010-10-22 21:43:36

    Komu niby nie jest potrzebne 3G? "WAM", czyli komu - pytam się raz jeszcze?! MNIE JEST ONO POTRZEBNE. I to nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale dzięki właśnie zastosowaniu stacji UMTS istnieje możliwość znacznej poprawy jakości rozmów głosowych, dzięki np. HD Voice. A tego właśnie przede wszystkim oczekuję. Zaraz po w miarę "szybkim" internecie oczywiście.

  • 0

    36.  2010-10-22 21:50:45

    Mi jest potrzebne, ale nie mam na to wpływu niestety.

  • 0

    37. ~m2marek  2010-10-22 22:44:21  host: host-89-228-38-44.elk.mm.pl

    Z sieci przez telefon zwykle korzystam poza miastem (w lesie i na wsi), niestety muszę mieć cierpliwość. W domu i pracy jest zwykła sieć, która zapewnia zupełnie inny standard.

  • 0

    38. ~  2010-10-25 16:40:20  host: cov11.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Póki co pozostaje zdać się na cierpliwość. Internet mobilny jest komfortowy szczególnie w podróżach, delegacjach etc. Ale ma tez swoje wady (zasięg, limity etc). Do codziennego użytku, mimo wszystko korzystniejszy wydaje mi się net stacjonarny. Tym bardziej ,że ceny w ostatnim czasie też nieco spadły i wprowadzili nowe możliwości dla studentów(mam na myśli neo ). Jesli miałabym wybrać jakąś mobilną ofertę , to chyba zdecydowałabym się na free (ze względu na cdma), choć nigdy w praktyc nie testowałam.

Dodaj swoją opinię