Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE pracuje nad wyeliminowaniem SMS-owych naciągaczy

UKE pracuje nad wyeliminowaniem SMS-owych naciągaczy

WitekT 7 Kwietnia 2010 22:07

0 0

W UKE trwają prace nad założeniami do projektu ustawy, która dałaby Urzędowi nadzór nad rynkiem usług elektronicznych. Dzięki temu Urząd chce ukrócić praktyki firm, które naciągają ludzi na wysokie opłaty za SMS-y premium - pisze Wyborcza.biz.

Pod numerem telefonu może na przykład widnieć cena 2 zł, ale zdarza się, że dotyczy ona jedynie tych użytkowników, którzy płacą za pośrednictwem systemu PayPal. Jeśli zaś ktoś wyśle zwykły SMS, to może zapłacić nawet 30 zł, chociaż informacji o tym próżno szukać na stronie reklamującej usługę, bo albo jej nie ma wcale, albo znajduje się w takim miejscu, że trudno ją zauważyć - mówi Piotr Dziubak, rzecznik prasowy UKE.

Do tej pory takimi przypadkami zajmował się głównie UOKiK, ale UKE chce przejąć te obowiązki. Problem jest dość poważny, o czym świadczą liczne skargi.




Problem w tym, że przepisy regulujące te kwestie nie są jednoznaczne, a na dodatek znajdują się w kilku różnych ustawach. Poszkodowani nie wiedzą więc, na jaki przepis mogą się powoływać, jeśli zdecydują się walczyć z nieuczciwą firmą - dodaje Dziubak.

Zespół ekspertów UKE od kilku miesięcy pracuje nad założeniami do ustawy, która jasno nakazywałaby usługodawcom wyraźne prezentowanie informacji o pełnej cenie SMS-a. Założenia teraz znajdują się w departamencie prawnym Urzędu. Później ma być przedstawiony w Ministerstwie Infrastruktury lub jako propozycja projektu poselskiego.

Źródło tekstu: Wyborcza.biz     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • -1

    11.  2010-04-08 03:20:43

    @4 na tych stronach (podajacych date smierci, twoje iq czy diete cud) akurat bylo napisane, ze cena 20-30gr dotyczy platnosci paypal, a cena via sms jest o wiel wyzsza (ok. 35zl za wiadomosci, a trzeba wyslac dwie wiadomosci). skad wiem? kilka razy zainteresowaly mnie te 'testy'. nigdy nic nie wysylalem, ale za to czytalem regulaminy... owszem uwazam, ze to k*****two, ale z drugiej strony czytanie nie boli.

  • 1

    12. ~impassive  2010-04-08 07:36:25  host: chaos.tpnet.pl

    A co ze spamami wysyłanymi przez operatorów? Np. Era wysyła nawet tym, którzy zastrzegli, że nie chcą otrzymywać wiadomości marketingowych. Interwencje w BOA nie pomagają.

  • -1

    13. ~  2010-04-08 08:38:42  host: t21-14.opera-mini.net

    Najbardziej niezadowoleni będą operatorzy że tyle kasy przejdzie im koło nosa. A moja rada: Czytaj co podpisujesz!

  • -1

    14. ~  2010-04-08 08:40:40  host: t21-14.opera-mini.net

    Albo gdzie wysyłasz.

  • 1

    15. ~mirekb  2010-04-08 08:47:32  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    mnie podobają sie zapisy w cennikach opów,że numery premium mogą byc w zasadzie rozszerzane i zmieniane przez opa dowolnie..np.wapster bardzo sie wycwanił..unika numeracji z 7xxx jak ognia,zastąpili cyfre 7 kombinacją:60..co sprawia złudne wrażenie ze to nie numer premium..podobnie z serwisami mms..9xxxx..nic tylko korzystac

  • 1

    17. ~  2010-04-08 09:39:28  host: p10-04.opera-mini.net

    Kiedyś jak kupiłem telefon w idei pop, to tam był dołączony regulamin z przejrzystym cennikiem numerów premium, dlatego w tamtych czasach nie można było normalnego człowieka naciągnąc na drogie smsy. Ale ze zdumieniem teraz obserwuje, że istnieje numery premium na smsy i rozmowy, które to numery premium udają zwykle numery abonentów. Już od kilku lat ja na różnych forum pisze, że w polsce tak naprawdę nie pracuje rzecznik konsumenta, a organizacje konsumenckie, to są przekupne skorumpowane organizacje do promowania tych, co zapłacą więcej. Jak w państwie prawa może zaistnieć coś takiego, jak fałszywe numery premium, które udają zwykle numery! Przecież operatorzy powinni dostać milionowe kary za takie coś!

  • -1

    18. ~denis  2010-04-08 09:45:07  host: 109.243.40.205

    ja proponuję, żeby w ogóle nie wysyłać smsów pod numery premium, to nie będzie problemu. (no chyba, że na fundacje, ale tam koszt sms jest bardzo precyzyjnie określony). Jeżeli ktoś jest na tyle niemądry aby nabijać łatwą kasę ludziom swoim kosztem (chodzi głownie o różne konkursy i głosowania), to niech płaci nawet 50 zeta za sms.

  • -1

    19. ~aqq  2010-04-08 10:08:08  host: 62.87.237.17

    Uuu, nagle się sypnęły skargi osób robiących testy IQ? No cóż, przeczytać regulamin to nie jest aż tak skomplikowana czynność...

  • 1

    20.  2010-04-08 17:09:18

    Przyznam się, że jakiś czas temu pokusiłem się na darmowy program do odbierania stacji tv na kompie. Program rzeczywiście był darmowy, ale było mało programów i aby zwiększyć liczbę trzeba było wysłać 2 sms-y po 0,60 zł za jednego aby otrzymać kod do pobrania wszystkich programów. Wszedłem na stronkę poczytałem, było jak byk napisane, że jeden sms kosztuje 0,60 zł, wysłałem więc te 2 smsy i zadowolony po otrzymaniu kodu pobawiłem się programem. Zdziwienie i wk...nie przyszło po jakimś czasie jak okazało się, że te smsy kosztowały mnie 61 zł. Dopiero wtedy zacząłem sprawdzać ten nr i dowiedziałem się jak się dałem nabrać. Napisałem do tej firmy e-mail, ale odpowiedzi nie otrzymałem. Kaska przepadła, trudno na błędach człowiek się uczy, szkoda tylko, że na takich drogich. Człowiek taki stary, a taki głupi. Mam nauczkę na przyszłość. Powinni jak najszybciej coś z tym zrobić, a tych naciągaczy karać surowo za takie oszustwa.

  • 1

    21. ~  2010-04-08 17:31:34  host: t22-11.opera-mini.net

    Serwisy znalazły nowy sposób. Są to numery krótkie zaczynające się od cyfr 5 i 6. UWAGA! Opłata jest wg.cenika i poźniej płacimy za każdą otrzymaną wiadomość !!! Tak więc UWAŻAJCIE NA 5 i 6.

  • 1

    22. ~  2010-04-08 17:38:03  host: t22-11.opera-mini.net

    cd.21 są to serwisy z tzw. prenumeratą (np.serwis który obiecuje że codziennie dostaniemy jakąś informacje).

  • 0

    23.  2010-04-09 01:42:41

    @12 mi nic nie przychodzi, a wiec jednak dziala...

  • 0

    24. ~ooo  2010-04-09 14:10:19  host: 77-253-139-159.adsl.inetia.pl

    Kanał YT UKE: http://www.youtube.com/user/UKEregulator , fajny ten filmik o sms premium. Nie wiedziałem że druga cyfra numeru mówi o koszcie netto smspremium. Tępić tę zarazę trzeba - sam niedawno dostałem taki sms zachęcający

  • 0

    25. ~  2010-04-09 18:57:53  host: p07-05.opera-mini.net

    Jak można napisać, że osoby które dały się w ten sposób naciągnąc, to są upośledzeni, czy naiwni, czy głupi. Normalny człowiek żyje normalnie, a żeby nagle przewidzieć taki podstęp i oszustwo, to trzeba by żyć w ciągłym podejrzeniu, że każdy chce nas oszukać, czy że z każdej strony ktoś na nas czatuje! To było by patologia, a właśnie czymś normalnym jest, że przeciętny człowiek wie o numerach premium tyle, że są krótkie, że zaczynają się o 7, a drugą cyfra wskazuje cenę takiego numeru, oraz jak w regulaminie pisze, że np sms kosztuje 60gr, to znaczy że naprawdę tyle kosztuje, a nie np 30zł. Normalny człowiek też wierzy, że państwo zabezpieczo ludzi przed aż tak bezczelnymi oszustwami. Normalny człowiek też wie o rzeczniku praw konsumenta, o organizacjach konsumenckich, dlatego czemu normalny człowiek mógłby wietrzyć oszustwo? To właśnie jest na odwrót, że tylko jakieś cyborgi chorują na przewlekłą manie prześladowczą i wszędzie wietrzą jakiś przekręt i oszustwo, dlatego takie osoby może i czasem unikną oszustwa, jednak z takimi osobami nikt się nie przyjaźni, takie osoby są ciągle nerwowe i nie mają przyjemności z bycia razem z drugim człowiekiem.

  • 0

    26. ~PoliPig  2010-04-10 02:19:27  host: v07-16.opera-mini.net

    nie wiecie, że wysłanie kosztującego krocie sms'a w celu poznania swojego IQ jest dodatkowym testem na jego wartość? wysłanie sms'a za 30 zł świadczy o tym, że twoje IQ jest na poziomie dżdżownicy :)

  • 0

    27. ~PoliPig  2010-04-10 02:32:35  host: v07-16.opera-mini.net

    @25 widzę, że czujesz się lekko zagubiony. Wg. mnie większość sytuacji, gdzie ludzie zostali oszukani co do kosztu wysłania sms'a bierze się z niedoczytania regulaminu/zasad/cennika itp. Wystarczy, by każdy z nas był konsumentem świadomym-nie tylko wiedzącym, gdzie się udać, gdy zostanie oszukany ale jakie przysługują mu prawa i czego powinien oczekiwać od jakiejkolwiek firmy, której powierza swoje pieniądze, by nie dać się oszukać. Odpowiednia ustawa oczywiście się przyda ale jej wprowadzenie nie zwolni nas od myślenia. Pozdro

  • 0

    28. ~rw  2010-04-10 02:59:04  host: ehe218.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Najpewniej jest używać własnego mózgu unikając tym samym sms-premium i innych pułapek.

  • 0

    29. ~nick  2010-04-12 19:51:43  host: 188.33.93.224

    Niektórzy z was bzdury piszą. W sms jest napisane "aby wygrac mercedesa w ciągu minuty wyslij sms". W jaki sposób w ciągu minuty odszukac regulamin i sie z nim zapoznac?

  • 0

    30.  2010-04-25 00:42:47

    @8 - a co za różnica czy Ci drapną 30 złotych z karty czy z abonamentu? Pieniądz to pieniądz.

  • 0

    31. ~Agata  2010-05-03 14:40:55  host: chello089075128116.chello.pl

    przestrzegam przed stroną www.IQ-test-2010.pl. strona jest reklamowana jako darmowy test IQ. Ostatni ekran to informacja o 0,61 groszy na kawę dla informatyków, po czym okazuje się że na dole ekranu jest informacja że dotyczy to tylko płatności kartą,a smsy to 61 pln.

Dodaj swoją opinię