Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE poprawi ofertę URTiP na LLU

UKE poprawi ofertę URTiP na LLU

WitekT 26 Czerwca 2006 12:22

0 0

UKE chce do końca czerwca wydać decyzje dotyczące uwolnienia pętli lokalnej i oferty ramowej Telekomunikacji Polskiej. Pozwoli to na ustalenie zasad dostępu do telefonii stacjonarnej i Internetu dla stacjonarnych operatorów alternatywnych.

Projekt decyzji o uwolnieniu pętli lokalnej przewiduje, że opłaty miesięczne za pełny dostęp do sieci TP spadną o 38% w porównaniu z ofertą zatwierdzoną przez poprzedniego regulatora, czyli URTiP. Stawki usług niegłosowych mogą spaść nawet o 55%. To powinno doprowadzić do faktycznego uwolnienia rynku.

UKE chce wydać do końca czerwca decyzję o ofercie ramowej TP, która obniży ceny za połączenie sieci z innymi operatorami. Chcemy dostosować stawki do cen unijnych opartych na średniej z 15 krajów europejskich. Do tego dojdzie poprawienie procedur. Obecnie przyłączenie sieci może trwać 2,5 roku — mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.
TP będzie miała 30 dni na dostosowanie się do decyzji. Jeśli tego nie zrobi, regulator wprowadzi własną ofertę. Spółka już zgłaszała zastrzeżenia do stawek. Zwłoka w realizacji decyzji UKE pojawiła się już po nakazie obniżenie hurtowych cen TP dla operatorów za dostęp do Internetu. Operatorzy zgłosili się do TP już następnego dnia, ale ta nie spieszy się.

Uwolnienie pętli lokalnej to decyzja UKE, którą najtrudniej wdrożyć. Problemem może być nie tylko TP, ale też operatorzy alternatywni. Skorzystanie z uwolnionego rynku dla wielu może oznaczać konieczność wcześniejszych inwestycji – bez nich nie będą w stanie wykorzystać dobrodziejstw najnowszej propozycji UKE.

Szefowa UKE obiecuje kolejne decyzje, m.in. uwalniające rynek abonamentu i połączeń komórkowych. Wszystkie decyzje mają przełożyć się na realne efekty dla abonentów na przełomie tego i przyszłego roku – o ile uda się je wyegzekwować...

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~muddy  2006-06-26 12:28:42  host: gaja.tpnet.pl

  Nie no, to chyba dobrze, że "skorzystanie z uwolnionego rynku dla wielu może oznaczać konieczność wcześniejszych inwestycji". Moim zdaniem UKE powinien zabiegać nie tylko o niższe ceny, ale także o stymulowanie inwestycji!

 • 0

  2.  2006-06-26 12:29:51

  muddy: tak, dokładnie - tylko alternatywni niespecjalnie są do tego przygotowani i to może być jedynym, faktycznym powodem tego, że oferta nie będzie cieszyła się specjalną popularnością.

 • 0

  3. ~muddy  2006-06-26 12:36:23  host: w3cache.tpnet.pl

  I dlatego Witku o d... rozbić takie regulowanie rynku. Dopóki nie będzie operatora, który chciałby coś zainwestować i zaryzykować, dopóty ceny będą wysokie. Co nam z 5 kolejnych operatorów typu Tele2, którzy dają cenę o 1-2gr niższą od tej samej, standardowej oferty TP? Co nam z 10 kolejnych Netii, które infrastruktury swojej już nie budują?
  Jedyną szansą był podział TP przed prywatyzacją. Ale wszyscy wiemy, jak to wtedy wyglądało i jak się zakończyło.

 • 0

  4.  2006-06-26 12:48:04

  Witek> kiedy bedą szanse że wejdzie WLR oraz bitstream acces???

 • 0

  5.  2006-06-26 13:01:30

  tepsaslave: jeżeli chodzi o regulacje, to bitstream access już jest, a WLR lada moment. Jeżeli chodzi o komercyjne wdrożenia - koniec tego roku zapewne.

 • 0

  6. ~getITright  2006-06-27 20:43:45  host: phantom.teldom.pl

  "Skorzystanie z uwolnionego rynku dla wielu może oznaczać konieczność wcześniejszych inwestycji – bez nich nie będą w stanie wykorzystać dobrodziejstw najnowszej propozycji UKE." skwituję to krótko: to bardzo dobrze że zmusi to firmy do inwestycji, a jak kogoś nie stać na inwestycje to wypad ! nikt płakać nie będzie, a chętnych, których będzie stać na inwestycję się znajdzie napewno wuystarczająco

 • 0

  7. ~  2006-06-29 09:33:39  host: 212.160.172.70

  Faktycznie, wydaje się sensowne, że operatorzy alternatywni nie są przygotowani na uwolnienie, gdyż Czechy mają wyższe ceny LLU niż oferta TP z 2005r, a uwonienie realnie nastąpiło w tym kraju (ponad 30 000 uwolnionych linii)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet