Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE popiera pakiet telekomunikacyjny UE

UKE popiera pakiet telekomunikacyjny UE

sirmark 25 Września 2008 17:58

0 0

Rozwiązania pakietu telekomunikacyjnego Unii Europejskiej, dotyczące skrócenia okresu umów, numerów alarmowych czy zgłaszania kradzieży telefonu zasługują na pełne poparcie - poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska.

W środę Parlament Europejski (PE) przyjął tzw. pakiet telekomunikacyjny, który m.in. zwiększa prawa konsumentów na rynku telekomunikacyjnym, a także dotyczy numeru alarmowego 112, ochrony danych osobowych i tzw. dywidendy cyfrowej.

Proponowane przepisy mają też umożliwić krajowym regulatorom rynku telekomunikacyjnego (w Polsce jest to UKE) zmuszenie dominujących operatorów (w Polsce Telekomunikacja Polska) do rozdzielenia świadczenia usług od zarządzania siecią, za pomocą której te usługi są świadczone. Ale - zaznaczają eurodeputowani - "jedynie w wyjątkowych okolicznościach".

Jeśli kraje członkowskie przyjmą przedstawione propozycje, operatorzy będą mieli 24 godziny na przeniesienie i aktywację numeru u nowego dostawcy usług telekomunikacyjnych. Operator, nawet w zamian za telefon lub komputer po promocyjnej cenie, nie będzie mógł zmusić klienta do zawarcia kontraktu dłuższego niż dwa lata. Będzie też musiał zagwarantować mu możliwość rozwiązania umowy po upływie roku.

Zgodnie z przyjętymi propozycjami, w każdym kraju powinien zostać oddany do powszechnego użytku jeden numer telefonu, wspólny dla wszystkich sieci telefonii komórkowej, pod którym będzie można zgłosić kradzież telefonu.

Popieramy wzmocnienie praw konsumentów. Już ponad rok temu przedłożyliśmy do Ministerstwa Infrastruktury propozycję skrócenia terminu przeniesienia numeru komórkowego do 24 godzin. Na razie wciąż czekamy na stosowne rozstrzygnięcie - powiedziała Streżyńska. Dodała, że UKE, podobnie jak inne kraje członkowskie, nie popiera powstania Urzędu ds. Rynku Łączności Elektronicznej (ang. EECMA). Uważamy, że łamie to zasadę subsydiarności nakazującą załatwianie spraw jak najbliżej obywatela - zaznaczyła.
EECMA to propozycja Komisji Europejskiej, która chce, by nowy organ odebrał część uprawnień państwom członkowskim i krajowym organom regulacyjnym (w Polsce jest to UKE). Budzi to duże zastrzeżenia krajów członkowskich, których obawy podziela część eurodeputowanych. PE przyjął w środę sprawozdanie posłanki Pilar del Castillo, w którym deputowani proponują zamiast tego utworzenie Organu Europejskich Regulatorów Telekomunikacji, tzw. BERT (ang. Body of European Regulators in Telecommunications). W jego skład mieliby wejść przedstawiciele 27 krajowych organów regulacyjnych. BERT ma wspierać Komisję Europejską i krajowe organy regulacyjne w zapewnieniu praw konsumentów na rynku telekomunikacyjnym.

Zgodnie z wolą posłów, rynek ten będzie podlegał wspólnej regulacji przez krajowe organy, które muszą konsultować swoje decyzje z Komisją Europejską i BERT. Jeśli BERT uzna proponowane przez krajowego regulatora środki za nieefektywne, Komisja może zażądać ich zmiany.

W przyjętym w środę sprawozdaniu posłanki Patrizii Toia, PE wezwał do optymalnego wykorzystania tzw. "dywidendy cyfrowej", czyli częstotliwości, które wykorzystane są przez telewizje analogowe, a po przejściu na nadawanie cyfrowe będą wolne. Częstotliwości te będą mogły być wykorzystane m.in. na internet szerokopasmowy lub telewizję mobilną (odbieraną np. w telefonach komórkowych). PE zwrócił się też o opracowanie do końca 2009 roku krajowych strategii dotyczących "dywidendy cyfrowej".

Możemy czuć się dumni, że już dawno ogłosiliśmy sposób zagospodarowania dywidendy cyfrowej i jesteśmy w trakcie wprowadzania telewizji mobilnej na rynek. Należymy pod tym względem do zdecydowanej czołówki krajów UE. Czasy, kiedy Polska musiała stale nadrabiać opóźnienia należą do przeszłości - powiedziała Streżyńska. Dodała, że ma nadzieję, iż pakiet telekomunikacyjny będzie stanowił dodatkowy impuls rozwojowy dla polskiej telekomunikacji.

Pakiet telekomunikacyjny trafi teraz pod obrady rządów państw członkowskich UE, a następnie ponownie do PE, gdzie odbędzie się jego drugie czytanie.(PAP)

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1.  2008-09-25 18:28:11

  no w końcu zblizamy sie do Europy,powoli bo powoli ale zawsze jakos.tak 3mac

 • 0

  2.  2008-09-25 19:01:56

  do Europy... Nie musielibyśmy, gdyby nie przyzwyczajenia, od których zresztą trudno będzie ludzi odzwyczaić ;-) Zamiast skupić się na cenach usług, skupiają się wszyscy na cenach telefonów. Najlepiej za złotówkę. Wtedy wszystko schodzi na drugi plan - abonament tylko się liczy i ilośc minut (chociaż też jest tak, ze nie ma to znaczenia, bo dlaczego nie wziąć o 25 zł wyższego jeśli telefon mam 200 zł taniej?). A jakby było jak ze wszystkim - umowa na czas nieoznaczony, z ogólnymi zasadami jej rozwiązania - okres wypowiedzenia 30 dni... Jakiś problem? Taaa... Telefon w sklepie trzeba kupić ;-) I to nie tanio...

 • 0

  3.  2008-09-25 19:15:40

  tak, to koniec telefonow za zlotowke, moze i dobrze

 • 0

  4. ~lukasm  2008-09-25 19:54:17  host: 77-254-145-94.adsl.inetia.pl

  wlo, nie bądź śmieszny. Sprawdź sobie, jaki procent klientów polskich sieci komórkowych stanowią uzytkownicy pre-paid, a dopiero potem opowiadaj, jak to wszyscy łakomią się na telefon za złotówkę i jaki to ma wpływ na polski rynek.

 • 0

  5. ~jojo  2008-09-25 20:45:01  host: eed235.neoplus.adsl.tpnet.pl

  wlo - taki jesteś obiektywny? "Wszyscy" - tylko jeden wlo stoi na straży inteligencji w Polsce... :-/

 • 0

  6. ~jojo  2008-09-25 20:50:31  host: eed235.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jeżeli telefony wlo nie były by dotowane, to tam, gdzie tylko jest chociaż jeden kiosk w pobliżu z możliwością doładowania konta czy bankomat (czyli praktycznie w całej Polsce)- tylko prepaid. Bez planowania ile wydam na rachunek, ile będę płacił średnio przez rok czy wiązania się jakąkolwiek umową. To ja decyduje ile rzeczywiście wygadam i ile oddam operatorowi. Prepaid jest MOIM ZDANIEM najlepszą formą rozliczeń z operatorem. Oczywiście + stawki cennikowe - BEZ pakietów.

 • 0

  7. ~  2008-09-25 23:28:09  host: p01-07.opera-mini.net

  Telefony są w polsce dotowane? :) No, może te z najniższej półki, czyli góra z 200zł na 1zł... ale z umową na płacenie przez 2 lata abonamentu:) Kiedyś to w polsce były dotowane telefony i to nawet w pre paid! Pamiętam, chyba sześć lat temu, za małe pieniądze kupiłem super fajny fonik w salonie IDEI z taryfą POP, Teraz operatorzy dotuja fony? Wolne żarty! Rynek już jest nasączony fonikami, operatorzy stali się wrednie pazerni, więc bywa i tak, że fonik w abonamencie bywa ciut ... droższy, niż w sklepie:) Na zachodzie, to rzeczywiście dotuja komórki, w tym i w pre paidzie, są przecież liczne przykłady, że tam kupuje się komórki w pre paidzie, a potem przywozi się je do polski i sprzedaje, bo są tańsze, niż u operatorów w abonamencie, przynajmniej w tym najniższym abonamencie. W Polsce operatorzy dotuja komórki? Naprawdę ktoś tak uważa? Bo obniża w abonamencie cenę fona o np. 200zł i to już jest dotacja? Wolne żarty. Miejmy większe ambicje i wymagajmy więcej od operatorów. Pantg

 • 0

  8. ~ttt  2008-09-26 07:35:44  host: ip-89-174-121-191.multimo.gtsenergis.pl

  telemarketer - "zblizamy sie do Europy". A czy my z niej wyszliśmy? ;-)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-83-221.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet