Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE pomoże MVNO z własną infrastrukturą

UKE pomoże MVNO z własną infrastrukturą

WitekT 7 Kwietnia 2007 11:09

0 0

Operatorzy komórkowi coraz chętniej podpisują umowy o współpracy z kandydatami na wirtualnych operatorów, ale dużo trudniej negocjuje się z nimi atrakcyjne warunki, dlatego przyszli MVNO proszą UKE o pomoc wydaniu decyzji wdrażających stosowne umowy - pisze Rzeczpospolita.

Kilka firm już podpisało umowy z operatorami, ale wynegocjowane stawki hurtowe pozostają ich tajemnicą. Można je szacować na 20-40 groszy za minutę. Firmy takie, jak mBank czy Avon, działają (lub będą działały) na rynku komórkowym przy bardzo niskich kosztach własnych, bo w pełni korzystają z infrastruktury telekomunikacyjnej partnerów. Na ich barkach spoczną praktycznie tylko kwestie marketingowe. Inne firmy zamierzają inwestować we własną sieć, więc chcą znacznie korzystniejszych stawek dla siebie.

Tele2 chce zawrzeć umowę z PTC, a GTS Energis z Polkomtelem. Obaj operatorzy mają problemy w negocjacjach, bo chcą zbudować w dużej części własną infrastrukturę i korzystać głównie tylko z sieci radiowej dotychczasowych operatorów. W opiniach, jakie napłynęły do UKE, padają kwoty od 8 do 15 groszy za minutę (za tzw. rozpoczęcie połączenia) - GTS Energis i Tele2 chcą stawki na poziomie około 10 groszy. Obaj myślą o budowie własnych central, systemów bilingowych i HLR-ów, chcą też utrzymywać własne pule numeracyjne i karty SIM.
Z kolei właściciele sieci komórkowych nie chcą zaakceptować niskich stawek, bo to obniży ich przychody. Im niższe stawki dadzą MVNO, tym ci ostatni skuteczniej będą konkurowali o klientów. Dlatego część negocjacji się wydłuża.

Tele2 po raz pierwszy zwróciło się do UKE z wnioskiem o wydanie decyzji administracyjnej już w styczniu zeszłego roku. Później, w lipcu, odbyły się spotkania w UKE z Tele2 i UKE, a porozumienie zapowiadano na wrzesień. W lutym, kiedy TELEPOLIS.PL rozmawiało z rzecznikami UKE i Tele2 - Jackiem Strzałkowskim i Karolem Wieczorkiem - padały stwierdzenia o tym, że wszystkie strony na bieżąco informują się o postępach w negocjacjach i choć przebiegają one stosunkowo wolno, to nie napotykają problemów nie do przejścia.

Giełdowe MNI negocjuje już pięć miesięcy z Centertelem mimo, że według informacji TELEPOLIS.PL, z własnej infrastruktury chce stawiać głównie platformy usługowe związane z premium rate. Samo MNI nie ukrywa też, że nie chce dużo inwestować w ten projekt w najbliższych latach, choć nie wyklucza rozbudowy infrastruktury w dalszej przyszłości. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, wł     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~  2007-04-09 12:45:42  host: aanr2.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jesli chodzi o mni to nie zgodze sie z pierwsza czescia zdania..

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-247-119.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że Play zdąży pokryć własnym zasięgiem całą Polskę do 2020 roku?

Play ma 6000 stacji BTS

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet