Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE pokazuje jak przenieść numer [wideo]

UKE pokazuje jak przenieść numer [wideo]

LuiN 13 Grudnia 2013 10:30

9 1

Po poradniku dotyczącym składania reklamacji, UKE przygotował podobny materiał na temat procedury przenoszenia numeru do innej sieci.

Prawo telekomunikacyjne umożliwia abonentom zmianę operatora telefonii stacjonarnej lub komórkowej z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowego numeru telefonu. Z roku na rok z możliwości przeniesienia numeru do sieci innego operatora korzysta coraz więcej osób. W 2012 roku numer telefonu do nowego operatora przeniosło niemal 1 mln 250 tys. abonentów.

Co należy zrobić, aby zmienić swojego operatora na innego i jednocześnie zachować dotychczasowy numer?
 • Krok pierwszy - Złożenie wniosku
  Przeniesienie numeru rozpoczynamy od złożenia wniosku. Abonent może złożyć wniosek korzystając z formularzy dostępnych w punktach obsługi nowego operatora lub na jego stronie internetowej. Nowy operator wspiera abonenta w procesie przeniesienia numeru na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.
 • Krok drugi - Rozpatrzenie wniosku
  Nowy operator rozpatruje wniosek Abonenta o przeniesienie numeru.
  Prawo telekomunikacyjne określa w tym zakresie precyzyjne terminy rozpatrzenia wniosku przez nowego operatora:
  w przypadku telefonów komórkowych:
  - 6 godzin roboczych jeżeli wniosek składamy osobiście w punkcie obsług klienta;
  - 3 dni robocze, jeżeli wniosek przesyłamy np. pocztą;
  w przypadku telefonów stacjonarnych:
  - 1 dzień roboczy, jeżeli wniosek składamy osobiście w salonie;
  - 14 dni roboczych, jeżeli wniosek przesyłamy np. pocztą.
 • Krok trzeci - Przeniesienie numeru
  W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku abonenta, nowy operator jest zobowiązany niezwłocznie zawrzeć umowę i przenieść bezpłatnie numer.

  Przeniesienie numeru następuje nie później niż w terminie 1 dnia roboczego od dnia wskazanego w umowie o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem przydzielonego numeru jako dnia rozpoczęcia świadczenia usług przez nowego dostawcę usług.

 • Zobacz: inne filmy z kategorii Wydarzenia

  Przeniesienie numeru do innego operatora to prosta i bezpłatna operacja, którą można rozpocząć od wizyty w punkcie obsługi nowego operatora. Pamiętajmy jednak aby przed podjęciem decyzji o przeniesieniu numeru sprawdzić jakiego rodzaju konsekwencje finansowe niesie ze sobą ta decyzja, zwłaszcza gdy z dotychczasowym operatorem wiąże nas jeszcze umowa lojalnościowa. Odstąpienie od tej umowy przed terminem, na który została zawarta wiąże się bowiem z konsekwencjami finansowymi.

  Przed podjęciem decyzji o zmianie operatora warto jednak porównać oferty dostępne na rynku i wybrać taką, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb i możliwości finansowych abonenta.

  W razie wątpliwości lub problemów UKE zachęca do kontaktu z Centrum Informacji Konsumenckiej UKE. Porad i informacji na temat usług telekomunikacyjnych udziela Centrum Informacji Konsumenckiej UKE pod numerem infolinii 801 900 853 lub 22 53 49 174 (pon. - pt. w godz. 8:15 - 16:15, opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora telekomunikacyjnego).

  Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: mnp | uke

w sumie: 9
 • 1

  1. ~DDD  2013-12-13 12:11:57  host: gxk6.internetdsl.tpnet.pl

  Mam pytanie do praktyków. - umowa w orange do 11 luty 2014 - cykl rozliczeniowy do 15-stego Kiedy złożyć dyspozycje przeniesienia numeru na stronie nju, żeby od 12 lutego 2014 być już w nju i żeby orange się nie doczepił, że nie złożyłem wypowiedzenia w terminie? Konsultant z nju udzielił mi informacji, że po 12 stycznia dopiero, ale z tego co pamiętam to umowę wypowiadało się chociaż miesiąc przed zakończeniem, żeby się automatycznie na czas nieokreślony nie przedłużyła. Jeśli dobrze zrozumiałem to wszelkimi formalnościami zajmuje się nowy operator, wiec nie muszę żadnego wypowiedzenia słać? Dzięki za informacje

 • 1

  2. ~RazorX  2013-12-13 12:24:53  host: 213-17-228-26.ip.netia.com.pl

  A ja składałem reklamację na odmowną decyzję TP, aby oddać numer stacjonarny (obecnie był w FunPack'u). Otoz, pomimo terminow ustawowych UKE dało mi odpowiedź po 7 tygodniach i to po ponagledniach. UKE nie moze nakazac nic, ani zabronić naliczania opłat TP. To nie jest tak różowo. Jeśli jest problem a chciałem przenieść numer, to nie ma pomocy. Tylko trzeba czekać. To jest słaby punkt. Jeśli jest spór o przeniesienie numeru, UKE powinno mieć prawo aby zażądać od operatora nie naliczania opłat (a w tym czasie usługa byłaby niedostępna) albo jeśli operator odmówiłby bezpodstawnie, to niech operator ponosi koszty abo.

 • 1

  3.  2013-12-13 16:43:06

  #1: na wniosku przeniesienia powinni zaznaczyć coś w stylu "z zachowaniem okresu wypowiedzenia przewidzianego obecną umową", żaden operator nie uwolni Twojego numeru wcześniej, niż zapis w regulaminie o np 30 dniowym okresie wypowiedzenia ze skutkiem na koniec okresu rozliczeniowego. Na moje już po 15 grudnia możesz składać wniosek o przeniesienie, licząc 30 dniowy okres wypowiedzenia i skutek na koniec okresu rozliczeniowego, numer zostanie uwolniony w lutym. Tylko musisz sprawdzić jakie zapisy masz w regulaminie, bo ja już nie mam numeru w orange.

 • 1

  4. ~pabloki  2013-12-13 16:43:21  host: public-gprs517492.centertel.pl

  @ 1 z nju jest wałek bo to de facto ten sam operator.j już dziś możesz z zaznaczeniem że na koniec promocji. Ale sprawdz czy zarejestrowali bo orange lubi gubić w systemach te wnioski.

 • 1

  5. ~pabloki  2013-12-13 16:46:12  host: public-gprs517492.centertel.pl

  @1i@3 wniosek można na 90 dni przed końcem umowy promocyjnej złożyć. w tym wypadku zaznaczasz ze na koniec promocji bo jak dasz co innego to range przetrzxyma jeszcze miesiąc.

 • 1

  6. ~Romlen  2013-12-13 17:41:55  host: 83.238.78.31

  W treści artykułu warto dodać że numer na kartę musi być zarejestrowany. Nie słyszałem o przypadku aby przeniesiono komuś numer niezarejestrowany. W przypadku abonamentu to już inna bajka...

 • -1

  7. ~  2013-12-13 18:46:26  host: ip-94-42-253-199.multimo.pl

  Kiedy będzie można przenieść nr stacjonarny do sieci mobilnej?

 • 0

  8. ~@7  2013-12-14 01:02:42  host: 89-68-129-61.dynamic.chello.pl

  Mozna przesniesc numer stacjonarny do mobilnej. Jest to rozwiazanie nie w 100%, ale dziala. Numer z TPSA mozesz przeniesc do Play i podpiac pod zwykly numer komorkowy. Koszt dodatkowy to 5zl. Efekt jest taki, ze jak ktos zadzwoni na stacjonarny to odbierzesz go na komorce. Mozesz tez dzwonic z komorki z identyfikacja po stacjonarnym.

 • 0

  9. ~DDD  2013-12-14 17:37:49  host: lh18266.voxility.net

  @3.Robaas, @4,5.~pabloki Wielkie dzięki za informacje. Tak właśnie zrobię, tzn złoże po 16 grudnia z zaznaczeniem że po okresie promocji mają mi przenieść. Pozdrawiam

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-243-214.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (13)

Archiwum Ankiet