Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE podzieli TP wbrew woli ministerstwa?

UKE podzieli TP wbrew woli ministerstwa?

WitekT 4 Stycznia 2008 11:11

0 0

Wiceminister infrastruktury nie widzi podstaw prawnych do podziału Telekomunikacji Polskiej. UKE upiera się, że i tak to zrobi. Wiceminister infrastruktury Andrzej Panasiuk twierdzi, że na podstawie polskiego prawa podzielić TP można jedynie za jej zgodą - pisze Puls Biznesu.

Obecnie nie ma podstaw prawnych do zastosowania tego środka regulacyjnego. Nie można podzielić TP ani na podstawie prawa telekomunikacyjnego, ani antymonopolowego. Jedynym sposobem na podział Telekomunikacji Polskiej jest zdanie się na dobrą wolę przedsiębiorcy — mówi Panasiuk dodając, że nie zamierza UKE zabraniać podziału TP.

Brak prawnych podstaw do podziału TP to wniosek z analizy przeprowadzonej na zlecenie ministerstwa przez Stanisława Piątka, profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Wiceminister infrastruktury podpiera się również wynikami analizy przygotowanej na zlecenie TP przez kancelarię Wierzbowski Eversheds. Ta opinia również neguje prawną możliwość podziału operatora. Słowa Panasiuka stoją jednak w sprzeczności z pismem, które wysłał do UKE 17. grudnia. Z listu wynika, że wiceminister jednak chciałby podejmować decyzję w sprawie podziału operatora i chciał zaopiniowania projektu wniosku w tej sprawie przed jego skierowaniem do Komisji Europejskiej w celu zatwierdzenia tego środka regulacyjnego.




Prawo telekomunikacyjne daje mi możliwość zastosowania "innych środków" regulacyjnych. To wprost idealny przepis umożliwiający podział telekomu — mówi Anna Streżyńska.

Początkowo oburzała się na Andrzeja Panasiuka, oskarżając go o próbę ingerencji w działania regulatora. Teraz bagatelizuje sprawę mówiąc, że spodziewała się ataków torpedujących podział TP. Nie zaskakuje jej ani stanowisko wiceministra infrastruktury, ani wspomniane opinie prawne. Nie hamuje to prac UKE. Psy szczekają, a karawana idzie dalej — mówi Streżyńska.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1.  2008-01-04 11:16:29

    Zrobi, nie zrobi... Wyda decyzję. A przecież postępowanie w każdym demokratycznym kraju jest co najmniej dwiunstancyjne ;-) Tak więc jeśli szeryf się myli, z pewnością organ wyższej instancji uchyli Jej decyzję.

  • 0

    2. ~Chrome_TP  2008-01-04 11:22:14  host: 212.160.172.70

    Niech jej przypadkiem nie zaskoczy odwołanie TP do Trybunału Sprawiedliwości ;p - i pozew za bezprawne wykonanie podziału - bo póki co to jej interpretacja prawna jest co najwyżej oparta na słabych poszlakach i osobistym widzimi się - prawdziwy argument dopiero miałaby gdyby w Uni weszły przepisy odnośnie podziału telekomów i ew stosowne zapisy znalazły się w polskim prawie. Dlatego narazie raczej można na to patrzeć jak na puste szczekanie i próby drapania ;] Bo gdyby miała solidne podstawy to już stosowne procedury by zaczeła wprowadzać a nie obwąchiwałaby sprawy czy jej przypadkiem paluchów dzwiami nie przytrzasną ;]

  • 0

    3.  2008-01-04 13:05:25

    Nie są istotne w tym momencie podstawy prawne. Bardziej istotne jest dla mnie podejście do sprawy nowego cudownego rządu- ale przecież to było do przewidzenia :D Interes biznesu górą. Streżyńska prędzej czy później pożegna się ze swoim stanowiskiem...

  • 0

    4.  2008-01-04 13:36:44

    #arnie nie bądź taki pewny - jeśli prawo UE stanowi,że pani Ania może podziału dokonać a to oznacza że Panasiuk może nazwyczajniej jej Skoczyć Nna urząd i tyle - nie sądze ,żeby ktoś chcial panią Anię ze Stanowiska zwolnić a już na pewno nie obecny rząd. #ChromeTP a ty chcialbyś ryzykować obcinkę palców ?? nie chrzań PIERDÓŁ! Pani Ania po prostu sumiennie pracuje

  • 0

    5. ~  2008-01-04 14:01:03  host: 212.160.172.70

    Skoro jest taka pewna to niech dzieli już tu i teraz - skoro Olek twierdzisz że ma ku temu prawo to dalej niech tak zrobi ;] batalion prawników TP tylko na to czeka :] A jeśli łaska to pokaż mi te akty prawne w prawie UE które teraz obowiązują i jej na taki podział pozwalają... Sumiennie to ona kombinuje i już nie raz ludzie tutaj na forum obnażali absurdy w jej decyzjach. Dla nie wtajemniczonych - Unia dopiero pracuje nad wprowadzeniem podstaw prawnych do takich podziałów - nie mylić z tym że one już są i obowiązują...

  • 0

    6. ~  2008-01-04 14:01:51  host: 212.160.172.70

    // sorka pisałem to oczywiście ja Chrome_TP ;]

  • 0

    7.  2008-01-04 14:13:02

    arnie - PRAWO!! Człowieku... Rząd jak nikt inny na prawie musi się opierać. Nie bądź śmieszny. Bo zadam Ci pytanie - dlaczego TEN rząd ma prawo preferujące biznes? Czyż jest ono bez sensu? W polsce całkiem realne, że były rząd/byłe rządy tak skonstruowały ustawę, żeby ten biznes miał dobrze ;-) Tak więc zanim coś powiesz zastanów się.

  • 0

    8.  2008-01-04 15:41:39

    @wlo- interes biznesu jest w oczywistym konflikcie z interesem jednostki- konsumenta. Obecny rząd wiele obiecał i wiele zrobi (bo się zobowiązał), by interesy biznesu miały się lepiej. Chyba nie wierzysz, że np taki TVN (czyt. Tusk Vision Network) za friko lansował tak agresywnie przed wyborami PO.... :D:D:D Przykładów można by mnożyć...

  • 0

    9. ~  2008-01-04 15:53:49  host: 77-253-187-137.adsl.inetia.pl

    I widać efekt szemranych interesów TP z rządami poprzednich lat, kiedy to wyrobili sobie pozycję i zmienili prawo na własne potrzeby.

  • 0

    10.  2008-01-04 16:08:03

    @9- Poprzedni rząd zaczął ze skutkiem odwracać tę sytuację- obecny zaś, mam nieodparte wrażenie, zmienia z powrotem kierunek o 180*

  • 0

    11. ~ukenamuniu  2008-01-04 19:44:17  host: nat-go2-1.aster.pl

    arnie: więc już nie z ziemi polskiej do włoskiej?

  • 0

    12.  2008-01-04 21:54:55

    @ukenamuniu- normalnie bym odpowiedział, że do francuskiej, ale tobie odpowiem- do irlandzkiej...

  • 0

    13. ~harry  2008-01-05 00:31:00  host: acpl130.neoplus.adsl.tpnet.pl

    tak Pani Ania sumiennie pracuje, co chwila wyskakują jej pomysły, szkoda że jak pracowała w TP to nie była taka sumienna...Każdy ma jakieś osobiste pomysły, marzenia jak jest wysoko np Giertych, Ziobro itp które później sie nie sprawdzą, ale co tam liczy sie efekciarstwo bez tego ani rusz kara 50 100 200 300 a może 500 mln co mi tam... a może jeśli słusznie to szeryf ukarze 800tys. ale zarząd solidarnie. Ciekawe że kopalnie nie są monopolistami podnosząc pensje po strajku i cene węgla dla elektrowni a dalej za prad dla konsumenta przecież to też polskojęzyczne firmy które robią co chcą i co na to szeryf

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2008-01-05 00:59:23  host: nat-go2-1.aster.pl

    harry: nie przypominam sobie p.Ani w TP. W UOKiK, MŁ, MI- tak.

  • 0

    15. ~envy  2008-01-07 14:42:46  host: host-81-190-68-147.gdynia.mm.pl

    no tak - klika kaczorka donalda już zaczyna obronę karteli i innch Ryszardo Krauzo podobnych bandytów, teraz UKE będzie miał ciężki żywot, bo rząd który repreznetował obywateli odszedł, a przyszła stara "ekipa" do władzy... ale cóż Polacy to zawsze był durny naród i nigdy nie potrafił dobrze wybrac, jak już raz się zdarzyło, to szybko zostało to wyrównane...

  • 0

    16. ~Chrome_TP  2008-02-05 13:54:13  host: akb128.neoplus.adsl.tpnet.pl

    envy co ty bredzisz - czy rząd tuska czy kaczyńskiego czy jakiegoś innego beduina nie ma nic do tego - każdy rząd ma egzekwować ustanowione prawo na terenie kraju - i nie ma znaczenia która ekipa to prawo ustanawiała. Jeżeli prawo jest takie a nie inne to z czym ty do ludzi startujesz- zabieraj tę populistyczną papkę i jazda na forum onetu trollować...

Dodaj swoją opinię