Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE planuje większe cięcia stawek MTR

UKE planuje większe cięcia stawek MTR

sirmark 2 Kwietnia 2008 08:44

0 0

Anna Streżyńska, Prezes UKE zapowiedziała w TVN CNBC Biznes drastyczną obniżkę stawek hurtowych za zakańczanie połączeń głosowych w sieciach komórkowych (MTR) - pisze Puls Biznesu.

Obecnie stawka MTR wynosi 40 gr. Docelowo 1 maja 2010 r. będzie wynosiła około 15 gr, a redukcja będzie o 7 gr wyższa, niż jest to w tej chwili zaplanowane. Ale być może spadek będzie znacznie szybszy — mówi Anna Streżyńska.

Obniżka stawki MTR ma wpłynąć na spadek stawek połączeń na komórki i cen rozmów pomiędzy sieciami mobilnymi. Spowoduje to spadek przychodów operatorów. Trzem największym graczom na rynku komórkowym ruch hurtowy przynosi obecnie ponad 20% przychodów.

Przy ubiegłorocznych przychodach wielkiej trójki w wysokości 23,2 mld zł, można szacować, że ruch hurtowy daje 5,5 mld zł. Obniżenie stawki z 0,40 zł do 0,15 zł zmniejszyłoby więc ich przychody o blisko 2,5 mld zł. Szacunki te są więc orientacyjne, ale pokazują wpływ planów UKE na działalność operatorów komórkowych




Jak twierdzą analitycy, pomimo spadku przychodów, wpływ na marżę operacyjną dla wszystkich firm komórkowych powinien być bliski zera. Do 2010 r. rynek urośnie, a obniżka stawek powinna spowodować zwiększenie ruchu w sieci.

Operatorzy oczywiście nie są zbyt zadowoleni z planów UKE.
Propozycja szybszego i większego obniżenia stawek MTR jest oderwana od rzeczywistości biznesowej i benchmarków. Zapowiedzi UKE oznaczają kolejną kompletnie nieuzasadnioną destabilizację polskiego rynku telekomunikacyjnego, czyniąc go z punktu widzenia jakichkolwiek inwestorów nieprzewidywalnym w dłuższym niż kilka miesięcy okresie - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel.

Ubiegłoroczny harmonogram obniżek stawek MTR, o którym pisaliśmy w tej wiadomości, przeszedł bezboleśnie, bo operatorzy mieli nadzieję, że na tym się skończy. Teraz chcą dyskusji nad zwrotem z inwestycji w sieć, możliwym dzięki stawkom MTR.

Po ubiegłorocznej obniżce stawek MTR ceny połączeń na komórki spadły, dopiero gdy UKE wydał decyzję w sprawie cennika TP. Zdaniem urzędu, ceny połączeń z TP spadły średnio o 20%. W ślad za operatorem poszli inni, choć nie wszyscy. Prezes UKE wierzy w magiczną moc rynku. Obniżka stawek zmusi operatorów komórkowych do obniżenia cen dla abonentów.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • 0

    9. ~www  2008-04-02 11:05:37  host: ip-157-25-239-127.multimo.gtsenergis.pl

    To skandal z tymi obniżkami, ja chcę płacić 2,4 zł za minutę, tak jak to było w dawnych dobrych czasach ;)

  • 0

    10.  2008-04-02 11:11:14

    Tomek: no sprawa jest rozwojowa. KE na razie dala mozliwosc dobrowolnej obnizki stawek.

  • 0

    11. ~Krzysiek  2008-04-02 11:52:02  host: ejq154.internetdsl.tpnet.pl

    Jak na mój gust obniżenie stawki z 40gr na 15gr to trochę za duża jednorazowa zniżka. Jasne, ze chcę mieć tańsze rozmowy, ale moim zdaniem są uważniejsze rzeczy, ja bym sobie życzył aby UKE zajęło sie internetem jak OrangeFree czy Blueconnect, aby operatorzy znieśli limity danych i ustalili minimalne prędkości.

  • 0

    12.  2008-04-02 11:58:40

    *14 - to nie będzie jednorazowa obniżka. do 15gr UKE planuje dochodzić stopniowo.

  • 0

    13.  2008-04-02 12:01:47

    Krzysiek: a na jakiej podstawie chcesz znieść limity danych? NIGDY Internet komórkowy nie będzie pełnym substytutem kablowego... Częstotliwości z gumy nie są.

  • 0

    14.  2008-04-02 12:30:01

    WitekT - jak nie? Wszyscy Twoi czytelnicy polikwidowali telefony kablowe - właśnie dlatego, ze to nie ma przyszłości... ;-)

  • 0

    15.  2008-04-02 12:31:38

    wlo: telefonia stacjonarna PSTN nie ma - ale do NGN i Internetu to będzie to niezastąpione. :) PS. Wczoraj miałem okazję głośno powiedzieć w TVN24 o 19 co myślę o MTRach i ich wpływie na ceny. ;)

  • 0

    16.  2008-04-02 12:35:58

    A szkoda, ze nie powiedziałeś wczśniej, że będziesz ;-)

  • 0

    17.  2008-04-02 12:37:25

    wlo: materiał jest na www.tvncnbc.pl po wpisaniu hasła "sieci". ;) Dostęp - niestety - płatny, ale chyba niewiele, SMS-em premium. :)

  • 0

    18.  2008-04-02 12:37:55

    chociaż też bym nie obejrzał... byłem u klienta dość długo wczoraj ;-(

  • 0

    19.  2008-04-02 12:39:55

    wracając do kabli - polikwidowali kablowe, bo nie dość, że telefon im nie jest potrzebny to przecież HSDPA jest zbacznie szybsze i tańsze od każdej oferty adsl ;-)

  • 0

    20.  2008-04-02 12:54:59

    @WitekT - trzeba było wcześniej powiedzieć, a nie po fakcie ;-) Jeżeli natomiast chodzi o ceny rozmów i smsów w Polsce, to nie są one wcale wysokie w porównaniu do niektórych krajów UE jak np. Belgii czy Holandii, gdzie minuta rozmowy kosztuje średnio 25 ct, a sms 12 ct, czyli ceny jak w Polsce 5 lat temu. Podstawowym problemem jest jednak to, że Polak najmniej za godzinę pracy dostanie 7 zł, a Belg 7 euro. Najbardziej jednak zastanawiają mnie ceny w Austrii, gdzie minuty i smsy do wszystkich sieci kosztują 7-9 ct w najtańszych ofertach i to już od 2 lat.

  • 0

    21.  2008-04-02 13:18:48

    WitekT: w DE są oferty HSDPA bez limitów :-)

  • 0

    22.  2008-04-02 13:21:35

    barteks: ale mają zupełnie inne nasycenie netem kablowym, a co za tym idzie - inny profil użytkowników kupujących mobilny net. Poza tym z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić, że jakieś limity są - np. nie można korzystać z VoIP albo p2p. Albo, że można korzystać tylko w telefonie, a nie w laptopie... :)

  • 0

    23.  2008-04-02 13:32:08

    barteks2 - podaj przykład... Bo też ie bardzo mi sie chce wierzyć ;-)

  • 0

    24. ~Tylko Play!  2008-04-02 13:54:49  host: server2.subtech.pl

    *: chodzę codziennie, dziecko!! Jak nie masz nic do powiedzenia merytorycznie to zamilcz!

  • 0

    25. ~neon4/kwistas  2008-04-02 17:20:38  host: w3cache.wignet.pl

    Mam pomysł to my będziemy za darmo gadać do wszystkich, a pani prezes UKE będzie z własnej kieszeni utrzymywać operatorów i wszyscy będą zadowoleni. ;)

  • 0

    26. ~ukenamuniu  2008-04-02 20:25:57  host: nat-go2-1.aster.pl

    WitekT: oglądałem. Jestem dumny z Ojca Prowadzącego. Jednak nie dociera do ludzi, że obniżenie MTR dla połączeń między sieciami ruchomymi ma niewielki wpływ na cenę dla abonenta. Tabelka w TV, że jak MTR w dół 10gr, to i cena połączenia w dół 10 groszy dowodzi jedynie myślenia życzeniowego.

  • 0

    27.  2008-04-03 00:29:02

    ukenamuniu: e tam... ;) Ale najlepsza była reakcja Marcina Kowalskiego (prowadzącego) na offie - "ja tak czułem, że z tą tabelką jest coś nie tak". ;)

  • 0

    28. ~09.09.2009  2008-04-03 23:08:57  host: emw70.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I co z tego jeśli nie przekłada się to na niższą cenę dla klienta końcowego.

Dodaj swoją opinię