Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE: Operatorzy nie powinni kserować dowodów osobistych przy rejestracji kart SIM

UKE: Operatorzy nie powinni kserować dowodów osobistych przy rejestracji kart SIM

LuiN 11 Sierpnia 2016 12:29

17 3

Imię, nazwisko, numer PESEL albo nazwa, seria i numer dowodu tożsamości - tylko takie dane osobowe może pozyskać rejestrujący naszą kartę prepaid - czytamy w komunikacie UKE.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni na potrzeby rejestracji kart prepaid nie powinni pozyskiwać kopii dokumentów tożsamości, co jasno określają przepisy prawa (art. 60b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne). Operator może jedynie określić sposób dostarczenia tych danych.




Jednocześnie UKE oraz GIODO ostrzegają, że pozyskane w procesie rejestracji ksero lub skan dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość może prowadzić do nadużyć. Do w/w urzędów napływają już sygnały o nieprawidłowościach w związku z nieuprawnionym pozyskiwaniem tych danych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dąży do ograniczenia praktyki kopiowania dowodu osobistego na rzecz jego okazywania i ewentualnego spisywania danych. Do sprzeciwiania się kserowaniu dokumentów namawia też UKE.

Źródło tekstu: UKE, GIODO     

Dodaj do:

Tagi: rejestracja numerów | uke | giodo

w sumie: 58
  • -1

    40.  2016-08-11 17:12:54

    39 Osoby świadome niebezpieczeństwa tak zrobią albo zrezygnują z podpisania umowy:D A ile osób nie zdaje sobie sprawy, że złodziej nie mając fizycznie karty przy sobie może robić zakupy na Twoje konto. I w tym problem, firmy które domagają się tak poufnych danych bazując na niewiedzy swoich klientów powinny być ostro karane

  • 2

    41. ~VEL MAFIOSO  2016-08-11 18:13:48  host: apn-31-0-41-31.dynamic.gprs.plus.pl

    Plus już od dawna robi kopie dokumentu tożsamośći.

  • 1

    42. ~ass  2016-08-11 20:37:56  host: host-89-229-34-234.torun.mm.pl

    http://tlp.is/at3 - polecam.
    http://tlp.is/at4 kolejne chociaż nieco odmienny temat ale też ustawa o ochronie danych osobowych. Zgłosiłem do GIODO takie praktyki i co? Nie rozpatrzą bo muszę znaczki skarbowe kupić i nakleić na wniosku. I po co istnieje ta instytucja skoro sama sobie zaprzecza. Skoro coś mają być warte informacje przez GIODO umieszczane na ich własnych stronach to powinni po zgłoszeniu zająć się z urzędu a nie udawać, że dbają o obywateli.

    Poza tym pamiętajcie, że ustawodawca nie mówi wprost o kserowaniu ponieważ jest to jedna z czynności, technologi itp.
    Zabronione jest jakiekolwiek wykonanie kopii obojętnie czy to będzie ksero, skan czy też zdjęcie. Sami jesteśmy sobie winni bo kto się sprzeciwił np. na jeździe próbnej autem aby nie kserowano prawa jazdy i dowodu? Przykładów można mnożyć.

  • 1

    43.  2016-08-11 21:55:49

    @ass (42), ta jasne. Tylko kto w codziennym zabieganiu ma czas, chęci, czy nawet świadomość przepisów dotyczących ochrony naszych danych osobowych? A tym bardziej jakichś ustaleń instytucji zwanej GIODO (o której istnieniu tak swoją drogą też pewnie mało kto wie), która po cichaczu i niejednoznacznie twierdzi, że operatorzy coś powinni, a może czegoś nie powinni.

    Albo to "Do sprzeciwiania się kserowaniu dokumentów namawia też UKE." Śmiechłem. Co to ma znaczyć?! Ja chcę jasno wiedzieć i mieć 101% pewność, że prawo jest po mojej stronie. Nie mam czasu i ochoty na zabawę w kotka i myszkę, w wypróbowywanie rekcji pracowników punktu sprzedaży. A nuż tym razem się uda! A może nie...

  • 0

    44. ~Marcinek  2016-08-12 02:19:09  host: 89-77-7-87.dynamic.chello.pl

    @biala1991 ale glupoty pisze.... zawsze przy xero karty numery sa zakrywane... tzw., dane nadmiarowe...

  • 0

    45. ~  2016-08-12 05:41:36  host: aeae8.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam kilka kart z długim terminem ważności, ale już nieaktywnych - zamknąłem powiązane z daną kartą konto lub zastrzegłem kartę, by za nią nie płacić. Do podpisania umowy się nadają, karta nie jest weryfikowana.

  • 1

    46. ~gość  2016-08-12 13:10:05  host: public-gprs182188.centertel.pl

    W razie gdy w operator będzie chciał kserować/skanować dowód można zrobić tak jak ja zrobiłem, informuję kolesia w salonie że będę to nagrywał na potrzeby materiału dowodowego, jeżeli się nie zgadza wzywam policję informuję ją o próbie nielegalnego wyłudzenia danych i kserowaniu dokumentu prosząc o sporządzenie notatki służbowej, kolesia przy policji informuję że nie interesuje mnie co jego operator/agent/pracodawca mu każe, ma pozyskać taki zakres danych jak wskazuje ustawa. Działa. Tak róbcie jak będą usiłować kserować/skanować dokument lub odmówią rejestracji.

  • 0

    47. ~PlayBoy  2016-08-12 21:18:18  host: h10277.man.tk-internet.pl

    @37PlayKradnieNrIserieDowodu Operator przy rejestracji karty ma prawo pobrać numer i serię dowodu osobistego.

  • 0

    48. ~  2016-08-13 08:19:13  host: user-94-254-176-161.play-internet.pl

    A co jak kupujemy aktywację sim w Plusie przez www i wymagają by dać kurierowi ksero dowodu ???? Inna sprawa, że kurier może te dane do których ma dostęp opychać na lewo. Inna sprawa to gdy już ktoś ma ksero naszego dowodu to jak można dać chwilówkę na ksero???? Polska echhhh....

  • 1

    49. ~Konsultant  2016-08-13 09:43:36  host: 87.105.201.244

    Wiecie jaka jest prawda odnośnie kserowania dowodu osobistego?
    W wypadku rejestracji karty sim ŻADEN operator nie wymaga kopii dowodu, wystarczy spisany pesel, imię i nazwisko.
    Inaczej wygląda w przypadku podpisania umowy. Wtedy najpierw musimy podpisać dokument, w którym wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych, w tym m.in. ksero dowodu osobistego, w przeciwnym wypadku nie będziemy mogli zawrzeć umowy. A dlaczego tak jest? Ano dlatego, żeby nie dochodziło do nadużyć. Ksera dowodów są wysyłane do archiwum i tam przechowywane. Jeżeli jakikolwiek konsultant wykorzystałby dane w inny sposób to łamie nie tylko umowę o poufności danych, ale i ustawę o ochronie danych osobowych. Wszędzie znajdą się czarne owce. W polityce, policji, a także w punktach sprzedaży. Więc nie generalizujcie, gdyż kopiowanie dokumentu do umowy jest robione dla waszego bezpieczeństwa. Wszelkie nadużycia staramy się od razu eliminować i zgłaszać, ale nie wszystkiego da się uniknąć. Tak jak w policji może pracować morderca, pedofil, tak u operatora nie uczciwy konsultant.
    Pozdrawiam i życzę zdrowego rozsądku

  • 0

    50.  2016-08-13 11:27:30

    49 - zgoda. Ale funkcją dowodu jest tylko i wyłącznie stwierdzenie tożsamości człowieka! A za to czy osoba - w tym przypadku przedstawiciel operatora - poprawnie zidentyfikowała legitymującego się klienta, to już ona powinna odpowiadać - zawodowo przed pracodawcą i karnie przed sądem.

  • 0

    51.  2016-08-13 11:33:44

    Problemem jest gdy ktoś przedstawi sfałszowany dokument... Sprzedawca nie jest specjalistą i nie rozróżni fałszerstwa. Tu przestępstwo popełnia posługujący się fałszywym dokumentem i trudno winić sprzedawcę. A bez kopii dokumentu, nie ma śladu, ze to nie sprzedawca popełnił przestępstwo. Tylko z drugiej strony - co po kopii fałszywego dokumentu, jak nie ma wizerunku osoby nim się posługującej? Kwadratura koła ;-)
    Dlatego uważam, zę kary za tego typu przestępstwa powinny być dotkliwe. Bo tylko taka kara ogranicza upowszechnianie się takich przestępstw. Bo jeśli każdy widzi, ze nikomu nic nie są w stanie udowodnić... Czemu nie spróbować - telefon, pożyczka, towar na raty ze sklepu - zawsze się przydadzą.

  • 0

    52. ~  2016-08-13 17:34:01  host: host-81-190-122-143.gdynia.mm.pl

    zgłaszajcie te przypadki do GIODO - oni beda robić kontrole i walić kary

    już teraz mają umowy z urzedami skarbowymi, PIPem i paroma innycmi instytucjami, wiec prawdopodobieństwo kontroli jest bardzo duże

    za rok wejdzie dyrektywa, która zwiekszy znaczaco kary, co oznacza, ze kontrole będą jeszxze czestsze

    a problem jest nie tylko z 'kserowaniem', ale i z tym, że bazy danych osobowych muszą być nie tylko chronione ale i rejestrowane, o czym mało kto wie (i dotyczy to praktycznie wszystkich)

  • 0

    53. ~  2016-08-13 17:34:03  host: host-81-190-122-143.gdynia.mm.pl

    zgłaszajcie te przypadki do GIODO - oni beda robić kontrole i walić kary

    już teraz mają umowy z urzedami skarbowymi, PIPem i paroma innycmi instytucjami, wiec prawdopodobieństwo kontroli jest bardzo duże

    za rok wejdzie dyrektywa, która zwiekszy znaczaco kary, co oznacza, ze kontrole będą jeszxze czestsze

    a problem jest nie tylko z 'kserowaniem', ale i z tym, że bazy danych osobowych muszą być nie tylko chronione ale i rejestrowane, o czym mało kto wie (i dotyczy to praktycznie wszystkich)

  • 0

    54. ~  2016-08-13 20:49:19  host: aedh59.neoplus.adsl.tpnet.pl

    47, nie bardzo, chyba że delikwent nie ma PESEL-u.

  • 0

    55. ~btsb  2016-08-14 16:11:21  host: user-164-127-38-225.play-internet.pl

    Play - kseruje dowód w przypadku przeniesienia numeru od innego opa, przy rejestracji prepaid nie kseruje. Tdebile przy rejestracji prepaid dowodu też nie kseruje ale... Nie kserują przy rejestracji ale spisują wszystkie dane z dowodu czyli nazwisko i pesel (w formularzu do podpisania ) a na to nie zezwala ta pożal się boże ustawa antyterroryst. Co na to UKE / GIODO / UOKIK ?!?!?! Czyli tdebile spisuje do formularza wszystko poza adresem ale za to jest kod pocztowy a kod pocztowy to ulica bez numeru. Spisuje też numer dowodu NIELEGALNIE bo ma pesel a wtedy numeru dowodu nie może pobrać. Play na formularzu nie podaje adresu ale pesel i nr seryjny dowodu osob. już tak. Mam stary dowód jeszcze z adresem a jak wygląda rejestracja na nowy dowód bez adresu? wie ktoś? Inne opy jak robią jeszcze nie wiem. Ta ustawa to fikcja i dla opów nie istnieje, spisują kserują co chcą i powyższe urzędy nic z tym nie z-robią - jak to w bantustanie.

  • 0

    56.  2016-08-15 14:18:05

    55 - to nie ustawa antyterrorystyczna tylko Prawo telekomunikacyjne do rejestracji numerów zobowiązuje ;-)
    Moglibyście raz na amen zapamiętać, co?

    No i co innego ustawowa rejestracja a co innego rozszerzona, uzupełniająca - czy ja ją operatorzy nazywają. W takim przypadku adres też spisują. Zapytasz po co? No przeczytaj w regulaminie świadczenia usług telekomunikacyjnych dla abonentów na kartę swojego operatora ;-)

  • 0

    57. ~gość  2016-08-17 00:31:09  host: public-gprs202213.centertel.pl

    @49 Kompletny stek bzdur. Powołaj się konsultancie na przepis który "dla mojego dobra" zezwala czy nakazuje przy zawieraniu umowy kserować mój dowód.

  • 0

    58. ~gość  2016-08-17 00:35:29  host: public-gprs202213.centertel.pl

    @51 Każdy przeciętny obywatel jest w stanie wyłapać fałszywy dowód. Wystarczy go dokładnie obejrzeć, tak samo z wymysloną serią i numerem takiego dokumentu, jego poprawność odzczytuje się wg pewnego algorytmu, są nawet strony które sprawdzają czy seria i nr. dowodu faktycznie istnieją. Nie ma najmniejszych podstaw również prawnych do robienia kserokopiii/skanów dokumentów tożsamości. Jeżeli jest inaczej czekam na podstawę prawną.

  • 0

    59.  2016-08-17 08:20:53

    58 - nie konstruuje się prawa w ten sposób jak to w ostatnim zdaniu określiłeś. Zgodnie z prawem dozwolone jest t o co nie jest zakazane. Więc raczej szukaj przepisu zakazującego kserowania dokumentów, niż na to zezwalających. To jedno. Drugie - nie widziałem fałszywego dowodu jeszcze (stary "książeczkowy" - owszem. Więc nie wiem czy da się rozróżnić. Nie sądzę jednak by było to takie oczywiste dla kogoś kto nie ma styczności z fałszywymi dokumentami. Ty masz widać, jeśli nie widzisz problemu... Z policji jesteś (innych pytań nawet boję się zadawać) ;-)

Dodaj swoją opinię