Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE odmówił TP dopłaty 33,8 mln zł do kosztów usługi powszechnej

UKE odmówił TP dopłaty 33,8 mln zł do kosztów usługi powszechnej

LuiN 22 Kwietnia 2013 19:33

7 0

Prezes UKE, po rozpatrzeniu wniosku Telekomunikacji Polskiej z 29. czerwca 2012 roku, odmówił dopłaty do kosztów świadczonej przez TP usługi powszechnej w wysokości 33,84 mln zł.

Dopłata, której domaga się Telekomunikacja Polska dotyczy okresu od 1. stycznia do 8. maja 2011 roku. Prezes UKE dokonując weryfikacji złożonego przez TP wniosku wziął pod uwagę zarówno kalkulację przedstawioną przez TP, jak również informacje przekazane przez biegłego rewidenta powołanego do analizy rachunków (Ernst & Young Audit).




Prezes UKE, wyznaczając wartość kosztu netto od wartości sumy kosztów odjął wartość sumy przychodów i sumy korzyści pośrednich (zgodnie z zapisami wynikającymi z § 1 ust 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 15 grudnia 2005 r. w sprawie sposobu obliczania kosztu netto usługi wchodzącej w skład telekomunikacyjnej usługi powszechnej). W wyniku tej kalkulacji prezes UKE stwierdził, że koszt netto nie wystąpił, ponieważ różnica między kosztami a przychodami i korzyściami pośrednimi wynosi -19.970.971,16 zł.

Oznacza to, że przeprowadzona weryfikacja kosztu netto nie daje podstaw do przyznania dopłaty dla TP na podstawie art. 96 ust. 3 Prawa telekomunikacyjnego, skoro koszt netto nie wystąpił.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: tp | uke

w sumie: 15
  • 4

    1.  2013-04-22 19:53:13

    UKE powinien się wreszcie zając kwestią likwidacji opłaty za utrzymanie łącza, która zaczyna być zwyczajnie opłatą mocno nieuczciwą.

  • 1

    2. ~  2013-04-22 20:05:58  host: v18-10.opera-mini.net

    dobrze UKE,tepsa tyle lat jest na rynku,że nie należą się żadne dopłaty,czas się pożegnać z dopłatami tepso bo nic rewelacyjnego nie ma w ofercie tepsy,lepiej już działają nawet sieci VoIP o wiele tańsze,jak się chce to się da

  • 1

    3. ~lop  2013-04-22 20:12:49  host: host-89-228-72-81.olsztyn.mm.pl

    Nie dość, że TP to złodzieje...chcą kase, jak to oni nazywają za utrzymanie łącza mimo, że mam net z neti i nie chce ich p********** telefonu stacjonarnego. Jeszcze biedaczki chcą dopłaty...

  • 0

    4.  2013-04-22 20:14:05

    No i się potwierdza to, co pisałem wielokrotnie, że teraz w tym Orange będzie coraz gorzej. Kasy brak, usługi trzeba świadczyć, ceny spadają, na rynku toczy się rewolucja - już niebawem rozrusza się rynek LTE, który jest zagrożeniem dla tych Neostrad de facto. A co do utrzymania łącza, to już nic nie mówię. Przelewam im te pieniądze co miesiąc, na osobne konto, nic z tego nie mam. Jakość tej całej usługi spada... Kiedyś wezmę obetnę ten kabel, wyrwę gniazdko ze ściany i im oddam to wraz z wypowiedzeniem umowy. Bo jest za drogo, przynajmniej jak dla mnie... za 10 Mbps płacę teraz łącznie z utrzymaniem łącza (w postaci zawieszonego telefonu - by było o te 8 zł taniej!) aż niecałe 75 zł. To bardzo drogo.

  • 0

    5. ~  2013-04-22 20:35:42  host: aczc152.neoplus.adsl.tpnet.pl

    kowcio i tak jesteś szczęściarzem, Płacenie tyle samo za 1,3 Mb/s jak nazwiesz?

  • 0

    6. ~  2013-04-22 20:36:46  host: aczc152.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Żadnych dopłat dla Łorange. Najpierw niech zaczną inwestować w stare linie.

  • 0

    7. ~byly_tp  2013-04-22 20:51:42  host: 89-78-197-3.dynamic.chello.pl

    No w końcu macieju od ekspresów do kawy i skuterów z drabinami nawet tego nie umiesz zrobić jak trzeba ??? Kogo tam na zatrudniałeś - liczyć nie umiesz ?? na telekomunikacji się nie znasz ?? kurs spółki przebija dno ?/ LTE nie masz, sieć się sypie ??? komu tam robisz dobrze, ze jeszcze cię nie wywalili ???. Wniosek : tak kończą spółki zarządzane przez ignorantów no polskie spółki bo we Francji nikt by go nie zatrudnił !!!, tam trzeba coś umieć a tu proszę liczyć nie umie, prawa telekomunikacyjnego nie zna itp.. itd... a ma się świetnie !!!

  • 0

    8.  2013-04-22 20:54:17

    @ kowcio, a nie zauważasz, że Orange świadomie zabija telefonię stacjonarną i Neostradę... Zauważ, że w małych miejscowościach nie ma praktycznie żadnych szans na inwestycje w nowe, szybsze łącza a ludzie i tak muszą tę złodziejską opłatę uiszczać, chociaż nie będą mieli z niej nigdy żadnego pożytku.

  • 0

    9. ~  2013-04-22 22:29:27  host: abup249.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #8To im się czkawką odbije, bo miejscowe kablówki np. INEA ciągną światłowody do mniejszych miejscowości, a w dużych masz światełko w domu! Francuziki traktują nas jak swoją kolonię. Zarabiać na starym g.. poskręcanym na sznurkach. Ale na szczęście to się zmienia. Po co mam dać im zarabiać? Lepiej dać zarobić swoim.

  • 0

    10. ~la vie change avec Orange  2013-04-22 22:53:04  host: goliat.interkonekt.pl

    hm efekty braku dopłat można zauważyć ostatnimi posunięciami. Telekomunikacja polska zaprzestała drukować książki telefoniczne i będzie miała tylko spis numerów w płyt CD i na stronie internetowej Orange, a także likwidowana jest kolejna partia budek telefonicznych. Wszędzie oszczędności:)

  • 0

    11. ~Johny11  2013-04-22 22:57:23  host: ip-94-42-38-49.multimo.pl

    Ja słyszałem, że jest wyprzedaż aktywów w TP na wszystkich frontach teraz.

  • 0

    12. ~andrewlee  2013-04-22 23:53:12  host: 89-72-164-13.dynamic.chello.pl

    Czytam komentarze na forum i nie kumam jak to się ma do artykułu? Czy ktoś z was chociaż wie o co chodzi z tą usługą powszechną?Bo o niej ten atykuł

  • 0

    13. ~la vie change avec Orange  2013-04-23 00:44:07  host: goliat.interkonekt.pl

    tak wiem. Usługa powszechna obejmowała także odpowiednią liczbę budek telefonicznych i książki telefoniczne.

  • 0

    14.  2013-04-23 21:22:06

    5: masz neostradę 1,3 Mbps? Jak już to była zwykła jedynka. Mnie najbardziej boli fakt, że płacę im te 20 zł za nie wiem co... 8: Rezo: Wiem, ale też zauważyłem, że sporo osób na wsiach pobrało mobilne Internety, np. gdy pojawił się UMTS 900 Play lub ostatnio Plusa. Cenowo wychodzi to w większości dużo korzystniej, a tak naprawdę, pakiet około 15-20 GB (cena porównywalna z Neostradą) jest dla większości wystarczający na luzie. Również podpisuję się pod postem #9. U mnie w Wielkopolsce znajomi właśnie z Inei korzystają. W cenie niewiele większej niż Neostrada, mają kilka razy szybszy net i do tego np. telewizję. Również znam przypadki, gdzie TP nie raczyło dociągnąć swojego łącza twierdząc, że dla kilku osób nie będą ciągli ileśset metrów kabla; bądź dla jednej osoby kilkadziesiąt metrów. Sami sobie rzepkę skrobią i te ich zachowanie skreśliło mi tę sieć w oczach. Kiedyś było super, włącznie z telefonią (stare czasy Idei i początki Orange

  • 0

    15.  2013-04-23 21:44:42

    @14. Na umowie była jedynka, ale na testach tak właśnie często wychodziło. To był ten plus neostrady, że potrafiła być lekko zawyżona na tych małych prędkościach.

Dodaj swoją opinię