Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE obniża MTR-y także w PTC

UKE obniża MTR-y także w PTC

WitekT 22 Października 2008 17:45

0 0

22. października Prezes UKE wydał dla PTC decyzję w sprawie dostosowania opłat z tytułu zakańczania połączeń głosowych w publicznej ruchomej sieci telefonicznej PTC. Decyzja o obniżkce jest analogiczna do tej, jaka została wydana w stosunku do Polkomtela i Centertela na początku października.

W decyzji tej Prezes UKE nałożył na PTC następujące obowiązki:

1. Dostosowania stawki z tytułu zakańczania połączeń głosowych w publicznej ruchomej sieci telefonicznej (zwanej dalej MTR - ang.Mobile Terminatioin Rates) do poziomu 0,1677 zł za minutę, zgodnie z poniższym harmonogramem:
w okresie od 1. stycznia 2009 roku do 30. czerwca 2009 roku wysokość stawki wyniesie 0,2162 zł za minutę,
w okresie od 1. lipca 2009 r. stawka wyniesie 0,1677 zł za minutę.




2. Corocznego przedstawiania Prezesowi UKE uzasadnienia wysokości opłat MTR w oparciu o ponoszone koszty, na podstawie danych za ostatni zakończony rok obrotowy, nie później niż w terminie 120 dni kalendarzowych od zakończenia w/w roku.

Przedmiotowej decyzji Prezes UKE nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

O analogicznej decyzji dla Polkomtela i Centertela informowaliśmy w tej wiadomości. Opóźnienie w wypadku PTC wynikało z faktu potrzeby oddalenia odwołania telekomu przez Sąd Apelacyjny od decyzji nakładającej obowiązki regulacyjne na rynku zakańczania połączeń głosowych w ruchomej sieci telefonicznej PTC, co stało się 20. października.

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6.  2008-10-22 19:53:29

    @biotyt - bo potrzebna jest konkurencja. Jak któryś op porwie się na obniżki, to reszta też będzie musiała pójść w jego ślady. Dobrze, że jest Play :-D

  • 0

    7.  2008-10-22 20:02:48

    @biotyt - poza tym jest jeszcze jeden problem. Heyah odniosła olbrzymi sukces na starcie, gdy zaoferowała niższe stawki i naliczanie 1/1. Oferty konkurencji nie zmieniłyby się jednak wcale, gdyby nie to, że tysiące ludzi zaczęły uciekać z innych ofert właśnie do Heyah. Przede wszystkim to zadecydowało, że oferty pozostałych opów się zmieniły. Żeby coś na rynku się zmieniło, to ktoś musi wyjść przed szereg, ale i sporo ludzi musi zmienić sieć/ofertę, żeby spowodować zmiany w innych sieciach czy ofertach. Bez udziału klientów nic się nie zmieni. Odpływ z danej sieci musi być dotkliwy, żeby operator pomyślał, że trzeba coś zmienić w ofercie. Na razie mamy mały zastój i oferty wręcz są pogarszane.

  • 0

    8.  2008-10-22 20:12:58

    A ciekawy jestem teraz co powiedzą Ci, dla których obniżka MTRów równa się automatycznie spadkowi cen usług... Tyle dyskutowaliśmy w komentarzach, w setkach to szło pod kilkoma newsami... ;-)

  • 0

    9.  2008-10-22 20:14:03

    To mam nadzieję, że Play postawi w następnym roku na obniżki stawek. Przed świętami nie liczę na jakąś wojnę cenową.

  • 0

    10.  2008-10-22 20:14:55

    Aaaaa... Dodajmy ile będzie kosztowało połączenie na komórki z TP od 1. stycznia - 22 grosze MTRów + około 1 grosz kosztów TP, to brutto wychodzi około 28 groszy. Dając nawet nawet 30% marży, to wychodzi... 36 groszy... ;-) I to jest to, czego się boją operatorzy - kwestie braku kasy na inwestycje to tylko zasłona dymna była. ;-)

  • 0

    11.  2008-10-22 20:17:51

    @WitekT - ludzie przeproszą się ze stacjonarnymi i zaczną od nowa zakładać i dzwonić na komórki ;-)

  • 0

    12.  2008-10-22 20:21:02

    Tomek_19: może nie do końca przeproszą, ale będą korzystać bez obawy, że przyjdzie kosmiczny rachunek. Mając na stole telefon komórkowy i stacjonarny przestaną się zastanawiać z którego jest taniej. Ale STRASZNIE ucieszą się z tego duże firmy, gdzie telefon stacjonarny jest na każdym biurku... :-) A duże call-centra to już w ogóle... ;-)

  • 0

    13.  2008-10-22 20:23:04

    Jeszcze dodam - im taniej ze stacjonarki, tym więcej połączeń będzie z nich wykonywanych. Im więcej ze stacjonarki, tym (generalnie) mniej z komórki. Im mniej z komórki, tym mniejsze przychody telekomów komórkowych. I to jest właśnie czarna wizja komórkowców i ich największa obawa... :-)

  • 0

    14. ~  2008-10-22 20:28:02  host: f142-057.opera-mini.net

    MTR spadnie od stycznia a od pierwszej połowy 2009 roku rozpocznie dzialalnosc PIĄTY operator, allegro mobile, moze gg mobile tez zacznie? nowi dadzą niskie ceny by miec klientów. dlatego mixplus zostanie. do stycznia 2009r. mobilking przy promocja wrześniowej cena Srednio do wszystkich sieci teraz kosztuje mnie tam 34gr/min brutto. a od stycznia zobacze kto da mi najtańsze stawki do wszystkich sieci.. konkurencja jest potrzebna..

  • 0

    15.  2008-10-22 20:34:47

    @WitekT - ja już się nie mogę doczekać, kiedy będziemy płacić 20-25gr/min z komórki do wszystkich sieci i nie trzeba będzie uruchamiać kilku pakietów, żeby mieć taniej wyłącznie w sieci. Taniość wejdzie na stałe do cennika.

  • 0

    16. ~mirekb  2008-10-22 20:40:20  host: user-89-108-236-249.mobile.playmobile.pl

    wreszcie mtr dla 3 równy,widac po ofertach ze nic sie w cenach 3 nie zmieni a tyllko moze pogorszyc(mix ery,mixplus obecie,orange mix w miare)w abo3 troche lepiej,choc u wszystkich niezmiennie klauzula"poza p4 i opów oferujacych uslugi na sieci tego opa-np mvno netia)..testuje chwilowo hsdpa p4 playonline karta..srednio 800kb/s.ladnie..co do polityki 3 wszystko jasne,teraz uprzytomnilem sobie ze jak duzo osob skusi sie na play i skonczy sie kasa na koncie(karta i mix zazwyczaj)pakiet 200sms jest idealny na akcje typu"zadzwon do mnie";-))dlatego jest do wszystkich sieci.p4 musi agresywnym marketingiem łapac najlepiej kontraktowcow bo jak czytam argumenty z Brukseli o asymetrycznym mtr to moze jdnak play nie miec tyle czasu ile przewiduje,zwłaszcza ze nowy prezes uke moze nie tak przychulnie patrzec na inwestycje p4..plus ma bodaj ponad 2500 node b umts/hsdpa i okolo 40%populacji(pierwsze node b postawil w Wawie w lutym 2004 i bylo ich 9,czyli minelo 4,5 roku)w zasiegu szybkiego internetu..play ma okolo200o node b i ma okolo36% populacji w 20 miesiecy.mtr pomoze budowac siec ale w jakim tempie??

  • 0

    17. ~playmax  2008-10-22 20:46:50  host: proxy.net.pulawy.pl

    @WitekT - a będzie jakaś decyzja w sprawie PLAY? ich stawka MTR byłaby 3x wyższa od pozostałych graczy, to absurd...

  • 0

    18.  2008-10-22 20:53:45

    playmax: UKE nie ma mocy władczej w tej kwestii, bo P4 nie ma pozycji znaczącej. Ale samo P4 jest świadome, że musi zjechać ze swoimi stawkami - i zapewne to zrobi. Samo.

  • 0

    19. ~ukenamuniu  2008-10-22 21:03:15  host: 86-59-n1.aster.pl

    WitkuT: taka fajna info na stronie UKE o odmowie zmiany oferty ramowej, a u Ciebie jej nie widzę: WSA wskazał również, iż w niniejszej sprawie Sąd nie jest w stanie / / stwierdzić co badał organ regulacyjny – czy dokonywał weryfikacji przedstawionych przez TP kosztów, czy badał opinię biegłego rewidenta, czy też badał wniosek TP

  • 0

    20. ~Th0mas  2008-10-22 21:12:49  host: arc246.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I może dlatego rzecznik Playa na swoim blogu zapowiedział konferencję prasową dotyczącą nowych taryf? :)

  • 0

    21. ~polo  2008-10-22 21:20:24  host: 34-pra-21.acn.waw.pl

    Pewnie tez tak bedzie z czasem, ze i Play bedzie musialo sie dostosowac. Poki jednak co, nie ma jeszcze takiej pozycji jak Ktos juz to stwierdzil. Jak narazie stawki wyrownane i juz.

  • 0

    22. ~  2008-10-22 21:22:41  host: f96-037.opera-mini.net

    czyli moge sie spodziewać ze nowy wirtualny op moze dac na stale do stycznia cenę 32-36 gr/min brutto a 'starzy' znajac zycie zejdą w najlepszym razie do 40gr/min brutto? (mam tu na mysli mobilkinga, mBANK mobile, mova itp. bo zdarzyłem sie juz przezwyczaic ze 3ka szybko nie zejdzie z ceny. nawet na play przestaje liczyć bo ostatnio play zamiast obniżać stawki to je podwyższa w nowych taryfach (z 49gr do 59gr) dobrze ze jest tyle wirtualnych operatorów. oni ratują rynek dając niskie stawki do wszystkich sieci. tylko by oferte starego mixplusa nie psują. niech maja te 72gr do wszystkich sieci ale pakiety i nr nielimitowany niech zostanie. co do rozmów do wszystkich sieci wezme sobie jakiegoś wirtualnego i bedzie git. a żaden wirtualny nie jest w stanie dac rozmów do sieci i na stacjonarne za 5gr/min brutto 1 nielimitowany nr na 30 dni za 10zl czy takie pakiety internetowe jakie dawał mixplus III i to z naliczaniem co do bajta. mowi infrastruktualni sa jeszcze za słabi bez własnej infrastuktury.. wiec puki co tylko UKE moze nowym pomagać. bo 3ka sama z siebie ani mysli o obniżkach. a jak widac po ruchach plusa i ery marzą im sie podwyzki. stad konkurencja jest wręcz wskazana jako lekarstwo na chorobę jaka sie nazywa PAZERNOSC. 3KA I TP/FT/ORANGE zapadły na te chorobę. wirtualni i nowi co beda sie budować to lekarstwo. pytanie czy skuteczne i czy zadziala skutecznie i bez powikłań?

  • 0

    23. ~j  2008-10-23 07:18:41  host: staticline646.toya.net.pl

    @Tomek_19 - teraz już można płacić 25gr./min. w "starej" Play Karcie (startery do kupienia bez problemu - jeszcze) przy doładowaniach 150zł. Dzięki usłudze "Zbieraj minuty" (STAŁEJ)tą stawkę obniżamy ! Ja tyle płacę już od 1,5 roku . Pozdrawiam :)

  • 0

    24. ~mirekb  2008-10-23 08:03:16  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @23 to fakt,niezla oferta ale dodaj tez ze 150pln bonusu,do doladowania za 150pln jest wazne 30 dni i jak nie wygadasz lub ponownie doladujesz(minimum50pln bo bonus dodaja od tego) kasa z bonusa przepada bezpowrotnie.jak ktos naprawde duzo gada zgadza sie lepszej oferty nie ma,ale ile osób z tych wszystkich"aktywnych kart sim" ma takie potrzeby??

  • 0

    25.  2008-10-23 09:53:54

    @j - ale ja chciałbym zobaczyć taką stawkę w cenniku bez spełniania jakichkolwiek warunków z mojej strony. Gdybym ładował Playkartę za 150zł co miesiąc bądź maksymalnie dwa, to po pewnym czasie okazałoby się, że mam skarbonkę, z której nie mogę wyciągnąć pieniędzy ;-)

Dodaj swoją opinię