Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE obniża koszty LLU, TP protestuje

UKE obniża koszty LLU, TP protestuje

WitekT 1 Grudnia 2008 21:18

0 0

28. listopada Prezes UKE zatwierdził nowy projekt oferty ramowej na LLU (ang. Local Loop Unbound, czyli uwolnienie pętli lokalnej. W nowej ofercie obniżono opłatę za pełne uwolnienie - z 36 zł do 22 zł. TP twierdzi, że to poniżej jej kosztów.

Jak informuje UKE w komunikacie, dokonując zmiany oferty LLU, Prezes UKE kierował się potrzebą zapewnienia skutecznej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym i ochrony użytkowników końcowych. Podczas prac nad ofertą pod uwagę zostały wzięte sugestie i postulaty napływające z rynku telekomunikacyjnego oraz własne analizy poczynione w ramach prowadzonego postępowania administracyjnego. Zdaniem Prezesa UKE zaproponowane zmiany będą stymulować zainteresowanie Operatorów dostępem do lokalnej pętli abonenckiej, co w konsekwencji będzie przyczynkiem do zwiększenie ilości dostawców usług telekomunikacyjnych oferujących swoje usługi na terenie całego kraju użytkownikom końcowym.

Kluczową zmianą w ofercie LLU jest ustalenie nowego cennika opłat. Opłata cykliczna (abonamentowa) za uwolnienie lokalnej pętli abonenckiej, która to opłata jest głównym czynnikiem przesądzającym o decyzji inwestycyjnej operatora alternatywnego, została obniżona do 22 zł za dostęp pełny do pętli. Kolejną znaczącą zmianą jest obniżenie kosztów związanych z abonamentową opłatą za usługę kolokacji.

Nowością w stosunku do dotychczas funkcjonującej oferty jest proces przejścia abonentów pomiędzy operatorami przy minimalnym zaangażowaniu abonentów w zakresie czasu i czynności formalnych towarzyszących zmianie dostawcy usług telekomunikacyjnych. Proces ten charakteryzuje się minimalizacją lub całkowitą eliminacją przerwy w dostarczaniu usługi.

Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, przekornie powiedział, że nowa oferta LLU świadczy o intencjach Urzędu do znalezienia korzystnego dla rynku kompromisu.
Podobnie jak pozostałe stawki, narzucone przez UKE, ta ogłoszona dziś całkowicie ignoruje rzeczywiste koszty TP. Brak przestrzegania zasad ekonomii przy ustalaniu stawek jest wyraźnie opisany w raporcie na temat podziału TP, jako blokujący poprawny rozwój rynku - powiedział Witucki.

Witucki dodał, że w zeszłym tygodniu prowadzone były rozmowy w sprawie ceny LLU. TP, jego zdaniem, poczyniła znaczące ustępstwa proponując model dojścia do stawek wynikających z audytu.

Dziś dostaliśmy decyzję, przygotowywaną zapewne jeszcze w trakcie naszych "negocjacji", ustalającą kolejną arbitralną i całkowicie nieuzasadnioną stawkę. To bardzo zły prognostyk dla coraz pilnej potrzebnej normalizacji rynku oraz koncentracji wysiłku na inwestycjach i rozwoju - dodał Witucki.

W listopadzie TP podpisała kilka umów z niższymi - w porównaniu do obowiązującej wówczas oferty ramowej - stawkami za uwolnienie. TP, powołując się na wyniki audytu kosztowego, niezatwierdzonego przez UKE, obniżyła w tych umowach cenę uwolnienia do 30,13 zł. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: UKE, Telekomunikacja Polska, wł     

Dodaj do:
w sumie: 11
 • 0

  1. ~Chrome_TP  2008-12-01 21:41:13  host: 212.160.172.70

  Witek pamiętasz pytałeś dlaczego netia inwestuje w LLU ? - napisałem ci że min dlatego bo takie płyną sygnały z UKE że za takie sygnały płyną z UKE a chodziło właśnie o zmianę stawek za LLU i że w dalszym rozrachunku będzie ono bardziej opłacalne bo UKE będzie dążyć do większego przerzucania klientów na LLU niż dalej po BSA - tu masz jak widać potwierdzenie ;]

 • 0

  2. ~ukenamuniu  2008-12-01 21:41:32  host: 86-59-n1.aster.pl

  WitekT: nie wierzę w to, by rzecznik TP powiedział: "Zdaniem Wojciecha Jabczyńskiego, rzecznika Grupy TP, nowa oferta LLU świadczy o intencjach Urzędu do znalezienia korzystnego dla rynku kompromisu"

 • 0

  3.  2008-12-01 21:48:00

  ukenamuniu: tak powiedział co do słowa, choć źle wyrwałem to zdanie z kontekstu. Już poprawiłem, dzięki za zwrócenie uwagi. :-)

 • 0

  4.  2008-12-01 21:49:19

  Chrome_TP: a czemu TP INTELIGENTNIE nie zajmie się ograniczaniem kosztów? Inteligentnie nie oznacza ślepego cięcia po etatach, tylko REALNĄ reorganizację struktury całej firmy...

 • 0

  5. ~ukenamuniu  2008-12-01 21:57:13  host: 86-59-n1.aster.pl

  WitekT: Dobrze, że "przekornie" a nie "pokornie".

 • 0

  6.  2008-12-01 22:04:33

  ukenamuniu: łooojeeezu, dopiero spojrzałem dokładnie na pierwszą linijkę maila, którego wysłał mi Wojtek. To nie on mówił, a sam prezes! :-)

 • 0

  7. ~ukenamuniu  2008-12-01 22:09:25  host: 86-59-n1.aster.pl

  WitekT: teraz mogę uwierzyć. W ofercie napisano, że operatorzy zgadzają się na dobrowolną egzekucję. Nareszcie. Będzie spokój. I UKE zbędne.

 • 0

  8. ~gosc  2008-12-01 22:13:29  host: public31257.xdsl.centertel.pl

  brawo UKE, w koncu dobieracie sie za najwiekszego złodzieja III RP. według mnie LLU powinno być za 0,99 gr a poza tym TP i tak juz sporo nakradla

 • 0

  9.  2008-12-01 22:55:44

  Jakby tak przekalkulować te wszystkie składniki świadczenia usług w BSA, WLR czy LLU które TP&Orange musi podobnież sprzedawać poniżej kosztów to by wyszło że Neostrada TP i Orange Freedom powinny kosztować 3 razy więcej niż kosztują żeby się TP&Orange opłacało...

 • 0

  10. ~  2008-12-02 11:26:51  host: 212.160.172.70

  jak widać po sprawozdaniu finansowym cały biznes się "jeszcze" opłaca a ceny nie zostały podniesione. Tyle tylko,że obecnie opłaca się już tylko biznes detaliczny i to bardziej AltOpom niż TP. Jedyna nadzieja w separacji TP, bo wówczas UKE będzie musiało ustalić ceny w oparciu o koszty, czyli podnieść wszystkie ceny hurtowe

 • 0

  11.  2008-12-02 14:43:29

  22 zż to rzeczywiście przesada. Prezes UKE chyba chce u...topić TP. Żałuję, że Streżyńska nie poszła na rękę TP i nie dała ceny 27,1 zł za pełne owolnieniw i nie podwyższyła opłat WLR, BSA.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-248-112.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet