Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE o książce telefonicznej i biurze numerów

UKE o książce telefonicznej i biurze numerów

sirmark 18 Czerwca 2008 19:07

0 0

Operatorzy, dostosowując się do wytycznych Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), wprowadzają nowe zasady dotyczące publikacji danych abonentów w publicznie dostępnym spisie abonentów. UKE przypomina abonentom o ich prawach.

UKE przypomina, ze 11 lutego w związku z pismem GIODO, zawierającym stanowisko, iż po wejściu w życie ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne przedsiębiorcy telekomunikacyjni powinni uzyskać od każdego abonenta (niezależnie od daty podpisanej umowy) zgodę na zamieszczenie ich danych w publicznie dostępnym spisie abonentów, rozumianym jako informacja o numerach telefonicznych abonentów (biuro numerów, w tym Ogólnokrajowe Biuro Numerów) oraz spis abonentów wydawany w formie książkowej lub elektronicznej (w tym Ogólnokrajowy Spis Abonentów), Prezes UKE dokonał zmiany stanowiska w sprawie zbierania zgód abonentów do Ogólnokrajowego Biura Numerów i Ogólnokrajowego Spisu Abonentów.

Zgodnie z przepisami art. 169 ust. 3 Prawa telekomunikacyjnego zamieszczenie w publicznie dostępnym spisie abonentów danych identyfikujących abonenta będącego osobą fizyczną, może nastąpić wyłącznie po uprzednim wyrażeniu przez niego zgody na dokonanie tych czynności. Tym samym, raz jeszcze należy zaznaczyć, że w publicznie dostępnym spisie abonentów, w tym w Ogólnokrajowym Biurze Numerów i Ogólnokrajowym Spisie Abonentów, umieszczone będą wyłącznie informacje o numerach tych klientów, którzy wyrazili na to zgodę. Zgoda ta nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści. Dotyczy to wszystkich abonentów będących osobami fizycznymi, również tych, którzy zawarli umowę z operatorem przed dniem 3 września 2004 r., tj. przed wejściem w życie ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Tak więc każdy, kto chce, aby jego dane były umieszczone w tego rodzaju spisie, powinien przekazać swojemu operatorowi wypełniony formularz oświadczenia o wyrażeniu zgody na publikację danych adresowych.

UKE jednocześnie przypomina, że na stronie internetowej Urzędu dostępny jest poradnik dla konsumentów Twój numer w książce telefonicznej, zawierający szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób umieścić numer telefonu w ogólnokrajowej książce telefonicznej i ogólnokrajowym biurze numerów.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~berdys  2008-06-18 19:36:13  host: ip-94-42-1-51.multimo.gtsenergis.pl

  UKE jednocześnie przypomnieć, że na stronie internetowej Urzędu dostępny jest poradnik dla konsumentów* troche to nie po polsku ;) ... tak mi sie wydaje ...

 • 0

  2. ~  2008-06-18 19:49:08  host: auj55.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Na razie zbierają dane i zbierają. Ciekawe kiedy w końcu będzie dostępny ten spis na stronie www.

 • 0

  3. ~ksad  2008-06-18 20:33:29  host: dynamic-78-8-74-78.ssp.dialog.net.pl

  2.: NIGDY. Bo chociaż kiedyś się pojawi, to nie będzie w nim więcej niż 40 procent abonentów.

 • 0

  4. ~  2008-06-18 21:26:47  host: c77-31.icpnet.pl

  ~ksad to bylo troszke nie po polsku. jak nigdy to nigdy nie ma ze ale :)

 • 0

  5. ~  2008-06-18 21:28:07  host: c77-31.icpnet.pl

  a jak sie pojawi to nie bedzie ze nigdy :P tylko bedzie dostepny i tyle. a raczej ksiazka tel bedzie dostepna przez www tak jak juz to wczesniej bylo, nie wiem czy teraz tez tak jest ( dotyczy tp.sa).

 • 0

  6. ~sylvi  2008-06-19 07:53:16  host: 193.239.126.100

  to jest chore, Polska jako jeden z nielicznych krajów UE nie ma książki telefonicznej osób prywatnych opublikowanej w internecie, a dostępność danych istniejących będzie na poziomie 20-30% (już widzę ludzi, jak się śpieszą by wysłać zgodę na publikację danych)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-86-28.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet