Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE nie zgadza się z KE w sprawie regulowania ruchu internetowego

UKE nie zgadza się z KE w sprawie regulowania ruchu internetowego

sirmark 7 Marca 2010 17:41

0 0

Komisja Europejska poinformowała w komunikacie o zawetowaniu projektów decyzji UKE w sprawie rynków wymiany ruchu IP typu Peering i Tranzyt. UKE uważa, że zarówno w decyzji, jak i w komunikacie KE powtarza te same błędne argumenty, na które UKE wielokrotnie wskazywał jako na nieodzwierciedlające treści notyfikowanych decyzji.

Komisja powtarza wszystkie nieprawdy, które podano do publicznej informacji zgłaszając tak zwane "poważne wątpliwości" w trakcie postępowania notyfikacyjnego. Komisja przeinacza też niektóre fakty. Badanie tej sprawy przez Komisję trwało 3-4 tygodnie, a nie dwa miesiące, jak czytamy w komunikacie. Komisja przekracza też swoje uprawnienia przyznane na mocy art. 7. dyrektywy ramowej. Ocenia bowiem stan rynku telekomunikacyjnego w Polsce, czego robić jej nie wolno., bo nie wolno jej wyręczać w tym regulatora krajowego. Komisja może co najwyżej zawetować decyzję w sprawie stanu konkurencji, a nie wydać własną, nie popartą żadnymi analizami - powiedziała Anna Streżyńska, Prezes UKE.

Prezes UKE podkreśla, że w trakcie postępowania konsolidacyjnego Komisja nie wykazywała woli rzetelnej współpracy z UKE, nie przyjmowała również do wiadomości kierowanych już w grudniu 2009 r. przez UKE wyjaśnień, co spowodowało powtarzanie tych samych błędnych argumentów w publikowanych dokumentach.




Według Urzędu, rozstrzygnięcie Komisji Europejskiej świadczy o tym, że nie poświęciła ona wystarczająco dużo uwagi, aby dokładnie zapoznać się z problemami występującymi na polskich rynkach wymiany ruchu IP oraz z argumentacją Prezesa UKE. Weto KE spowoduje, że operator dominujący nadal będzie mógł działać w oderwaniu od rynku.

W załącznikach znajdują się komentarze UKE do decyzji i komunikatu Komisji Europejskiej.

Zobacz: Komentarzm UKE do komunikatu KE (plik .pdf; 56 kB).
Zobacz: Veto KE - komentarze UKE (plik .pdf; 199 kB).

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3. ~Adaś  2010-03-07 18:12:01  host: 87-205-80-156.adsl.inetia.pl

    Wg mnie UKE za dużo chce kontrolować i wyznaczać. Niestety Polska jest w UE i musi się dostosować. Zapewne KE odpowie niedługo na odpowiedz UKE i zobaczymy co napisze. Jak na razie UKE nic robić nie może. I w sumie dobrze.

  • 2

    4. ~  2010-03-07 18:48:36  host: chello089074158242.chello.pl

    *3 - wszystko co UKE kontroluje wychodzi na korzyść konsumentom. Ja myślę że Polska powinna zignorować stanowisko KE, niech się Bruksela nie wtrąca, skoro nie przeprowadziła rzetelnie tej sprawy, już do zatknięcia stoczni Polskę zmusili w czasie kiedy rządy Niemiec czy Francji dotowały swoje zakłady miliardami i jakoś KE to nie przeszkadzało, więc skoro są podwójne standardy - to czego Polsce nie wolno w Niemczech przechodzi - UKE powinno po prostu zignorować KE i robić swoje !

  • 0

    5. ~qaz  2010-03-07 22:15:53  host: acla166.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Netia jest w stanie zaoferować 8Mbit/s w swojej sieci za 59zł/mies i 2Mbit/s za 59zł w sieci TP... O cenach samej TP szkoda gadać, 69zł/mies za 2Mbit/s. Mieszkam na wsi, mogę mieć albo TP (i Netię na TP) albo radio od lokalnego "providera", który nie musi się wysilać i daje 2Mbit/s za 50zł/mies. I KE twierdzi, że nie trzeba regulacji? Nie chcę się doszukiwać powodów, ale NIC IM DO TEGO.

  • -2

    6. ~abonent  2010-03-07 22:26:03  host: abcf235.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ludzie no dajcie spokój, KE jest be bo nie powtarza ślepo za UKE - żyjemy w kraju gdzie urzędas będzie regulował co chce , jak chce , kiedy chce i na rachunek przedsiębiorcy !!. tego chcecie ??? To jest biznes !!! Ja chcę aby ten kretyński rząd wzorem "angoli" wprowadził zerowy VAT na podstawową żywność, ubrania dziecięce, książki itp.. Niech tym się zajmie !!!

  • 0

    7. ~MZ  2010-03-08 08:07:00  host: 212.160.172.70

    @gaz - a ja chcę aby ceny produktów / usług firmy, w której pracujesz regulował np. UOKiK. Jeżeli zaś pracujesz w instytucji, która nie produkuje lub nie świadczy usług to też znajdzie się coś do regulacji.

  • 0

    8. ~mirekb  2010-03-08 08:42:22  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    bardzo dobre stanowisko UKE.było to juz w zeszłym tygodniu na stronach UKE.przeczytałem kilka razy to wszystko i sadzę ze UKE nie odpuści.może nie wygra tej sprawy za szybko ale warto usilnie badac i regulowac nasz zmonopolizowano-oliglopolowy rynek telekomunikacyjny

  • -1

    9. ~Andy  2010-03-08 09:48:45  host: apn-77-113-226-71.dynamic.gprs.plus.pl

    UKE jak zwykle jest nieomylne. UKE wie lepiej. UKE ma swoje zdanie, z którym się w pełni zgadza. Wszyscy inni, z komisją na czele chcą zaszkodzić UKE. UKE wie co jest dla nas dobre, UKE dba o nas jak matka najukochańsza. Łubudubu łubudubu....

  • 0

    10. ~W  2010-03-08 10:04:17  host: 93.185.109.191

    Urzędasy UKE chciałyby wszystko kontrolować, regulować. Jak u Orwella A zdanie "Komisja nie wykazywała woli rzetelnej współpracy z UKE" rozbiło mnie całkowicie. UKE już tak przyzwyczaiło się do swojej bezkarności na naszym rynku że reaguje zdziwieniem na to że ktoś, ktokolwiek, może się go nie słuchać.

  • 0

    11.  2010-03-08 10:14:09

    LOL, ale to ze urzedasy z KE reguluja co sie dzieje w Polsce to juz wyzej piszacym nie przeszkadza. Ach, jakie to wszystko jest wzgledne. LOL^2.

  • 0

    12. ~W  2010-03-08 10:22:50  host: exploits.com

    @11 Dlatego to się nazywa unia....

  • 0

    13.  2010-03-08 10:37:29

    12 - Chyba pytanie bylo zbyt skomplikowane, wiec je uproszcze: dlaczego urzadasy z KE nie przeszkadzaja, a z Polski tak?

  • 0

    14. ~W  2010-03-08 10:43:43  host: c-7a6d70d5.017-62-6b73642.cust.bredbandsbolaget.se

    Tu bardziej chodzi o postawę UKE i ich dogmat nieomylności. Komisja strzeże przestrzegania zasad konkurencji we wszystkich krajach wspólnoty, UKE z miernym skutkiem tylko u nas. Dlatego bardziej wierzę w zalecenia komisji niż w stronnicze do bólu i pozbawione jakiejkolwiek kontroli UKE. Po każdym kolejnym ignorowaniu zeleceń komisji czy kogokolwiek wzrasta w nich poczucie bezkarności i wiara w to, że na krajowym rynku telekomunikacyjnym mogą absolutnie wszystko. A to trzeba ukrócić i to jak najszybciej.

  • 0

    15.  2010-03-08 10:58:29

    14 - "strzeże przestrzegania zasad konkurencji we wszystkich krajach wspólnoty" - chyba nie piszesz tego powaznie?

  • 0

    16. ~W  2010-03-08 11:00:19  host: vs3-uk.zagbot.com

    Pomimo wpadki stylistycznej, tak. Jak się nie ma czego czepiać to można się przyczepić pisowni....

  • 0

    17. ~Majkel  2010-03-08 11:04:54  host: eks251.internetdsl.tpnet.pl

    Ci którzy są po stronie monopolisty - niech zamilczą.. W jakim kraju inni operatorzy muszą płacić po 60-70zł/mbit w cenie hurtowej netto ?? hmm w zadnym?? Gdyby hipotetycznie UPC miało jednego klienta z oferowanym łączem 120mbit za 200zł (oczywiscie uplaod jest duzo nizszy) to musiał by TP placic jakies 5000zł .. KE w oogole chyba w *** mialo ta claal sprawe..

  • 0

    18.  2010-03-08 11:11:27

    Majkel, ale pamiętaj tez o tym, że tp ma obowiązek wpuszczania opów alternatywnych na swoje łącza (za 1/2 ceny w detalu). Więc na pewno ma to swoje odbicie w cenach netu.

  • 0

    19. ~MŁ  2010-03-08 12:35:51  host: 77-253-208-120.ip.netia.com.pl

    Stanowisko KE, twierdzące, że tranzyt jest zamiennikiem peeringu, umożliwia Ministrowi Skarbu (posiada akcje TP)wystąpienie z pytaniem do Zarządu TP, dlaczego za ciężkie pieniądze kupuje tranzyt do polskich sieci od France Telekom, zamiast kupić go w takim PLIXie. KE otworzyła drogę do zbadania czy działanie Zarządu TP nie jest działaniem na szkodę spółki i pozostałych akcjonariuszy.

  • 0

    20. ~Chrome_TP  2010-03-08 14:37:53  host: afhv182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Generalnie sprawa ma się tak - KE może ale nie musi przychylić się do tego wniosku UKE - zależy to tylko od solidnego uargumentowania dlaczego regulacja według UKE jest potrzebna - skoro nie spełnili wymagań to niech je uzupełnią i złożą raz jeszcze wniosek - UKE stoi na pozycji że to inni mają wykazywać bezgraniczną wolę współpracy z nimi (aka ja klaszczę a ty skacz) - KE udowodniła im raz jeszcze jak bardzo się pomylili - tu nie ma co szlochać jakie to KE złe tylko spełnić warunki formalne - no chyba że sam regulator nie umie się do formalności przylożyć, ale co to wtedy za regulator ?

  • 0

    21.  2010-03-08 16:23:05

    W - jestes wyjatkowo naiwna osoba. Bez obrazy.

  • 0

    22. ~Arek  2010-03-08 19:28:52  host: 77-255-45-15.adsl.inetia.pl

    Jesteśmy w UE, sami chcieliśmy to o co chodzi ? trzeba się dostosować i tyle. Jeżeli są jakieś nieprawidłowości wyjdą prędzej czy później przy innych sposobnościach. UKE musi złożyć jeszcze raz pełen wniosek i zobaczymy wtedy. Jeżeli znowu odmowny tzn że nic nie mogą zrobić bo kłóci się to z UE a tego UKE zrobić nie może proste. Post 20 ładnie to wytłumaczył.

Dodaj swoją opinię