Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE nałoży na TP w styczniu 2 wysokie kary

UKE nałoży na TP w styczniu 2 wysokie kary

sirmark 2 Stycznia 2007 17:51

0 0

Urząd Komunikacji Elektronicznej w połowie stycznia wyda decyzję o nałożeniu na Telekomunikację Polską kary za zbyt wygórowaną, zdaniem regulatora, opłatę za utrzymanie łącza przy usłudze dostępu do Internetu - neostrada tp rozdzielonej od abonamentu telefonicznego. Wysokość tej kary będzie maksymalna i wyniesie 3% przychodów TP, powiedziała agencji ISB prezes UKE Anna Streżyńska.

"W sprawie neostrady decyzji o karze można się spodziewać około 15 stycznia. To będzie kara w maksymalnej możliwej wysokości, tak aby wszystkie zyski z tego naruszenia zostały skonsumowane" - powiedziała Streżyńska.

Dodała, że UKE ukarze TP, ponieważ opłata za utrzymanie łącza dla klientów korzystających jedynie z dostępu do Internetu w TP bez usług głosowych tzw. naked DSL, jest zbyt wysoka i nie jest oparta na kosztach.

W 2005 roku jednostkowe przychody TP wyniosły 12,2 mld zł, zatem 3% tej kwoty to 366 mln zł. W 2006 roku przychody były prawdopodobnie nieco wyższe. Streżyńska zapowiada, że kara może być wydana już w oparciu o przychody za 2006 rok, jeśli TP przedstawi UKE odpowiednie dane.

TP ogłosiła w połowie grudnia, że opłata za utrzymanie łącza przy usłudze szerokopasmowego dostępu do internetu - neostradzie tp - wyniesie 30 zł netto.
UKE planuje też ukarać TP kilkudziesięcioma milionami złotych za nieprzestrzeganie decyzji dotyczącej świadczenia przez operatorów alternatywnych szerokopasmowego dostępu do Internetu przy wykorzystaniu infrastruktury Telekomunikacji Polskiej tzw. bitstream access (BSA). Pisaliśmy o tym w tej wiadomości. W tym przypadku decyzja o karze zapadnie prawdopodobnie pod koniec bieżącego miesiąca.

Umowy z TP dotyczące bitstream access zawarły dotychczas następujący firmy: GTS Energis, E-Telko, eTel Polska, Netia, Telefonia Dialog oraz Exatel.

Szefowa UKE powiedziała też, że możliwe jest nałożenie na Telekomunikację Polską kary za niestosowanie się do postanowień oferty ramowej tzw. RIO dotyczącej płaskiej stawki przy rozliczeniach międzyoperatorskich. Stosując flat rate, operator alternatywny nie płaci za zakończenie każdego połączenia w sieci TP, tylko kupuje kanał (przepustowość), w którym mieści się określona liczba minut.

"TP nie wykonuje naszych decyzji, a niestety jedyną prawną możliwością reagowania na to jest nakładanie kar" - podsumowała prezes UKE.

Źródło tekstu: ISB     

Dodaj do:
w sumie: 63
 • 0

  44.  2007-01-03 09:17:46

  pawel_k - no właśnie - po cholerę ludziom adwokaci? Wystarczy policja i sądy, oraz więzienia... Przecież policja jest uczciwa, sędziowie niezawiśli a w więzieniach komfort...

 • 0

  45. ~psychoanalityk  2007-01-03 09:17:49  host: inet20909na-1.eranet.pl

  *issa-skoncz ze swoimi myslami bystrymi jak woda w klozecie. Jesli masz problemy z wlasna osobowoscia to do specjalisty. Czepiasz sie wszystkich. Nie ma dla ciebie zadnej swietosci bo robisz sobie nawet jaja z wiary. Jesli powiesz zeby nie czytac twoich postow to ja odpowiem ze trudna niezauwazyc kilku pod rzad mentnych wywodow. Kilka osob poznaje cie na forum nawet gdy nie uzywasz nicka.

 • 0

  46. ~Karol  2007-01-03 09:37:27  host: zv218.internetdsl.tpnet.pl

  psychoanalityk: a mi się wydaje, że to Ty masz problemy z osobowością i przestań pierniczyć o świętości..najpierw idź na Wiejską i tym pseudo-katolikom zasiadającym w większości ław poselskich powiedz żeby sobie jaj ze świętości nie robili..bo to oni największą szopkę i komedię odwalają..

 • 0

  47. ~issa  2007-01-03 09:54:19  host: abpo178.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ***psychoanalityk - ja sobie robię "jaja z wiary"? Robie sobie jaja z podłeg , ohydnego , instrumentalnego używania wiary , jak to zrobili posłowie , dokładnie tak jak mówi Karol. Jeśli jesteś świętszy niż sam papież , to polecam Ci artykuł "Ten lud czci mnie wargami" z Gazety Wyborczej. Zapoznaj się także z autorem tego artykułu.

 • 0

  48. ~wariat  2007-01-03 10:52:48  host: cfh139.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ja proponuje, żeby doprowadzić tp do bankructwa. Muszę pogratulować jej tych wysokich kar i życzyć aby w tym roku były jeszcze tylko wyższe! Tak wiec Droga Telekomuno życzę Ci wysokich kar, małych zysków (to za udostępnianie danych osobowych osobom trzecim, tak ze dzwonią do mnie ze swoimi ofertami 3 razy dziennie) dalej życzę ci aby twoi abonenci przejrzeli na oczy i się od ciebie odwrócili wybierając możliwie najniższy plan socjalny (bo ponoć jest nierentowny), tylko pomyślności i życzę ci aby twoimi mataczonymi promocjami zajęła się wreszcie prokuratura (oni widzą obniżki tam gdzie ich nie ma, np "mówi się że w tp jest drogo, sprawdziłam...") z całego serca życzę ci Ci moja droga telekomuno, przepraszam telekomunikacja żeby z pomocą UKE konkurencja zeżarła cię na twoich własnych kablach. TEGO CI Z CAŁEGO SERCA ŻYCZĘ

 • 0

  49.  2007-01-03 11:37:50

  wariat - nie przyczynisz się tymi modłami do bankructwa na pewno... Raczej zrezygnuj z usług tepsy - to będzie pewniejszy krok niż modły i pobożne życzenia ;-)

 • 0

  50. ~  2007-01-03 12:54:38  host: eap6.internetdsl.tpnet.pl

  Trzeba pamietac ze kary wplywaja na koszt TP czyli na koszt dostepu do klienta jak zaplaca 100 mln kary to juz maja 10 zl / klienta kosztow jak dolicza prad ludzi i inne koszty to wyjddzie im wiecej jak 30 zlotych i w kazdym sadzie im wyjdzie ze nie zawyzyli tylko zanizyli koszty

 • 0

  51. ~Robo  2007-01-03 14:26:59  host: bdk218.neoplus.adsl.tpnet.pl

  issa - może Ty masz złoty środek na ucywilizowanie naszego rynku telekomunikacyjnego, skoro uważasz, że metody UKE są niesprawiedliwe? Jeśli tak, to podziel się z nami swoją opinią! Skoro ingerencja jak to piszesz w prytatną firmę nie, to co? Zobacz jak daleko poszli Amerykanie. Podzielili molocha na mniejsze firmy i to choć radykalne rozwiązanie przyniosło efekty dla wszyskich. TP (po zakupie przez FT) korzystało ze wspaniałej sytuacji na rynku - konkurencja była jeszcze w powijakach. TP była swoistego rodzaju Panem i Władcą bo dyktowała warunki prawie jak chciała z kim będzie współpracować i na jakich warunkach. Zamiast inwestować w rozwój to lepiej jest tylko transferować zyski do firmy matki. I tak za nazwe Orange (nb. 8x większą niż pobiera DT u naszych południowych sąsiadów) i logo. A teraz płacz, że infrastruktura niewydolna - choć to pewnie tylko zwykły unik, kolejny z wielu. Wcześniej problemem technicznym był brak central cyfrowych. Skoro TP nie potrafiła, a bardziej nie chciała wspólpracować z innymi podmiotami to ktoś musi zacząć sprzątać. Gdyby niepowstała konkurencja w postaci np. Dialogu, Netii, kablówek i wielu innych operatorów pewnie dzisiaj dalej by się cieszyli tylko nieliczni neo 128 za kilkaset złotych. Tak jak pisał jeden z kolegów w poście wyżej w niektórych krajach interwencja regulatora jedynie wpłynęłą pozytwywnie na lokalny rynek telekomunikacyjny. TP miała swój czas i skonsumowała go w sposób tylko najlepszy dla siebie - maksimum zysków, minimum nakładów. A społeczeństwo ma nadal sie cieszyć wysokimi kosztami usług telekomunikacyjnych? Tak jak w przypadku o2, gdzie o ironio poszkodowanymi byli też klienci TP, tak samo w przypadku firm oferujących VOIP poprzez nuner dostępowy nie chodziło o rozdrapanie majątku TP.

 • 0

  52.  2007-01-03 14:40:52

  50. - kar nie można liczyć jako kosztów - są obciążeniem zysku!

 • 0

  53. ~Robo  2007-01-03 14:49:50  host: bdk218.neoplus.adsl.tpnet.pl

  issa (c.d.) - A teraz na prostą logikę: gdybyś miał pomysł na biznes, który mogłby przynieść korzyści nie tylko Tobie, ale ogółowi w postaci conajmniej równie dobrego produktu i przy tym korzystniejszego cenowo a izolował by Ciebie od rynku monopolista stosując różnie nieuczciwe praktyki, to co? Czekałbyś na cud, czy może próbował podjać stosowne kroki przewidziane prawem? No ale wg. Ciebie ja czasami nie włączam rozumu. Tyle, że można dzwonić z USA, Angli do Polski za stawkę niższą połączenie wewnątrzsieciowe u naszego opa, można zaoferować np. we Włoszech dostęp wdzwaniany za 0,01euro/min, są operatorzy, którzy swiadczą u nas usługi telekomunikacyjne na terenach mniej zurbanizowanych tylko jakoś TP nic nie wychodzi poza wysokimi cenami za swoje usługi.

 • 0

  54. ~issa  2007-01-03 16:33:21  host: apn-99-40.gprspla.plusgsm.pl

  ***robo - dobre pytanie , jesli krytykuje sie czyjes dzialanie , to najlepiej byloby przedstawic wlasna recepte na uzdrowienie sytuacji. I ja ... jej nie mam. Co nie zmienia faktu , ze kiedykolwiek zaakceptuje ingerencje w czyjas wlasna za ktora ktos zaplacil miliardy zloty , w imie "wyzszej" koniecznosci jaka jest internet. Czy chcesz powiedziec , ze internet jest wazniejszy od np. ksiazek czy sniadania dla dzieci? Czy mam rozumiec , ze w imie walki z ubostwem , bedziemy robic zrzutke z ktorej bedziemy rozdzielac do sredniej krajowej? O owo stymulowanie "konkurencji" to tak samo chory sposob na uzdrowienie sytuacji! A jesli dobry , to i moj jest dobry , taka jest logika i nie masz mozliwosci zanegowania tego.

 • 0

  55. ~issa  2007-01-03 16:41:37  host: apn-99-40.gprspla.plusgsm.pl

  i nie rozsmieszaj mnie bajkami , ze panstwo o mnie dba , rekami strezynskiej. Nie badz naiwny! To samo panstwo po chamsku i bezczelnie , poprawkami niezgodnymi z prawem europejskim , blokuje alternatywnych dostawcow gazu! Bez cienia zenady! I co , powiesz mi , ze tani internet jest wazniejszy od taniego gazu , ktory mialy dostac Zaklady azotowe? Krotko ci powiem - Ty i tobie podobni jestescie naiwni , panstwo tak ci mydli oczy , ze az mi Cie zal. Wlasnie tam gdzie mogloby pomoc milionom obywateli ma ich gdzies i loi ich bez cienia skrupolow.

 • 0

  56. ~Robo  2007-01-03 17:19:42  host: bdk218.neoplus.adsl.tpnet.pl

  issa - kto jest naiwny? Myślę, że czs pokaże. FT owszem zapłaciła kasę, ale swoje "kupony" już wycieła. Pamietaj również, że choć podałem przykłady z netem to poruszyłem również problem całego spektrum usług telekomunikacyjnych. Co do energetyki, której przykład kilkakrotnie cytowałeś - to pierwsze lody zaczęły topniec. A kwestia gazu - to moim skromnym zdaniem inna bajka. Jest to surowiec strategiczny. Na ile jest to delikatna kwestia to widać w pewnej bezsilności UE w poczynaniach Rosji względem Ukrainy czy teraz Białorusi. Zwróć uwagę, na sytuacje w starych krajach unii. Cena za gaz w głównej mierze jest uzależniona od cynnika zewnętrznego - cena zakupu surowca. Coć nie neguję, że gazownictwie też przydałaby sie sensowna konkurencja. W pewnej mierze koszty usług bankowych (prowizje) też są zależne od kosztów usług zewnętrzych - np. bankomaty potrzebują również łączy telekomunikacyjnych. Jak widać na przykładzie nowego artykułu na telepolis może być lepiej (zwiekszenie szybkości neo). Potem przyjdzie czas na połączenia, może zniknie pusty abonament w TP (Netia ma pakiety kwotowe). A potem....? Cóż pożyjemy zobaczymy. W moim poscie 48 pod artykułem "TP zwiekszy prędkość.." podałem link do testowej oferty Netii dla klientów TP. Jak widać jest szansa aby było lepiej i taniej. Co do Twoich stwierdzeń "naiwny", "państwo tak ci mydli oczy" to w innych kwestiach też z niewszystkim się zgadzam. Ale zanim zaczniesz mnie atakować to powinieneś znać moje na te tematy poglądy.

 • 0

  57. ~issa  2007-01-03 17:51:12  host: apn-99-40.gprspla.plusgsm.pl

  ***robo - wiem , ze gaz to bardzo delikatna sprawa , zgadzam sie. Ale podam przyklad takiej Aanglii , ktora majac spore wlasne zloza gazu , wybudowala gazociag z Norwegii , po uruchomieniu ktorego , gaz osiagnal ceny ujemne. Nie wiem jak dlugo trwala tam taka sytuacja , pewne jest natomiast , ze mimo wlasnych zloz szukali i znalezli alternatywe , tj. Panstwo znalazlo , a nie zalosnymi sztuczkami blokowalo konkurencje. Jak zobacze rownie duzo zaangazowania i aktywnosci , oraz proklienckiego zaangazowania w swoim ogrodku , a nie kogos innego (prywatnym) to moze uznam , ze to co robi Strezynska ma sens. Na razie poza mega obluda i hipokryzja Panstwa , nic tu nie widac.

 • 0

  58. ~Robo  2007-01-03 18:36:14  host: bdk218.neoplus.adsl.tpnet.pl

  issa - masz racje jeśli chodzi o kwestie cen gazu w Anglii. O ile dobrze pamiętam (ewentualnie mnie sprostuj) to jej gwałtowny spadek był spowodowany nadmiernymi zapasami, z których trzeba było się "uwolnić" a spowodowanymi miedzy innymi importem z Norwegii. Zwróć uwagę jak reaguje również cena ropy (choć w mniejszym stopniu) w zależności od zapasów tego surowca w USA. Co do obłudy i hipokryzji w naszym państwie O.K., też można byłoby dużo pisać - temat morze. Ktoś pewnie dalej przeniósłby przykłady na inne kraje, kontynenty... Ale myśle, że o tych kwestiach lepiej podyskutować na stosownym forum (jestem otwarty na polemikę), bo bądź co badź jesteśny teraz na portalu związanym z problematyką telekomunikacyjną. Pozdrawiam ;-)

 • 0

  59. ~issa  2007-01-03 21:29:18  host: azu171.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Pozdrawiam również:)

 • 0

  60. ~Uciekajcie od neo  2007-01-05 14:20:35  host: apn-100-185.gprsbal.plusgsm.pl

  http://prawnikfkn.blog.onet.pl/

 • 0

  61. ~UKE  2007-01-06 23:56:54  host: bbd7.neoplus.adsl.tpnet.pl

  swego czasu pracowalem w UKE ale jako praktykant :) i wiem ze to porzadny Urzad a takich u nas malo niestety :/ zycze pani Annie duzo sukcesow i jak szybkiego doprowadzenia tp do bankructwa :)

 • 0

  62. ~mastel22  2007-01-16 21:21:29  host: abop182.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dlaczego dialog oferuje lacze 1 mb za 59 a neostrada zdziera zemnie za 128kb !!!!! 60 zlodziejstwo w bialy dzien.

 • 0

  63.  2007-01-21 11:13:37

  16-01-2007 byłem w TP-sie zorientować się na jakich zasadach można zamawiać neta bez telefonu, pani poinformowała mnie że jest opłata za utrzymanie łącza(36zł), ale też podpowiedziała że można zamówić telefon i neostradę i odrazu zawiesić telefon i to zawieszenie kosztuje 20zł miesięcznie.Niezły CYRK

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-42-146.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet