Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE nakaże TP prowadzenie książki telefonicznej wszystkich polskich abonentów

UKE nakaże TP prowadzenie książki telefonicznej wszystkich polskich abonentów

WitekT 8 Lipca 2006 19:14

0 0

Jeszcze w lipcu UKE wyda decyzję zobowiązującą Telekomunikację Polską do prowadzenia telefonicznego Biura Numerów i umieszczenia na stronie www wyszukiwarki abonentów.

Decyzja UKE ma związek z wymogami stawianymi przez Unię Europejską. Z racji opóźnienia, Bruksela może wnieść sprawę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

TP ma także stworzyć spis abonentów, czyli książkę telefoniczną. TP została wyznaczona do prowadzenia usługi Biuro Numerów, jako operator, który ma największy udział w rynku. Operator ten musi jednak zgromadzić wszystkie dane o abonentach mniejszych sieci stacjonarnych oraz sieci komórkowych. TP zakończyła już negocjacje z 30 podmiotami, ale z kilkoma nie może się porozumieć co do charakteru rozliczeń.




Problem polega na tym, czy TP będzie płaciła firmom za dane, które od nich bierze i w pewien sposób na nich zarabia, czy też TP SA będzie opłacana za dane, bowiem musi utworzyć wielką bazę danych, infrastrukturę - także informatyczną - oraz ją obsługiwać - powiedział Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Jak stwierdził Strzałkowski, operatorzy telekomunikacyjni zostali poinformowani o tym, że mają czas na przekazanie danych do TP do końca lipca. Operatorzy komórkowi mogą mieć jednak problemy, ponieważ - jak poinformowali UKE - muszą mieć 5-7 miesięcy na zgromadzenie i przekazanie danych co spowoduje, że ten proces może jeszcze trochę potrwać.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3. ~arnie  2006-07-08 23:09:45  host: dku188.neoplus.adsl.tpnet.pl

    i kto tera bedzie dzwonił na 118913 jeśli wejdzie www??

  • 0

    4.  2006-07-09 07:50:25

    Moim zdaniem,to głupota z wpisywaniem do tej bazy numerów komórkowych - nawet jak zrobią tą stronę,to jak wejdzie p4 i MVNO Polsatu to i tak ileśset tysiecy numerów np w Orżnąć pójdzie sobie do innych sieci ,albo nawet z nich zrezygnuja:)

  • 0

    5.  2006-07-09 07:52:52

    jak bym miał numer w Orżnąć to bym nie zabierał go do innej sieci przy wyprowadzce bo chwalić sie numerem w Orżnąć to obciach:P

  • 0

    6. ~  2006-07-09 08:40:27  host: 83.238.70.51

    Oczywiście sprawa zebrania danych jest niezwykle skomplikowana i będzie na to potrzeba około 25 lat.

  • 0

    7. ~me123  2006-07-09 10:49:39  host: c148-250.icpnet.pl

    Inna sprawa to fakt, że "te psy" (tepsa) i orżnąć będą miały dane, kto ma numer w jakiej sieci i będą mogły namawiać klientów tamtych sieci do przejścia do nich, oferując np. dumpingowe warunki.

  • 0

    8.  2006-07-09 11:14:27

    me123: no napewno masz racje... czasami macie spiskowe pomysly niczym ekipa przy wladzy, wszedzie uklad i powiazania...

  • 0

    9. ~me123  2006-07-09 11:22:04  host: c148-250.icpnet.pl

    Robaas: nie, najlepiej jest oddać konkurencji wszystkie dane o swojej bazie klientów i liczyć na ich dobrotliwość i uczciwość. Gratuluje naiwności.

  • 0

    10. ~corner  2006-07-09 12:28:46  host: aall81.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I znowu wszystko na barki tp. Nie można zlecić, żeby wszyscy operatorzy składali się na prowadzenie takiej książki?

  • 0

    11.  2006-07-09 13:12:14

    me123: jak nie chcesz by dane o twoim nr byly podawane na podstawie adresu i imienia i nazwiska to mozesz zlozyc u kazdego oparatora takie oswiadczenie, i zapewniam Cie ze nikt na podstawie takich danych nie bedzie przedstawial jak to twierdzisz "dumpingowych warunkow", jakby tak chcieli robic ja Ty twierdzisz to juz dawno by kierowali oferty do klientow innych sieci, co za problem dzwonic ze spisow abonentow innych firm, albo wybierac nr losowo...

  • 0

    12.  2006-07-09 13:13:26

    corner: no wlasnie nie wiem co UKE tak sie na takie rozwiazanie uparlo... moze by powstala jakas nowa firma ktora by to zrobila taniej, np na bazie innego nr a nie koniecznie platnego 1.40zl za polaczenie....

  • 0

    13. ~me123  2006-07-09 16:37:07  host: c148-250.icpnet.pl

    Robaas: a skąd ty byś w tej chwili wziął "spis abonentów", o którym piszesz? Gdzie jest spis ery i orange? czy moze chcesz baze pozyskac z ksiazki telefonicznej online Plusa, gdzie mozna wyszukac tylko kilka abonentow na dobe? jesli nie masz dostatecznej wyobrazni i rzetelnych informacji, to nie sprawiaj wrazenia kompetentnego w tym temacie.

  • 0

    14. ~maciek  2006-07-09 18:52:09  host: axi215.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A moze by tak Urzad zebrał dane od operatorów i sam zrobil taka ksiazke? TPSA jaka jest, taka jest, ale jej glownym celem, jak kazdej innej firmy jest generowanie zysków (tak wiem, plynacych w rezultacie nad Loarę). A robienie z niej kozła ofiarnego na kazdym kroku zaczyna byc powoli smieszne.

  • 0

    15.  2006-07-09 19:19:01

    maciek: widzisz - jakby poprzedni prezes URTiP wdrażał STOPNIOWO w życie to, co powinien, to by nie było problemu. Teraz prezes UKE musi nadrabiać szybko to, co w Europie jest zupełną normalnością. To nie my wymyslamy takie rzeczy, tak maja w UE wszyscy operatorzy o pozycji znaczącej lub dominującej. :)

  • 0

    16. ~ms  2006-07-09 19:29:26  host: byg75.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Robaas: a Ty myślisz kolego że 1,40zł to dużo? Myślisz, że pracownicy biura numerów pracują za darmo, prądu to nic nie kosztuje, podatków i nie ma innych wydatków...? Wątpię żeby ktoś się podjął utworzenia telefonicznego biura numerów za mniej niż 1,42zł/połączenie.......

  • 0

    17. ~robaas  2006-07-09 20:56:24  host: sg18.internetdsl.tpnet.pl

    me123: a po cholere mi spis do proponowania swoich uslug co? sam sobie przeczytaj co pisales i co sugerowales, to Twoja wypowiedz daje wrazenie malo kompetentnej, to Ty twierdziles ze ten spis sprawi ze zaczna sie jakies dzialania majace na celu pozyskac klientow... nie wiem tez co ma era i plus do proponowania uslug tp, a np netia ma swoj spis on-line i jakos tp jeszcze do mnie nie dzownila na netie i nie proponowala swoich uslug. W tym kraju ostatnio juz sie zygac chce jak na kazdym kroku slyszy sie o ukladach i spiskach.

  • 0

    18. ~robaas  2006-07-09 20:59:11  host: sg18.internetdsl.tpnet.pl

    ms: ja nie twierdze ze to duzo albo malo, i nie moja dzialka o tym decydowac, twierdze tylko ze moze jakas inna firma zrobi to inaczej, na innych zasadach. np polaczenie z biurem nr z tel kom juz kosztuje 2,44zl za minute (przynajmniej w erze i plusie) a jak ma to byc wspolny spis to moim zdaniem cena powinna byc zmieniona i ujednolicona dla wszystkich. jedno jest pewne na tym etapie za wczescnie by dyskutowac bo nic nie wiadomo jak to ma dzialac i wygladac. No i tez ja przynajmniej czekam na spis on-line.

  • 0

    19. ~me123  2006-07-09 21:52:14  host: c148-250.icpnet.pl

    robaas: pokreciles sie sam w tym, co pisszesz. tpsa to tez orange, jakbys nie pamietal. majac gotowa aze abonentow innych sieci, moga ich po prostu werbowac do siebie. teraz nie robia tego, bo nie maja tych danych. informacje, jak u netii albo u plusa sa tylko dostepne w formie jednostkowej. tu uklay i spiski nie maja nic do rzeczy. uparles sie na to jak osiol. to czysty biznes i takie zagrywki moga byc normalne, ale ty jak zwykle bedziesz bronil "czystosci" dzialan monopolisty. daj sobie spokoj.

  • 0

    20.  2006-07-09 22:49:47

    me123: dobrze wiem kto jest w grupie kapitalowej TP, i tak jak ktos pisal najlepsze rozwiazanie to zlecenie powstania innego podmiotu zajmujacego sie tym i odddzielonego od innych oparatorow. Zamiast jednak widziec plusy ze nareszcie zadzwonisz pod jeden nr w jedno miejsce i dowiesz sie o nr do przyslowiowego kowalskiego, to Ty widzisz juz pole do nieuczciwej konkurencji. Moge sie z Toba zalozyc ze nawet jak im zaniesiesz swoje dane i podanie "zadzwoncie do mnie z propozycja na podstawie tych danych" to i tak Cie oleja i nie spelnia Twoich oczekiwan. zapisy co do takiego przekazywania danych sa juz od dawna w ustawie art. 67, a jak chcesz byc anonimowy to podpisz oswiadczenie i bedziesz mial stres z glowy. Mi sie pomysl a raczej nakaz podoba i jakos nie mam obaw.

  • 0

    21. ~wlo  2006-07-10 00:08:46  host: ate48.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Robaas - ustawa mwi, że przedsiębiorca wyznaczony ma tai obowiązke... Do tego obowiązek ciąży na operatorach - muszą przekazywać dane w oparciu o określone w ustawach zasady, na podstawie umów. Sprawa jest prosta, nie wiem więc dlaczego szeryf Anna się wcina z jakimiś nakazami kiedy nakaz jest? Raczej powinna egzekwować ten ustawowy nakaz.
    maciek - nie może - ustawa mów jasno kto ma prowadzić taki spis... Lucdzie - zanim zaczniecie mówić i dawać propozycje, przeczytajcie jedną chociaż ustawę ;-) Nie jest to "Lalka" czy "Ulisses" - da się strawić ;-)
    co do werbowania - a bez przekazywania danych jest z tym jakiś problem? szukacie dziury w całym - jak szeryf. zamiast na konkretach się skupic i rzeczowo komentować ;-)

  • 0

    22. ~oo  2007-02-26 11:42:19  host: dzr182.internetdsl.tpnet.pl

    A czy tam an tej stronce bedą spisy abonentow wszystkich sieci komorkowych czy tylko tych sieci polskich ??

Dodaj swoją opinię