Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE na temat zmian dotyczących usług Premium Rate

UKE na temat zmian dotyczących usług Premium Rate

orson_dzi 14 Lipca 2017 14:53

4 1

uke

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że aktywnie uczestniczy w pracach nad projektem nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego prowadzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Jedną z ważniejszych zmian, które mają zostać wprowadzone w Prawie Telekomunikacyjnym, są te dotyczące usług Premium Rate. Nowe przepisy mają wymóc na usługodawcach pozyskanie zgody abonenta na uruchomienie tego typu usług. Operatorzy mają z kolei wprowadzić limity kwotę dla usług Premium. Zmiany w Prawie Telekomunikacyjnym miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Poniżej zamieszczamy treść komunikatu zamieszczonego na stronie UKE.

Potrzeba wprowadzenia ustawowych zmian w zakresie usług Premium Rate wiąże się z niewystarczającą skutecznością obowiązujących przepisów. O tej nieskuteczności świadczą dochodzące do UKE sygnały z rynku o nieprawidłowościach dotyczących tych usług, przede wszystkim związane z obciążaniem abonentów opłatami za nieświadomie zamówione usługi. Potrzebne zatem okazało się podjęcie kroków mających na celu przeciwdziałanie tej sytuacji. Warto przy tym podkreślić, że konieczność wprowadzenia nowych regulacji wynika również z tego, że obecny sposób funkcjonowania rynku usług Premium Rate naraża na szczególne ryzyko osoby mające małą wiedzę dotyczącą telekomunikacji i nowych technologii, którym przepisy prawa powinny zapewnić odpowiednią ochronę.
Najważniejsze z wypracowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji i UKE propozycji mają na celu ochronę najmniej świadomych abonentów poprzez wprowadzenie domyślnego progu kwotowego, po przekroczeniu którego nastąpi blokada połączeń na numery o podwyższonej opłacie. Mają one na celu również ograniczenie negatywnych skutków nadużyć dla abonenta - projekt przewiduje bowiem zasadę nieponoszenia kosztów usług świadczonych niezgodnie z przepisami, a także zwiększenie przejrzystości rynku usług Premium Rate poprzez poprawę funkcjonowania rejestru tych usług, prowadzonego przez Prezesa UKE.

Na kolejnych etapach prac nad przepisami dotyczącymi usług premium rate UKE będzie kontynuować ścisłą współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji oraz współdziałać ż innymi organami publicznymi i organizacjami społecznymi, tak aby przepisy te w możliwie dużym stopniu rozwiązały problemy jakich obecnie doświadczają abonenci.


Zobacz: Zbliża się nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego

Źródło tekstu: UKE; wł     

w sumie: 32
 • 0

  13. ~  2017-07-15 17:25:49  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  @ 11. ~hmm: I jeszcze jedna prawa.
  Piszesz, że: "Ja nie dostaję smsów o takiej treści jak ty ,bo mam blokad."
  Napiszesz nam jak się ta blokada nazywa i jak ją włączyć?
  Bo to był normalny SMS i ja nigdzie na swojej stronie zarządzania kontem nie dostrzegam możliwości zablokowania takich SMS-ów!

 • 0

  14. ~hmm  2017-07-15 17:52:19  host: user-31-174-160-220.play-internet.pl

  13@ To znaczy że należy co jakiś czas sprawdzać te ustawienia by upewnić się że nic się w tym temacie nie zmieniło tj np. nie doszły jakieś nowe pozycje do wyłączenia,ani nikt nielegalnie czegoś nie włączył przez np. wysłanie smsa na jakiś numer..A co do tegoż smsa o którym piszesz są jeszcze zgody marketingowe i te mam wszystkie ustawione na nie.Je też trzeba sprawdzać ,bo op lubi je czasami wyłączać.Żeby było jasne nie mam włączonych blokad na streaming ani na usługi elektroniczne, ale mam na otrzymywanie smsów i mmsów specjalnych,osobno są blokady na sieciowe smsy i mmsy MT , a także wysyłanie mmsów specjalnych (smsy premium akurat wysyłam i mimo tego nic mi nieplanowanego nie przychodzi)jest też jeszcze blokady na numery płatne typu 0700 itp zarówno voice jak i zwykłe smsy. i te też mam na nie.Ja mogę powiedzieć że jeżeli ktoś nielegalnie nie dorwał się do mojego numeru(patrz temat na forum "czy orange sprzedaje numery") a jeżeli nie korzystam z usług premium i mam świeży numer tj nie po kimś kto używał danego numeru do różnych ogłoszeń itd. to nic nie ma prawa na taki numer przychodzić.A znając życie to po wejściu w życie tej ustawy pewnie opy dołożą jeszcze jakieś dodatkowe blokady.

 • 0

  15. ~hmm  2017-07-15 17:58:02  host: user-31-174-160-220.play-internet.pl

  13@ Ostatnio nawet przenosząc leżaka z orange do play w papierach do przeniesienia było też oświadczenie o tym by były już op nie prowadził marketingu wobec tegoż numeru, wniosek?Orange stosuje metody które proszą się o reklamacje i nie ma to nic wspólnego z smsami premium czy premium rate.Ta firma tak ma. Trzeba ich kontrolować i razie czego zgłaszać do nich reklamacje że się nie życzy takich praktyk..

 • 0

  16. ~  2017-07-17 01:21:43  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  @ 14. ~hmm: Rzecz w tym, że wyrażenie na stronie operatora braku zgody na marketing w niczym nie rozwiązuje problemu, gdyż tych oszukańczych SMS-ów nie wysyła operator, tylko jakaś inna firma, w podanym przeze mnie przykładzie, firma zarejestrowana w Wielkiej Brytanii. Zagadkę natomiast stanowi, skąd ta firma ma numery telefonów klientów, w dodatku wraz z ich adresami!

 • 0

  17. ~  2017-07-17 01:36:01  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  Na zakończenie chciałbym zdecydowanie napiętnować biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych za całkowitą bezczynność w temacie przetwarzania nielegalnie posiadanych baz danych!
  W dniu 3 marca br. wysłałem do GIODO e-maila z kilkoma zapytaniami, w tym pytanie, czy działania firm posługujących się nielegalnie pozyskanymi bazami abonentów leżą w kręgu zainteresowań GIODO, ale na tego maila nigdy nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Dlatego po miesiącu do GIODO wysłałem już oficjalną pisemną skargę na firmy, które wydzwaniając do mnie z zaproszeniami na pokazy, oprócz numeru telefonu komórkowego posiadają także wiedzę na temat mojego miejsca zamieszkania.
  Na moje pismo otrzymałem odpowiedź, w której GIODO domaga się wniesienia opłaty w wysokości 10 zł oraz podanie "pełnej nazwy i adresu skarżonych podmiotów" chociaż w swoim wcześniejszym piśmie podałem daty i godziny oraz numery telefonów z których dzwonili stalkerzy. Co więcej, w piśmie tym podałem także daty, godziny oraz adresy, pod jakimi miały się odbyć poszczególne prezentacje, więc identyfikacja tych firm nie powinna dla GIODO przedstawiać żadnego problemu!
  Na pismo z GIODO odpowiedziałem przesyłając jeszcze uzupełniające dane, opłatę uiściłem i od dwóch miesięcy w temacie jest całkowita cisza, żadnej reakcji ze strony GIODO.

 • 0

  18.  2017-07-17 08:19:42

  17 - na co liczyłeś?
  Państwu pierdzistołkom trzeba podać pełne dane złodziej roweru... ;-)
  Ja zawsze pytam te wszelkiego rodzaju "instytuty" o podanie danych firmy. Podają - te swoje śmieszne nazwy. Natomiast kiedy proszę o dane rejestrowe, mówią, ze takich danych udostępnić przez telefon nie mogą, jedynie przy odbiorze prezentu ;-)
  Tak, mają wszystkie dane - imię, nazwisko, numer telefonu i adres. Wiedzą, że miejsce organizacji spędu naiwnych jest w okolicy (nie mówię nawet o tym, ze w mieście, bo czasem mają np. dwa miejsca, ale panienka mówi, ze dla mojej wygody proponuje mi bliżej miejsca zamieszkania - znaczy WIEDZĄ! Na pytania o to skąd mają - z książki telefonicznej albo "powszechnie dostępnych źródeł" ;-)
  Zapomnij, że jakikolwiek pierdzistołek się zajmie sprawą indywidualną. Z tego nie ma kasy!!
  10 złotych... A jaka jest podstawa prawna - tak z ciekawości? Opłata skarbowa?

 • 0

  19.  2017-07-17 08:23:40

  Ja, kiedy dzwonią i się nagada, odpowiadam ostatnio pytaniem - ma pan/pani zlecenie dla mojej firmy? Bo wybrał(a) pan/pani numer firmy świadczącej usługi w takiej a takiej branży ;-)

 • 0

  20. ~  2017-07-17 10:14:56  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  @ 18. wlo: Nie należy wszystkich urzędników wrzucać do jednego worka z "pierdzistołkami". Kopię swojego pisma do GIODO wysłałem również do UKE. Po niedługim czasie zadzwonił do mnie jakiś gość ze Śląska z pytaniem, o co ja do niego mam pretensje. Okazało się że gość ma firmę o nazwie takiej samej, jaką przedstawiała się jedna z tych oszukańczych firm organizujących prezentacje i facet dostał z UKE pismo z prośbą o wyjaśnienia.
  Czyli jak na razie, to tylko UKE wykazało się jakimś działaniem po mojej skardze.
  A co do taktyki postępowania z dzwoniącymi oszustami, to ja na początku rozmawiam z nimi bardzo uprzejmie, sprawiam wrażenie nawet zainteresowanego propozycją i staram się wyciągnąć od nich jak najwięcej informacji, zwłaszcza ustalić datę, godzinę i miejsce prezentacji, gdyż to jest praktycznie jedyny sposób aby tych oszustów jednoznacznie zidentyfikować. Chociaż z drugiej strony, w sytuacji gdy GIODO nie ma zamiaru nawet wysłać do hotelu zapytania o to, jaka firma danego dnia o danej godzinie wynajmowała salę konferencyjną, to nawet taka informacja nic nie pomoże.

 • 0

  21.  2017-07-17 11:11:58

  20 - wiesz co mnie zadziwia i dowodzi, że ro wszystko pierdzistołki, nic nie robiące?
  Fakt, ze ktoś do CIEBIE zadzwonił!! Skąd miał numer? Nie pomyślałeś?
  Jeśli tak mocno Ci zależy na przestrzeganiu prawa, powinieneś teraz zaskarżyć UKE za to, ze udostępnił Twoje dane osobowe postronnej osobie - potencjalnemu oskarżonemu.
  Teraz to mnie rozśmieszyłeś dopiero ;-)i

 • 0

  22.  2017-07-17 11:12:36

  Albo kłamiesz po prostu ;-)

 • 0

  23. ~  2017-07-17 13:27:38  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  @ 21. wlo: To raczej Ty nie pomyślałeś!
  Przecież wyraźnie napisałem, że facet dostał pismo z UKE, w którym poproszono go o wyjaśnienie, dlaczego dzwoni na MÓJ NUMER TELEFONU!
  Mój numer na który dzwonili oszuści podałem w swoim piśmie i nie zastrzegałem sobie, że jest tylko do wiadomości adresata, więc nie mogę mieć pretensji do UKE o to, że podali ten numer w swoim piśmie do gościa.
  A sugestia, że miałbym kłamać, tylko świadczy o Tobie.

 • 0

  24.  2017-07-17 13:31:26

  23 - jeśli uważasz to za normalne... Twoja sprawa ;-)

 • 0

  25.  2017-07-17 13:34:14

  Biorąc pod uwagę, że UKE prowadzi rejestr firm świadczących usługi premium... Ciekawe skąd wzięli adres człowiek, który tych usług nie świadczy?
  Uważasz, że na niego jakiś bandyta zarejestrował działalność i te dane podał do rejestru UKE?

 • 0

  26.  2017-07-17 13:35:43

  To świadczy o rzetelności pierdzistołków z UKE, którzy nie weryfikują danych firm, które zgodnie z ustawą podają dane do rejestry. Tym bardziej źle o nich świadczy ;-)

 • 0

  27. ~pabloki  2017-07-17 13:42:52  host: apn-77-114-133-210.dynamic.gprs.plus.pl

  25 ha ha pewnie z googla.

 • 0

  28. ~  2017-07-17 14:22:28  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  @ 26. wlo: A skąd to naiwne przekonanie, że baza danych, którą posługują się ci oszuści, jest legalna i zarejestrowana?
  Firmy które mają zarejestrowane swoje bazy danych nie ukrywają swojej tożsamości, tymczasem ta firma (podejrzewam, że to ECO-VITAL lub któryś z wielu jej klonów) absolutnie odmawia podania jakichkolwiek swoich danych poza fikcyjną nazwą.
  Dzisiaj znowu do mnie dzwonili z propozycją udziału w prezentacji połączonej z jakimiś masażami. Dzwoniąca stanowczo odmówiła podania jakichkolwiek danych firmy poza jej nazwą. Całą rozmowę mam nagraną.

 • 0

  29.  2017-07-17 14:32:59

  28 - ja mówię o rejestrze danych firm świadczących usługi premium ;-) Nie można tych usług świadczyć zanim się nie zarejestruje firmy w rejestrze UKE ;-)

 • 0

  30.  2017-07-17 14:44:20

  To art. 65 bodaj ustawy - Prawo telekomunikacyjne.

 • 0

  31. ~  2017-07-17 14:56:26  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  A jeśli ktoś nie zarejestruje swojej firmy w UKE, to Twoim zdaniem nie da rady wydzwaniać do ludzi i proponować im udziału w oszukańczych prezentacjach?
  Odnoszę wrażenie, że Ty w ogóle nie czytasz postów, na które odpowiadasz. Począwszy od komentarza #17 nie dyskutujemy o usługach Premium Rate, tylko o nielegalnych bazach danych, którymi posługują się firmy dzwoniące do ludzi i proponujące im udział w oszukańczych prezentacjach.
  W przypadku o którym pisałem w komentarzu #23, firma która do mnie dzwoniła z propozycją udziału w prezentacji sprzętu czyszczącego przedstawiła się jako "Clean Master", a facet który do mnie zadzwonił po potrzymaniu pisma z UKE prowadził firmę o identycznej nazwie, która lokalnie w rejonie Katowic świadczyła usługi sprzątania.
  Co ma do tego Premium Rate, to nie wiem.

 • 0

  32.  2017-07-17 15:15:31

  31 - co innego wydzwanianie a co innego usługi premium. O ile do kwestii premium UKE ma dużo do powiedzenia, to kompletnie nic w stosunku do firm wydzwaniających z ofertami prezentacji ;-)
  Nie wiem o co Ci właściwie chodzi. Jeśli wystąpiłeś do UKE w sprawie firm dzwoniących z zaproszeniem na prezentację garnków... Na jakiej podstawie niby mieliby cokolwiek zrobić?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-96-198.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet