Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE ma zastrzeżenia od podniesienia prędkości użytkownikom "neostrady tp"

UKE ma zastrzeżenia od podniesienia prędkości użytkownikom "neostrady tp"

WitekT 11 Stycznia 2007 16:45

0 0

W związku z pozyskanymi z prasy przez Prezesa UKE informacjami na temat oferowanej od 8. stycznia promocyjnej zmiany szybkości transmisji danych usługi neostrada tp, 11. stycznia Prezes UKE wystosował do Telekomunikacji Polskiej pismo, w którym przedstawił zastrzeżenia wobec postanowień tej oferty.

Jak informuje UKE w komunikacie, podwyższenie prędkości dla klientów usługi neostrada tp jest krokiem w dobrym kierunku, szczególnie, że częściowo (wobec klientów związanych umowami lojalnościowymi) uwzględnia wcześniejsze postulaty Prezesa UKE, dotyczące zwiększenia podstawowej prędkości transmisji danych w sieci szerokopasmowej ze 128 kb/s do przynajmniej 144 kb/s, tak aby Polska posługiwała się standardami uznanymi w Unii Europejskiej jako minimalne dla uznania usługi za szerokopasmową.

Prezes UKE uważa jednak, iż niedopuszczalnym jest, aby tego rodzaju działaniem objęci zostali wyłącznie ci abonenci usługi neostrada tp, którzy zawarli umowy na czas określony, co więcej do rozwiązania których na dzień 7. stycznia pozostało co najmniej 14 dni.

Prezes UKE poinformował TP, iż proponowane przez nią zwiększenie prędkości transmisji danych powinno dotyczyć wszystkich użytkowników neostrady tp - zarówno tych, którzy posiadają umowę na czas określony, bądź nieokreślony, jak również tych, którzy korzystają z rozwiązania neostrada tp + usługa telefoniczna, bądź tych, którzy skorzystają z tzw. "naked" neostrady tp, bez względu na to, czy w dniu rozpoczęcia obowiązywania danej promocji już korzystali z usługi neostrada tp, czy też dopiero w trakcie obowiązywania tej promocji skorzystają z tej usługi (lub zmienią opcję usługi).
Działania podjęte przez TP w ramach przedmiotowej oferty promocyjnej wskazują bowiem na bardzo dyskryminacyjne traktowanie klientów, którzy korzystają z umów na czas nieokreślony. Działanie takie budzi także podejrzenia co do subsydiowania usług. Dochodzi bowiem do sytuacji, gdy posiadacz neostrady tp o prędkości 128 kb/s uzyska 1 Mb/s za około 72 zł, w tym samym zaś czasie posiadacz neostrady 512 kb/s będzie płacił w ramach umowy na czas nieokreślony około 169 zł.

Z zastrzeżeniem ze strony Regulatora spotkały się dodatkowo następujące kwestie:
uzależnianie możliwości zwiększenia prędkości usługi neostrada tp od istnienia technicznych możliwości do zwiększenia prędkości, przy jednoczesnym wprowadzeniu 3-miesięcznego okresu na ewentualne zwiększenie tej prędkości,
brak wpływu zwiększenia prędkości transmisji danych w ramach usługi neostrada tp na limit transferu,
brak konieczności zmiany warunków dotychczasowej umowy o świadczenie usługi neostrada tp w związku z oferowaną przez Spółkę zmianą szybkości transmisji danych w ramach danej usługi. Brak takiej zmiany umowy lub co najmniej informacji pisemnej ze strony Operatora powoduje, że klient nie może dochodzić swoich roszczeń co do przepływności.

Niezależnie od powyższego, Prezes UKE zażądał od TP wyjaśnień na temat powodów nie wypełnienia obowiązku uprzedniego przedłożenia do zatwierdzenia promocyjnej zmiany prędkości transmisji danych usługi neostrada tp, stanowiącej niewątpliwie zmianę cennika świadczonych usług (dotyczy bowiem zmiany warunków cenotwórczych/mających wpływ na cenę świadczonej usługi).

O tym, że TP chce zwiększyć prędkość neostrady tp dotychczasowym klientom, pisaliśmy szerzej w tej wiadomości.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1. ~Longman  2007-01-11 17:34:44  host: eur191.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zgodzę sie w 150% i jeszcze dorzucę, że szczególnie krzywdzące jest to dla użytkowników Neo+, którzy z samego założenia muszą być uzytkownikami korzystającymi z tej usługi od przynajmniej dwóch lat. Tak jakby TP SA nakładała karę za lojalność. Przyznam, że w moim przypadku - a korzystam z Neo od samego początku tej usługi - mocno rozważam przesiadkę na owertę INEI (http://www.inea.pl). Kiedyś Neostrada trzymała poziom, obecnie zdarzają się zwisy, rozsynchronizowania linii i zaniki sygnału; cena nie powala; sprzęt towarzyszacy neostradzie słabo sprawuje się na linuksie. O limitach nie wspomnę.

 • 0

  2.  2007-01-11 20:34:25

  ta inea ma BA w TPSA ? co do neo, to rzeczywiscie, w od 2-2 miesiacy zaczelo sie im cos mocno kaszanic, zdarza sie, ze router sie 10x na dzien rozlacza na kilkadziesiat seknud, czasem 10-15 minut...

 • 0

  3. ~lukas  2007-01-11 20:54:46  host: acxy243.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ach to UKE nigdy im nie dogodzi. Pani prezes już niewie czego się czepić. Liberalizacja rynku już jest męcząca ale co zrobić. pozdrawiam

 • 0

  4. ~Derek  2007-01-11 23:10:11  host: dki142.neoplus.adsl.tpnet.pl

  do 3 - zastanow sie co piszesz - TP "liberalizuje" rynek kosztem swoich uzytkownikow, jesli takie dzialania staly by sie norma - to moglbys doczekac promocji - w ktorej regulaminie - widnialo by - ze to ty lukas - jestes jedyna osoba nie objeta ta promocja - bo tak sobie kochana TP umyslila, uwazasz - ze bylo by to sprawiedliwe ?

 • 0

  5. ~mgr_inż  2007-01-12 00:11:06  host: abcq232.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Pomijając zawiłości komu podwyższyć komu obniżyć - ja tam wziąłem 512 kb/s za 28 PLN po roku bedę płacił 56 bo mam umowe na 3 lata, neo mi śmiga aż miło to tak sobie myślę kiedy to do rozszochranej główki pani z UKE dotrze , że zgodnie z prawem UE i polskim prawem PT nie może domagać się cenników a tym bardziej ich zatwierdzać dla szerokopasmowego internetu. jeżeli 128 kb/s jest be a 144 kb/s jest OK to uprzejmie zwracam uwagę, że samochody bez klimy w Polsce są OK a w USA są be i co z tego. Wszysko co w technologii ADSL - jest szerokopasmowe i rozczochrana Pani niech to przyjmie do wiadomości.

 • 0

  6.  2007-01-12 09:22:25

  I z tego włąsnie powu szeryf powinna wręcz ZAKAZAC podwyższania prędkości komukolwiek ;-) Żeby ktoś nie poczuł się skrzywdzony. W szczególności, żeby nie wpłynęło to ujemnie na rozwój konkurencji ;-)

 • 0

  7. ~max  2007-01-12 10:32:05  host: pc67.miasto.gdynia.pl

  do 5. Hehe, nie obraz sie kolego,ale los jest z Ciebie!!! 3 lata z neostrada,hehe!!! Nie zdziw sie,jak bedziesz buli te twoje 55zl za 1mb, a my 50zl za 6mb. Ceny na pewno spadna!!! Wystarczy czytac systematycznie telepolis,zeby wiedziec co sie dzieje na rynku i co bedzie sie dzialo w najblizszych latach, a bedzie sie dzialo!!! Wspoczuje Tobie,choc moze TP skonczy z eksploatacja swoich klientow pod naciskiem konkurencji,ale watpie w to.Ten postpeerelowski moloch rozumie tylko filozofie wysokich kar. Brawo Pani Prezes UKE!!! Pozdro

 • 0

  8. ~TOM  2007-01-12 12:17:03  host: tom.kebab.org.pl

  brak konieczności zmiany warunków dotychczasowej umowy o świadczenie usługi neostrada tp w związku z oferowaną przez Spółkę zmianą szybkości transmisji danych w ramach danej usługi. Brak takiej zmiany umowy lub co najmniej informacji pisemnej ze strony Operatora powoduje, że klient nie może dochodzić swoich roszczeń co do przepływności. To IMO bzdura jakaś - przecież i tak klient nie może dochodzić roszczeń z tytułu przepływności, bo Neostrada w swoim regulaminie nie gwarantuje szybkości przesyłania danych.

 • 0

  9. ~M  2007-03-08 12:48:55  host: mail.wsnhid.pl

  Zdecydowanie nie polecam INEI/ICP - to skandal co tam się dzieje. Sto razy bardziej wolałbym Neostradę.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-133-152.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet