Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE ma na pieńku z KE ws. kar dla TP i PTC

UKE ma na pieńku z KE ws. kar dla TP i PTC

WitekT 31 Stycznia 2008 23:06

0 0

Do Luksemburga może wkrótce trafić głośna sprawa kary nałożonej przez UKE na Telekomunikację Polską w związku ze zbyt wysoką ceną za utrzymanie łącza pod neostradę tp bez usług głosowych. Będą też problemy z kwestią rozwiazywaniem umowy w związku ich zmianami, tak jak to było m.in. w przypadku Ery.

W lutym zeszłego roku TP została ukarana grzywną w wysokości 339 mln zł za zawyżanie opłat. UKE argumentował, że chce walczyć z monopolistycznymi praktykami i otworzyć rynek Internetu szerokopasmowego na konkurencję. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

KE odpowiada, że walka z monopolistą jest godna poparcia, ale musi się odbywać zgodnie z unijnymi zasadami, a uciekanie się do ingerencji na poziomie detalicznym powinno być ostatecznością.

KE ma też za złe próby naginania przepisów, by uzasadnić działania podejmowane wobec TP. Przekonuje, że priorytetem powinno być dla UKE zapewnienie, by na rynku znalazło się jak najwięcej ofert, co można osiągnąć regulacjami na rynku hurtowym, a nie - kontrolując ceny detaliczne. W korespondencji z KE, UKE broni jednak swojego stanowiska.




Jeśli to będzie trwało, jesteśmy gotowi iść do Luksemburga - ostrzegają eksperci KE. Dziś KE wysłała drugie, ostateczne ostrzeżenie w tej sprawie.

KE otworzyła też jedno nowe postępowanie: w sprawie rozwiązywania umów o świadczenie usług zawieranych przez operatorów z klientami. Unijna dyrektywa przewiduje, że przy każdorazowej zmianie warunków umowy, operator musi powiadomić klienta o możliwości jej wypowiedzenia bez dodatkowych opłat, jeśli nie będzie chciał zaakceptować nowych warunków.

Problem w tym, że polskie prawo idzie dalej i nakazuje przekazywanie takich informacji klientom nawet przy każdorazowej zmianie regulaminu świadczenia usług. Także wtedy, kiedy zmiany są czysto formalne, wynikają z nowych, niezależnych od operatora przepisów prawa, albo są na korzyść konsumentów. Na tej podstawie w czerwcu ubiegłego roku Era została ukarana grzywną 2 mln złotych za to, że przy zmianie regulaminu nie poinformowała swoich abonentów o prawie do rozwiązania umowy. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

KE uważa, że takie rozszerzenie przepisów dyrektywy jest nieproporcjonalne, bowiem celem powinna być równowaga między prawami konsumentów a warunkami prowadzenia działalności przez operatorów.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 45
  • 0

    26. ~Chrome_TP  2008-02-01 13:41:19  host: 212.160.172.70

    mhm oczywiście poprzedni post należy do mnie, ale znowu mi wcięło nicka nie wiedzieć czemu :>

  • 0

    27.  2008-02-01 13:43:32

    Chrome_TP: NIE WCHODZI port na DSLAMie. DSLAM jest ujęty w BSA, tak samo jak wszystkie naprawy.

  • 0

    28. ~Chrome_TP  2008-02-01 14:37:25  host: 212.160.172.70

    Witek nie mówie o bsa tylko o naked neo czyli sama linia + net w TP w tym momencie (wydawałoby się że piszę wyraźnie) :] Ale dobra nawet niech sobie sama linia będzie - to jak ma sie regulacja ceny przez UKE wzgledem samej linia bez telefonu do przepisów odnośnie usługi powszechnej :P (podkreślam sama linia bez usługi głosowej, neo czy czegokolwiek innego !) sam kabel bez żadnej usługi... ta cena była właśnie regulowana czyż nie ? ;]

  • 0

    29. ~Chrome_TP  2008-02-01 14:42:21  host: 212.160.172.70

    btw odnośnie postu 25 o ile rozumiem dobrze twój punkt widzenia to przecie właśnie tam wykazałem że port itd NIE nalezy do usługi powszechnej (a czy należy do jakiejś innej to nie istotne bo o innych uługach typu bsa nie rozmawiamy w tym momencie) a skoro sama usługa powszechna nie będzie tam realizowana to UKE nie ma nic do gadania względem regulacji jej ceny. Inne buty byłby gdyby mialabyć linia + telefon tu ew dałoby się jakoś wciskać argument o usłudze powszechnej...

  • 0

    30. ~Greg  2008-02-01 14:59:07  host: 212.160.172.70

    WitekT to może teraz tłumaczenie nieco z innej bajki. Zapewne wiesz co to są rynki właściwe, więc jak można zakwalifikować usługę utrzymania łącza do rynków właściwych przy usługach powszechnych i szerokopasmowych. Odpowiedź brzmi tak: usługa utrzymania łącza jest świadczona na rynku 1 i 2 (dostęp do publicznej stacjonarnej sieci tel. dla indywidualnych i dla biznesu), natomiast nie ma detalicznych rynków właściwych, które mogą regulować utrzymanie łącza dla neostrady. W związku z tym ocena cennika TP może być jedynie w zakresie usługi powszechnej. Jak teraz nie zrozumiałeś to nic na to nie poradzę. W każdym razie rozumie problem Komisja Europejska, bo przecież odrzuciła projekty decyzji na rynku 1 i 2 z tego właśnie powodu.

  • 0

    31.  2008-02-01 15:14:08

    Tak z innej beczki - WitekT wywal ze swojej strony adocean.pl, bo strasznie muli Ci strony. Ja u siebie wycialem to badziewie na routerze i strony dostaly kopa :)

  • 0

    32.  2008-02-01 16:20:37

    #31. adocean to serwer reklamy i nie bardzo mozemy go wyciac.

  • 0

    33.  2008-02-01 16:43:46

    SirmarK no wiem co to za paskud, ale malo jeszcze macie tych reklam? :) Nie zebym sie wcinal, bo nie moja broszka, ale przynajmniej kod tego paskuda wstawcie na koncu, bo strona sie laduje w polowie i zatrzymuje. A jako dobra rade-polecam poszukac innego lepszego spamera z szybszymi laczami i mniejszym obciazeniem-jest takich cala masa ;) ok, z mojej strony EOT, a Wy zrobicie jak zechcecie :)

  • 0

    34. ~  2008-02-01 18:20:00  host: dnw86.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja na swoim lokalnym DNS-ie mam takie domeny w przekierowane do czarnej dziury.

  • 0

    35. ~ukenamuniu  2008-02-01 19:44:54  host: nat-go2-1.aster.pl

    Greg: szeryf wie lepiej, że ADSL jest formą dostępu do publicznej sieci telefonicznej. Muszę uważać ze swoimi opiniami, bo A.S/UKE zamierza kontrolować też treści w Internecie. Chyba mi się pofałdowanie wygładza, bo coraz mniej rozumiem.

  • 0

    36.  2008-02-02 02:24:16

    Jak czytam co ta kobieta wyprawia to mnie krew zalewa. Tylko czekać jak KE ośmieszy UKE kolejnymi decyzjami.

  • 0

    37.  2008-02-02 10:25:15

    A propos ERY i zmianach regulaminu; wydaje mi się, że w naszym kraju nadal obowiązują polskie zapisy prawa, a więc do czasu gdy to prawo nie zostanie zmienione obowiązuje ono także PTC. Tak więc KE w tej sprawie niewiele raczej na chwilą obecną może zrobić a klienci, którzy w związku z ww. zerwali umowę mogą spać spokojnie. Dobrze to rozumiem? :)

  • 0

    38. ~haha  2008-02-03 17:56:18  host: chello089077136181.chello.pl

    tytuł newsa jakby z Super Expresu/ Faktu

  • 0

    39. ~ukenamuniu  2008-02-03 19:46:56  host: nat-go2-1.aster.pl

    ~haha- ha, ha, napisałeś o Telepolis jak J.Staniszkis o tygodniku Europa (dod. Dziennika): "nierzadko zbytnio zaostrza się tytuły tekstów, czyniąc je niedekwatnymi". Jednak tytuł WitkaT jest adekwatny.

  • 0

    40.  2008-02-03 19:51:25

    ukenamuniu: a to o remisach też było adekwatne? :D Swoją drogą to jeszcze myślałem o tamtym tytule - on odzwierciedlał wynik WYROKÓW SĄDÓW. Więc co najwyżej mogłem usunąć txt o remisach. ;)

  • 0

    41. ~ukenamuniu  2008-02-03 20:02:39  host: nat-go2-1.aster.pl

    WitekT: no właśnie ! Kliknij w Googlach "remis" zobaczymy, co wyjdzie (chyba nie Telepolis). Kliknij "ma na pieńku" - zobaczysz Telepolis na topie z "UKE ma na pieńki z KE". Zuch.

  • 0

    42. ~haha  2008-02-03 22:09:28  host: chello089077136181.chello.pl

    na 1 szym miejscu w googlach. Zatem przepis do sławy gotowy... ;) Ale chciałbym widzieć minę osoby, która nie wie co to za skróty UKE, KE, TP i PTK, jak czyta ten tytuł.

  • 0

    43. ~ukenamuniu  2008-02-03 22:32:47  host: nat-go2-1.aster.pl

    ~haha: ha, ha, no właśnie - w PTK lit.K od Komórkowa a w PTC lit.C od Cyfrowa. Jaką masz minę?

  • 0

    44. ~uhrumbelabamba  2010-01-21 21:57:37  host: acvz138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    o co chodzi w naked neo???

  • 0

    45. ~  2010-01-21 22:00:02  host: acvz138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ostatnio dzwonia do mnie ciagle z zapytaniem czy nie chce placic mniej za internet (oczywiscie ze tak!!!) ale wesze podstep. dlaczego by chcieli zebym placila mnie??? to chyba jakis zart??!!!

Dodaj swoją opinię