Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE kontroluje Milmex, składa doniesienie do prokuratury

UKE kontroluje Milmex, składa doniesienie do prokuratury

WitekT 4 Lutego 2014 12:06

7 2
Prezes UKE wezwał Milmex do złożenia wyjaśnień oraz skierował do Prokuratury Rejonowej w Sosnowcu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.



Zobacz: TELKO.in: Milmex ma poważne problemy z Netmaksem, ale chce iść po nowe częstotliwości

Do UKE w ostatnim czasie wpływają liczne zgłoszenia od abonentów Milmeksu oraz od Rzeczników Konsumentów dotyczące zaprzestania świadczenia przez spółkę usług telekomunikacyjnych. Jak wynika z przesłanej korespondencji, spółka zlikwidowała swoje Biura Obsługi Klientów, m.in. w Lublinie, Nysie, Częstochowie, Kępnie, niemożliwy jest kontakt telefoniczny oraz mailowy ze spółką, a przesyłana przez abonentów korespondencja nie jest odbierana.

Skargi do Urzędu kierują przede wszystkim ci abonenci, którzy zawarli z Milmex umowę w promocji Internet Unijny 2 lata za darmo! oraz umowę kredytową na finansowanie przez bank pobieranej przez spółkę kaucji w wysokości 2499 zł za urządzenie abonenckie. Z sygnałów docierających do Prezesa UKE wynika, że od momentu kiedy spółka zaprzestała dostarczania usług, zaprzestała również spłacania kredytu, którego była beneficjentem, wskutek czego bank wystąpił z roszczeniem o zapłatę rat kredytowych do abonentów. Abonenci czują się poszkodowani, oszukani oraz zaniepokojeni koniecznością finansowania przyszłych rat kredytu, do których spłacania zobowiązana była umową spółka.

W związku z tym Prezes UKE wezwał Milmex do przedstawienia szczegółowych wyjaśnień dotyczących powstałych problemów w świadczeniu usług abonentom oraz podania liczby abonentów pozbawionych usług internetowych. Spółka ma również poinformować Prezesa UKE o działaniach jakie podejmuje, aby zapewnić swoim klientom dostęp do usługi w ramach zawartej umowy, a także czy Milmex wypłaca odszkodowania za przerwę w działaniu usługi i czy jest w stanie wywiązać się z zawartych umów (w szczególności - spłacać w imieniu abonentów kredyty).

Ponadto, 31. stycznia Prezes UKE skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwym popełnieniu przez Milmex przestępstwa z art. 286 § 1 Kodeksu karnego. Przepis ten przewiduje, że kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: milmex | netmaks | uke

w sumie: 21
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    3. ~  2014-02-04 12:26:59  host: aerl189.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ta w sosnowcu zawsze najgorsza patologia. Jak nie Madzia to Milmex i Netmaks.

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    4. ~Goral  2014-02-04 12:47:42  host: 212.160.172.70

    Wersja optymistyczna ale moim zdaniem mało prawdopodobna: mieli opóźnienia z transferem dotacji, może przez błędy formalne, cokolwiek - niby zrozumiałe, często się tak zdarza przy funduszach UE. No i w konsekwencji utracili płynność, jest jakieś światełko w tunelu:dotacja wpłynie w końcu i się pozbierają. Niestety bardziej prawdopodobna wersja jest moim zdaniem hipoteza lewizny. Dlaczego ? Bo to nie były normalne oferty, typowe dla rynku. Kaucje były sztucznie zawyżane (2500 za sprzęt wartości max z 800-900 zł), obietnica darmowych usług na 2 lata plus b.niski abonament w 3 roku. To aż kłuło od początku w oczy podejrzeniem : ściągniemy z ludzi ile się da na dzień dobry, nic nie oddamy i zwiniemy interes. Normalne porównywalne oferty u małych providerów - mam tu na myśli przede wszystkim lokalne wifi, bo wimaxów jest niewiele i na małą skalę - wyglądają tak: abo stałe przez cały okres, klient podłącza swój sprzęt albo kupuje za cash od providera (najczęściej do wyboru i providerzy nie robią problemu jak ktoś ma swoją antenkę i access point) , albo (co już rzadkie) płatność za sprzęt uwzględniona w abonamencie. Co prawda jest wolność gospodarcza itp, ale aż się dziwię że UE przyjęła taki business plan, nie zgłosiła uwag do oferty (rażąco wysokie ryzyko po stronie klientów) i przyznała dotacje. Tylko samym klientom się nie dziwię - jak ktoś nie ma alternatywy ( bo umówmy się net mobilny to żadna alternatywa) to łyknie wszystko, zwłaszcza jak w jednej z opcji nie musiał wykładać gotówki na stół.

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    5. ~Red  2014-02-04 13:02:41  host: staticline-31-182-69-34.toya.net.pl

    Jak jeszcze Milmex wystartuje w przetargu na 800 i 2600 to komuś jaja powinno się urwać :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    7.  2014-02-04 13:05:29

    Powiem tak... Ludziom oczy zachodzą mgłą, kiedy widzą słowo DARMO! A za darmo dzisiaj ciężko na ulicy po ryju dostać... Nie czepiaj się Sosnowca... Popatrz co się w Sandomierzu dzieje - w telewizji non stop o jakimś morderstwie albo - pół biedy - kradzieży mówią ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    8. ~  2014-02-04 13:14:55  host: dvd74.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie rozumiem, jak za darmo jak trzeba najpierw zapłacić te 2500zł? Aż dziwne, że ludzie się na to nabierają :/

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    9.  2014-02-04 13:20:10

    Smierdzialo od poczatku na setki kilometrow walkiem. No coz. "klienci" samie sobie winni. Kto wplaca 2,5 kilo pln, aby je "niby odzyskac" po 2 latach. Lub co gorsza, bierze na siebie kredyt, ktorego zabezpieczeniem... no wlasnie nie ma zadnego zabezpieczenia, na wypadek gdyby firma przestala placic.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    10. ~  2014-02-04 13:44:09  host: 77-253-128-34.adsl.inetia.pl

    @9 - ja tego nie potrafię zrozumieć. OK, zapłacę ze swoich pieniędzy 2,5k kaucji - Milinex może mi je odda (o ile się nie zwiną). Nie mam takiej sumy - biorę kredyt, który Milinex spłaca (na jakiej podstawie spłaca w czyimś imieniu? To ma umocowanie prawne?). Przestaje płacić - bank ściga mnie. Nie potrafiłbym wziąć na siebie tak niepewnego zobowiązania. Jak policzyłem, to moja 24M umowa na BSA Netii z abonamentem telefonicznym wyniesie mnie przez 24M w sumie 1977,70 zł (do 10, działające 8/1). Drogo, porównując oczywiście do np. kablówek, ale mówimy o wsi, gdzie jest tylko kabel Orange. Tak, to nie jest kaucja - ja wydam te pieniądze i ich już nie zobaczę, ale mam przynajmniej spokój (chyba, że przestanę płacić :-)). Wiem od początku do końca na jakich warunkach jestem związany z operatorem, a tutaj żyłbym w niepewności. Przecież prawdziwe jaja mogą się zacząć, gdy ludzie, którzy wpłacili od razu całą kaucję z własnych pieniędzy przyjdą po niej zwrot i nic nie dostaną. Tak też może przecież być i co? Milinex może przecież przedłużać sprawę, aż będzie mógł opchnąć innej firmie infrastrukturę, którą zbudował dzięki dotacji, a w starej zostaną tylko długi i frajerzy...

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    11. ~  2014-02-04 13:57:05  host: static-195-134.is.net.pl

    Gdy zaczęli oferować ten niby "darmowy internet unijny" za 2500 zł pisałem na telepolis wprost, że to złodzieje byłem w ich biurze z ciekawości. Kłamali w żywe oczy podstawiali papiery na kredyt mówiąc że to taka formalność bo i tak oni to płacą, więc nie dziwię się, że wielu oszukali. Kto w dzisiejszych czasach sam z siebie spłaci za ciebie kredyt ?? Jest jakiś chętny :-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12.  2014-02-04 14:02:28

    10. - można pewnie... ja mam kredyt który spółdzielnia mieszkaniowa wzięła w moim imieniu (nie wiedząc nawet, ze to ja konkretnie będę to mieszkanie miał) na jego budowę ;-) Kwestia umowy o odpowiedzialności za ten kredyt.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13.  2014-02-04 14:02:53

    zakład pracy chronionej lol

  • Ten komentarz został ukryty.

    -3

    14.  2014-02-04 17:48:11

    @10 w którym miejscu ta Twoja umowa jest lepsza ? Masz za prawie 2000 zł. umowę do 10 mbps. Czyli jak będzie 1 bajt na sekundę wszytko zgodnie z umową a Ty płacisz za właściwie nic. Ludzie brali w dobrej wierze a tu nie ma z czego ściągać. Koszty będą porównywalne do internetu satelitarnego. Ciekawe czy Ci ludzie nie mają zasięgu choćby AERO2 ?

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    15. ~pabloki  2014-02-04 17:48:36  host: public-gprs517050.centertel.pl

    a co właściciele już na kajmanach czy jeszcze w polsce? to wygląda jakby spólka robiła przekręt. Nawet marcinek z ambr gold sie pokazał a tu nic takiego nie widziałem.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    16. ~  2014-02-04 18:27:59  host: user-46-112-38-218.play-internet.pl

    Ciekawe ilu ludzi się na to złapało.

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    17. ~  2014-02-04 18:29:51  host: 77-253-128-34.adsl.inetia.pl

    @14 - ogarnij się Hotelarzu (tak, tak, wiemy kim jesteś). Po pierwsze, w Neostradzie, jak i sprzedawanych BSA obowiązuje przedział 1-10. Masz poniżej 1 - możesz rozwiązać umowę lub przejść niżej. Po drugie, od kilku lat działa mi 8/1 i nic nie zapowiada zmiany. Po trzecie kabel jest zawsze lepszy od technologii radiowej, nawet szybszej. Po czwarte - nie wyskakuj z Aero2 pajacyku, bo to internet bez żadnych gwarancji. Muszą zachować 20% pasma dla BDI i są lokalizacje (szczególnie w miastach), gdzie po prostu jest za duże obciążenie i działa źle. Po szóste i na koniec - ty chyba (wybacz Witku, że nadużywam tego słowa, ale jak kolesia nazwać...) pajacyku, chyba nie zadałeś sobie trudu sprawdzić, jakie parametry miał mieć Netmaks. W zaktualizowanej wiadomości na Telepolis o ile pamiętam jest to 0,5 Mbps pobierania i 0,25 Mbps wysyłania... Paniał?

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    18. ~  2014-02-04 18:31:59  host: 77-253-128-34.adsl.inetia.pl

    @17 - a nie, przepraszam, przeceniłem tych przebierańców, wysyłanie 128 kbps :-).

  • Ten komentarz został ukryty.

    -3

    19.  2014-02-04 19:04:14

    @17 patrz a ja w regulaminie promocji Netii widzę do 10 Mb/s. Nie chce mi się przeglądać reszty regulaminów tego skansenu ale w Neostradzie może tak być. Pajacyku internet stacjonarny jest w stagnacji kosztem ogromnego wzrostu internetu mobilnego. Na wsi może być inaczej. Choć białe plamy mają być pokrywane właśnie dostępem radiowym. Poza tym tacy zorientowani i bogaci mieszkańcy wsi powinni zainteresować się radiolinią zamiast czekać na te "do 10 Mb/s".

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    20. ~  2014-02-04 20:33:28  host: ip-37-209-140-237.free.aero2.net.pl

    Co może cie spotkać dobrego w Sosnowcu ? Autobus do Katowic.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    21. ~  2014-02-04 21:35:38  host: 77-253-128-34.adsl.inetia.pl

    @19 a jeżeli ci powiem, że na wsi mam szybkie HSPA Plusa, jak i nie zrealizowane jeszcze pozwolenie LTE Mobylandu, o śmiesznym Aero2 nie wspominając (wszystko w promieniu góra 5 kilometrów) to co? Netia odsprzedaje ofertę Orange, mają takie same zasady odnośnie parametrów. Gdzie ty chłopie widzisz moje bogactwo? W tym, że płacę za internet? Hahaha. Jestem człowiekiem ubogim. Internet wykorzystuję jednak do pracy, zakupów (oszczędzam), oraz rozrywki. Nie mogę sobie pozwolić na jakieś jego protezy, czy też limity transferu. Włąśnie daltego, że umiem liczyć nie pcham się w oferty mobilnego internetu z limitami... Weź się chłopie zdecyduj na coś. Dodam też, że stacjonarny nie jest w stagnacji, wręcz przeciwnie...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    22.  2014-02-05 18:33:10

    @21 pomyśl przez chwilę na tym z czego korzystasz. Masz upload na poziomie do 1 Mb/s tak jak pewnie 1 milion użytkowników Netii. Nie wiem na jakich zasadach działa to minimum umowne 1 Mb/s ale od 99 % użytkowników nie ściągniesz danych szybciej niż to minimum 1 Mb/s. To że Neostrada ma minimum umowne nie oznacza że klienci Netii też to mają ale się nie będę kłócił. Przez chwilę myślałem że jesteś bogaty intelektualnie ;) Jedni korzystali z Netmaksa, inni mają BSA za 82 zł. a jeszcze inni mają AERO2 bez limitu danych i prepaida z nielimitowanymi rozmowami o 15 zł. Jak najszybciej musisz zrozumieć co wynika z umowy którą podpisałeś ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    23. ~Punk  2014-02-06 12:53:58  host: 176.100.195.85

    To było do przewidzenia, pieniądze zwiną i szukaj wiatru w polu, a ludzie będą płacić za błędy debili którzy siedzą u żłobka i nic nie robią poza przekrętami. Taka Polska właśnie, UE powinna zrobić porządek z tym towarzystwem wzajemnej adoracji i pociągnąć do odpowiedzialności polityków jak i sądy i prokuratorów. Ale tu jak zwykle się wszystko zamiata pod dywan tak jak to było a Amber Goldem Donalda Tuska i jego synalka.

Dodaj swoją opinię