Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE kontra TP - 6 do 2 Mb/s

UKE kontra TP - 6 do 2 Mb/s

WitekT 9 Października 2009 10:48

0 0

Rozmowy z Telekomunikacją Polską idą dobrze jesli chodzi o porozumienie w części dotyczącej niedyskryminacji konkurencyjnych operatorów, natomiast słabo jesli chodzi o inwestycje - mówi prezes UKE Anna Streżyńska, cytowana przez rpkom.pl.

UKE i TP nie mogą dogadać się co do kwestii minimalnej przepływnosci budowanej i modernizowanej infrastruktury. Urząd oczekuje linii, które umożliwią transfer danych z minimalną przepływnością 6 Mb/s, a telekom oferuje tylko 2 Mb/s. Chodzi o parametry miliona nowych linii, których wybudowanie zadeklarowała TP, co wpłynie na wartość zobowiązania inwestycyjnego telekomu.
Uważam że w ogole nie ma sensu nic budować - skoro trwałość infrastruktury ma 15 lat - jesli nowe linii mają utrzymac standard tylko 2 Mb/s. To nonsens w XXI wieku. Jeżeli mamy stabilizować stawki za hurtowe usługi TP na obecnym poziomie to to, co dostaniemy w zamian musi byc rozwiązaniem przyszłościowym - mówi Streżyńska.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 40
 • 0

  21. ~nick  2009-10-09 13:48:12  host: adpx146.neoplus.adsl.tpnet.pl

  I znowu nieprofesjonalizm Streżyńskiej. Zamiast 6 mega gównianego pasma powinno być tak że linia ma udźwignąć minimum 2 mega w obydwu kierunkach, w każdych warunkach i ping do centrali poniżej 5ms. Bo dla takich małych prędkości jak 2 czy nawet 6 albo i 10 mega nie opłaca się bawić w światłowody.

 • 0

  22. ~Chrome_TP  2009-10-09 13:52:28  host: afhw75.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ad 20 cookie to nie jest tak że nikt nie inwestuje - inwestuje się owszem ale obecnie stosunkowo mało - i całe szarpanie jest oto bo Tp na to stać i ono miałoby największy wpływ(kapitał i rozmach zaplecza dla inwestycji) na powstawanie nowych linii - a jest to tym bardziej łakome dla OA bo oni nie musieliby tego robić w danym terenie tylko mogliby skoncentrować swoje śrdoki na czymś innym a dla UKE dobrze by to wyglądało propagandowo (że zmuszono to złe TP do inwestowania itp)- ale później po inwestycjach TP padałoby tylko to sławne pytanie "czy ma pan linię z TP ?" jak to to panu założymy ;]

 • 0

  23.  2009-10-09 13:57:39

  nick: a Ty tak mniej więcej znasz założenia asymetrycznych technologii ASDL/VDSL?

 • 0

  24. ~gm  2009-10-09 14:54:29  host: 212.160.172.70

  @nick: pingi to się mierzy do routera a nie do centrali.

 • 0

  25.  2009-10-09 18:45:53

  Koniczny jest podział TP! Firma z większą częścią szkieletu i łączami do abonentów pod kontrolą regulatora, cały zysk przekazywano by na inwestycje. Resztę niech sobie Oranżadki kontrolują. Wszystkie firmy na równych prawach mają dostęp do abonentów, która coś ekstra wybuduje oddaję, lub nie do wspólnej firmy, za kasę oczywiście. Szybka budowa i równość w dostępie, liczy się zaradniejszy i z lepszą ofertą.

 • 0

  26.  2009-10-09 20:18:43

  25: Tak i jeszcze wydzielić fundację z TP, która będzie zajmowała się infrastrukturą i dać jej status OPP. x)

 • 0

  27.  2009-10-09 21:14:41

  25: Tak możnaby rzeczywiście było zrobić kilkanaście lat temu. Tylko kto wówczas myślał o tym, ze będą alternatywni. Ale pamiętaj, że TP została sprzedana, więc potraktuję twoją wypowiedź w kategoriach żartu. Obecnie każdy człowiek po maturze wie, że inwestycje w nowe linie się nie opłaca, bo sprowadza sie to do sytuacji w której: "utrzymujesz żonę, kupujesz nowe ciuchy, bieliznę i perfumy a i tak to sąsiad ma ją i nią rozporządza". Nikt normalny nie zainwestuje w sieć, tylko po to by zaraz "żona" zniknęła mu w objęciach innego samca z BSA. Przychód roczny (nie mówię o zysku) to przyjmijmy 500. Ale zawrotna kwota ;). Zadanie z treścią: Ile lat trzeba by spłacać wybudowanie linii? Inwestycje to jak widać czysty "zysk".

 • 0

  28. ~nick  2009-10-09 21:32:52  host: adrf211.neoplus.adsl.tpnet.pl

  23. TWitold - znam i własnie dlatego napisałem że zamiast milionpiećstetstodziwęiećset downloadu i 128 kilo uploadu powinno byc minimum po 2M ale symetrycznie. Jeżeli 2M up to za mało na jedną linie to niech Streżyńska zarząda ciągnięcia dwóch lub wiecej kabli i modemów obsługujących więcej niż jedną linię jednoczesnie.

 • 0

  29. ~n  2009-10-09 21:39:41  host: adrf211.neoplus.adsl.tpnet.pl

  24. ~gm - właściwie to powinienem napisać do końca infrastruktury. Bo jak tu mieć dobry ping chociażby do telepolis skoro 90% czasu jest tracone aż do opentransit we Frankfurcie a reszta trasy do Poznania to skoki po poniżej 10ms?

 • 0

  30. ~Chrome_TP  2009-10-10 01:34:33  host: afhw75.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ad 28 lol czegoś takiego to ona może zarządać, a TP ją oficjalnie wtedy wyśmiać (bo takie kosmiczne i wyssane z palucha rządania odnośnie sieci nie mają żadnego podparcia ustawami - a koszta by były monstrualne)- gdyby mogła od tak sobie zarządać już dawno by to zrobiła - skoro tak nie jest to widać wie, że nie może (nawet ona :P) i dlatego musi jednak się targować. + jeśli już to kazałaby wszędzie kłaść światła, a nie ograniczałaby się do marnej miedzi ;] (ten post to naturalnie mocny sarkazm ;]) + TP oferuje łącza symetryczne z cirami i ba.. podepną ci to nawet na wiosce - ale rachunkiem to zdołałbyś się tak ze trzy razy owinąć dookoła ;] dlatego jeżeli już to z tego korzystają banki i tego pokroju instytucje... Tak więc nie ma sensu takie kozakowanie, bo tak naprawdę to w tym przypadku dostaniesz to za co zapłacisz i tu nie ma zmiłuj, że to drogo kosztuje - dużo wymagasz to bądź gotów też za to stosownie zapłacić... a jeżeli nie to z czym do ludzi ?

 • 0

  31. ~pp  2009-10-10 21:06:38  host: 188.33.41.70

  Zamiast dyskusji o parametrach technicznych, posiadając wiedzę o błedach wynikających z nie tak odległej przeszłości, trzeba działań dających realną perspektywę dynamicznego rozwoju infrastruktury, bo to może być świetny biznes. Do tego potrzebna jest świadomość i wola polityczna (podstawy prawno-finansowe) oraz ludzie myślący o takiej perspektywie (to nieprawda, że takich nie ma). Tyle, że jak zerknę w "okienko na świat" przychodzi mi na myśl Maksio ze swoim "Ciemność, ciemność widzę"

 • 0

  32. ~Boncio  2009-10-11 00:12:34  host: alw117.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Witek ADSL już nawet z nazwy jest asymetryczny, ale już VDSL nie zawsze. Istnieją wersje symetryczne. Jest czymś pośrednim między ADSL i S(H)DSL.

 • 0

  33. ~koko  2009-10-11 10:08:12  host: ip-89-174-123-224.multimo.pl

  W moim przekonaniu ogromnym błędem było porzucenie przez UKE przeprowadzenia separacji funkcjonalnej.To jest jedyna możliwość zdynamizowania rynku. Oczywiście najlepiej byłoby podzielić TPsę na mniejsze podmioty, jak ATT w USA. W UE monopole telekom muszą udostępniać swoją infrastrukturę np. Francja jest doskonałym tego przykładem- tam już od min 7 lat France Telekom sprzedaje usługi w ramach LLU i BSA ( prędkości są niebo większe) i też się słyszy, iż będą inwestować w światłowody. Natomiast w Polsce wszyscy Tpsofascynaci pojękują, że firma mało zarabia przez LLU I BSA i inwestycje są nieopłacalne. Nie bardzo rozumiem... ta sama firma , a strategie odmienne ( może mi to Tpsofacynat wytłumaczy ?). Myślę, że w w Polsce FT chce więcej ugrać, stosując politykę jęków o nieopłacalności inwestycji z powodu alternatywnych operatorów, licząc na głupotę decydentów. Tak nawiasem, anonsowanie technologii 2Mb/s jako normy w XXI jest żałosne.

 • 0

  34. ~Chrome_TP  2009-10-11 13:04:22  host: afhr207.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ad 33 nie myl pojęć separacja funkcjonalna, a podział na mniejsze niezależne podmioty - jedno może być wykonane drugie w warunkach demokracji i obecnego prawa nie - bo ta firma to nie firma państwowa tylko już prywatna i tu takiego procesu nie przeprowadzisz na życzenie państwa - gdyby spróbowali UE urwało, by UKE łapy (jedyna taka możliwość to gdyby TP samowolnie tak zdecydowało na poćwiartowanie się - co jest nie realne :>) - SF miałaby szanse tylko wtedy gdyby zniknęły narzucone stawki rozliczeniowe i gdbyby wyszczególniony podmiot nie podlegałby dyktatowi UKE w kwestii np kto miałby zasiadać w radzie nadzorczej, podejmowani decyzji, itp - a takie to założenia miał w sobie podział w wizji UKE bo to doprawdziłoby do sytuacji że prywatna firma byłaby pod kontrolą państwa które nie jest jego włascielem (i min na tej linii mieli scysje z UE)- przypomnę, że inne już były próby wkręcenia czegoś takiego - aka zapędy w stronę "złotej akcji" lub sławetna lista przedsiębiorstw strategicznych itp. ;]

 • 0

  35. ~qwerty  2009-10-11 15:13:41  host: public49244.xdsl.centertel.pl

  chyba maja jakieś odchylenia umysłowe z tymi 2 mbit-ami zanim te nowe łącza powstaną średnia w UE będzie wynosić 20-30mbit, czyli tyle przynajmniej powinno być minimalnie a najlepiej 100mbit+, dopóki Tp w Polsce będzie mieć monopol to nie ma co liczyć na tani i szybki internet przez siec telefoniczną

 • 0

  36. ~Chrome_TP  2009-10-11 18:50:46  host: aarg44.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ludzie mają przerośnięte oczekiwania jeżeli chodzi o łacza ;P - jakby nie patrzeć nie chodzi tu o budowę spejcalnie łacz po to by świadczyć tylko komercyjnie net - na tym polu wiadomo, że przyszłością są światełka a nie miedź - w tych rozmowach chodzi min głównie o budowę nowych linii ale takich gdzie były trudności/długi czas oczekiwania na podłączenie linii wogóle - czyli bardziej pod kątem realizacji obowiązków związanych z usługą powszechną (ale nie tylko) - a te dodatkowe warunki to po prostu bonus - równie dobrze TP moglaby po prostu walnąć w ostateczności albo radio dostęp albo owszem miedzianą linię po której nie pójdzie neo 256 ;> także dobrze iż UKE o to zabiega, aby było coś lepiej ale nie ma sensu się sztachać oto by przesadnie w tym przypadku domagać się za dużo (biorąc pod uwagę szereg innych czynników)- trochę realizmu zatem ;] (i owszem wiem że 2mb/s na to co powzwala technika dzisiaj to nie wiele) - aczkolwiek nieco dziwi mnie podejście ludzi do tej kwestii - myślą że sprawy z którymi UKE nie było sobie w stanie poradzić przez przeszło 3 lata załatwią teraz od tak sobie i to jeszcze, że wywalczą od tak z powietrza i na piekne oczy super linie albo światełka ? - realistycznie patrząc wizja piękna ale niewykonalna jak na warunki dzisiejsze (aczkolwiek podziwiam optymizm);]

 • 0

  37. ~koko  2009-10-11 22:01:33  host: ip-94-42-27-167.multimo.pl

  ad.34 nie mylę pojęć oczywiście, podział TP na mniejsze podmioty nie jest możliwy - to było do wykonania przed prywatyzacją przedsiębiorstwa-co do SF model się sprawdził w Wlk Brytanii sprawdź proszę ilość uwolnionych tam linii przed podziałem i po ( patrzę od strony konsumenta). Co do cen hurt w SF sprawa wydaje mi się bardziej przejrzysta- usługi są sprzedawane przez przez odrębny podmiot z pkt Kodeksu Handlowego- czyli odrębny statut, rach, bilans zysk itp i może on być własnością - TP - to nie przeszkadza aby i samej TP sprzedawał po tych samych usługi dostępu hurtowego. Nie polemizuje z tym w jaki sposób chciał to zrealizować UKE, niemniej jednak stanowisko Komisji Europejskiej w tej kwestii jest jasne - podział SF to najwłaściwszy środek regulacyjny. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę że z pkt widzenia monopolu nie jest to korzystne. Napisz coś proszę o rynku francuskim jak tam rozwiązano te kwestie jeśli chodzi o FT- dlaczego tam tam sama firma już dawno poddała się zabiegom reg typu LLU BSA - ( mój kolega już 7 lat temu na jakimś zadupiu we Francji wybierał dostęp do netu po kablach FT - wówczas hitem było 1Mb i 2Mb)

 • 0

  38. ~Chrome_TP  2009-10-12 04:00:24  host: afic114.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ad 37 przy SF bardziej przejrzyste rozlicznia to rzecz oczywista-i wymienia się to jako zaletę tej opcji także to żadna nowość :>, cen nie ma sensu przyrównywać do UK bo tamtejszy regulator nie narzucał stawek tak jak to ma miejsce u nas i nie ma gwarancji że nawet po SF nie będzie tego robił nadal - bo wyszczególniony podmiot i tak miałby dominujacą pozycję pod względem obejowanych ludzi więc dalej byłby pod regulacją UKE co nie ma miejsca przy OA którzy są jeszcze za mali na to ;P - sęk w tym że to o czym na temat SF piszesz TP by bardzo chętnie widziłała - prędzej właśnie UKE nie bo pod płaszczykiem SF chciano właśnie narzucić kontrolę(de fakto dla UKE) nad tym wyszczególnionym podmiotem a to już na pewno takie cacy nie jest - byłoby ryzyko że znowu zrobi się przechowalnia stołków dla swojaków i ziomali tak jak ma to miejsce w dialogu ;] - co do Stanowiska KE to przekolorowujesz - gdyby to było takie cacy i takie preferowane rozwiązanie to by UE dawno pozwoliło zrobić UKE co chce w tej sprawie już dawno dawno temu - i o ile zgodne z prawdą jest że KE chętnie by pozwoliło na SF ale tylko gdyby lokalny operator nie dawałby sobie rady na całej linii z regulacją rynku - kontr kroki TP im te argumenty powybijały i mając małe szanse na przeforsowanie przed KE SF UKE zgodziło się jednak na kartę - (po wielkim grymaszeniu zresztą :P) tak więc nie jest to najwłaściwszy ale jednak ten ostateczny ;]. Co do Monopolu to wskaż mi gdzie to masz ten monopol i na co ? - monopolu już TP nie ma - bo tam gdzie OA chcą się podłączyć gdziekolwiek do sieci TP to się podłączyć mogą i jest to tylko kwestią, czasu uzgodnień, ich chęci i ich funduszy a to że są obszary gdzie nawet oni się nie chcą pchać nawet po sieci TP to sory ale to już nie jest wina TP że lokalnie w takich miejscach faktycznie jest tylko TP - także śmiechu jest przy tym więcej bo TP->OA jest bardziej prokonkurencyjne niż OA->TP -przykład - spróbuj przenieść linię TP-OA a później tę linię OA->innego OA to zo

 • 0

  39. ~Chrome_TP  2009-10-12 04:15:06  host: afic114.neoplus.adsl.tpnet.pl

  + nie ma naprawdę sensu porównywać Polski do Europy zachodniej - tam już na praktycznie na starcie była pod uwagę brana konkurencyjność pomiędzy firmami (nie wspominając o mentalności zarówno firm jak i klientów/rządów/regulatorów) my mamy w naprawdę wielu kwestiach jeszcze zacowanie tak wielkie że szkoda gadać i o ile naturalnie pewne podobieństwa można wychwycić to jednak nie ma sensu ich kropka w kropkę przekładać na nasze warunki i zakładać, że cały proces przebiegłby dokładnie tak samo - przykładowo w UK op się sam podzielił (niby z dobrej woli) a u nas na takie coś nie ma co liczyć i już samo to rodzi tyle nowych linii zapalnych których nie było w UK że nie należy się spodziwać iż rezultat byłby choćby nawet zbliżony... Pozatym nawet w UK nie jest tak kolorowo - jeżeli ma się pecha i mieszka faktycznie na uboczu to tam też opowie patrzą po sobie, aby to jednak tamten postawil linię niż aby to oni mieli robić sami - kumpel miał takie jazdy że doszedł do wniosku, że prędzej się przeprowadził niż miał z tym szarpać - przypadek może promilowy ale jednak pokazuje że tam też się beton zdarza rodem godny Polski... a u nas skalę zjawiska widać już teraz i bardziej jak pewne, iż SF tej mentalności po stronie OA by nie zmieniło a wręcz przeciwnie :P co do warunków francji się wypowiadał nie będę bo tamtejsze słabo znam (genrealnie Francji jako całego kraju) bo mnie po prostu nie interesują ;] więc o ich warunkach za i przeciw nie będę za bardzo spekulował ;] + z tego co wiem to że u nich rząd bardzo mocno chronił opa narodowego a u nas wręcz przeciwnie - i choćby to znacznie odróżnia nas od nich.

 • 0

  40.  2009-10-12 14:25:31

  UKE ma rację!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-227-37.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet