Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE: Komórki są bezpieczne, gorzej z ładowarkami

UKE: Komórki są bezpieczne, gorzej z ładowarkami

LuiN 12 Czerwca 2015 07:33

5 2

W Polsce jest ponad 57 mln aktywnych telefonów komórkowych. Przebadane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej 11 modeli spełnia wymogi Rady Europy gwarantujące brak negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników. Znacznie gorzej w badaniu wypadły takie urządzenia, jak ładowarki czy systemy kina domowego. 30% z nich nie spełnia wymogów bezpieczeństwa.

Telefony komórkowe są grupą produktów najbardziej wrażliwych w zakresie wpływu na bezpieczeństwo, czyli zdrowie użytkownika, ponieważ przykłada się je bezpośrednio do głowy lub trzyma bezpośrednio przy naszym ciele. Fale radiowe, które przenikają do ludzkiego mózgu i są przez niego odbierane, mogą prowadzić do pewnego rodzaju schorzeń. Podczas rozmowy wzrasta temperatura naszego mózgu, co nie zawsze pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie - mówi agencji informacyjnej Newseria Dominik Kołtunowicz z Departamentu Kontroli i Egzekucji w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

UKE postanowił przyjrzeć się wpływowi, jaki telefony komórkowe wywierają na organizm osoby prowadzącej rozmowę, w szczególności najbardziej wrażliwych użytkowników, czyli dzieci i osób w podeszłym wieku. Sprawdził, czy modele dostępne na polskim rynku spełniają zalecenia Rady Unii Europejskiej.

Zgodnie z nimi współczynnik SAR, informujący o tym, jak dużo energii wypromieniowanej przez telefon komórkowy absorbowane jest przez organizm użytkownika, nie powinien przekraczać 2 W/kg w przeliczeniu na 10 g masy tkanki ludzkiego ciała. Przekroczenie tego poziomu, gdy podczas rozmowy telefon trzymany jest w bezpośrednim sąsiedztwie głowy, uznawane jest za szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Badaniami UKE zostało objętych 11 modeli firm Alcatel, Emporia, MaxCom, MyPhone, Samsung i Wiko, wykorzystywanych w szczególności przez dzieci i seniorów. Badanie polegało na symulacji wpływu pracującego telefonu na głowę człowieka. W tym celu użyto w badaniu modelu ludzkiej głowy, którą wypełniono specjalnym płynem imitującym właściwości ludzkiego mózgu.

Zobacz: Prezes UKE przeanalizował wpływ telefonów na organizm człowieka

Wyniki pokazały, że wszystkie przebadane modele telefonów miały odpowiedni współczynnik SAR, co oznacza, że mogą one być dostępne na rynku i są bezpieczne - mówi Dominik Kołtunowicz.
Im mniejszy współczynnik SAR, tym mniej energii pochłania ludzkie ciało podczas rozmowy telefonicznej. Wśród testowanych przez UKE telefonów komórkowych wyniki poszczególnych modeli znacznie się od siebie różniły. Najlepiej oceniony model ma współczynnik 0,2 W/kg, natomiast w przypadku najgorzej ocenionego urządzenia wartość ta wyniosła 1,4 W/kg.Urząd Komunikacji Elektronicznej zbadał także inne urządzenia domowe pod kątem bezpieczeństwa ich stosowania. Zakres badań objął takie aspekty, jak efektywne wykorzystanie zasobów częstotliwości, kompatybilność elektromagnetyczna, ochrona zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników, efektywność energetyczna.

Wyrobem, który od kilku lat daje bardzo złe wyniki, są wszelkiego rodzaju zasilacze do telefonów komórkowych czy laptopów, ponieważ nie spełniają one wymagań kompatybilności elektromagnetycznej, przegrzewają się i co istotne, mogą zakłócać pracę innych urządzeń w naszym domu, np. telewizorów lub innych urządzeń wykorzystujących energię - mówi Dominik Kołtunowicz.

Z ogólnej liczby 1610 skontrolowanych wyrobów w 2014 roku 32%. okazało się niezgodnych z wymogami. Oprócz zasilaczy największe odchylenia od norm zanotowano w przypadku anten ze wzmacniaczem, telefonów DECT (bezprzewodowych), systemów kina domowego i zabawek sterowanych radiowo. Najwyżej oceniono natomiast takie kategorie wyrobów, jak elektronarzędzia, telewizory oraz kuchenki mikrofalowe.

Zobacz: UKE: Co trzeci sprawdzony sprzęt nie powinien trafić do polskich domów

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: dominik kołtunowic | sar | uke

w sumie: 14
 • 0

  1. ~Misiek  2015-06-12 08:00:11  host: 89-70-96-78.dynamic.chello.pl

  Problem jest znany od dwóch dekad. Zalew chińskiej elektroniki robionej jak najtaniej skutkował tym, że zasilacze nie są odfiltrowane, a inne układy są projektowane z naruszeniem zasad kompatybilności elektromagnetycznej. Nie wiem czy wiecie, radioamatorzy twierdzą, że kiepską ładowarkę od telefonów albo równie fatalny zasilacz od halogenów słychać na krótkich z kilkuset metrów. Takie generuje zakłócenia. Liderem były również niektóre migające światełka choinkowe. Wystarczy zobaczyć jak to jest zrobione, by więcej tego nie kupić.

 • -2

  2.  2015-06-12 08:13:40

  komorki dostepne w normalnej sprzedazy w sklepach to nie problem. Problematyczne to mga byc wynalazki indywidualnie importowane z chinskiego Allegro, nie przeznaczone do sprzedazy w Europie. Ludzie napalaja sie na cene i parametry, a reszta ich nie obchodzi. Oczywiscie, ze wiele jest tak samo bezpiecznych, a nie ma ich tu w sprzedazy z powodu np. Patentow, ale nikt mi nie wmowi, ze jakis anonimowy wyznalazek z Chin byl projektowany z uwzglednieniem norm bezpieczenstwa, szczegolnie gdy to maly producent tylko na rynek chinski.

 • 0

  3.  2015-06-12 08:25:09

  I co z tych badań wynika? bo artykuł wydaje się być niepełny. Został z półek sklepowych wycofany jakiś produkt, może 3 produkty lub 10?

 • 0

  4.  2015-06-12 08:33:35

  3, Hose - linki do 2 badań UKE masz w tekście.

 • 0

  5. ~niQ  2015-06-12 09:24:23  host: 92.60.132.22

  Widać UKE zajmuje się naprawde ważnymi rzeczami, nie ma co ukrywać. Jak się bada to wszystkie marki na rynku, a nie wybiera sie pare bo dzieci i starsze osoby, ludzie w średnim wieku już rozumiem mogą być narażeni :P

 • 1

  6. ~to jest żart  2015-06-12 09:39:06  host: clt212.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Chinskie produkty aktualnie to top technologiczny - możecie badać ...badajcie za pieniadze podatników i niezłe pensje a podatnik buli za to / podatnik pracuje 6 mcy w roku !! na podatki które idą na takie zabawy. Przecież jak produkt jest sprzedawany w całej eu i ma CE to po co to badacie ? Aby uzasadnic swoje istnienie chyba tylko po to.

 • 0

  7. ~  2015-06-12 10:35:44  host: 188.146.82.146.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Wy nie wiecie jak to się robi w Chinach, trzeba na miejscu pilnować produkcji i jest wszystko ok. Problemem dystrybutorzy, którym oczy się świecą jak widzą, dajmy na to ładowarkę po 10 centów nie spełniającą żadnych norm... A taka spełniająca normy jest już o kilka centów droższa...

 • 0

  8. ~pabloki  2015-06-12 13:26:13  host: 46.205.195.121.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  a gdzie pozostałe marki? nokia, microsoft, htc ,huawei , blackberry? ich tez używają dzieci i seniorzy . nie ma nawet krugera. co to za kryterium ? nie ma ani wszystkich chinoli jest za to samsung. na czyje zlecenie to badanie?

 • -1

  9.  2015-06-12 14:42:33

  Co to za głupoty - przetestowali telefony dla starców bez Internetu, bez 3G i bez LTE. Niech sobie UKE potestuje przy głowie LTE cały dzień to zobaczymy czy nie pozostanie to bez wpływu na zdrowie.

 • 0

  10. ~Na pohybel  2015-06-12 23:16:02  host: apn-37-7-195-237.dynamic.gprs.plus.pl

  "W tym celu użyto w badaniu modelu ludzkiej głowy, którą wypełniono specjalnym płynem imitującym właściwości ludzkiego mózgu."
  Ja też mam w głowie taki płyn...
  ...Czyli wody po prostu nalali do jakiejś szklanej kulki i podgrzewali to MyPhonem, opowiadając teściowej, jak się smaży jajecznicę w mikrofalówce... Ech....

  A tak poważnie, to po jaki niemyty narząd męski bada się takie rzeczy i opowiada o tym i o efektywności elektromagnetycznej z przemądrzałą miną, podczas kiedy na coraz szerszą skalę dopuszcza się do użytku ładowanie indukcyjne???

 • 1

  11.  2015-06-12 23:31:06

  A tam telefony. A tam ładowarki indukcyjne. Przejdźcie się pod linię wysokiego napięcia. Telefon naładuje się bez ładowarki indukcyjnej. ;)

 • -2

  12.  2015-06-12 23:50:23

  Nieprawda! Bzdury. Telefony nie są bezpieczne dla zdrowia. Niestety.

 • 0

  13.  2015-06-13 00:00:40

  odn. 12 - minusy se stawiajcie, to tylko potwierdza Waszą niekompetencję i ignorancję.

 • 0

  14. ~Robert  2015-06-13 10:41:41  host: 89-67-170-14.dynamic.chello.pl

  Taaa... Komórki bezpieczne... http://tlp.is/6m1

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-128-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet