Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE - jak wygląda podział częstotliwości Internetu mobilnego w Polsce

UKE - jak wygląda podział częstotliwości Internetu mobilnego w Polsce

orson_dzi 13 Października 2015 12:35

10 1

W związku z nadchodzącym badaniem jakości usług mobilnych, UKE zaprezentował informacje na temat Internetu mobilnego w Polsce.



Nie tylko nadchodzące badanie, ale również zbliżający się koniec trwającej aukcji LTE, to dobry moment na przypomnienie, z jakich częstotliwości korzystają rodzimi operatorzy. Na początek zobaczmy jakie zasoby częstotliwości mają poszczególni operatorzy i jakie technologie stosują w poszczególnych pasmach częstotliwości.

Operator Pasmo Ilość widma w ciągłym bloku Wykorzystywane technologie
Orange 900 MHz 2 x 6,8 MHz GSM i UMTS
1800 MHz 2 x 9,6 MHz GSM i LTE
2 GHz FDD 2 x 14,8 MHz UMTS
P4 900 MHz 2 x 5 MHz GSM i UMTS
1800 MHz 2 x 15 MHz LTE
2 GHz FDD 2 x 14,8 MHz UMTS i LTE
Polkomtel 900 MHz 2 x 2,8 MHz i 2 x 6,2 MHz GSM
1800 MHz 2 x 2,4 MHz i 2 x 7,2 MHz GSM
2 GHz FDD 2 x 14,8 MHz UMTS
T-Mobile 900 MHz 2 x 4,4 MHz oraz 2 x 4,6 MHz GSM i UMTS
1800 MHz 2 x 15 MHz oraz 2 x 2,4 MHz i 2 x 7,2 MHz GSM i LTE
2 GHz FDD 2 x 14,8 MHz UMTS
Sferia 800 MHz 2 x 5 MHz LTE
Aero2 900 MHz 2 x 5 MHz UMTS
1800 MHz 2 x 9,8 MHz LTE
2,6 GHz TDD 50 MHz LTE
Mobyland 1800 MHz 2 x 9,8 MHz LTE


Procentowy podział rynku prezentuje się następująco:

Operator Udział w rynku
T-Mobile 21,41%
Orange 17,82%
Aero2 18,56%
P4 17,40%
Polkomtel 16,74%
Mobyland 4,57%
Sferia 2,33%
Nordisk 1,17%





W przypadku technologii LTE operatorzy zazwyczaj korzystają z obcych nadajników, stając się po części operatorem wirtualnym. Kto komu świadczy tego typu usługi?

Właściciel Pasmo Ilość widma Ktoś świadczy usługi
Sferia 800 MHz 2 x 5 MHz Polkomtel i Cyfrowy Polsat
Mobyland + Aero 2 1800 MHz 2 x 20 MHz Polkomtel i Cyfrowy Polsat
Aero2 2,6 GHz TDD 50 MHz W dyspozycji Aero2
Orange + T-Mobile 1800 MHz 2 x 15 MHz Orange i T-Mobile
P4 1800 MHz 2 x 15 MHz P4
P4 2 GHz FDD 2 x 14,8 MHz P4


I na koniec zobaczmy, jak szerokość pasma wpływa na przepustowość Internetu.

Szerokość kanału [MHz] Maksymalna przepustowość [Mb/s]
1,4 4
3 11
5 18
10 36
15 54
20 72


Zobacz: Aukcja LTE - wyniki po 115. dniu
Zobacz: 15 października decydująca runda aukcji

Źródło tekstu: UKE; wł     

Dodaj do:

Tagi: internet mobilny | uke

w sumie: 30
  • -1

    11.  2015-10-13 13:01:54

    No bo Polkomtel nie wynajmuje od państwa żadnego pasma, którego używałby do LTE. Takie częstotliwości wynajmują niepowiązane z Polkomtelem, Aero2, Mobyland i Sferia. I te firmy się dogadały i sobie użyczają pasma. ;)

  • 0

    12.  2015-10-13 13:29:37

    Czy może mi ktoś wyjaśnić, czemu podano dla T-Mobile w pasmie 1800MHz 2x15MHz + 2x2,4MHz + 2x7,2MHz. Jak dobrze pamiętam to w ostatnim przetargu na 1800MHz wygrali jedynie 2x10MHz a resztę posiadali tyle samo co Polkomtel.

  • 1

    13. ~pabloki  2015-10-13 13:56:28  host: user-46-112-48-44.play-internet.pl

    mi brakuje przedziałów częstotliwosci dla lepszego zobrazowania.

  • 1

    14. ~Zielony  2015-10-13 13:56:43  host: user-109-243-239-12.play-internet.pl

    Polkomtel : Lider technologii LTE , bez LTE ?

  • 0

    15.  2015-10-13 14:09:19

    Zdaje mi się, że kiedyś witek w jakimś artykule czy felietonie, przedstawił podobną tabelkę. Tylko ta jego była bardziej przejrzysta i dodatkowo był podział na grupy powiązane. Brak tu jakiegoś graficznego przedstawienia podziału spektrum.

  • 0

    16. ~analizator  2015-10-13 14:44:24  host: 193.41.113.245

    jak widać eksperci EKE są równie anonimowi jak eksperci MAiC którzy przygotowali propozycje zmian w rozporządzeniu aukcyjnym (przynajmniej według słów ministra halickiego na komisji sejmowej w dniu 24/09) tzn że rynek telko jest w pełni anonimowy :)

  • 1

    17.  2015-10-13 15:35:23

    Niech mi ktoś wytłumaczy logikę umieszczenia w tabelce dot. "korzystania z obcych nadajników" w dwóch ostatnich wierszach po obu stronach P4 ( jako właściciela i wykonującego usługę). Dodatkowo - nagłówek ostatniej kolumny w tej tabeli to ' KtoŚ świadczy usługi' ? ;)
    Udział w rynku - według jakiego parametru ? ilości klientów ? co robi w tym zestawieniu Nordisk ?????

  • 1

    18.  2015-10-13 16:23:49

    @17
    udział w rynku w ilości posiadanego pasma na ogół dostępnych bloków częstotliwości.

  • 0

    19.  2015-10-13 16:40:28

    Bardzo lubię takie artykuły, chociaż z internetu w smartfonie prawie nie korzystam. Podobnie w przypadku telewizji - też lubię takie zestawienia, chociaż oglądam tylko trochę sportu.

  • 1

    20.  2015-10-13 17:00:19

    słabo to wygląda... Pierwsza tabela (zapewne Tabela 1. [Operator Pasmo Ilość widma w ciągłym bloku Wykorzystywane technologie]) jest nieczytelna. dlaczego przy 2GHz jest dopisek FDD? to przy 900, 1800 MHZ już go być nie musi? Kolumna "Ilość widma w ciągłym bloku" też osobę nieziwazną z telekomunikacjąwprowadza w błąd poprzez zastosowanie "2x...". Jakiś praktykant Wam tą tabelę robił czy sami z siebie osiągneliście taki poziom?

  • 0

    21. ~  2015-10-13 19:42:35  host: public-gprs350894.centertel.pl

    #16 - zapewne ochrona danych osobowych ;)

  • 1

    22. ~abc  2015-10-13 19:52:50  host: 188.146.80.221.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Coś mi tu nie gra, jakim cudem P4 ma mniejszy udział w rynku od Orange skoro mają od nich więcej pasma? Jak to liczyliście?

  • 1

    23.  2015-10-13 21:10:53

    Co za bzdura - PLAY wykorzystuje ledwo 5 MHz na LTE2100, a nie 14,8 MHz. Inaczej w ogóle nie mieliby już UMTS2100. To już nawet samo UKE nie wie co opy robią ?

  • 0

    24. ~pabloki  2015-10-13 21:49:58  host: user-46-112-48-44.play-internet.pl

    w tabelce pisze " ktoś świadczy usługi" zamiast KTO. bo ktoś je na pewno świadczy skoro są.

  • 0

    25. ~pabloki  2015-10-13 21:52:12  host: user-46-112-48-44.play-internet.pl

    ...ludzie, ludzie ale naprawdę zobaczyłem dopiero teraz że to Arkadiusz pisał mimo że wczesniej sie domyślałem.

  • 0

    26.  2015-10-13 22:55:18

    Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić czemu UKE podało 2x15MHz w pasmie 1800MHz dla T-Mobile? Aż zajrzałem do wyników ostatniego przetargu na częstotliwości z tego pasma i jak byk stoi, że dosali 2x10MHz. http://tlp.is/7uj To skąd mieli wcześniej dodatkowe 2x5MHz ponad to co posiadał Polkomtel i Orange? Nawet jeżeli teraz współdzielą te częstotliwości z Orange w ramach Networks! to przecież nie mogą ich podwójnie zliczać.

  • 0

    27.  2015-10-13 22:57:33

    26. Erratum. W powyższym linku wkradła się kropka. Ten jest poprawny: http://tlp.is/7uk

  • 0

    28.  2015-10-13 23:14:19

    @4, bo pasmo najpewniej było zwalnianie w różnym czasie (od lutego 1996 r. do września 1999 r. - mowa o 900 i 1800 MHz).

    @2, @13, wszystko jest na stronie UKE: http://tlp.is/7um

  • 0

    29.  2015-10-14 00:20:09

    23, spacedust: Pewnie chodzi o to, że mają pozwolenia oznaczone jako MNET, czyli neutralne technologicznie. A tu ktoś to wciągnął wszystko pod LTE.

  • 0

    30.  2015-10-14 10:41:45

    to tutaj jest źródło: http://tlp.is/7uq
    UKE nawet nie wie kto co ma i mimo że Play ma więcej sumarycznego pasma od Orange to udział w rynku ma mniejszy. Całe UKE pod rządami Pani Prezes Gaj.

Dodaj swoją opinię