Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE: jak to jest z tym zasięgiem w Warszawie

UKE: jak to jest z tym zasięgiem w Warszawie

LuiN 21 Grudnia 2009 20:02

0 0

Zerwane połączenia? Brak zasięgu? Zakłócenia utrudniające rozmowę? UKE wykrył niedoskonałości w funkcjonowaniu sieci komórkowych w Warszawie i umieścił je na mapach. TELEPOLIS.PL przeprowadził analizę przedstawionych przez UKE danych.

To pierwsze wyniki badań sieci GSM/1800 i UMTS w Warszawie. UKE przygotowuje podobne dane dotyczące Katowic, Olsztyna i Łodzi. Samochody pomiarowe przejechały łącznie 1915 km na terenie czterech miast. W Warszawie badanie trwało od 15. do 30. września 2009 roku w godzinach wzmożonego ruchu w sieciach komórkowych, to jest między godz. 15 a 19.

Przeprowadzono 74 godziny pomiarów, podczas których badano sieci czterech operatorów jednocześnie: Polkomtela (Plus), PTC (Era), PTK Centertel (Orange) oraz P4 (Play).

Telefony w samochodach pomiarowych pracowały w trybie automatycznego wyboru sieci. Mierzone były parametry:
poziom odebranego sygnału RxLev dla GSM900/1800, decydujący o zasięgu sieci,
poziom realizacji połączeń pod kątem blokowania i przerywania połączeń (NQA),
badanie jakości transmisji mowy (PESQ).

Z badań UKE wynika, że choć użytkownicy sieci Orange najczęściej będą widzieli na ekranach swych telefonów dobry zasięg w Warszawie, to jednak będą mieli też najwięcej problemów ze skutecznym nawiązaniem połączenia. To właśnie Orange najczęściej blokuje możliwość nawiązania połączenia (potem kolejno Era, Plus i na końcu Play).




Połączenia: Era Orange Plus Play
Zablokowane 21 37 15 5
Zerwane 6 4 12 4
NO SERVICE - - - 1

Na najmniej kresek zasięgu narzekać w stolicy mogą użytkownicy Plusa i Play-a. Znacznie lepiej prezentuje się tu Orange i niewiele słabsza Era.

Gdy operator zdecyduje się nie zablokować nam połączenia, nie zerwie go nagle i możemy wreszcie rozmawiać, okazuje się nagle, że rozmowa rozmowie nie równa i nie zawsze rozumiemy co do nas się mówi. Jakość połączenia głosowego charakteryzuje wskaźnik PESQ.

W przypadku sieci 2G zdecydowanie najniższą jakość połączeń zaprezentował Play, nieco lepiej wypadł Plus, a następnie na zbliżonym poziomie znalazły się Era i Orange. W sieciach 3G na niechlubnym końcu ponownie jest Play, nieco lepiej radzi sobie Era, najlepiej sytuacja wypada w Plusie i Orange.

Ciągle pracujemy i będziemy pracować nad budową i optymalizacją sieci, jednak trudno mi komentować, na gorąco, wyniki pomiarów UKE, nie znając do końca metodologii i użytego do badania sprzętu. Z chęcią o tym porozmawiamy z Urzędem - mówi TELEPOLIS.PL Marcin Gruszka, rzecznik P4.

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 266
  • 0

    248. ~Gormar  2009-12-23 17:39:44  host: 217.96.62.235

    @246. A czy to, że się od tej informacji odcięli oznacza, iż nie zlecili takiego badania? Nie ma takiej zależności. Poza tym dla rozwagi radzę przeczytać opinię #245. Tam osoba nakreśla temat "prawdomówności" firm ustami ich rzeczników. Oczywiście zawsze można wytłumaczyć takie postępowanie. Przykładowo, że źle zostało się zrozumianym lub wykręcić od odpowiedzi na temat czy też "owinąć w bawełnę" (jak w przypadku Jabczyńskiego). W trzecim kwartale CAPEX im spadł o 33% przy spadku obrotów o blisko 8,7%. Co prawda jakieś pieniądze na odtworzenie infrastruktury wydają, ale czy to można nazwać inwestycjami?

  • 0

    249. ~  2009-12-23 18:31:03  host: 94.254.192.245

    Komentarz 245 Inżyniera potwierdza również to co ja słyszałem. Totalne cięcia w budowę, rozbudowę sieci w Orange. PANIE RZECZNIKU JABCZYŃSKI proszę O PRAWDĘ a nie o to co wypada pisać rzecznikowi. 3G stanęło, gsm/ dcs również. Jeszcze się to Wam czkawką odbije, oj tak. Tnijcie koszty gdzie indzie, cięcia w inwestycjach i rozbudowie sieci to strzelanie sobie samobója.

  • 0

    250. ~Inzynier  2009-12-23 19:08:42  host: ioa170.internetdsl.tpnet.pl

    Dodam do swego komentarza #245, że to samo co tutaj próbowałem napisać w charakterze komentarza do blogu Pana Jabczyńskiego - na jego blogowej stronie. Niestety - moderator mój komentarz ocenzurował, a raczej nie dopuścił do publikacji - dokładnie jak w Kinie Wolność oraz w tej oto - http://www.youtube.com/watch?v=UD_92d8s0EI piosence p. Młynarskiego :). Wesołych Świąt !

  • 0

    251. ~Agnos  2009-12-23 19:41:24  host: 212.160.172.70

    Przeciez Orange jest w porozumieniu z UKE, ten test jest nic nie warty.

  • 0

    252. ~Gormar  2009-12-23 21:26:04  host: 217.96.62.235

    Ludzie, czy może mi ktoś wreszcie wytłumaczyć, czemu na mapach z wynikami pomiarów parametru PESQ dla danego operatora nie widzę istotnych różnic pomiędzy UMTS i GSM? Podpowiadam tylko, że nie mam ślepoty barwowej i kolor czerwony od pomarańczowego odróżniam ;). Ale ja spojrzę na mapki oraz pominę różnicę w ilości czerwonych punktów to dla mnie są one niemal identyczne (dla każdego operatora). Nie wydaje mi się to w żaden sposób możliwe. Gdzieś UKE musiało pomieszać w prezentacji wyników!

  • 0

    253. ~  2009-12-23 21:40:56  host: ip-89.171.9.58.static.crowley.pl

    @239: Orange to z W3 najmłodsza sieć, nawet wzięta razem z Ideą. Wcześniej był tylko analogowy Centertel na NMT 450, który ze współczesną telefonią komórkową niewiele ma wspólnego.

  • 0

    254. ~aragorn  2009-12-23 21:54:00  host: apn-77-112-160-170.dynamic.gprs.plus.pl

    Wlasnie przypomniala mi sie rozmowa z kolega. Opowiadal mi jak to w Warszawie ma problem z jakoscia rozmow wewnatrz budynkow, w mieszkaniu musi wychodzic na balkon porozmawiac, nieco lepsza sytuacja jest latem ale zima to juz brrr...

  • 0

    255. ~Gormar  2009-12-23 21:54:21  host: 217.96.62.235

    @253. Może i niewiele, ale mieli już rozpoznawaną markę oraz stałe źródło przychodów. Reszta w porównaniu z nimi to byli żółtodzioby, czyli tzw Vapoware ;). Z pewnościom było im trudniej z zaciąganiem kredytów niż Centertelowi, który zresztą miał bardzo znaczącego poplecznika w "osobie" TPSA.

  • 0

    256. ~Gormar  2009-12-23 21:57:45  host: 217.96.62.235

    A wracając do tematu. Witku wychodzi na to, że będziesz miał kolejnego newsa dnia ;(. Niestety, ale ktoś w UKE "dał ciała" i umieścił identyczne wyniki na mapkach dla GSM i UMTS. Wcześniej tylko to podejrzewałem a teraz mam pewność. Przyjrzyj się danym: http://www.apps.uke.gov.pl/gmap/erap1.xml oraz http://www.apps.uke.gov.pl/gmap/PESQERA.xml. Są identyczne poza dodanymi punktami dla mapy UMTS(?) z PESQ = 3.

  • 0

    257.  2009-12-25 11:00:23

    Calkiem niezla dyskusja sie tu urodzila. Ja opisze moje obserwacje w moim miescie-Dabrowie Gorniczej. Od 2000 roku do obecnego mialem orange i nigdy nie mialem z nimi problemow, ale od polowy 2008 ich jakosc polaczen drastycznie podupadla.Niewazne czy do rozmow uzywalem Omni,Touch Pro,k550,N82 mialem bardzo czeste rwanie rozmow,majac full zasieg. Norma bylo proszenie drugiej strony o powtorzenie ostatniego slowa bo albo bylo urwane,albo niezrozumiale. Staram sie stawac przy oknie gdy rozmawiam, trzymac telefon tak by nie zaslaniac anteny. Zrezygnowalem z nich i jednym z glownych czynnikow ktore zlozyly sie na ta decyzje byla wlasnie jakosc rozmow, bo skoro juz place to wole za cos co mnie bedzie bardziej zadowalac.Jesli chodzi o komunikat 'siec zajeta' zdazal mi sie rzadko. Z ery korzystalem nieduzo,natomiast jakosc wspominam pozytywnie.Play lapiej niz orange,nie zrywa slow,ale jakosc mimo iz czesto bylem w roamingu plusa byla znacznie gorsza.Pomijam juz Play online, bo poprostu szkoda pisac, zamiast serfowac w godzinach szczytu, zajmowalem sie ponownym zestawieniem polaczenia i czekaniem az siec mnie w swej lasce wpusci na btsa. Z Plusa jestem najbardziej zadowolony, choc nie jest idealny, raz na jakis czas zdarzy sie lekki poglos lub slabszy zasieg na jakiejs wiosce i tyle. Problem tylko w tym,ze wiekszosc znajomych mam w Orange i jak dzwonia to ja mam ok z mojej strony,ale oni czesto juz po swojej stronie sla jakosc orange i i tak czasem ciezko sie dogadac ;-) Ot taki moj subiektywny opis.

  • 0

    258.  2009-12-25 11:14:30

    Przed Play Online zdarzalo mi sie uzywac Simdaty Plusa po EDGE I 3G i rozlaczenie polaczenia mozna by porownac do ilosci dni swiatecznych w roku kalendarzowym :-) Moj opis umieszczam tylko w celach edukacyjno-informacyjnych moze pomoze to komus w wyborze sieci jesli mieszka w moich okolicach, choc jak obserwuje znajomych to malo kto zwraca na to uwage, bo wszyscy maja zakorzenione,ze opy maja taki sam zasieg i jakosc. A jak cos potem rwie, nie dziala, lub nie da sie dodzwonic bo siec spuchnieta jak ganglion na nadgarstku to juz zalezy od charakteru, jedni to zleja bo np placa malo (play) a innym sie nie chce nic z tym robic,a jeszcze inni nie wiedza,ze moga zachowac nr i uciec do innego opa za free...

  • 0

    259. ~johnny  2009-12-25 15:18:55  host: apn-77-114-224-57.dynamic.gprs.plus.pl

    Widzę dużo "technicznych" dyskusji w "nietechnicznym" gronie proponuję więc fachowcom skupić się na: 1, Metodologia badań statystycznych i prezentacji wyników przez UKE Jest to działanie polegające że z badań wyjęto tylko negatywne przypadki nie patrzac jaki procent one stanowią i czy nie są specyfiką technologii. Pokazywnie kilkunastu "zrzuconych połaczeń" nic nie mówi bo t.zw Drop Call Rate jest dla b. dobrych sieci na poziomie 0,8-1% i wynika z wielu aspektów technicznych. Zatem jeżeli wykonano 2000 połaczeń na operatora to widomo czego sie spodziewać. Podobnie jest z CSF Call Stup Failure (w uproszczeniu UKE zwanym blokowaniem- uproszczeniu bo blokowanie jest tylko jedną z wielu przyczyn) tyle że tu wartość jest na poziomie trochę więcej niż 1%. NIKT nie budował i nie zbuduje sieci na 0% problemów więc jak chcemy oceniać to trochę więcej danych. W 1998 roku kupiłem samochód marki X, którym przejechalem 300000 km ostatnio UKS Urzakontroli samochodowej wziął moją książkę serwisową i stwierdził że 12 razy byłem w serwisie w naprawie (takie tam klocki, wycieraczki, paski piszczące itp) i napisał że samochód marki X zepsuł sie 12 razy a teraz fachowcy dyskutują o tych 12 przypadkach. 2, Mając kilkadziesiat kanałów GSM i ponad 1,5 tys sektorów nie ma szans na planowanie radiowe na odzielnych częstotliwościach dla każdego modułu nadawczo-odbiorczego - zatem nei ma ideału 3, stacje z powodów czasami ruchowych powinny być bardzo gęsto, gęściej niż teoretycnze mimnimalne odleglości pomiędzy stacjami makro wieć nie ma ideału 4, Naród nie chce nadajników więc są nieoptymalnie UKE dużo pomaga w edukacji prawda? 5, ...

  • 0

    260. ~  2009-12-25 15:37:51  host: 217.96.62.235

    @259. johnny, ale wyniki które zaprezentował UKE miały ukazać różnicę w "jakości" sieci operatorów a nie je wyjaśniać. Wykonali taką samą ilość testów dla każdej sieci (74 godziny pomiarów) i pokazali wybrane wyniki (na razie jeszcze nie do końca poprawne), które ich zdaniem prezentują zbyt niską jakość połączeń. Ja do ich metodologii wielkich zastrzeżeń nie mam, ale w sumie masz racje, że mogliby podać całkowitą ilość wykonanych pomiarów (nie tylko godzin).

  • 0

    261. ~luki  2009-12-28 10:01:24  host: apn-77-115-162-35.dynamic.gprs.plus.pl

    Prawda jest taka że choćbyście nie wiem jak się spinali, nie wiem jak długo biegali po mieście ze swoimi antenkami pomiarowymi i prowadzili nie wiem jak długie i jak "mondrze" wygldające dysputy prowadzili to nie zmienicie jednego: Play dał ciała na całej linii co z widocznym bólem serca musiało przyznać nawet faworyzujące go UKE.

  • 0

    262.  2009-12-28 10:09:12

    luki: UKE nie faworyzuje P4 - dla UKE najważniejszy jest zawsze klient.

  • 0

    263. ~Gormar  2009-12-28 10:29:24  host: gaja.tpnet.pl

    @262. Witku zwróciłeś już uwagę UKE, że wyniki zaprezentowane dla sieci GSM i UMTS dla poszczególnych operatorów są identyczne? Poprawią to wreszcie? Czy może problemem jest konsolidacja wyników?

  • 0

    264.  2009-12-28 10:32:32

    Gromar: nie, dzisiaj się tym zajmę, bo mam więcej pytań do UKE na tapecie - m.in. asymetrię dla P4 i CenterNetu. :-)

  • 0

    265. ~piotr  2009-12-29 11:27:28  host: 193.227.131.111

    Gromar: Wyniki są ok. Są identyczne dla GSM i UMTS, bo telefony są dwuzakresowe i same decydują o tym, z której sieci korzystać. Dlatego wyniki były zapisywane w jednym pliku.

  • 0

    266. ~Gormar  2009-12-29 17:11:59  host: 217.96.62.235

    @265. Dziękuje panie Piotrze za odpowiedź. Podejrzewałem, że wyniki są połączone (tak nawet można było wywnioskować z opisu), ale zmyliły mnie oddzielne mapy dla GSM i UMTS. W sumie taka prezentacja danych jest bliższa rzeczywistym przypadkom. Jedynie do dokładniejszej analizy średnio się nadają (przynajmniej dla mnie). Teraz jedynie ciekawi mnie czy w przypadku Play badany był także roaming krajowy? Ale podejrzewam, że tak.

  • 0

    267. ~daniel  2009-12-31 10:57:27  host: 192.100.112.203

    nie wiem jak kiedys ale na trasie pociagu szczecin-poznan, w erze czesto nie ma zasiegu, kiedys mialem telefon w plusie i nie bylo problemow, dobry zasieg w miescie to polowa sukcesu!

Dodaj swoją opinię