Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE interweniował ws. zbyt wolnej "neostrady tp"

UKE interweniował ws. zbyt wolnej "neostrady tp"

WitekT 1 Marca 2007 16:57

0 0

UKE, w związku z licznymi skargami otrzymanymi w lutym od użytkowników neostrady tp dotyczącymi niskiej prędkości transmisji danych występujących przy korzystaniu z usługi m.in. w strefach numeracyjnych 62 i 65, interweniował w Telekomunikacji Polskiej. Powody były dwa - konieczność rozbudowy sieci szkieletowej i chwilowy boom związany ze zniesieniem limitu transferu.

Problemy z korzystaniem z usługi neostrada tp w początkowych dniach lutego są w TP przedmiotem analizy ruchu związanego ze świadczeniem usług opartych na sieci IP/ATM. TP odnosząc się do konkretnych przypadków dotychczasowych użytkowników neostrady tp (wykorzystując wiedzę pochodzącą z ww. analizy) stwierdziła, iż w strefach numeracyjnych 62 i 65 użytkownicy usługi neostrada tp korzystają z jednego z traktów ATM, które zostały zdefiniowane jako tzw. "wąskie gardło". Do takiego traktu, jak i dla wszystkich pozostałych łączy, prowadzone są inwestycje, których efektem będzie zwiększenie ich przepustowości.

Planowane zakończenie większości z tych inwestycji to przełon I i II kwartału. Inwestycje te powinny w wystarczającym stopniu zapewnić przepustowość sieci dla klientów neostrady tp. Ponadto prowadzone są działania, mające na celu poprawienie jakości usług w zagrożonych regionach. Działania te polegają na "przepinaniu" klientów na mniej obciążone trakty.




Na bazie m.in. wyników z analizy ruchu w sieci polpak tp stwierdzono znaczny wzrost ruchu w sieci IP - od momentu uwolnienia limitu transferów dla neostrady tp. TP zaobserwowała 70-procentowy wzrost ruchu peer-to-peer (pobieranie dużych plików z sieci: pobieranie filmów, plików muzycznych) w sieci szkieletowej, co w efekcie wywołało przeciążenie sieci. Wzrostowi ruchu w sieci towarzyszył wzrost, pomiędzy 9. a 12. lutego ilości zgłoszeń na infolinię 800-102-102 (obsługa klientów neostrady tp), dotyczących problemów z transferem/limitem transferu, lub awarią sieci. Według oświadczeń TP, obecnie sytuacja stabilizuje się, natężenie ruchu w sieci maleje. Ma to niewątpliwie związek z przeminięciem boomu zainteresowania użytkowników Internetu, po zniesieniu limitu transferu danych w sieci.

Jednocześnie TP poinformowała Prezesa UKE o polityce rozpatrywania reklamacji dotyczących problemów z neostradą tp. Wynika z niej, że w przypadku niemożności zapewnienia (w aktualnych warunkach technicznych) świadczenia usługi na satysfakcjonującym Klienta poziomie - proponowana jest Klientowi migracja "w dół", czyli zmiana opcji usługi na niższą, bez ponoszenia konsekwencji finansowych.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 39
  • 0

    21. ~Chromik  2007-03-02 10:39:49  host: 212.160.172.70

    do 13 posta przemek1986 2007 Nikt nie będzie inwestować miliony w infrastrukturę a zwłaszcza TP jeżeli zaraz wpadnie idiotyczny urząd typu UKE i stwierdzi, że skoro jest coś zbudowane to mają to teraz za grosze dać do obsługi innym operatorom (czyli inwestycja tp nie zwróci się albo zwróci po XX latach) do takich właśnie debilizmów doprowadzi BSA w przyszłości i wraz z dalszym obciążeniem i pasożytnictwem innych operatorów na sieci TP bez limitów spowoduje totalne zapchanie sieci szkieletowej -wtedy dopiero zacznie się psioczenie... że inni mają już po 10 Mb/s w innych krajach a my nie -no bo po co skoro nie ma sensu inwestować... Jednym z sensowniejszych rozwiązań byoby aby opratorzy budowali własne sieci szkieletowe z własnymi przyłączami i monterami a nie pasożytowanie na obecnie istniejących strukturach, na dłuższą metę do niczego pozytywnego to nie doprowadzi poza dalszym wkurzaniem klientów i operatorów bo nic nie będzie działało jak powinno...

  • 0

    22. ~Ricki  2007-03-02 11:18:31  host: 87-205-53-18.adsl.inetia.pl

    Chromik, czy widziałeś jak wygląda BSA w Wielkiej Brytani lub Niemczech? Tam narodowe telekomy powiększają własne sieci i nikt nie marudzi. Czy Netia lub GTS ma dostęp w BSA za free? Oni za to też płacą, a ruch w TP ograniczają do minimum bo dane przesyłane są do najbliższego punktu styku i dalej już w sieci, z którą mamy umowe z BSA. Problemy z neo na kierunku 065 były już wcześniej nim pojawił się BSA i zdjęto limity, więc to nie to, tylko agresywne promocje neo i wzrost liczby klientów spowodował tą sytuacje. Wiedzieli już wczesniej co się dzieje, to dlaczego teraz po interwencji UKE zaczyna coś się dziać?

  • 0

    23. ~Greg  2007-03-02 13:04:49  host: 212.160.172.70

    22: ja widziałem BSA w Wielkiej Brytanii i nie ma tam nic szczególnego. możesz mieć max 8Mbps. Poza tym w WIelkiej Brytanii BT nie powiększa sieci ATM, a mianowicie stoponiowo migruje do nieregulowanej sieci NGN. Sieć ATM pozostaje do świadczenia usług regulowanych. Musisz wziąść pod uwagę, że BT pobiera znacznie wyższe opłaty za produkt hurtowy niż TP.

  • 0

    24. ~Chromik  2007-03-02 14:47:35  host: 212.160.172.70

    Ricki - nie interesuje mnie internet w WB tylko w Polsce bo póki co nie chcę/nie odczywam potrzeby, aby tam migrować :P Co do obciążenia łącz to było już wiadomo, że jeszcze trochę i tak czy tak w nie których miejscach trzeba będzie powiększyć przepustowości węzłów. A ten proces został przyśpieszony bo UKE wymuszając BSA na TP i oferty innych operatorów(braki limitów) musiały pociągnąć zniesienie limitu na neo i stąd ta eksplozja :P Mój wcześniejszy post nawiązuje do rychłej przyszłości bo w obecnej sytuacji TP nie będzie inwestować tylko po to aby inni sobie po tym łączu jechali i płacili za to groszówki ;]

  • 0

    25. ~getITright  2007-03-02 15:14:53  host: chello087206213042.chello.pl

    @chomik - idioto !!! a dlaczego w Polsce ma być inaczej niż W CAŁEJ €OPIE ?! tam wszędzie jest BSA, KONIEC ZE ZŁODZIEJSTWEM TP, i mozesz sobie tu kwiczeć nic to nie pomoże :D bo UKE jest nieugiętę i wszyscy za wyjątkiem pracowników TP w Polsce się z tego bardzo cieszą, bo mają same korzyści z tego. A jak TP nie chce mieć 8mbps w standardzie, to nie ma sprawy, napewno netia, GTS, dialog, multimedia, albo UPC da, a TPsa dalej będzie tracić klientów, nie chce rozbudowywać infrastruktury ? to nie :D poprostu jak tak będzie rozumować, to za pare lat nie będzie zarabiać tylko tracić, bo nie będzie mogła świadczyc usług, takich jak konkurencja skoro nie będzie miała odpowiedniej infrastruktury, zresztą kogo to w ogóle obchodzi, to jest sprawa TPsy... @Greg - jak zwykle kłamiesz pracowniku TP, w GB jest owszem 8mbps w standardzie, ale tylko w BT czyli odpowiedniku TP, natomiast konkurencja jest poprostu 100x większa jak u nas i za 150zł możesz sobie przbierać w ofertach od 8mbps do 26mbps (!)

  • 0

    26. ~Greg  2007-03-02 16:02:00  host: 212.160.172.70

    getITright: nie nazywaj mnie kłamcą jeżeli potrafisz przedstawić żadnych argumentów merytorycznych i właściwie przanalizować sytuacji na rynku. W GB jest jeden operator, który faktycznie daje 24Mbps, ponieważ zakupił swoje DSLAMy i korzysta z usług LLU i technologii ADSL2+. Jednak jakość tych usług pozostawia jednak wiele do życzenia, ponieważ taka prędkość PCR usługa osiąga tylko do DSLAM natomiast jest tam bardzo słaby overbooking factor (do tego stopnia, że operator ukrywa to przed abonentami :) takimi jak ty, a więc zapewne Ciebie to nabijanie w butelkę by zadziałało :) Poza tym nie 26Mbps tylko 24Mbps znawco telekomunikacji :))

  • 0

    27. ~Greg  2007-03-02 16:04:19  host: 212.160.172.70

    Poza tym prawie wszyscy wymienieni przez ciebie operatorzy pasożytują na sieci TP i dopóki TP nie zacznie świadczyć 8Mbps w ofercie detalicznej to inni operatorzy na bazie BSA tego nie dostaną. Chyba logiczne nie? Jak TP nie będzie się opłacało rozwijać infrastruktury to tak juz zostanie i nie pomoże tutaj UKE. Proste i logiczne.

  • 0

    28. ~Greg  2007-03-02 16:05:32  host: 212.160.172.70

    Dla niedowiarków link. Ocencie sami: http://www.chooseisp.co.uk/fastest-broadband-home.html

  • 0

    29. ~Greg  2007-03-02 16:12:31  host: 212.160.172.70

    Poza tym w GB są chyba najnisze ceny z mozliwych w krajach EU15. Nadal króluje zasad że nie ma nic za darmo. jak chcesz mieć dużą prędkość np. 24Mbps i mało płacić to przytnie ci operator pasmo do WWW :))) a kupując nawet o tym nie będziesz wiedział. Operatorzy to nie organizacje charytatywne :)

  • 0

    30. ~Chromik  2007-03-02 16:28:56  host: 212.160.172.70

    ~getITright nie jestem idiotą i nie wyzywam ludzi jak mi brakuje agrumentów i tobie też nie radzę - bezcelowo mięsem potrafi rzucać każdy. Zauważ że nikt nie broni Netii czy innym operatorom zbudować sobie sieci dostępowej w jakiejkolwiek technologi sobie tego życzą (a to że ich to kosztuje i- wolą pasożytować na obecnych już istniejących to ich sprawa) Ja jedynie wytykam wadę tego rozwiązania jako, że na dłuższą metę nie poprawi to w znaczący sposób świadczenia usług przez któregokolwiek operatora czy to tp czy netie czy energisa czy kogokolwiek jadącego po tym BSA. Twój ostatni post pokazuje szczyt ignoranctwa i wręcz znikomy stan wiedzy bo skoro wszyscy na BSA jadą tak chętnie po łączach TP to jeśli według twojego życzenia TP się będzie pogrążać to pociągnie za sobą każdego operatora i wtedy będzie dostęp do netu owszem przez starą wdzonkę 0202122 jak dobrze pójdzie a nie łącza liczone w Mb/s ;p Osobiście cieszy mnie, że faktycznie na rynku coś się rusza ale są to kroki tylko i wyłącznie zastępcze potrzeba głębszej reformy pozwalającej na rozbudowę sieci innych operatorów nawet tak na wszelki wypadek gdyby jeden z nich miał splajtować bo na chwilę obecną gdyby tak się stało to polska wraca do epoki kamienia łupanego pod względem internetu. i ostatnia sprawa - to że ktoś ma odmienne zdanie od twojego nie oznacza, że ktoś kwiczy sam jestem również pracownikiem TP i doskonale widzę rzeczy zarówno pozytywne jak i negatywne które się w tej firmie dzieją- Ale to co robi UKE na dłuższą metę nie poprawi stanu rzeczy jeśli już powinni stworzyć jak nalepsze warunki prawno- gospodarcze dla rozwoju mniejszych firm mających jakiś tam obszar obejmujący swoją siecią i dopiero kilka takich firm powinno konkurować o rynek dostępu i nawet niech również bawią się w BSA.

  • 0

    31. ~getITright  2007-03-02 17:45:58  host: chello087206213042.chello.pl

    @greg - zapomniałeś że inni operatorzy też mają swoją infrastrukturę, to raz, a dwa to tak jak mówie NIECH SOBIE TP NIE INWESTUJE, WSZYSCY TO MAJĄ W DUPIE ! To ich sprawa, poprostu stracą kolejne setki tysięcy klientów i bardzo dobrze :D @chromik - mi nie brakuje argumentów, za to ty ich nie masz w ogóle, bo to co mówisz to są twoje, niczym nie poparte poglądy, w dodatku rażą brakiem obiektywizmu, tutaj przykładowa oferta z GB: 8mbps BEZ LIMITÓW, za 90zł !!!!!!!! http://www.pipex.co.uk/ już pomijam że tam ludzie zarabiają 5x tyle co w Polsce, poprosrtu porównanie ceny NOMINALNEJ tak wygląda, więc przestańcie pieprzyć, bo słabo się robi jak się czyta takie głupoty jakie wypisujecie "a to że ich to kosztuje i- wolą pasożytować na obecnych już istniejących to ich sprawa" nie oni nie pasożytują, TO TP PASOŻYTOWAŁA NA SPOŁECZEŃSTWIE POLSKIM, teraz dzięki UKE już to pasożytowanie się kończy, "na dłuższą metę nie poprawi to w znaczący sposób świadczenia usług przez któregokolwiek operatora czy to tp czy netie czy energisa czy kogokolwiek jadącego po tym BSA." no no, najlepiej to by było zamknąć całkowicie rynek dla konkurencji, to już teraz pewnie byśmy mieli światłowody bezpośrednio do domu i conajmniej 100mbps za 100zł :D bo ja raczej myślę ze gdyby nie BSA, WLR i inne działania podjęte przez UKE dla dobra abonentów, to byśmy nadal płacili 200zł za 512kbps z limitem 7GB i umową na 36 miesięcy ! "TP się będzie pogrążać to pociągnie za sobą każdego operatora i wtedy będzie dostęp do netu owszem przez starą wdzonkę 0202122" przekroczyłeś już granice głupoty tak dalece, że już nawet tej granicy nie widzisz :D "polska wraca do epoki kamienia łupanego pod względem internetu." NIE !!! Polska była już w epoce kamienia łupanego, kiedy nie było dla TP konkurencji, wtedy to była RZEŹNIA, a teraz rozwijamy się z prędkością światła w dziedzinie internetu i jeśli UKE dalej będzie tak skuteczne jak jest, to niebawem dogonimy zachodnią europe, ocz

  • 0

    32. ~getITright  2007-03-02 17:48:48  host: chello087206213042.chello.pl

    ...oczywiście najbardziej na tym straci TP. Dodam jeszcze że NIE MOŻNA ZABRONIĆ KONKURENCJI KORZYSTANIA Z ŁĄCZ OPERATORA DOMINUJĄCEGO ZGODNIE Z PRAWEM €OPEJSKIM !!! Właśnie parlament niemiecki uchwalił ustawę która pozwala DT zbudować sieć światłowodową i NIE WPUSZCZAĆ NA ŁĄCZA KONKURENCJI przez 5 lat i KE powiedziała ze to nie zgodne z prawem unijnym i albo Niemcy to wycofają, albo sprawa trafi do trybunału !

  • 0

    33. ~getITright  2007-03-02 18:18:35  host: chello087206213042.chello.pl

    aaaa, zapomniałem podać jeszcze link do łacza z którego mój koleżka korzysta, tutaj macie JEDNĄ Z WIELU ofert w której jest 24mbps !!! https://www.bethere.co.uk/ za niecałe 150zł i co @greg - KŁAMCO ?!?! co ty na to ??? i nie żadne przytnie do WWW, bo OCZYWIŚCIE nie ma limitu w tej cenie !!!

  • 0

    34. ~mgr_inż  2007-03-04 09:02:33  host: acac116.neoplus.adsl.tpnet.pl

    do~getITright - widzę tłuku i nieuku, że dalej wszystkim ubliżasz, przestańcie ludzie dyskutować z tym niedouczonym głąbem, bzdury opowiada jakie 24 Mb/s w jakiej technologii matole - musi mieć swiatło do drzwi o ile wiesz ignorancie co to znaczy. A kto ma to budować swiatłowód do drzwi ??? /krawężnika/ TP, żeby się Tele2 miało na czym uwłaszczać / czy ty nie jesteś ich przedstawicielem ??? lub innego pasożyta !!! /. Skąd wziąłeś te ofery w BT " z palca u dużej nogi ???" - realne nie reklamówki, spytałem się rodziny pod Londynem - ba sam już pomyślałem, że czegoś nie wiem - dostali ataku śmiechu i proszą o namiary ha ha !!!. gdybyś matole miał elementarną wiedzę techniczną i biznesową z rynku telekomunikacyjnego to byś zrobił ze wstydu mostek i sobie z d... w durny łeb strzelił. Jak widzisz też ktoś potrafi obrażać innych ale na chamstwo trzeba odpowiadać chamstwem równym co do siły i przeciwnie skierowanym. To trzecia zasady dynamiki matole. A co DT to niemiecki minister ds. łącznośći powiedział KE, że może go w d... pocałować bo DT inwestycja musi się zwrócić w sensownym czasie i tego już matołku nie wiesz !!! i że rząd niemiecki nie ustąpi i już. Tak jak rząd Francji powiedział , że będzie kontrolował FT i tyle i nie zyczy sobie obcego kapitału w tym sektorze, tego tego też nie wiesz ???.

  • 0

    35. ~Greg  2007-03-04 16:39:23  host: dlk13.neoplus.adsl.tpnet.pl

    getITright: ja właśnie o tym operatorze pisałem. Sprawdź sobie link jaki podałem. Jeszcze raz ci mówię, że to jest prędkość tylko do DSlam A NIE DO SIECI www. :)

  • 0

    36. ~Greg  2007-03-04 16:41:20  host: dlk13.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a więc jest to nabijanie klientów w butelkę :)

  • 0

    37. ~Greg  2007-03-04 17:11:51  host: dlk13.neoplus.adsl.tpnet.pl

    getITright: chyba cię w końcu rozumiem. Brak obecności limitów nie oznacza, że operator nie przycina WWW, wystarczy,że do pewnego pasma do www przypisze zbyt wielu użytkowników. W rezultacie taki dostęp do internetu może być nawet gorszy od standardu w GB 8Mbit/s, dlatego też operator nie podaje contantion ratio (sprawdź link jaki podałem). Według mnie ten operator jest takim samym ściemniaczem jak Tele2. Nie jestem kłamcą tylko znam się na branży o wiele lepiej od ciebie :).

  • 0

    38. ~Greg  2007-03-04 17:18:57  host: dlk13.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a ile jeszcze link z oceną dostępów do netu w GB. Ten operator BE z 24mb nie wypada wcale różowo :) http://www.futureinsites.co.uk/8mb-broadband-review.htm praktycznie jest na końcu ratingu :))

  • 0

    39. ~Greg  2007-03-06 09:45:36  host: 212.160.172.70

    Kolega mi wskazał, że zapomniałem sprawdzić jeszcze pipex, który podałeś. getITright to kolejne kłamstwo z twojej strony, bo pipex unlimited nie kosztuje 90 PLN tylko 25 GBP, a więc jakies 145 PLN. Na stronie operatora podane są ceny bez VAT :) a tutaj jest najwyższe contention ratio ze standardów w GB 8Mbps, a mianowicie 50:1. http://www.chooseisp.co.uk/broadband-provider/pipex.html czyli usługa jest jedną z najgorzych na rynku w GB

  • 0