Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE interpretuje PT ws. danych osobowych do biura numerów

UKE interpretuje PT ws. danych osobowych do biura numerów

WitekT 16 Sierpnia 2007 20:45

0 0

UKE dokonał interpretacji zapisów Prawa Telekomunikacyjnego, które dotyczą przekazywania danych osobowych do operatorów prowadzących publiczne biura numerów.

Zgodnie z przepisami art. 169 ust. 3 Prawa Telekomunikacyjnego, zamieszczenie w publicznie dostępnym spisie abonentów danych identyfikujących abonenta będącego osobą fizyczną, może nastąpić wyłącznie po uprzednim wyrażeniu przez niego zgody na dokonanie tych czynności. Jednocześnie, stosownie do art. 174 PT, jeżeli przepisy wymagają wyrażenia zgody, nie może ona być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści.

Z treści tych przepisów nie wynika jednoznacznie, czy zgoda, o której mowa, powinna być udzielana przed każdorazowym przekazaniem danych konkretnemu przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu do świadczenia usługi biura numerów lub usługi spisu abonentów, czy też powinna być udzielana jednorazowo na potrzeby świadczenia konkretnych usług, tj. biura numerów i spisu abonentów, ale świadczonych przez różnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

W pierwszym przypadku dostawca usług udostępniający dane swoich Abonentów uprawniony byłby przekazać dane wyłącznie przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu wskazanemu w oświadczeniu Abonenta. W celu udostępnienia innemu przedsiębiorcy tych danych konieczne byłoby uzyskanie kolejnej zgody od Abonenta.

W praktyce, kiedy doszłoby do wielokrotnego udostępniania przez dostawcę usług danych swoich Abonentów, Abonent, do którego kierowane byłyby liczne wnioski o wyrażenie zgody na udostępnienie danych, mógłby przyjąć bierną postawę i nie odpowiadać na kierowane wystąpienia dostawcy usług w tej sprawie. Prowadziłoby to do niezamierzonego wykluczenia danych Abonenta, który nie wypowiedział się w sprawie, ze spisu abonentów lub biura numerów danego przedsiębiorcy telekomunikacyjnego. Ponadto dostawcy usług musieliby tworzyć osobne bazy danych dla poszczególnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w których znajdowaliby się za każdym razem inni abonenci.

Kierując się interesem abonenta, potrzebą uproszczenia czynności udzielenia zgody oraz efektywnego świadczenia przez innych przedsiębiorców usługi biura numerów lub usługi spisu abonentów, Prezes UKE stoi na stanowisku, iż zgoda udzielana jest raz na świadczenie konkretnych usług niezależnie od przedsiębiorcy je świadczącego, a z jej treści wynikałoby prawo dostawcy usług do wielokrotnego udostępniania danych jego Abonentów innym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym w celu świadczenia usługi biura numerów lub usługi spisu abonentów. W tym przypadku przedsiębiorca telekomunikacyjny, na rzecz którego następowałoby przekazanie danych abonenta, zostałby określony w sposób ogólny, poprzez oznaczenie świadczonych usług, tj. usługę biura numerów lub usługę spisu abonentów.
Rozwijając powyższą koncepcję Prezes UKE stwierdza, że zgoda udzielona w ten sposób powinna zawierać oświadczenie Abonenta w następujących kwestiach:
zakresu danych, które mogą być udostępniane (zgoda na udostępnienie danych określonych w art. 169 ust. 1 Ustawy bądź ich rozszerzenie),
usług, do świadczenia których dane mogą być wykorzystane (biuro numerów lub spisu abonentów),
przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którym dane mogą być udostępniane (określonych ogólnie poprzez wskazanie rodzaju świadczonych usług, bez podawania konkretnej firmy).

Stosownie do art. 174 Ustawy, zgoda nie ma charakteru trwałego i może być w każdym czasie odwołana w sposób prosty i wolny od opłat, o czym abonent powinien być informowany.

Podkreślić również należy, że uzyskiwanie jednej zgody o treści uniwersalnej nie będzie naruszało uprawnień Abonentów, gdyż ustawodawca wprowadził daleko idącą ochronę interesów abonentów, związanych z przekazywaniem danych abonentów do świadczenia usługi spisu abonentów lub usługi biura numerów. Mianowicie, na podstawie art. 169 ust. 8 Ustawy, na dostawcę usług udostępniającego dane o swoich abonentach na potrzeby świadczenia biura numerów lub spisu abonentów został nałożony obowiązek poinformowania abonenta o przekazaniu jego danych innym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym. Realizacja tego obowiązku zapewni, iż abonent będzie miał pełną wiedzę co do faktu udostępnienia jego danych, a w szczególności uzyska informację o przedsiębiorcy telekomunikacyjnym, któremu dane te zostały przekazane.

Niezależnie od powyższego, Prezes UKE wskazuje na kwestię zbierania zgód od Abonentów, którzy podpisali umowę z dostawcą usług, przed wejściem w życie Ustawy (czyli przed 14. lipca 2004 roku), kiedy nie było obowiązku uzyskiwania przedmiotowych zgód, a Abonent mógł złożyć zastrzeżenie dotyczące umieszczenia w publicznie dostępnym spisie abonentów określonych danych identyfikujących Abonenta, dotyczących w szczególności nazwiska, imion, płci albo adresu lub części adresu, a także ich udostępniania za pośrednictwem służb informacyjnych operatora.

Mając na uwadze powyższe, Prezes UKE stoi na stanowisku, że brak ww. zastrzeżenia może być interpretowany jako zgoda na zamieszczenie danych Abonenta w spisie abonentów i biurze numerów, pod warunkiem że dane Abonenta po wejściu w życie Ustawy nie były zmieniane. Jednakże Prezes UKE wskazuje, iż w interesie dostawcy usług jest uzyskanie zgody Abonenta.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~ukenamuniu  2007-08-16 21:21:39  host: nat-go2.aster.pl

  Niech szeryf lepiej zajmie się obowiązkami operatorów. Przyładował TP karę 3 mln zł za brak ogólnokrajowgo Biura Numerów. A jak TP ma mieć dane wszystkich abonentów, jak operatorzy olewają obowiązki ustawowe i nie chcą przekazać TP wykazów.? W uke jest ok 60 postępowań w sprawie przekazania TP danych teleadresowych. Może więc UKE powinien cofnąć karę i wziąć się za prowadzenie Biura Numerów?? Operatorzy (TP wyjątek) tak gorąco popierają działania szeryfa, więc pewnie by mu dali.

 • 0

  2. ~nigger  2007-08-17 10:47:08  host: 212.160.172.70

  Hehe, typowy bełkocik urzędniczy. Dlatego jestem przeciwko wszelkim urzędom.

 • 0

  3. ~bzdur  2007-08-20 14:11:57  host: drm181.neoplus.adsl.tpnet.pl

  UKE to jest przyklad najgorzej zbiurokratyzowanej, nieefektywnej i bzdurnej instytucji jaka moze dzialac nawet w tym kraju. Nie robi poprostu kompletnie NIC

 • 0

  4. ~bzdur  2007-08-20 14:13:01  host: drm181.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A nie dość, ze nie robi, to wrecz marnuje szanse na niskie ceny olewajac wszystko co sie dzieje na rynku, a czepiajac sie tylko tepsy.

 • 0

  5. ~figofago  2007-08-20 14:58:19  host: inet20908nb-3.eranet.pl

  UKE juz od dawna jest znany ze swojego talentu do nic nierobienia. Po co ten urzad w ogole jest powolany?! Cos mi sie zdaje, ze po wyborach najlatwiej byloby zaorac UKE i powolac nowa instytucje do regulacji rynku

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-15-97.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet