Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE i Ministerstwo Cyfryzacji spokojne o losy aukcji po rezygnacji NetNetu

UKE i Ministerstwo Cyfryzacji spokojne o losy aukcji po rezygnacji NetNetu

WitekT 31 Stycznia 2016 18:38

9 0

Zdaniem minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, wpływy do budżetu z aukcji LTE nie są zagrożone, gdyż pasmo nieobjęte przez NetNet przejmie inny operator. Podobną opinię wyraża prezes UKE Magdalena Gaj, która mówi, że T-Mobile to nie NetNet.



NetNet wycofał swój wniosek o rezerwację częstotliwości. Teraz muszą się tym zająć prawnicy UKE, którzy zdecydują, w jakim kierunku to dalej pójdzie - skomentował rzecznik UKE Artur Koziołek.

Zobacz: NetNet nie odbierze rezerwacji częstotliwości 800 MHz.

Te częstotliwości wracają do puli i może się o nie ubiegać następny w kolejności operator - T-Mobile z ofertą 2,02 mld zł. Oznacza to, że brakujące 2 mld zł wpłyną do kasy państwa, ponieważ T-Mobile deklarował jednoznacznie chęć odebrania tych częstotliwości. Przypuszczam, że wszystko dobrze się skończy, ponieważ tym razem będą to podmioty, które faktycznie chcą tych częstotliwości - powiedziała Streżyńska.




Komentując samą decyzję spółki NetNet szefowa MC oceniła, że była ona prawnie dopuszczalna, ponieważ spółka zrezygnowała przed otrzymaniem decyzji rezerwacyjnej, a więc przed zakończeniem procesu.

NetNet cały czas był w trakcie postępowania niezakończonego decyzją, więc nic nie jest państwu polskiemu winien. Gdyby nastąpiło to po otrzymaniu decyzji, byłby ścigany za nieuiszczenie opłaty o charakterze publiczno-prawnym. NetNet postąpił odpowiedzialnie, bo umożliwił dalsze postępowanie w sprawie częstotliwości - dodała minister cyfryzacji.

W dalszej kolejności, w razie rezygnacji T-Mobile, częstotliwości mogą trafić do kolejnych operatorów - Play (za 357 mln zł) lub Polkomtela (za 353 mln zł). Z kolei zdaniem prezes UKE Magdaleny Gaj, choć wpływy z aukcji nie są zagrożone, to NetNet zachował się nieprofesjonalnie.

Spółka świadomie brała udział w aukcji, świadomie licytowała, po czy wycofała się na końcowym etapie procesu. W tej sytuacji, zgodnie z przepisami Prawa telekomunikacyjnego, podmiotem wyłonionym staje się automatycznie T-Mobile, który na liście aukcyjnej był na drugim miejscu. Ta spółka również oferowała w aukcji około 2 mld zł, więc te pieniądze nie są dla budżetu państwa absolutnie zagrożone - powiedziała Gaj. Zaznaczyła, że NetNet nie podał powodów wycofania się z zakupu częstotliwości.

Dodała, że nie spodziewa się, żeby T-Mobile również wycofał się z aukcji. Nie biorę takiego scenariusza pod uwagę. Nie można porównywać T-Mobile do spółki NetNet, która powstała stosunkowo niedawno i nie prowadziła żadnej operacyjnej działalności. T-Mobile od wielu lat działa na polskim rynku, ma stabilną sytuacje finansową. Nie wyobrażam sobie, żeby taka spóła dokonywała nieracjonalnych i nieodpowiedzialnych wyborów - podkreśliła.

Źródło tekstu: PAP     

w sumie: 111
  • 0

    94.  2016-02-01 08:14:33

    Halset

    http://tlp.is/8uu

  • -1

    95.  2016-02-01 09:05:28

    @95 Dzięki Witek za odpowiedź. Z drugiej strony taki scenariusz też zakladales że Tm 10 Orange 10 a Play 5 :-) Tylko pewnie tutaj wszystko zmienia cena za blok, bo nikt z nas takiej drozyzny nie zakładał...

  • -1

    96.  2016-02-01 09:07:00

    Kryniczanin widziałem ten temat ale w trasie jestem i nie będę się na telefonie męczył z pisaniem. A zresztą o tym już na forum wiele razy pisaliśmy :-)

  • 0

    97.  2016-02-01 09:11:22

    zagrożenia niema żadnego, że t-mobile nie odbierze bloku częstotliwości, kwestia jest tylko jedna po jakim kursie wymienią euro na złotówkę, czy po 4,50 zł, lub poczekają na następne zawirowanie złotego i na poziom 5,20zł za euro i wtedy dojdzie do wymiany euro na złote i spłaty bloku, sytuacja raczej skłania do zwolnienia inwestycji niż pchania się w koszta w niepewnym i ostro krytykowanym kraju który w mocno niepewnym okresie bawi się w ekonomiczne eksperymenty.

  • 0

    98.  2016-02-01 09:32:42

    To wpływy od Operatorów do Budżetu Kraju Nadwiślańskiego wyniosą (tylko z tytułu bloków 800MHz):
    - T-Mobile aż 4,042 mld zł (za 2 bloki - jak odbierze zamiast NetNet...);
    - Orange tylko (!)3,069 mld zł (za 2 bloki);
    - P4 1,496 mld zł za blok...
    Wszystko! pójdzie i tak na realizację obietnic PIS :)
    Mając na uwadze, że z T-Mobile jest największy współczynnik odejść oraz kiepski ich wizerunek na rynku, to pomimo największego obciążenia finansowego (powyższe opłaty + konieczne inwestycje + ... może działka dla P4 za zamianę) mają szansę odbudować wizerunek - ale operacja kosztowna... będzie...
    Orange już trąbi o sukcesie - 2 bloki za najniższą cenę (!!!!?)
    P4 pewnie będzie chciało się z Kimś dogadać, aby efektywnie wykorzystać ten bloczek (ewentualnie coś zyska od T-Mobile za zamianę bloku...).
    CIekawie się zapowiada... :)

  • 0

    99. ~SQ5RIQ  2016-02-01 09:46:07  host: 193.111.144.177

    a ja wam mówię, że Junior to sprzątnie i jeszcze dostanie nagrodę Biznesmena Roku. A Play do posagu wniesie "nie kupienie" i kupkę bokiem. PS. A jak Centrala T jednak zgodzi się na takie inwestycje, to będzie pat jak w szachach, będzie zasięg tylko nie będzie ludzi aby to kupowali w takich cenach! 4MLD to przecież 2000pln do spłaty przez 2mln nowych userów, więcej nie pozyska się w regionach przedmieściowych. A za 5lat LTE800 będzie potrzebne jak teraz EDGE! Nie zapomnijcie Internet dla operatorów to niechciany obowiązek prestiżu pełnej oferty.

  • 0

    100. ~SP7OXU  2016-02-01 09:52:04  host: n25-04-01.opera-mini.net

    @99. masz bardzo duzo racji SQ5RIQ

  • 0

    101. ~sq9tbu  2016-02-01 09:53:44  host: i123.dbsinternet.pl

    A ja myślę że blok weźmie za 2mld tmobile i z nikim sie nie będzie dzielił. Zostanie w N! i powiekszy przewagę z Orange nad pozostałymi.

  • 0

    102.  2016-02-01 10:02:10

    @98 Play nie musi zyskać na zamianie bloków bo może to zrobić UKE. W końcu wtedy to Play będzie w kanapce TM a po zamianie ma możliwość współpracy zarówno z TM jak i Plusem jako Sferia (Midas). @99 LTE800 będzie zawsze potrzebne bo to zasięgówka. Nawet w mieście w garażu w domku jednorodzinnym czy w kamienicy - nie dojdziesz sygnałem 1800. A koszty - cytując jednego z kolegów - przy 10mln użytkowników 4mld na 10lat to koszt na jednego usera ok 3.33zł miesięcznie.

  • 2

    103. ~  2016-02-01 11:17:50  host: n28-06-08.opera-mini.net

    "NetNet postąpił odpowiedzialnie, bo umożliwił dalsze postępowanie w sprawie częstotliwości - dodała minister cyfryzacji." Smutne to, że minister mówi że odpowiedzialna jest spółka, która licytowała pasmo bez zamiaru zakupu, a jedynie celem podbicia cen konkurentom. I która do ostatniego dnia udawała ze rezerwację odbierze.

  • 0

    104. ~marcinnoga  2016-02-01 11:36:46  host: user-94-254-227-56.play-internet.pl

    marcin ale zrobiles numer!!!!

  • 0

    105. ~yanek  2016-02-01 11:59:01  host: n24-05-05.opera-mini.net

    Krajobraz po bitwie jest tak, że najbardziej dupką to teraz trzęsie prezes z kotem bo jak TM nie zdecyduję się odebrać częstotliwości to budżet szlak trafi :D

  • -2

    106. ~Triest  2016-02-01 12:17:44  host: public-gprs516629.centertel.pl

    @82. ...PIS nie pozwoli sobie na takie nr jak PO, bo PIS ma swoje nr - np. przekazanie 20 mln zł publicznych pieniędzy na prywatną szkołę hochsztaplera Rydzyka - skandal jakich mało!

    Teraz najzabawniejsze jest to, że tak opluwani przez PIS Niemcy maja ratować rządowy budżet, który ledwo dopięty i oparty na utopijnych marzeniach, bez niemieckich pieniędzy na pewno się posypie.
    To już wiadomo o co pisowski prezydent błagał prezesa T-Mobile Polska podczas niewdanego wyjazdu na narty... :-)

  • -1

    107. ~AntraCIT  2016-02-01 12:18:07  host: aftb173.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Cieszę się, że są takie odpowiedzialne spółki jak NetNet, szczególnie polskie, i tak spostrzegawcza ministra, które ten fakt stwierdziła.

  • 1

    108. ~Szymek Ruta  2016-02-01 12:18:15  host: ns312328.ip-37-187-147.eu

    Taki młody, a taki odpowiedzialny.

  • -1

    109.  2016-02-01 12:39:47

    A co będzie jak T-mobile odbierze rezerwację, ale nie zapłaci?

  • 0

    110. ~Chiro  2016-02-01 14:04:42  host: n05-02-08.opera-mini.net

    A ja myślę, że nie będzie tak pięknie jak wszyscy się spodziewają. IMO TM nie jest chętny do wyłożenia kolejnych 2 mld. Wydaje mi się, że dopiero teraz wszystko skończy się w sądzie. Skoro NetNet licytował dla pobicia ceny bo nigdy nie planował kupić tego pasma to ich oferty powinny zostać anulowane w całości i pasmo winno być sprzedane za najwyższą ofertę nie uwzględniającą tego co oferował NetNet.

  • 1

    111.  2016-02-01 14:06:13

    110 - to znaczy za jaką najwyższą?

  • 1

    112. ~Chiro  2016-02-01 14:09:26  host: n05-02-08.opera-mini.net

    111. Chodzi mi o to co zaproponował TM ponad ofertę PLAY skoro późniejsza licytacja z NetNet to czysta fikcja przed pobijanie ceny przez ZSZ.

  • 1

    113. ~  2016-02-01 16:42:06  host: 89-66-161-16.dynamic.chello.pl

    No i rynek sam zweryfikuję który operator jest najlepszy i gdzie warto mieć numer. Mi pasuję żeby t mobile kupił jeszcze jedne blok bo to z korzyścią dla klientów jest

Dodaj swoją opinię