Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE: Gdzie szukać najtańszego Internetu

UKE: Gdzie szukać najtańszego Internetu

LuiN 21 Października 2016 12:03

4 2

Urząd komunikacji elektronicznej przeanalizował szybkości i ceny stacjonarnego dostępu do Internetu w Polsce w latach 2014-2016 dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych.



Na koniec 2015 roku z Internetu stacjonarnego korzystało w Polsce 7,13 mln osób (ok. 19% mieszkańców; ok. 53% gospodarstw domowych). Najwięcej łączy miało przepływność w przedziale 2-10 Mb/s (ok. 36%). Największy wzrost udziału w stosunku do 2014 r., z 5,2% do 10,7%, miał miejsce w przypadku łączy o przepływności powyżej 100 Mb/s.

Przegląd ofert internetowych (ceny obowiązujące w sierpniu 2016 roku):

Oferty dostępu do Internetu stacjonarnego o przepływności do 2 Mb/s rzadko obecnie występują w cennikach i regulaminach promocji przedsiębiorców telekomunikacyjnych. W badanym okresie jedynie Inea oferowała Internet o przepływności do 2 Mb/s. Miesięczny koszt tej usługi w umowie na 2 lata wyniósł w sierpniu 2016 r. 29,28 zł.




Wśród ofert od 2 Mb/s do 10 Mb/s widoczna była duża rozpiętość cenowa. Różnica między najniższym a najwyższym kosztem wyniosła ponad 73 zł. Najmniej zapłacić musieli użytkownicy Internetu o przepływności 10 Mb/s dostarczanego przez Netię. Miesięczny koszt za tę usługę kształtował się na poziomie 10,65 zł przy rocznym okresie zobowiązania. Z kolei najwyższą cenę oferował Orange. Cena za Internet o prędkości 10 Mb/s w umowie na 12 miesięcy wyniosła 84,06 zł.

W przedziale od 10 Mb/s do 30 Mb/s włączenie znalazły się oferty o pięciu różnych prędkościach: 12 Mb/s, 20 Mb/s, 22 Mb/s, 25 Mb/s oraz 30 Mb/s. Najmniejsze koszty w tym zakresie przepływności ponosili użytkownicy Netii. Za usługę 20 Mb/s zakupioną na 12 okresów rozliczeniowych zapłacić musieli 28,24 zł. Najwyższa z kolei cena znalazła się w ofercie Orange. Za usługę na podobnych warunkach (20 Mb/s na 12 miesięcy) użytkownicy co miesiąc ponosili koszty w wysokości 84,06 zł.

Ceny za Internet stacjonarny o przepustowości od 30 Mb/s do 100 Mb/s były zróżnicowane i wahały się od 37,41 zł do 85,65 zł. Najniższą stawkę oferowała Netia za usługę o przepływności 100 Mb/s w umowie na 12 miesięcy. Nieznacznie wyższą cenę w swojej ofercie miała Vectra, która za Internet o tej samej przepływności w umowie na 18 okresów rozliczeniowych pobierała opłatę w wysokości 37,89 zł. Najwyższą stawkę (85,65 zł) w tym przedziale prędkości zapłacić musieli użytkownicy Vectry, którzy zakupili usługę 100 Mb/s na rok.

Każdy z uwzględnionych w analizie operatorów posiadał usługę dostępu do Internetu o przepływności powyżej 100 Mb/s. Prędkości w tym przedziale były bardzo zróżnicowane i obejmowały zakres od 120 Mb/s do 600 Mb/s. Najniższe koszty w przypadku tego typu ofert ponosili klienci Vectry. Za Internet o przepustowości 150 Mb/s w umowie na 18 miesięcy zapłacić musieli 47,33 zł. Najwyższa stawka za Internet w tym przedziale wyniosła 146,78 zł. Cena ta znalazła się w ofercie Inei za usługę o prędkości 250 Mb/s oraz 500 Mb/s w przypadku dwuletniego okresu zobowiązania.

Pełny raport, wraz z ofertami dla firm, znaleźć można pod tym adresem.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: internet szerokopasmowy | uke

w sumie: 40
  • 1

    23. ~job  2016-10-21 14:49:08  host: host94231094.microchip.net.pl

    Małe wtrącenie. Proszę pamiętać, że większość, jak sądzę ,nie ma wyboru jeśli chodzi o dostęp do internetu. Tylko z tego powodu utrzymują się wysokie, moim zdaniem ceny dostępu. Nie zauważyłem by kładziono jakieś nowe kable. Dlaczego nie? A po co? Przecież i tak można "skroić" klientów jak wyboru nie mają.

  • 0

    24. ~Macieq  2016-10-21 15:22:37  host: 212.160.172.84

    a skąd takie ceny oni wzięli? w Orange nie ma i nie było takich cen.. jak netia 28zł to Orange 39zł a nie 84zł.. straszna nierzetelność porównania !

  • 1

    25. ~  2016-10-21 16:25:55  host: 188.146.96.73.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @24: Netia na własnych łączach (CU, ETTH, HCF, PON) nie pobiera opłaty za utrzymanie łącza.
    Powyższa opłata dotyczy wyłącznie usługi świadczonej na łączach Orange Polska (BSA, LLU).
    W związku z tym możliwe jest, żeby średni abonament w Netii wynosił znacznie mniej niż w Orange.

  • 1

    26.  2016-10-21 16:46:26

    tkubon - wiesz dobrze, ze w przypadku kablówek akurat nie można ujednolicać. To zależy od lokalizacji. U mnie Vectra przejęła inną sieć, którą wcześniej też inną przejęła... Jakość sieci więc zapewne sporo do życzenia pozostawia. Dowodem na to jest chociażby to, ze ludzie u mnie w bloku korzystają z platform satelitarnych a w otoczeniu Wlan pokazuje mi kilkanaście routerów typu "stacjonarnego" z modemami 3G/4G - a więc od sieci komórkowych ;-)
    Ciekawe dlaczego, skoro każdy ma kabel w domu?

  • 0

    27. ~  2016-10-21 17:26:21  host: public-gprs353676.centertel.pl

    co to za bzdety? w katowickim 1Gbnps symetryczne kosztuje 90zł +vat....

  • 0

    28.  2016-10-21 17:27:13

    100Mb/s za 34,90 za miesiąc umowa na czas nieokreślony. Pirxnet Gliwice. Operator dostępny 24h awaria ostatnia 2 lata temu ;) super opcja

  • 0

    29.  2016-10-21 19:29:10

    Nie wiem skąd te ceny. Za 20mbit z netii (14 w praktyce, ich kable, Poznań) płacę 49,99zł. Oczywisćie nie ma szybszej opcji, a centralka ma wszystkie porty zajęe już od roku. Zero inwestycji.

  • 0

    30. ~tkubon  2016-10-21 22:21:31  host: user-94-254-241-248.play-internet.pl

    @wlo: To zależy. Ja sam korzystam z RBM, bo mi spokojnie wystarcza (100 GB LTE), choć w bloku mam Moico, Korbank, Orange (FTTH), Netię i UPC. Po prostu cena robi swoje i być może wiele osób myśli podobnie. Prawo konsumenta po prostu. Vectra na sam net nie jest jakaś konkurencyjniejsza wobec np. LTE.

  • 0

    31.  2016-10-22 00:47:42

    Mogliby zrobić taką analizę, ale tylko dla uploadu. Wtedy byłoby ciekawie.

  • 0

    32. ~rrrr  2016-10-22 07:53:25  host: host-89-230-176-59.dynamic.mm.pl

    ...w latach 2014-2016 dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych.... - stąd takie ceny. Po drugie uwzględniane są promocje jedynie ogólnopolskie, a nie regionalne. Zatem wszędzie tam gdzie była konkurencja mogłeś sobie wynegocjować swoją cenę. Po trzecie w tej "analizie" uwzględniono jedynie 7 dostawców.
    Ostatnio przedłużałem umowy , mam to szczęście że konkurencja jest u mnie duża i ceny są o wiele atrakcyjniejsze od podanych w tej analizie...

  • 0

    33. ~rrrr  2016-10-22 08:31:02  host: host-89-230-176-59.dynamic.mm.pl

    @Ja sam korzystam z RBM, bo mi spokojnie wystarcza (100 GB LTE)
    Bo do przeglądania Telepolis i onetu tyle wystarcza na miesiąc... ale innym niekoniecznie ściągną grę ze stream-a 80GB , oglądną parę odcinków seriali z Netfixa 40-80GB , dekoder pobierze film z VOD kolejne 10GB i po półtorej godzinie d.pa...

  • 0

    34. ~tkubon  2016-10-22 10:56:01  host: user-94-254-241-248.play-internet.pl

    @33: Dlatego są różne łącza i oferty. Klient może wybierać to co mu najlepiej pasuje. Akurat też sciągam różne rzeczy i średnio wychodzi mi w takich miesiącach ok 80 GB, więc dalej się mieszcze. Jeszcze tego lejka 1 Mbps nigdy nie miałem, ale nawet jeśli będzie to też da się żyć

  • 0

    35.  2016-10-22 11:39:51

    Gdzieś w okolicach 2003 roku miałem już symetryczne 1 gbps od lokalnego dostawcy po lanie a szkielet był na światłowodzie. Dostawcy ogólnopolscy takie łącza będą mieli w okolicach 2030 roku ? Tylko że w międzyczasie ludzie zmienią internet stacjonarny na mobilny. Ja to zrobiłem parę lat temu bo wolę jedno łącze mobilne z którego skorzystam w kilku lokalizacjach i po drodze niż jedno łącze stacjonarne. Poza tym użytkownicy internetu stacjonarnego i tak kupują routery WiFi zaśmiecając eter. Przyszłość jest jasna to internet mobilny.

  • 0

    36.  2016-10-22 11:50:47

    tkubon - akurat Vectra wcale jakichś wygórowanych cen nie ma ;-)

  • 0

    37.  2016-10-22 11:52:47

    A! Mówisz, że w porównaniu z LTE nie jest słoko? No jest. Biorąc pod uwagę to co na granicy osiedla operatorzy oferują z LTE, to lepiej mieć Neostradę, jak ja, z gwarantowanym transferem 1300 kB/s - co Tepsa (Orange, przepraszam) zapewnia bez problemu.

  • 0

    38. ~tkubon  2016-10-22 12:20:16  host: user-94-254-241-248.play-internet.pl

    @wlo: Ceny są porównywalne Vectry i LTE praktycznie u wszystkich operatorów. Jak ktoś potrzebuje neta do biurowej pracy (bez ściągania filmów hd) to nawet mobilny jak jest dobry sygnał też jest ok. Za 40 zł jest w Vectrze 30/3 Mb. lepiej chyba niż 40 zł + 30 za utrzymanie łącza, albo jakiś niewiadomo po co abo. Nr stacjonarny można na voipie puścić, gdzie często jest lepsza jakość niż na miedziakach z Orange, a fax wirtualny (np. halonet - potwiedzam, że działa super, także z faksowaniem za granicę nie ma problemów i to za grosze).

  • 1

    39. ~  2016-10-22 15:06:18  host: public-gprs204922.centertel.pl

    10,65 w Netii?! Poproszę cennik! Pewnie jakaś wirtualna promocja na kilku osiedlach...

  • 0

    40. ~Adam  2016-10-22 19:02:36  host: 89-72-134-17.dynamic.chello.pl

    @38 A za nr tel. to płaci się 1,97 zł brutto więc jak musi być to chyba lepiej przenieść do operatora voip.

  • 0

    41. ~  2016-10-22 22:37:13  host: user-94-254-160-161.play-internet.pl

    Gdzie szukać najtańszego internetu? W RBM za 8 zł miesięcznie. Dziękuję dobranoc

  • 0

    42. ~rrrr  2016-10-22 23:54:10  host: host-89-230-176-59.dynamic.mm.pl

    @41 No jeśli wyznacznikiem jest cena to we freemium w VirginMoblie jest za darmo i jeszcze paczkę prezerwatyw dają . Dobranoc ;]

Dodaj swoją opinię