Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE domaga się zaprzestania wykorzystywania go w reklamach Play

UKE domaga się zaprzestania wykorzystywania go w reklamach Play

Q! 24 Sierpnia 2011 15:41

0 0

UKE wzywa P4 do zaprzestania emisji reklam, w której operator sieci Play powołuje się na raport UKE dotyczący badania jakości sieci, gdzie był wymieniony jako ten oferujący najlepszą jakość.

Badania jakości transmisji danych były prowadzone tylko na terenie 16 miast wojewódzkich, w których PLAY dysponuje własną siecią GSM/UMTS. Uzyskane i opublikowane w raporcie dane dotyczą zatem tylko i wyłącznie tych miast, w których badano jakość transmisji danych. W żadnej mierze nie pokazuje to obrazu całej sieci Play - pisze UKE w komunikacie.

Szerzej o wspomnianym raporcie UKE można przeczytać w tej wiadomości.

UKE informuje, że stwierdzenie, że Play to sieć o najlepszej jakości transmisji danych wg UKE zostało wyjęte z kontekstu wniosków raportu i nie oddaje wyników uzyskanych w czasie całościowych badań.

Jak pisze UKE w komunikacie, podczas badań stwierdzono, że P4 uzyskuje dobre wyniki tylko i wyłącznie we własnej sieci. Transmisja danych nie funkcjonuje w ramach roamingu w Polkomtelu, czyli tam, gdzie P4 nie ma własnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Potwierdza to raport z badania jakości sieci komórkowych na trasach kolejowych, który został opublikowany na stronach UKE 16. czerwca. Raport ten wyraźnie pokazuje, że transmisja danych funkcjonuje tylko i wyłącznie w macierzystej infrastrukturze P4, a nie działa tam, gdzie nie ma zasięgu tej sieci (w szczególności w małych miastach i na terenach wiejskich), a operator korzysta z roamingu Polkomtela.




Ponadto wyniki zawarte w raporcie głównym, co podkreśla UKE, to uśrednione wyniki z badań na terenie 16 miast wojewódzkich, które nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu sieci w pojedynczych miastach. Raport z badań jakości transmisji danych powinien być rozpatrywany razem z załącznikami jako całość.

Raport z badań jakości transmisji danych nie powinien być prezentowany w sposób wybiórczy, powodujący zniekształcenie rzeczywistości wynikającej z całości badań. Prezes UKE nie wyraził zgody na użycie raportu przez Play w takiej formie. Prezes UKE nie ponosi odpowiedzialności za wnioski i uogólnienia sporządzane na podstawie niniejszego raportu przez osoby trzecie. W powyższej kwestii Prezes UKE wezwał P4 do zaprzestania emisji reklamy, która wprowadza w błąd opinię publiczną - kończy swoje wezwanie Urząd.

P4 wykorzystał wspomnianą frazę w ostatnich kilku spotach, m.in. w tym reklamującym ofertę Play Online Box All Inclusive. Prezentowaliśmy ją w tej wiadomości.

Czy UKE słusznie domaga się od P4 zaprzestania powoływania się na raport?

Zdecydowanie tak
61.44%
Raczej tak
11.44%
Raczej nie
9.38%
Zdecydowanie nie
10.85%
Nie mam zdania
6.89%

Wszystkich głosujących: 682



Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 52
  • 1

    36.  2011-08-24 17:32:46

    i znow sie zaczyna wojna na mtry itp...

  • -1

    37. ~  2011-08-24 17:34:21  host: user-46-112-11-104.play-internet.pl

    @33 Takie samo sito ma każda inna sieć, nie tylko Play. Nie myślisz chyba że internet u konkurencji działa poza miastami rownie dobrze. Mapki zasięgu pokazują przybliżony zasięg neta i dostępność usługi, w rzeczywistości jest zgoła inaczej. Jeśli jeszcze teren jest pagórkowaty, las to już pozostaje nadzieja czy złapiemy cokolwiek.

  • 1

    38.  2011-08-24 17:35:42

    Play ogolnie w swoich reklamach delikanie mowiac podaje polprawdy. Strona z zasiegiem, a obok "Play daje swoim Klientom sieć nowej generacji 4G o największym zasięgu wśród polskich operatorów. Dzięki tej sieci możesz surfować po internecie bez względu na to, gdzie się znajdujesz." Sugeruja, ze ich Internet ma najwiekszy zasieg.

  • 1

    39.  2011-08-24 17:38:35

    @33 nikt glosno w play nie powie, ze gros z tych przenoszacych sie to osoby, ktore dostaly w salonie play starter TT i po szybkiej rejestracji (zjawiasz sie w salonie TM i po 5 minutach masz zarejestrowany starter) przeniosly go do Play tego samego dnia. mowil o tym niedawno prezes TM w wywiadzie dla telepolis - 1/3 nowoaktywowanych starterow TT jest przenoszona. w ktorym kierunku i z jakiego powodu mozna sie domyslac :)

  • 1

    40.  2011-08-24 17:42:11

    do #38 cd. Ta wprowadzajaca w blad informacja znajduje sie obok mapy zasiegu. Sprawdzalem lokalizacje miejscowosci nadmorskiej, bo dostalem info, ze mial byc zasieg, a nie ma. Wg Play mozliwosc korzystania powinna byc nawet wewnatrz budynkow. Jesli jednak nie ma, to ten ktos nie wejdzie na strone Play i nie przeczyta, ze "możesz surfować po internecie bez względu na to, gdzie się znajdujesz"..

  • 1

    41.  2011-08-24 17:49:58

    Dalej.. "Najszybciej rozwijajaca sie siec w Polsce" Co to niby znaczy "rozwijajaca sie"? Pod jakim wzgledem? Z Tego, co obserwuje, to P4 raczej sie nie tyle rozwija (infrastruktura), co lowi klientow. Z tego co pamietam z ekonomii gospodarczej, to zazwyczaj najszybciej rozwijaja sie kraje zacofane..

  • 1

    42. ~  2011-08-24 17:50:04  host: z35-13.opera-mini.net

    #39 thonka, ty to wiesz i ja takze ale info w reklamie idzie na caly kraj i ludzie niezorientowani są gotowi uwierzyc, ze Play jako jedyny operator ma 4G i 70% rynku zgarnia do siebie ;) Warto byloby dowiedziec sie ile z tych nowo przeniesionych numerow jest systematycznie zasilanych a nie tylko aktywnych. Dlatego m.in nie podaja ARPU. To juz co prawda nie na temat wiec koncze. Jak ktos pisze, ze taką samą dziurawą siec ma w3 jak Play, to gratuluję poczucia humoru

  • 1

    43. ~albert  2011-08-24 18:02:06  host: 89-72-161-70.dynamic.chello.pl

    miałem ostatnio niezłą przygodę z P4. złożyłem reklamację na zasięg w telefonie a dostałem odpowiedź, że dokładna analiza sprawy wykazała, że transmisja danych działa u mnie poprawnie i pobieram regularnie dane w Internecie. Tylko ja nie mam internetu w Play...

  • 1

    44. ~  2011-08-24 18:08:55  host: z35-13.opera-mini.net

    43, pewny jesteś, ze nie korzystasz? Wiesz, oni bądź co bądź szczegółowo to przeanalizowali więc mogą mieć racje :D a tak powaznie, to u nich to standard, ze odpowiedzi są nie na temat zgloszenia.

  • 1

    45. ~albert  2011-08-24 18:12:07  host: 89-72-161-70.dynamic.chello.pl

    jestem pewny,internet mam w upc,a składałem reklamcję na zasięg jak byłem na wakacjach-może i nie miałem racji ale ich odpowiedź powaliła na kolana. Złożyłem odwołanie i dostałem odpowiedź, że sprawa została merytorycznie załatwiona we wcześniejszym zgłoszeniu:)

  • 1

    46. ~Henio  2011-08-24 18:24:14  host: host_181_147.compower.pl

    Brawo Uke!Stop demagogii spod znaku fioletowego gluta!

  • 1

    47.  2011-08-24 19:26:14

    po co UKE wzywa do zaprzestania? Pozwać Play do sądu i wygrać parę milionów odszkodowania albo nałożyć karę z urzędu

  • 0

    48.  2011-08-24 19:54:33

    @47 jaka kare? UKE nie ma w tej materii zadnych kompetencji.

  • 0

    49. ~  2011-08-24 22:19:58  host: user-188-33-61-81.play-internet.pl

    43 - nie przejmuj się bo to sa STANDARDOWE odpowiedzi PRZEKLEJANE zwykle bezmyslnie - cokolwiek by nie było, to oni po sprawdzeniu stwierdzili, ze z ich strony jest super.... :)))

  • 0

    50. ~  2011-08-24 23:20:06  host: 87-205-27-217.ip.netia.com.pl

    W końcu UKE tupnęło nogą ;) Play trochę przegina w swoich autoreklamach. Znacznie ciekawiej by wyszło, gdyby mieli do siebie dystans, jak np. Heyah w swoich reklamach. Pamiętacie reklamy no to sru? "Tanio w Unii, a do Play drożej!". :)

  • 0

    51. ~  2011-08-25 08:16:53  host: z30-11.opera-mini.net

    @39. thonka jak widze stara spiewka latwo nie umiera ;). Co do przenoszonych numerów to Play stwierdzil, ze blisko 80% trafia do post-paid. Poza tym mam pytanie: czy jestes pewny, ze prezes TM mówil o blisko 1/3 aktywowanych starterów TT? Mi sie wydaje, ze powiedzial o 1/3 przenoszonych numerów z pre-paid.

  • 0

    52.  2011-08-25 09:28:21

    45. ~albert - sorry, ale widzę, ze ze względu na Twój poziom, definitywnie kwalifikujesz się do tego stowarzyszenia, które cały cza skrzykuje się żey pozew zbiorowy przeciwko P4 złożyć. Ty nie wiecz co onie do Ciebie mówią w ogóle ;-)

  • 0

    53. ~Amber  2011-08-25 11:34:09  host: 80.48.17.122

    I bardzo dobrze, co to w ogóle jest?!! Zgadzam się, że Play przegina- i to nie tylko w reklamach, ale i w kombinowaniu!

  • 1

    54.  2011-08-26 17:25:43

    I dobrze robią, też do wczoraj cieszyłem się z 4G z 25 km internetem 2 Mb/s w Play, dzisiaj chcę się zalogować a tu brak zasięgu tylko Play.

  • 0

    55. ~Rafiki  2011-09-23 21:19:04  host: host-87-101-68-192.nowiny.net

    4G? A to od kiedy oni mają 4G w ofercie? Póki co jedynie Solorz ma 4G w formie LTE, a oprócz LTE to tylko WiMAX II się mieści w tym standardzie, co zresztą potwierdza ITU.

Dodaj swoją opinię