Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE: dofinansowanie dekoderów DVB-T dla najuboższych rodzin

UKE: dofinansowanie dekoderów DVB-T dla najuboższych rodzin

sirmark 16 Stycznia 2009 20:11

0 0

UKE uważa, że prawie 1,5 miliona najuboższych rodzin powinno otrzymać dofinansowanie do dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Urząd szacuje całkowitą kwotę pomocy na 350 mln zł.

W oparciu o dane resortu infrastruktury UKE przewiduje, że dekoder w standardzie MPEG4 będzie kosztował 210-280 zł. Zdaniem Urzędu, aby dofinansowanie było możliwe, należałoby przygotować rządowy program pomocy społecznej dla rodzin wielodzietnych, niepełnych oraz emerytów i rencistów. Z danych przekazanych przez resort infrastruktury wynika, że takich rodzin w Polsce może być nawet 1,4 mln.




UKE oszacował koszty dofinansowania na ok. 350 mln zł - przy założeniu, że wysokość dofinansowania zakupu dekodera przez jedną rodzinę w ramach programu będzie wynosiła 250 zł. Z kolei przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski uważa, że pomoc na zakup dekoderów powinna wynieść ok. 400 mln zł.

Aby w przyszłości odbierać naziemną telewizję cyfrową, Polacy będą musieli posiadać przystosowane do tego urządzenia - telewizory wyposażone w dekodery (w tzw. formacie MPEG-4) lub same dekodery, tzw. set-top boxy (STB), które podłączą do odbiorników.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • 0

    9.  2009-01-16 22:12:00

    @4 pokaz mi tuner w tej cenie, zarobisz miliony sprzedajac go na caly swiat. najtanszy nowy sprzetowy tuner DVB-T jaki ostatnio widzialem to wydatek minimum ok. 200-250zl.

  • 0

    10. ~:))  2009-01-16 23:09:09  host: chello084010144209.chello.pl

    szkoda, że UKE nie interesuje się brakiem sygnału poza paru - dosłownie - miejscami w Polsce. Jak na razie to HD naziemna jest totalną porażką.

  • 0

    11.  2009-01-16 23:22:09

    To na razie zamierzenia,a co z tego wyniknie,zobaczymy.

  • 0

    12. ~kwistas  2009-01-17 00:03:54  host: w3cache.wignet.pl

    Jak macie problem już teraz przestańcie oglądać telewizje i będzie spokój.

  • 0

    13. ~empireus  2009-01-17 13:57:11  host: apn-95-41-8-17.gprs.plus.pl

    UKE to najpierw powinien zrobic akcje informujaca ludzi, po co, na co, kiedy i kto to rozprowadza... Na swieta, jak bylem na wsi, przyszedl sasiad do ciotki i mowil, ze "chodza juz z urzedu i sprzedaja dekodery, bo telewizji analogowej ma juz nie byc". Okazalo sie, ze to jacys cwaniacy sprzedawali Cyfre+. TVP jako TV misyjna powinna we wlasnym interesie tez zaczac przed Wiadomosciami zrobic blok poswiecony tego tupu sprawom. Juz zaczyna byc podobnie, jak ze zlodziejami z Tele2/Netii, ze podszywali sie pod TP i kantowali ludzi... Jesli chodzi o dofinansowania, to jestem za, bo wiele osob nie stac na taki wydatek, a to nie jest ich wymysl, ze ktos sobie ubzdural wprowadzac cyfrowy przekaz ,podczas gdy oni ciezko pracowali na analogowy odbiornik TV.Ale to tez powinno byc rzetelnie sprawdzane przez osrodki pomocy spolecznej, a nie jak teraz jest ze w wiekszosci korzystaja z doplat i dofinansowan najbogatsi (po pomoc do UG przychodza niejednokrotnie osoby, ktore podjezdzaja przyslowiowymi mercedesami, bo ci biedni albo nie wiedza, albo duma im nie pozwala). Jesli chodzi o cene tych dekoderow, to ktos jest humanista i ma problemy z liczeniem, bo taka kwota jest moze w dniu dzisiejszym odpowiednia, ale za rok, cena dekoderow powinna spasc do ok 100zl! Sam posiadam tuner USB do laptopa, ktory ma wszelakie aktualne cuda i bajery techniki itd i zaplacilem za niego 190zl!!!

  • 0

    14. ~empireus  2009-01-17 14:01:06  host: apn-95-41-8-17.gprs.plus.pl

    Tak jak ktos juz wczesniej wspomnial - zblizaja sie wybory i bedzie licytacja "kto da wiecej i kto wiecej naobiecuje"... Polska to naprawde bogaty kraj, bogatszy od Niemiec, Francji i calego zachodu, bo od wiekow sie grabilo ten kraj, za komuny komunisci i solidaruchy kradli co mogli, i teraz tez kradna... i nadal JEST Z CZEGO KRASC!!! :)

  • 0

    15.  2009-01-17 15:57:41

    wybory? chyba do Europarlamentu gdzie sie wysyla najbardziej 'zasluzonych' na cieple posadki zdala od polityki krajowej... anyway. ceny STB nie spadna ponizej bariery 150zl-200zl dopoki nadawanie cyfrowe bedzie w Polsce nowoscia, a z planow KRRiT wynika, ze DVB-T ostatecznie w calym kraju bedzie dopiero w lipcu 2011 roku. po prawie 2 latach testow, az 4 testowe nadajniki zmienia sie we wrzesniu w komercyjne i to bedzie szumne wlaczenie DVB-T w Polsce. a dopiero za ok. nastepne 2 lata cyfrowa Tv bedzie w calym kraju ;) nie wiem czy sie smiac czy plakac z nieudolnosci ludzi w KRRiT oraz UKE...

  • 0

    16.  2009-01-17 17:38:03

    Czy posiadając Cyfrowy Polsat również będę musiał myśleć nad dekoderem? "Naziemna tv cyfrowa" czyli rozumiem, że dotyczy to sieci kablowych oraz wszelkiej maści użytkowników anten szerokopasmowych. Czy dobrze myślę?

  • 0

    17.  2009-01-17 17:52:50

    @17 nie, nie bedziesz musial pod warunkiem, ze nie bedziesz chcial rezygnowac z CP na rzecz anteny szerokopasmowej. nad dekoderami musza sie zastanowic osoby, ktore nie maja ani kablowki, ani platformy cyfrowej tzn. korzystaja tylko ze zwyklego przekazu analogowego anteny naziemnej (tvp 1,2,info,puls,tvn,polsat,tv4). w polowie 2013 roku poprostu te nadawanie zostanie wylaczone, a ludzie ci zostana bez sygnalu w tv i po to sa wlasnie potrzebne dekodery dvb-t. nie dotyczy to rowniez kablowek, bo to ich prywatna sprawa w jaki sposob beda swiadczyc uslugi i za co ludzie beda sklonni placic, ale powinno im zalezec by nie byc gorszym od nadawania naziemnego ;)

  • 0

    18. ~nick  2009-01-18 00:43:59  host: ehw193.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Widac ze medialne darmozjady zrobią wszystko by móc inwigilować ludzi. Bez telewizji nie ma manipulacji wiec biednym zasponsoruje się dekodery żeby ich też inwigilować.

  • 0

    19.  2009-01-18 02:31:18

    @18 wiesz co to jest inwigilacja? chyba nie...

  • 0

    20. ~  2009-01-18 16:46:46  host: user7.94.udn.pl

    Przeglądając czasem reklamówki sklepów RTV nigdy nie zauważyłem w opisie telewizorów, że mają wbudowany dekoder MPEG-4. Jakieś Full HD ready exstra turbo pietruszka to i owszem. Ale MPEG-4 - nigdy...

  • 0

    21.  2009-01-18 19:26:10

    przy okazji premiery nowej czesci przygod Bonda, Sony zaczelo promowac odbiorniki z wbudowanym dekoderem MPEG4 AVC, samsung wprowadzil dopiero niedawno do Polski TV z MPEG4, ale generalnie takich TV u nas w sklepach brak...

  • 0

    22. ~empireus  2009-01-18 20:29:30  host: apn-77-112-159-139.gprs.plus.pl

    thonka*** bo narod jest ciemny i slini sie na byle LCD. Ludzie kupuja HD Ready, nie majac pojecia, ze to kupa straszna... tak samo jesli chodzi o LCD - zamiast plazmy ciesza sie, ze maja cienki TV i nic poza tym... Nikt nawet nie wie, co te wszystkie slogany oznaczaja, wiec po jaki uj producenci maja sie wysilac, skoro i tak ciemny lud to kupi i bedzie sie cieszyc? :)

  • 0

    23.  2009-01-18 21:53:59

    @22 producenci po prostu nie byli przygotowni na szok jaki zafunduje im Polska wchodzac odrazu w MPEG4 zamiast tak jak wiekszosc krajow w starsza generacje ;) na pocieszenie pozostaja ludziom wykorzystac wolne sloty CI, choc nie rozumiem dlaczego ludzie maja placic podwojnie za bledy producentow?

  • 0

    24. ~empireus  2009-01-18 22:57:01  host: apn-77-112-159-139.gprs.plus.pl

    23*** producenci do dzisiaj nie wiedza, jaki standard u nas bedzie... Aczkolwiek wytyczne sa juz od jakiegos czasu, wiec mowienie, ze "nie byli przygotowani" nijak do mnie nie przemawia... Po prostu chca opchnac to, co aktualnie maja na magazynach. Nie zapominaj rowniez, ze gdyby musieli sprzedawac swoje odbiorniki z MPEG4 wowczas ichniejsze produkty musialy by byc odpowiednio drozsze, bo dochodza dodatkowe koszta licencji.. Ale jak juz wspomnialem - dla zwyklego kowalskiego telewizor 32" LCD HD Ready jest synonimem luksusu, wiec po co producenci mieli by sie starac, skoro ten kowalski bedzie i tak zadowolony z najtanszego badziewia? :)

  • 0

    25.  2009-01-19 02:17:02

    hehe ;) to o nieprzygotowaniu to byla lekka ironia ;) nie rozumiem co mieli za problem montowac podwojne tunery odrazu, skoro mozna to zamknac w wielkosci normalnego klucza usb. sprzetowe dekodowanie mpeg2 nie jest jakas nowoscia, niejeden ma w szafie komputerowy naped dvd sprzed kilku lat, ktory to potrafi. dekodery mpeg4 to tez zadna nowinka techniczna wiec nie widze zadnego uzasadnienia dlaczego ten sam model TV z mpeg2 jest tanszy od tego z mpeg4... ano tak... cene kreuje ilosc zalegajacego sprzetu na magazynie... a z tym synonimem luksusu to nie przesadzajmy. wlasnie widze przed soba reklame sklepu nie dla idiotow z jvc 32" hd ready za 1500zl, nie wspominajac o markach typu funai ktore byly na swieta w sieci hipermarketow za ok. 1200zl/ nie jest to juz niewiadomo jaki wydatek... ale co tam. tu mozna sie rozpisywac na dlugie strony. ludzie i tak kupia to co bedzie tanie, a bedzie mialo duza matryce... a ze pozniej doplaci? po to wlasnie powinna byc akcja spoleczna. wydrukowac kazdemu i wrzucic do skrzynki pocztowej kolorowa broszure informujaca, wyprodukowac 10-15 2-3 minutowych odcinkow o dvb-t, puszczac jest przed teleekspresem i wiadomosciami wtedy byc moze ludziom sie rozjasni...

  • 0

    26. ~Proponuje  2009-01-19 10:13:56  host: gwl227.internetdsl.tpnet.pl

    Dofinansowywac wszystko, chleb , mleko, maslo, szynke babuni. Skoro rodziny nei stac na telewizje to jej nie oglada. Czmeu z mojej pensji mam uszczesliwiac wszystkich ? Ceny dekoderow do roku 2012 spadna zapewne do kilkudziesieciu zlotych i jezlei ktos bedzie mial potrzebe ogladania telewizji niech kupi. Czy oficjalnie za tych biednych placi ktos abonament RTV ? Nie ? Tzn ze ogladaja telwizje nielegalnie ? Proponuje UKE aby zajela sie dzialaniem zgodnym z logika a nie pomyslami nie wartymi gumki od majtek. Socjalizm skonczyl sie w 89 roku i mam nadzieje ze niegdy nie wroci. W obecnym ustroju powinno byc tak ze jezeli cos chcesz miec to musisz na to zarobic, jak nie mozesz to nie masz.

  • 0

    27. ~mieeetek  2009-01-19 12:01:49  host: 212.160.172.70

    26 - dość brutalne, ale prawdziwe. A ja chcę dofinansowanie, bo chciałbym mieć w domu: rzutnik, blue ray, FTTH jako usługę powszechną, telewizję bez reklam, a w samochodzie foteliki dla dzieci (najlepiej 3 - jakbym dzieci brata woził).

  • 0

    28. ~Chrome_TP  2009-01-19 12:25:22  host: abuh250.neoplus.adsl.tpnet.pl

    28 mnie zastanawia inny aspekt czyli skoro aby oglądnąć tele publiczną trzeba będzie mieć będzie dekoder (mur beton z kartą) to ja rozumiem że wycofają idiotyczny zapis odnośnie podatku za "posiadanie telewizora" w przypadku gdy tele mam ale nie chce brać dekodera i oficjalnej karty (bo np chce korzystać tylko z satelity lb oglądać filmy dvd z odtwarzacza :P) gdyż uważam zawartość w/w tele za po prostu gównianą ;].

Dodaj swoją opinię