Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE: Co trzeci sprawdzony sprzęt nie powinien trafić do polskich domów

UKE: Co trzeci sprawdzony sprzęt nie powinien trafić do polskich domów

LuiN 25 Maja 2015 14:07

7 0

UKE przyjrzał się domowej elektronice dostępnej dla konsumentów. Co trzeci spośród 1610 sprawdzonych sprzętów nie spełniał wymogów EMC, R&TTE i/lub EkoProjektu.

W 2014 roku UKE poddał kontroli 1610 wyrobów objętych wymaganiami kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), wymaganiami określonymi dla radiowych i telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (R&TTE) oraz wymaganiami EkoProjektu, związanymi z energooszczędnością. Badaniem objęte zostały takie grupy sprzętów jak ładowarki i zasilacze, urządzenia oświetleniowe technologii LED, świetlówki energooszczędne, anteny ze wzmacniaczem, kamery wideo, systemy kina domowego, ekspresy do kawy, kuchenki mikrofalowe, wzmacniacze GSM, telefony bezprzewodowe DECT, urządzenia radiowe bliskiego zasięgu (SRD), sterowane radiowo zabawki oraz radiowe urządzenia RLAN (np. routery, punkty dostępowe i inne).

W wyniku przeprowadzonych kontroli 513 wyrobów spośród 1610 skontrolowanych uznano za wyroby niespełniające wymagań. Oznacza to, że spośród znajdujących się w obrocie wyrobów, niemal co trzeci poddany kontroli wyrób nie spełniał wymagań.




41% wyrobów niezgodnych dotyczy urządzeń radiowych i telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (wymagania Dyrektywy R&TTE 1999/5), natomiast poziom niezgodności w zakresie podlegania wymaganiom kompatybilności elektromagnetycznej (wymagania Dyrektywy EMC 2004/108) osiągnął poziom 30%. Spośród wspomnianych dwóch kategorii wyrobów (EMC i R&TTE) 20% wyrobów skontrolowanych jednocześnie w zakresie wymagań ekoprojektu (tj. 80 spośród 393) wykazało dodatkowe niezgodności (niespełnienie wymagań Dyrektywy ErP 2009/125). Natomiast kontrole w zakresie wymagań dla etykietowania telewizorów wykazały nieprawidłowości w stosunku do obowiązków dystrybutorów i dostawców wobec 23 modeli telewizorów, spośród 93 skontrolowanych.

Niezgodność z normami w kategorii EMC wykazało:
  • 55% anten ze wzmacniaczem,
  • 46% systemów kina domowego,
  • 42% zasilaczy i ładowarek,
  • 39% kamer wideo,
  • 37% urządzeń oświetleniowych LED,
  • 26% ekspresów do kawy,
  • 10% mikrofalówek,
  • 12% świetlówek energooszczędnych.

Niezgodność z normami w kategorii R&TTE wykazało:
  • 47,6% telefonów DECT,
  • 45% zabawek sterowanych radiowo,
  • 37,5% wzmacniaczy GSM,
  • 38,2% urządzeń radiowych bliskiego zasięgu,
  • 27% urządzeń RLAN (routery, punkty dostępowe i inne),

Zobacz: pełny raport UKE

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: uke | emc | r&tte

w sumie: 20
  • 3

    1.  2015-05-25 14:53:23

    Powinni dać listę takich niezgodnych urządzeń, marka i model.

  • 1

    2. ~Adam M.  2015-05-25 14:58:02  host: 80.50.144.134

    Ciekawe o co chodzi z kamerami video?

  • 2

    3. ~  2015-05-25 15:09:55  host: user-46-113-239-143.play-internet.pl

    Dlaczego zamiast popularnego określenia WLAN, użyliście praktycznie nieznanego RLAN? http://tlp.is/6er

  • 0

    4. ~qwqaska  2015-05-25 15:11:17  host: user-94-254-193-119.play-internet.pl

    niezgodność wykazały sprzęty, które nie opłaciły UE i innych illuminat'ow

  • 2

    5.  2015-05-25 15:15:20

    Telefony DECT powinny być w ogóle zakazane, a szczególnie te, które emitują promieniowanie non-stop nawet po zakończeniu rozmowy. Teraz dają tak mocne moduły Wi-Fi do telewizorów i drukarek, że odpalając skanowanie na telefonie widzę u siebie kilka telewizorów (zwłaszcza Sony Bravia) i drukarek (HP Laserjet).

  • -1

    6.  2015-05-25 15:36:56

    Hmmm... Do pierdzistokłów z UOKiK trzeba dołączyć tych z biura szeryfa teraz? Za co im się płaci? Za robotę? Za ochronę? Więc kogo chronią nie podając do wiadomości - jakiego urządzenia nie powinienem kupować?

  • -1

    7. ~pszemeq  2015-05-25 15:41:33  host: 212.160.172.83

    Tak, tak najlepiej bez żadnej kontroli i certyfikatów... Na routerze ugotujesz wodę , telefonu będziesz używał jak mikrofalówki itp.
    A skażenie elektromagnetyczne jest coraz większe

  • 2

    8. ~...  2015-05-25 15:50:47  host: user-94-254-129-181.play-internet.pl

    @6
    To samo jest z jedzeniem, robią kontrole (łącznie minimum pięć instytucji tym się zajmuje), a potem nie podają nazw firm i produktów.

  • 3

    9. ~  2015-05-25 16:29:48  host: apn-46-77-124-130.dynamic.gprs.plus.pl

    Czy Duda odwoła Gaj?

  • -1

    10.  2015-05-25 16:42:42

    9 - prezydent może wszystko - wynika z tego co w kampanii mówił ;-)

  • -2

    11. ~tramukta666  2015-05-25 17:27:55  host: user-94-254-192-5.play-internet.pl

    Tylko smartfon w play polecam!

  • 0

    12. ~  2015-05-25 17:41:32  host: user-94-254-193-111.play-internet.pl

    Ja tylko wspomnę, że na rynek trafia mnóstwo produktów elektronicznych od nowości wadliwych, szczególnie laptopów z np. syfem za matrycą, słabo odbierającym/przerywającym WiFi, grającymi nierówno głośnikami (jeden gra ciszej od drugiego), krzywymi nóżkami/obudową (laptop kiwa się po przekątnej jak kaczka) lub telefonów z np. ciężko wciskającymi się niektórymi klawiszami w klasycznej klawiaturze. Długo by wymieniać i wielu ludzi ma pod tym względem przykre doświadczenia ponieważ kupili nowe-uszkodzone produkty. Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, że klient kupując produkt który po przyniesieniu do domu okazuje się uszkodzony od nowości jest zmuszony oddać go do reklamacji na gwarancję zamiast - wszak kupił nowy i sprawny produkt! - otrzymać od razu wymianę na nowy. Oczywiście można ciągać się po sądach tylko nigdy nie wiadomo czy się wygra. Taki kraj.

  • -1

    13.  2015-05-25 21:30:48

    Jakie państwo takie służby.... Przecież to całe chińskie g... zanim trafi do PL przechodzi odprawę celną...
    Czyli wszelakie g... ma zielone światło na wjazd do PL, a potem płacimy miliony za kilometrowe wysypiska śmieci zasypane chińskim g...

  • 0

    14. ~  2015-05-25 22:45:21  host: 178-37-233-185.adsl.inetia.pl

    @12: Jeszcze gorzej jest z routerami. Problemy, jakie znalazłem podczas testowania kilku to: niedziałające ponowne łączenie po utracie połączenia, niewysyłanie komunikatów ICMP o przekroczeniu skonfigurowanego MTU przez co ustawienie czegokolwiek innego niż 1500 jest praktycznie niemożliwe, całkowicie niedziałające przydziały IP do MAC, serwer DHCP niereagujący na żądania z systemu Windows Vista (problem broadcast flag), dziwne ograniczenie że czas dzierżawy IP nie może przekraczać 9999 minut, zawieszający się przekaźnik DNS, używający w dodatku serwerów w złej kolejności, próba synchronizowania czasu przy starcie zanim nastąpiło połączenie z internetem i niepróbowanie ponownej synchronizacji, konieczność wielokrotnego wpisywania loginu i hasła, białe strony w panelu wymagające wielokrotnego odświeżenia żeby się pojawiły normalnie, wyłączający się po kilku dniach od uruchomienia routera serwer UPnP, niewysyłanie komunikatów RIP pomimo zaznaczonej takiej opcji, bezużyteczny statyczny routing spowodowany brakiem możliwości włączenia NAT-u dla podsieci innych niż główna, uwierzytelnianie PIN-em WPS akceptowane pomimo wyłączonej opcji w konfiguracji, niewyłączanie kanału 40 MHz w 2.4 GHz w sytuacjach gdy standard zabrania jego używania, zawieszanie się routera gdy jest w trybie B/G/N i jakiś klient za często zmienia szybkość transmisji bo np. jest na granicy zasięgu możliwe do rozwiązania tylko przez zmianę na B/G, używanie czasami ale nie zawsze złego klucza grupowego WPA przez co nie wszystkie pakiety multicastowe/broadcastowe dochodzą, reagowanie na wpisanie zbyt wielu adresów do filtra MAC nieoczekiwanym resetem do ustawień domyślnych, ustawianie błędnych wartości w nagłówkach 802.11 gdy włączona jest fragmentacja, ALG dla SIP modyfikujący więcej niż powinien, niepotrzebna translacja źródłowego IP przy przekierowywaniu portów uniemożliwiająca stwierdzenie kto się w dany

  • 0

    15. ~  2015-05-25 22:46:10  host: 178-37-233-185.adsl.inetia.pl

    ... w danym momencie podłączył, niedziałające przekierowania przy włączonym DMZ, możliwe że coś pominąłem. Czy tak trudno jest zrobić router mający ZERO BŁĘDÓW w oprogramowaniu?

  • -1

    16. ~mnc  2015-05-25 23:02:22  host: 94.197.121.45.threembb.co.uk

    @14-15 brzmi jak TP-Link. Zgadlem? :)

  • -1

    17. ~Adam M.  2015-05-25 23:36:34  host: 78.156.177.1.dynamic.ip.euron.pl

    Święta prawda, nie ma większego g...a niż tp-linki.

  • 1

    18. ~jaskiniowy  2015-05-26 02:44:31  host: host117.opteris.net

    Dla takich wymagających jest inny sprzęt ;) A tak serio, masz rację. Też przerobiłem setki tych chińskich wynalazków. Aczkolwiek o ile kupując jakiś chiński szit masz wybór, o tyle dostając go od pomarańczowego operatora jesteś skazany na PŁATNĄ infolinię, żeby cokolwiek móc zmienić/ustawić!
    Pół biedy, jeśli to Nerwostrada, bo można wymienić albo wgrać jakiś alternatywny soft. Gorzej, jeśli komuś odwali i zdecyduje się na iDSL. Nie wiem, czy grzebałeś w tych zabawkach od O. ale najgorszemu wrogowi nie życzę kontaktu z panelem w tych urządzeniach.

    Tu nam urząd bada jakieś urządzenia, które de facto można ewentualnie zwrócić, po czym pozwala na szeroką skalę wprowadzać nerwowość w narodzie :D Do tego praktyki tego operatora w postaci DLM itp "ułatwień". We Francji klient ma dowolność. Może to ustrojstwo sobie wyłączyć. U nas nie dość, że nie można, to nawet nie można mieć dostępu do routera. który się dostaje. Ba! Nie można go nawet podmienić na swój! Operatora za to nie winię. Tu właśnie widzę brak reakcji urzędu. A że jest to usługa skierowana głównie do małych firm, więc te są wyjęte spod prawa i nie mogą sobie interweniować w UKE. Wszakże każdy Kowalski z REGONem to korporacja, więc stać go na zatrudnienie sztabu prawników albo przejście na korporacyjny net za kilkaset/kilka tys. zł.

    Ech... Kolejne testy z du...żej partii mięśniowej nikomu niepotrzebne. A to co jest potrzebne, to zamiata się pod dywan, żeby mieć św. spokój. Takie u nas urzędy... :(

  • -1

    19. ~Nick  2015-05-26 08:20:38  host: user-109-243-252-235.play-internet.pl

    Chwila, CHWILA! AAAAA sprawdzany był również badziew z allegro? NIE tam to by wyszło 90 bez atestu/ w tym 70% szmelcu który nie powinien opóścic fabryki i znależć się na smietniku :)

  • 2

    20. ~zibi  2015-05-27 09:42:52  host: user-94-254-193-106.play-internet.pl

    rozumiem, że wlo za bezpartyjnym nicnieobiecującym prezydentem z PO

Dodaj swoją opinię