Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE chce więcej linii FTTH od TP

UKE chce więcej linii FTTH od TP

Q! 12 Lipca 2012 09:08

0 0

UKE chce zachęcić Telekomunikację Polską do zmiany warunków porozumienia dotyczącego inwestycji w infrastrukturę. Według nowego porozumienia, TP miałaby oddać do użytku około 70 tys. łączy FTTH.

Pod koniec stycznia UKE wydłużyło Telekomunikacji Polskiej okres inwestycji o kwartał, czyli do 31. marca 2013 roku. W zamian za to TP ma zrealizować 220 tys. łączy, które zaoferują transfer na poziomie przynajmniej 30 Mb/s. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Teraz UKE chce, aby 30% tych łączy, czyli około 70 tys., wybudowanych zostało w technologii FTTH. Jeśli tak by się stało, to oznaczałoby dla Telekomunikacji Polskiej dodatkowe koszty w wysokości od 70 do 140 mln - informuje rp.pl.




Propozycja ta zostanie przedstawiona na Komitecie sterującym 13. lipca. Będzie ona elementem negocjacji listy inwestycji, jaką UKE ma przedstawić do zatwierdzenia Telekomunikacji Polskiej.

W ten sposób UKE chce zachęcić TP do większych inwestycji w technologie optyczne. Obecnie TP prawie w ogóle nie buduje sieci FTTH. Jedyny rozpoczęty, jednak zamrożony, jest projekt warszawski, w ramach którego TP podłączyła kilka stołecznych osiedli.

Źródło tekstu: rp.pl, wł     

Dodaj do:

Tagi: ftth | tp | uke

w sumie: 12
  • 1

    2.  2012-07-12 09:21:41

    @sebagit ~50zł/m-c od każdego na BSA, to nie wiem czy takie grosze.

  • 1

    3.  2012-07-12 09:22:49

    W największym skrócie sieć Netii składa się z: - ponad 5 tys. km światłowodowych sieci szkieletowych - około 4,5 tys. km miejskich sieci światłowodowych w 44 miastach. W sumie dysponujemy własną kanalizacją teletechniczną o długości 3,2 tys. km i mamy ponad 1500 (słownie: tysiąc pięćset) różnego rodzaju obiektów (budynków, szaf ulicznych itp.). W liczbie tej zawiera się kilkadziesiąt dużych obiektów (hostów, central), kilkaset lokalizacji węzłów sieci transmisyjnej oraz cała masa innych, mniejszych, w których ulokowana jest nasza infrastruktura. http://blog.netia.pl/netia/entry/o_infrastrukturze_netii_s%C5%82 %C3%B3w_kilka

  • -1

    4. ~zulugula  2012-07-12 10:03:49  host: public-gprs397147.centertel.pl

    @3 to brzmi jak propaganda sukcesu za starych czasów.

  • 0

    5.  2012-07-12 10:19:32

    coż - netia przejęła rozbudowane sieci światłodowodowe Dialogu to może się teraz chwalić...

  • 0

    6. ~Wojtek G.  2012-07-12 10:24:44  host: 77-254-151-151.adsl.inetia.pl

    @4 Z tym ze ta propaganda jest prawda i netia nie realizuje inwestycji nie światłowodowych bo one nie mają przyszłości i jak już coś zmieniają lub budują to tylko na światłowodach i dlatego mogli pozwolić sobie na przejęcie 2 konkurencyjnych firm bo ich decyzje przynoszą im korzyści , a TP nie wiem jak to liczą ale jeśli dostają 50zl/m od BSA to przecież to ze nie rozwijają się to tylko ich problem i sami nie chcą kasy dostawać a światłowód przy zamianie z miedzi jest mniej opłacalny ale w perspektywie 5-10 lat ta różnica zwraca się na utrzymaniu linii gdyż koszty utrzymania światłowodu są znikome a kabli miedzianych dość znaczące bo trzeba dostarczać im stałego napięcia nonstop.

  • -1

    7. ~itp  2012-07-12 10:40:47  host: 212.160.172.70

    panowie skąd wam się wzięło to 50 zł. Jeśli byłoby to 50 zł to jak Netia mogłaby oferować Internet za 35 zł na BSA. Dumping jest zakazany.

  • 0

    8. ~Brk!  2012-07-12 10:52:31  host: ip52-2.devices.net.pl

    50zł od BSA!? haha niezły żarcik. Podzielcie przez 10 i pomnóżcie przez 3. Tyle mniej więcej dostaje TP za dostęp BSA per użytkownik to po pierwsze. Po drugie Netia nie ma w sumie żadnych kabli światłowodowych dalekosiężnych. W definicji 5 tys. km sieci światłowodowych - nie ma nic o tym, że kable te należą do Netii - dzierżawione są albo włókna albo kanały DWDM. Prawdziwe sieci światłowodowe w Polsce posiada tylko kilka firm. Pierwszą i największą siecią jest grupa TP-Orange, drugą jest Exatel/Telenergo i trzecią jest TKTelekom (grupa PKP).

  • 1

    9.  2012-07-12 11:04:35

    mkkot - i co w związku z tym? Jeśli tak dużo macie, to zapewne wystarcza wam na świadczenie usłyg - więcej wam trzeba? to zbudujcie - jakiś problem? Bo nie bardzo rozumiem czym się chwailicie? A jak e tysiące kilometrów mają się do zaobów tepsy? A do zasobów przeciętnego operatora komórkowego? Ja mam 4 drukarki np.

  • 1

    10.  2012-07-12 11:58:57

    50zł = 20 do 30zł za kabel + założyłem około 50% z ceny detalicznej BSA. Nie chce mi się sprawdzać ile to dokładnie będzie ale pewnie coś koło tych 50zł.

  • 0

    11. ~  2012-07-12 16:53:16  host: ip-78-30-111-172.free.aero2.net.pl

    uke jak zwykle robi wszystko na opak

  • 0

    12. ~wiocher  2012-07-12 23:23:19  host: public1176.xdsl.centertel.pl

    Ja chcę FTTH!!! Mogę nawet 199zł/mies zapłacić ale niech mi doprowadzą więcej niż teraz mam! Ich możliwości techniczne skończyły się 5 lat temu na sześciu megabitach, a zamiast lepiej jest coraz gorzej. Obecnie mam 4,5mb/s.

  • 0

    13. ~  2012-07-29 14:35:07  host: 178.182.23.97.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @12 niektórym możliwości skończyły się na 1Mb/s, ba niektórym nawet na 512kb/s

Dodaj swoją opinię