Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE chce prawnych podstaw porozumień z operatorami

UKE chce prawnych podstaw porozumień z operatorami

WitekT 21 Września 2010 18:22

0 0
Prezes UKE Anna Streżyńska liczy na takie zmiany w Prawie Telekomunikacyjnym, które pozwolą na zawieranie porozumień pomiędzy Urzędem a operatorami, analogicznych do tego podpisanego w listopadzie zeszłego roku z Telekomunikacją Polską.W tej sprawie powstał poselski projekt nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego. Dziś sejmowa komisja infrastruktury przyjęła sprawozdanie o nim, które przygotowane zostało przez podkomisję stałą ds. transportu kolejowego, łączności i nowoczesnych technik informacyjnych.

Jak zaznaczyła Streżyńska, obecnie Urząd nie może wyegzekwować od TP wywiązywania się z tego porozumienia. Dodała jednak, że projekt nowelizacji ustawy nie dotyczy tylko tego porozumienia, ale również innych, podobnych porozumień, które mogą być zawarte w przyszłości.

Gdy projekt wejdzie w życie, takie porozumienie stanie się już aktem administracyjnym, porozumieniem administracyjnym zawartym przez organ z podmiotem prywatnym o walorach egzekucji administracyjnej. Niewykonywanie będzie wiązało się z karą. (…) Chcemy, żeby UKE mógł ukarać tych operatorów komórkowych, którzy nie będą wywiązywali się z porozumień zawieranych z Urzędem - powiedziała dziś w Sejmie prezes Urzędu Anna Streżyńska.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 10
 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  1.  2010-09-21 19:35:11

  UKE podpisalo porozumienie bez podstaw prawnych i nie ma jak go wyegzekwować ? To co w ogole dało porozumienie ?? Dobry PR ?

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  2.  2010-09-21 19:41:03

  mac: z tego, co było mówione podczas podpisywania porozumienia wynika, że od jego realizowania będzie zależała decyzja o ewentualnym podziale TP. Więc jeżeli by się okazało, że porozumienie nie jest w pełni realizowane, to UKE może podzielić TP, bo nie będzie miało innych narzędzi do motywowania TP - poza groźbą podziału.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  3. ~zzz  2010-09-21 20:37:27  host: 77-254-167-12.adsl.inetia.pl

  Hmm, a może wniesie o tak sprytny podział, że kiedy już okaże się, że nie dadzą rady wybronić się od płacenia Duńczykom, stworzą podmiot który przejmie ten dług, z symbolicznym majątkiem?

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  4.  2010-09-21 22:40:47

  Coś mi się wydaje, że UKE przestaje wierzyć firmie &FTP w dotrzymywanie umów, po złych doświadczeniach Duńczyków.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  5. ~  2010-09-22 08:22:44  host: t18-14.opera-mini.net

  Stanie się jak miedzy PZU i Eureko pokryje państwo

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  6. ~coszyk  2010-09-22 12:58:26  host: dow79.neoplus.adsl.tpnet.pl

  UKE powinno podpisywać umowy zgodne z obowiązującym prawem, a nie umowy na mocy prawa, którego jeszcze nie ma, ale być może będą. W przeciwnym razie będą takie oto kwiatki, że nie mogą wyegzekwować zastosowania porozumienia z TP.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  7.  2010-09-22 17:13:40

  prawidłowo... niech sie zabiorów za polskich OPów. Pewnie zasada będzie proste - albo podpisujesz umowę i dostajesz koncesję na częstotliwości albo zapomnij. Już mi się to podoba :D

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  8. ~Chrome_TP  2010-09-22 23:41:50  host: aftl57.neoplus.adsl.tpnet.pl

  nie oto chodzi - sęk w tym że TP ma znaczący udział na rynku a to powoduje iż zgodnie z obecnym prawem jest ono pod dużo większą kontrolą ze strony UKE - to natomiast powoduje iż gdyby TP nie chciało z nimi współpracować to jako ostateczność UKE mogłoby WNIOSKOWAĆ o podział TP do KE ,aby tego uniknąć TP wysunęło propozycję karty(czyli w cudzysłowie "dobrowolnie") - UKE nie mogło ot tak jej zignorować i wymuszać podziału mimo to, bo by KE stwierdziło, że UKE nie wykorzystało danej szansy od TP - to tyle jeśli chodzi o historię karty. TP zatem podpisało tę kartę bo nie bardzo miało wybór albo to albo podział. w Przypadku podmiotów o mniejszej rynkowej pozycji nie podlegają one kontroli UKE więc UKE nie może im zaproponować/wymusić podobnych porozumień (a tym bardziej oni sami z tym nie wystąpią bo nie jest to w ich interesie :P) i tu chodzi o dodanie możliwości prawnych de fakto umożliwiających UKE wpływanie na tych mniejszych których to obecnie kontrolować/manipulować, aż tak łatwo nie może bo nie podlegają tym samym restrykcjom co TP ;] Poniekąd daje to UKE większą władzę - bo np dotychczas uke mogło żądać np - ty opie masz budować sieć - a op śmiejąc się z tego żądania odmawiał i odpisywał a na jakiej podstawie ty tego odemnie tak z powietrza żądasz ? - i naigyrwało się z UKE - bo uke mogło żądać ale nie miało jak tego egzekwować - probowało to samo robić z TP i się im przez kilka lat nie udawało - dopiero właśnie ta umowa nieco w tej kwestii zmieniła. - i to jest ku myśli UKE - w ten sposób jakby mogli wymsić podpisanie umowy UKE-OA to by OA już musiał to zrobić i nie miałby wiele do gadania.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  9. ~Chrome_TP  2010-09-22 23:49:53  host: aftl57.neoplus.adsl.tpnet.pl

  pomijam tu sytuacje wygrywania przetargów - przetarg ma swoje zobowiazania i tu jak się op nie wywiązywał to mógł np koncesję stracić - tu chodzi bardziej o sytuację że np UKE z powietrza kalkuluje sobie że dobrze by było aby np Netia postawiła np ftth - teraz takie żądanie by było wyśmiane - bo na jakiej właśnie podstawie ??? Wprowadzenie możliwości zobowiązania OA do zrobienia tego co UKE chce jest dla UKE baaaardzo nęcące ;] - bo by po prostu przyszedł od nich nakaz podpisania zobowiązania, a ja się nie wywiążesz to kary i problemy... ;] Dla UKE jest to korzystne bo to OA i TP mają kapitał do inwestowania a nie UKE - co dotychczas oznaczało że jeżeli UKE chciało coś zrobić, a OA-TP nie to UKE mogło sobie buczeć w tej kwestii do woli i na buczeniu się i wymachiwaniu palecm się kończyło - a wprowadzenie takich rozwiązań spowoduje że dotyczhas prywatny kapitał w posiadaniu tych firm będzie już poniekąd do rozporządzenia przez UKE - i tu niebezpieczeństwo tkwi w tym czy i jak UKE z ew takich uprawnień będzie korzystać i czy i ile jakich szopek z tego powstanie.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  10. ~Chrome_TP  2010-09-22 23:52:59  host: aftl57.neoplus.adsl.tpnet.pl

  do tego jeżeli coś takiego wejdzie to myślę że UKE cofnie się w swojej polityce z powrotem tylko do wydawania przykazów - bo to prostrze niż karkołomne rozmowy z OA i TP które musi prowadzić teraz - a jeśli tak będzie to czeka nas powtórka z ostatnich 3 lat rozrywki tylko że to tym razem fikać będzie nie TP tylko cała reszta OA - a przypomnę że ledwo sobie było w stanie radzić z TP - a tu będzie miało całe stado fikających OA - kombinujących i podważających wszystko co wlezie - medialny cyrk i szopka po sądach gwarantowane na kilka ładnych lat do przodu :P

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-58-169.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet