Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE chce poznać realne nasycenie telefonią komórkową

UKE chce poznać realne nasycenie telefonią komórkową

WitekT 25 Stycznia 2008 13:49

0 0

UKE poprosił czterech operatorów komórkowych o podanie informacji o realnej liczbie aktywnych kart SIM prepaid, a nie wszystkich tych, które są w stanie zalogować się do sieci. Wyznacznikiem jest wykonanie bądź odebranie połączenia lub wiadomości w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Podanie danych w ten sposób pozwoli UKE realniej oszacować nasycenie telefonią komórkową w Polsce, bez liczenia ciągle mogących zalogować się do sieci kart SIM, które od dawna leżą w przysłowiowej szufladzie.




Nie ma pewności, czy ujawnione przez operatorów liczby zostaną podane do publicznej wiadomości. Oficjalnie informują o tych parametrach regulatorzy m.in. z Węgier i Czech.

Można szacować, że każdy z trzech największych operatorów straci nawet po około 3 mln kart względem wielkości raportowanych do GUS. Wszyscy czterej operatorzy podali Urzędowi liczbę 41,5 mln kart na koniec 2007 roku, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3. ~użyszkodnik  2008-01-25 14:10:52  host: prx04.polskieradio.pl

    Nareszcie. Mam nadzieje, że te dane zostaną upublicznione. Skończy sie wreszcie mnożenie nieistniejacych bytów (kart SIM w szufladach).

  • 0

    4. ~LeszekTG  2008-01-25 14:19:53  host: 088156096008.stk.vectranet.pl

    i nagle penetracja spadnie ze 109% na jakies 85% hehe

  • 0

    5. ~yogi  2008-01-25 14:35:39  host: aatm145.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja proponuje jeszcze z kryterium tego wyłączyć odebranie wiadomości - bo wystarczy sms od operatora zachęcający do udziału w promocji - i karta aktywna (pomijając fakt, że chyba karta musi sie przynajmniej raz na tydzien zalogowac do sieci, zeby wiadomosc dotarla)

  • 0

    6.  2008-01-25 15:05:51

    nie wreszcie... bo jak na razie to nie jest żaden standard ani regulacja prawna ;-) właśnie chociażby ze względu na to, że ja przez pół roku nie używam swojego simplusa a potem intensywnie korzystam przez miesiąc czy dwa i potem znowu leży kwartał albo pół roku... Natomiast jest zarejestrowany i jak najbardziej uważam, że jest aktywny - a na pewno zasilany średniorocznie (w okresie użytkowania) kwotą wyższą niż średnia dla simplusa ;-)

  • 0

    7.  2008-01-25 15:45:08

    Tez sie chetnie dowiem czy faktycznie wszyscy "som" w Orange;)

  • 0

    8.  2008-01-25 15:54:23

    wreszcie przestaną fantazjować :)))

  • 0

    9.  2008-01-25 16:00:08

    i znowu zacznie się wyścig o 10 milionowego klienta

  • 0

    10. ~ciekawe  2008-01-25 16:18:43  host: 170.252.72.61

    ja stawiam na rzeczywista w przedziale 65-70%

  • 0

    11. ~  2008-01-25 19:46:07  host: 87-205-208-66.adsl.inetia.pl

    Ciekawe, jakie wybiegi teraz operatorzy zastosują :)

  • 0

    12. ~plusiak  2008-01-25 21:12:47  host: p5b325085.dip.t-dialin.net

    Pomysl dobry, aczkolwiek należałoby go jeszcze poprawic: 1. Sim nie jest uzywany, ale przychodza SMS-y od operatora. Należałoby zrezygnować z kryterium o przychodzących SMS-ach i być możę nawet przychodzących rozmowach (bo to zawyzy rzeczywistą ilość aktywnych SIM-ów) 2. Nie uwzględniono kryterium GPRS: - moge mieć telefon i nie wykonywać połączeń głosowych ani ich nie odbierac (bo do tego mam sima w telefonie), drugiego SIM-a mam tylko do transmisji danych - zatem należałoby uwzględnić fakt zestawiania chociaz raz w ciagu ostatnich 3 miesiecy kontekstu GPRS. Inna możliwość przemawiajaca za kryterium GPRS - nei dzwonie, ale WAP-uje po GPRS :). Nie jest tajemnica, ze wiele simow to klienci firmy, ktorzy kupuaj je do tzw zastosowan TELEMETRYCZNYCH. Abonent telemetryczny to zwykle jakis automat, np wysylajacy (np po GPRS albo CSD) pomiary, albo sterujacy czyms - np sygnalizacja swietlna albo systeme alarmowym. Ba nawet kamery instaluej transmitujace obraz po gprs. Podsumowując Pani Ania może kryteriów idealnei nie dobrala ale niewatpliwie bedzie to juz krok do przodu w kierunku normalnosci

  • 0

    13. ~slawko  2008-01-26 15:27:42  host: proxy2a.interkam.pl

    przez to ze nowi maja lepsze warunki ludzie wyezucaja karty np. 60zl. dla nowych w plusie

  • 0

    14. ~MZ  2008-01-26 17:50:41  host: azr223.neoplus.adsl.tpnet.pl

    -plusiak - dla czego rezygnować z kryterium połączeń przychodzących? Ja mam od wielu lat POP-a/Nowy Orange Go i były okresy, że korzystałem tylko z połączeń przychodzących. Nik pod tyw względem nie daje takich dobrych warunków jak Orange - raz na rok doładowuję za 50 zł i mogę odbierać połaczenia przez 12 miesięcy, co daje mi miesięczny koszt korzystania z telefonu na poziomie 4,17 zł.

  • 0

    15.  2008-01-27 14:20:52

    14*** Zgadzam sie z Toba - tez mam jeden nr. w Orange tylko do odbioru i praktycznie roczny koszt utrzymania wynosi mnie 50zl, wiec czemu Orange mialo by mnie nie klasyfikowac? Jesli juz tak chce szeryf, to moze niech licza tych, co maja ZEROWY ruch przychodzacy, a co do esow, to sie zgadzam - nie liczyc przychodzacego targetu - liczyc tylko wychodzace, a i to kwestia dyskusyjna, bo powyzszy jak i moj przyklad wskazuja, ze przez rok moge sobie wrzucic nr do szuflady i po tym okresie nadal wiem, ze pomimo ciszy na nim, ktos za rok moze sie dodzwonic. Wiadome jest za to, ze Orange, jako jedyny chyba operator, NAPRAWDE wylacza karty, jesli konczy sie okres waznosci i nie doladuje sie karty. Nie ma zlituj. Co robi konkurencja Plus i Era? Niby w regulaminie jest iles tam mies. a nr wazny dluuuugo po wygasnieciu ...

  • 0

    16.  2008-01-27 14:22:54

    Zastanówcie się dobrze który klient dla operatora jest lepszy - ten, który tylko odbiera, czy tylko wykonuje? :)

  • 0

    17. ~MZ  2008-01-27 18:43:47  host: baa122.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witek T - to nie jest taka prosta sprawa, wszystko zależy od struktury ruchu (gdzie sie dzwoni i skąd odbiera się połączenia). Jeżeli Pani UKE nakaże operatorom skrócenie okresu odbierania połączeń, to chyba podam ją do sądu, UOKiK lub gdzie indziej za działanie na niekorzyść klienta.

  • 0

    18. ~xxx  2008-01-27 18:50:11  host: emn52.neoplus.adsl.tpnet.pl

    >16. WitekT. Jak już > 17 MZ. słusznie zauważył nie jest to takie oczywiste. Przykład: mam kartę w orange i przez 12 mcy za początkowe kilka zł tylko ODBIERAM połączenia ale za to odbieram setki sms-ów i godziny połączeń od innych osób z orange. Czy nadal uważasz, że jestem niedochodowy dla operatora?

  • 0

    19.  2008-01-27 19:09:08

    18: napisałeś "czy dalej sądzisz, że jestem niedochodowy dla operatora?". Poprosze Cię o wskazanie palcem gdzie tak napisałem.

  • 0

    20. ~xxx  2008-01-28 18:34:51  host: enf36.neoplus.adsl.tpnet.pl

    > 19. WitekT. To znowu ja. Faktycznie nie napisałeś wprost ;) Dla konkretnego opa ma znaczenie czy inicjuję połączenia czy tylko odbieram, bo inicjuję od jednego a odbieram od różnych, pewnie miałeś na myśli IC ? - to się poprawiam trochę w takim razie :) Zawsze wchodząc w szczegóły wiadomo, że już nie jest tak różowo i idealnie z punktu widzenia klienta/kasy/księgowości bo diabeł tkwi w szczegółach ale tu akurat wiadomo co lepsze i dla kogo i kto na tym zyskuje a kto traci. Bo te szczegóły czasem warte są miliony ;) Pozdrawiam!

  • 0

    21.  2008-01-31 10:48:01

    trochę nie sprecyzowane te kryteria, sms przychodzących nie powinno się liczyć, a karta powinna być wyłączana po trzech miesiącach od daty stracenia możliwości wykonywania połączeń... i nie jakieś śmieszne rok na odbieranie... tylko miesiąc, jak w każdej cywilizowanej sieci, a nie to co wyrabia orange w celu, aby mieć duża liczbę "niby klientów"

  • 0

    22. ~lalalala  2008-02-12 09:59:48  host: shrek.4mobile.pl

    na + jest to ze jak masz karte orange to masz 30 eskow do wszystkich sieci, co miesiac po zalogowaniu sie na stronie www. 50zl na rok (3mc rozmowy i 360eskow do all sieci) niezly wynik. Zawsze z gg i kazdego komunikatora mozna wyslac bez zadnych problemow eska na orange dlatego ludzie trzymaja tam numer i placa za to tylko 50zl/rok.

Dodaj swoją opinię