Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE chce poprawić oferty na kartę

UKE chce poprawić oferty na kartę

LuiN 16 Maja 2016 11:24

25 4

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził analizę rozliczania usług pre-paid na polskim rynku. Chce istotnych zmian w temacie ważności konta.

Analiza dotyczy okresów na doładowanie kont abonentów usług przedpłaconych oraz stosowanego przez nich potrącania środków na koncie po jego wygaśnięciu. Zdaniem UKE analiza potwierdza potrzebę ustalenia na rynku usług przedpłaconych nowych, zmodyfikowanych zasad, tj.:
  • dalszego powszechnego wydłużenia okresów ważności konta pre-paid, bez względu na wysokość jego doładowania,
  • zapewnienia możliwości wykonywania połączeń wychodzących w całym okresie aktywności konta, o ile pozwalają na to środki na nim zgromadzone,
  • wprowadzenia rozwiązań umożliwiających zwrot niewykorzystanych środków na koncie pre-paid.

Wprowadzenie takich zasad przyczyni się, zdaniem Prezesa UKE, do zwiększenia konkurencji na rynku usług pre-paid oraz bardziej prokonsumenckiego kształtowania relacji na rynku telekomunikacyjnym.




Pełną analizę UKE znaleźć można w komunikacie dostępnym pod tym adresem.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: ważność konta | prepaid | uke

w sumie: 98
  • -2

    80. ~OnlySamsung  2016-05-16 17:21:20  host: aamg236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ręce precz od Orange. To najlepszy operator w Polsce Narodowej.

  • 0

    81.  2016-05-16 17:25:37

    @słoneczny (79) obecne rozwiązanie zastosowane w prepaid nju. jest według mnie optymalne.

  • 0

    82. ~pabloki  2016-05-16 17:26:47  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    wlo i DanielR orange ma dodatkowe dni max niecałe 10 m-cy . obecnie chyba tylko plus w tej najnowszej taryfie ma 365 na przychodzace więc jest to faktycznie KILKA a nawet KILKANAŚCIE miesięcy pasywności. już wiemy kto pompuje bazę.

  • 0

    83. ~pabloki  2016-05-16 17:30:19  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    79 słoneczny tylko pisalem niedawno że wysokie doładowania nie są preferowane w pre paid, nie po to korzystasz tego syst by blokowac kase.

  • 0

    84.  2016-05-16 17:43:18

    @pabloki (78), dlatego ideałem byłaby ważność konta dopóty, dopóki znajdują się na nim środki. Ale to musiałoby dotyczyć jedynie abonentów rzeczywiście korzystających ze swoich numerów (przynajmniej raz na czas jakiś), co wymagałoby wcześniejszego ich zarejestrowania. Takim osobom będzie zleżeć na własnym numerze, bo żeby go zatrzymać musieli wcześniej wykonać w tym celu jakieś kroki "wysiłek" - czyli zarejestrować ten numer.
    Rynek kart SIM jest w dzisiejszych czasach nasycony, a nawet przesycony. Każdy, kto rzeczywiście chciał mieć kartę SIM z własnym numerem telefonu, już i tak od dawna ja ma. A nawet po kilka takich kart. I tak naprawdę nie potrzebuje nowych.
    Ceny starterów przykładowo na poziomie ~~50 zł za sztukę nikogo by nie odstraszyły. Za to byłaby to skuteczna zapora dla osobników kupujących tzw. "jednorazówki". Jeśli rzeczywiście ktoś potrzebuje nowego numeru, to zestawu startowego przecież nie kupuje kilka razy w roku. Natomiast po kupieniu, numer można później przenosić z dnia na dzień do innej sieci i jeszcze dostać za to bonus. Nie trzeba kupować co chwila nowej startówki.
    Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że sieci będą promować aktywne korzystanie z numeru i bonusy przy MNP. A nie np. produkować coraz to nowe 5 zł startówki z promocyjnymi gigabajtami, które po wykorzystaniu bonusu lądują w kiblu.

  • -2

    85.  2016-05-16 17:49:34

    82 - ja mam nieużywane, chociaż aktywne numery - które nie są pompowane do bazy, bo Plus ma jasne kryterium uznawania numeru za aktywny ;-)

  • 0

    86.  2016-05-16 17:52:21

    Przy okazji taka cena za starter mogłaby być jednym z elementów ograniczających dostęp do sieci przeróżnej maści stalkerom lub innym głupim żartownisiom np. fałszywie alarmującym o bombie na lotnisku czy w szkole. Choć to oczywiście całkowicie by tych zjawisk nie wyeliminowało.

  • -1

    87.  2016-05-16 17:53:11

    A co do zwracania pieniędzy... Oczywiście jestem zwolennikiem zwracanie tego co się komuś nie należy. Tyle, że ten aspekt sprawy mocno kłóci się z poczuciem wolności większości Polaków, którzy nie chcą rejestracji numerów prepaid ;-)

  • -1

    88.  2016-05-16 17:54:50

    DanielR - myślisz? W dyskusji o rejestracji kart padła teza, że jak ktoś chce, to pojedzie za granicę kupić starter, żeby tylko głupi żart wywinąć ;-)

  • 0

    89.  2016-05-16 18:50:48

    Tak swoją drogą, to naprawdę nie wyobrażam sobie, jak oni (pomysłodawcy ustawy antyterrorystycznej), chcą skutecznie przeprowadzić rejestrację wszystkich numerów prepaid? To trzeba było robić sumiennie od startu usług przedpłaconych w Polsce, czyli 1998 roku. Tak, żeby to ludziom weszło w krew. A nie teraz. :-]

  • 0

    90. ~rerere  2016-05-16 18:55:56  host: 212.160.169.44

    "wprowadzenia rozwiązań umożliwiających zwrot niewykorzystanych środków na koncie pre-paid."
    Mam ok 200 zl na koncie pre-paid i chce zmienic operatora. Jak moge przynajmniej w czesci nie stracic tej kasy? Znacie jakies sposoby? Z gory dzieki

  • 0

    91. ~pabloki  2016-05-16 19:28:25  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    @DanielR 84 ale nawet jeśli klient dzwoni to czasem zapomni o utrzymaniu aktywności konta , szczególnie jak doladuje jakąś większą kwotą. dzis dzwonisz myśląc że konto jeszcze ważne a jutro rano budzisz sie bez zasięgu.
    poza tym ludzie czasem chcą tzw. jednorazówek(do ogłoszeń) albo często młodzi zmieniają numer bo cos tam pokłócą sie ze znajomymi ( dzisiejsza młodzież to ma takie problemy:) ) i weź wywal 50zł na starter . nie tędy droga.poza tym zawsze ktoś by sie wyłamał i jeden operator potanił by startery i znów wrócilibyśmy do początku.
    pójdźmy dalej skoro w UK sim są ważne bezterminowo a MNP polega na podaniu kodu port-in to dlaczego nie mamy w tak nasyconym rynku tego u nas.

  • 1

    92. ~pabloki  2016-05-16 19:31:00  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    @85 wlo czyli te jasne kryteria niepompowania bazy w plusie prowadziły do wydłużenia okresu pasywnego z 30 dni do 365 dni? brawo TY!

  • 1

    93. ~pabloki  2016-05-16 19:33:43  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    @DanielR 89 a po co maja to sobie wyobrażać ? oni chca wprowadzić to wprowadzą nie patrzac na konsekwencje. mało to mamy wykluczającego sie prawa?

  • 0

    94.  2016-05-16 20:03:03

    @pabloki (91), powiedzmy, ze przyjmuję do wiadomości twoje argumenty. ;-)

    "pójdźmy dalej skoro w UK sim są ważne bezterminowo a MNP polega na podaniu kodu port-in to dlaczego nie mamy w tak nasyconym rynku tego u nas" - dobre pytanie!
    MNP przez internet powinno być wprowadzone już w 2010 roku, gdy ta usługa stała się dostępna dla każdego abonenta, praktycznie za darmo. Po co się męczyć z wizytami w salonie operatora?!

  • -1

    95. ~Orandzin  2016-05-16 21:33:44  host: 94.205.252.249

    W koncu

  • 0

    96. ~bonobonobo  2016-05-17 07:43:25  host: user-94-254-178-150.play-internet.pl

    To niech UKE założy firmę.

  • 0

    97. ~dj  2016-05-17 09:27:34  host: 188.146.138.187.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Brawo !!! Akurat w tej kwestii proponuję za wzorzec wziąć Orange PL !!!

  • 0

    98. ~klient  2016-05-17 15:41:01  host: 78-8-38-111.static.ip.netia.com.pl

    Wiem ze nieco nie na temat ale mam pytanie do zorientowanych. Czy jest obecnie jakaś opcja w T-mobile na kartę ( taryfa HOT) która pozwala doładować konto podwójnie czy jakimkolwiek myk który będzie powodował że będzie więcej złotówek na koncie na połączenia po doładowaniu

  • 0

    99. ~Paweł  2016-05-22 17:12:55  host: 94.42.80.138

    Dobry pomysł ipowinno to zostać zrealizowane. Choćby w opcji po każdym doładowaniu - rok ważności konta na dzwonienie i 15 miesięcy na odbieranie

Dodaj swoją opinię