Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE chce płaskich stawek interkonektowych

UKE chce płaskich stawek interkonektowych

WitekT 19 Grudnia 2006 16:47

0 0

UKE rozpoczął konsultacje w sprawie stawek za terminowanie ruchu w sieciach komórkowych (czyli popularnego interkonektu). Co ciekawe, UKE rozważa rezygnację ze stawek zależnych od pory dnia i przejście na jedną, płaską stawkę.

Trzej operatorzy przedstawili UKE uzasadnienie obecnie obowiązujących stawek stosowanych w rozliczeniach międzyoperatorskich przy połączeniach głosowych zainicjowanych zarówno w sieciach stacjonarnych, jak i w sieciach ruchomych. W tej chwili trwają prace mające na celu ustalenie zasadności wysokości stosowanych stawek oraz, w przypadku stwierdzenia ich nieodpowiedniego poziomu, ustalenia nowych wysokości tych stawek.

Jedną z kwestii, które podlegają analizie prowadzonej przez Prezesa UKE, jest możliwość wprowadzenia w rozliczeniach międzyoperatorskich płaskiej stawki MTR, czyli stawki rozliczeniowej niezróżnicowanej ze względu na porę dnia, w której wykonywane jest połączenie. W większości krajów członkowskich Unii Europejskich w chwili obecnej stosuje się jedną, płaską stawkę.
Jak informuje UKE, we wrześniu 2006 roku trzej operatorzy komórkowi, wraz z ówczesną zmianą wysokości stawek za terminowanie ruchu, zdecydowali się na redukcję z trzech na dwa okresy taryfikacyjne. Kolejnym krokiem przyjętej polityki rynkowej jest wprowadzenie jednego okresu taryfikacyjnego, czyli de facto płaskiej stawki. Szerzej o obecnych i poprzednich stawkach pisaliśmy w tej wiadomości.

Konsultacje potrwają do 18. stycznia.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1.  2006-12-19 20:48:45

  To dobry pomysł z ta płaską stawką ale pod warunkiem, że będzie ona dość niska. Myślę, że na chwilę obecną to 30 gr za minutę byłoby ok.

 • 0

  2. ~Ja  2006-12-19 21:57:38  host: abkg144.neoplus.adsl.tpnet.pl

  No ale już obowiązują stawki niezależne od pory dnia, a to w jakiej usłudze jaka jest stawka za połączenia to już chyba sprawa operatora ? Bo o co chodzi z tym interkonektem - o to, że mają zniknąć różnice między stawkami do sieci i poza sieć czy UKE chce zlikfidować usługi obniżające koszty połaczeń wewnątrz sieci i w zamian za to wprowadzić jednakowe stawki ? Gdyby tak się stało to raczej nie będzie to korzystne dla abonenta bo gdyby tak było, że nie byłoby usług obniżających koszty połączeń wewnątrz sieci albo w ogóle obniżających koszty połączeń to znowu wyjdzie jak zwykle.

 • 0

  3.  2006-12-19 22:24:10

  Ja: interkonekt to inaczej stawka za terminowanie w sieci, czyli stawka, jaką operator, z którego sieci inicjowano rozmowę musi zapłacić za połączenie do sieci docelowej. Jak dzwonisz z Plusa do Ery, to Plus musi zapłacić Erze odpowiednią stawkę. Teraz jest ona zależna od pory dnia. Samo "spłaszczenie" jako takie nie ma związku z ze stawkami połączeń wewnątrz sieci.

 • 0

  4.  2006-12-19 23:15:07

  UKE niech sam zalozy siec komorkowa i niech sobie w niej ustala stawki zobaczymy jak dlugo pociagnie....

 • 0

  5.  2006-12-20 10:29:29

  Płaskie to są dziewczyny

 • 0

  6. ~marnet  2006-12-20 11:33:40  host: ano34.internetdsl.tpnet.pl

  Dobrze by było, żeby interkonekt był taki sam pomiędzy operatorami stacjonarnymi i komórkowymi.

 • 0

  7. ~marnet  2006-12-20 11:37:07  host: ano34.internetdsl.tpnet.pl

  Tak przy okazji... Dlaczego stawki interkonektu są różne między operatorami stacjonarnymi i komórkowymi? Zna ktoś odpowiedź? Wiem, że są to uwarunkowania historyczne, ale obecnie przecież nastąpiły ogromne zmiany na rynku...

 • 0

  8. ~getITright  2006-12-20 13:54:33  host: chello087206210054.chello.pl

  @bildos - powiedz - skąd się na świecie biorą takie matoły jak ty ??? @Ja - acha czyli ty mając do wyboru mieć taniej TYLKO WEWNĄTRZ SIECI, a mieć taniej DO WSZYSTKICH SIECI (gdybyś taki wybór miał) wybierasz mieć taniej tylko do swojej sieci, a do innych drożej ?!? cóż... mogę ci jedynie współczuć :D

 • 0

  9. ~ehmm  2006-12-21 12:18:18  host: abjc148.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja -tak rozumując wybrałbyś sim+, do wszystkich 77gr/min, do plusa 5gr/min , do plusa i sacjnarnych 25gr/min sms do plusa 1gr. niby dobrze. Ale jeśli TT podwoił swoje doładowania to maja stawki odpowiednio 10gr/min do ery/heyah i na stacjonarne i niecałe 30gr/min do pozostałych sieci - do ery smsy po 0,5gr. Hmm - nawet Orange Go coś wymyślili. ceny nadal mają drogie - ale jedna opcja za 5zł jak sie kupi tzw tani nr za 5gr do orange - gratis (moim zdaniem za to jest de facto opłata 5zł..) dostaje się 4 weekendy do wszystkich w orange (a dokładnie 4* 24godziny (gdyż jest limit 24 godziny na weekend) Także oferta też nie jest zła. Nawet Sami Swoi pomyśleli i jak sie zakupi starter za 9,99zł ma sie tą całą kwotę normalnie do wykorzystania (24gr do samych swoich i stacjonarne oraz za sms:(() 66gr/min do pozostałych sieci rozmowy) Gratis dostaje się 60 dni nielimitowanych rozmów z jednym nr w samych swoich - i to jest jedyny powód dla których warto wziąść Sami Swoi starterek:)) Myśle że źle nie jest - jedynie mBank ze swoją telefonią komórkową zaczął od falstartu..:((

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-235-183.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet