Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE chce być koordynatorem budowy sieci za pieniądze UE i TP

UKE chce być koordynatorem budowy sieci za pieniądze UE i TP

WitekT 10 Grudnia 2009 08:51

0 0

Jedna instytucja ma zająć się koordynowaniem wszystkich inwestycji w sieci internetowe w Polsce realizowane za pieniądze unijne. Chodzi o to, aby sprowadzić różne programy do wspólnej myśli, polityki finansowej oraz organizacyjnej, bo rozsądnie trzeba wydać prawie 1 mld euro. Tę rolę chce pełnić UKE, popierają go operatorzy - dowiedział się Parkiet.

Powstaje nowy program koordynacyjny całości inwestycji w infrastrukturę szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce. Do tej pory koordynacją tych inwestycji zajmowały się trzy urzędy - oprócz UKE, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (za działania tzw. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka) i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (Regionalne Programy Operacyjne i program Polska Wschodnia - nadzoruje budowę sieci szkieletowej).




Anna Streżyńska, prezes UKE, deklaruje, że regulator chętnie weźmie na siebie nowe obowiązki, jeśli będzie miał faktyczne możliwości działania. Według szefowej Urzędu, nie zmieni to odpowiedzialności resortów, bo koordynacja miałaby charakter doradczy a nie władczy. UKE po porozumieniu z Telekomunikacją Polską może mieć wpływ też na sposób wydatkowania przez TP 3,2 mld zł.

Źródło tekstu: Parkiet     

Dodaj do:
w sumie: 48
  • 0

    29.  2009-12-10 11:45:45

    jas: Z Twojego toku rozumowania więc każda spółka telekomunikacyjna jest zależna od UKE. Co do własności spółki już czepiasz się. Tak jakby W4 były w pełni polskie. A Info-TV-FM nie zatrudnia ludzi? Sieć DVB-H też się nie zbuduje sama.

  • 0

    30. ~jas  2009-12-10 11:51:07  host: aegs97.neoplus.adsl.tpnet.pl

    biotyp: wolę aby tą sieć budowała W4 bo to przynajmniej będzie sieć. Info-TV-FM nie wiadomo do kogo należy ???? Chce tylko pośredniczyć w budowie i wytransferować przez Cypr kasę na JAKIEŚ konta. I w tym rzecz ! Trzeba do CBA podać aby sprawdziła tą spółkę i udział ludzi z kręgu znajomych Streżyńskiej kto i co i dlaczego. A wtedy zrozumiecie, że lepiej niech to robi już W4 będzie szybciej a docelowo na pewno taniej. Moim zdaniem to wpływnie prędzej czy później ( W4 wyciągnie to działo) zmiecie ono waszą Anie bardzo szybko . Do widzenia na bardziej obiektywnych stronach.

  • 0

    31. ~znawca  2009-12-10 11:55:02  host: gaja.tpnet.pl

    @26-27. Jasiu i po co wypisujesz te same bzdury dwukrotnie? Myślisz, że w ten sposób je uprawdopodobnisz? Nasi (i nie tylko) biznesmeni rejestrują spółki na Cyprze, aby płacić mniejsze podatki i nic tego nie zmieni. Co do mocy sprawczych KE to nie przesadzaj. Póki nie zagrożą karami to praktycznie żaden urząd nie musi się przed nimi uginać. Popatrz na sprawę asymetrii MTR i wypowiedzi pani komisarz Viviane Reding. Zobaczymy jak szybko wpłynie ona na zmianę zdanie naszego urzędu. Stawiam, że najwcześniej w 2012. Jak nie ma woli lokalnego operatora to zmusić go do uległości nie jest łatwo. Przykładowo sprawa stoczni ciągnęła się 3-4 lata. Poza tym UKE wyprzedziło znacznie zalecenia KE, czyli MTR = 4ec w 2012 roku. A prawie tyle to my już mamy aktualnie.

  • 0

    32. ~jas  2009-12-10 11:59:35  host: aegs97.neoplus.adsl.tpnet.pl

    proszę wyjaśnijcie tylko do kogo należy tak na prawdę Info-TV-FM ? DO jakiego "biznesmena".?

  • 0

    33.  2009-12-10 12:12:51

    jas: Na pewno byłoby szybciej gdyby W4 zajęło się budową, ale czy taniej i korzystniej dla rynku? Nie sądzę, to byłaby ich sieć. Mieliby monopol tak jak TP, która udostępnia "bardzo chętnie" swoje łącza do WLR i BSA. Myślę, że przy przetargu była sprawdzana wiarygodność spółki. Orange czy TP nie transferują swoich pieniędzy za granicę choćby w postaci opłaty za logo? Info-TV-FM ma pieniądze to inwestuje, a inwestycje są czynione przez właściciela po to żeby zarobić, prawda? Czy to jest złodziejstwo?

  • 0

    34. ~jas  2009-12-10 12:18:32  host: aop118.neoplus.adsl.tpnet.pl

    biotyt: Info-TV-FM nie ma pieniędzy na to aby wdrożyć tą usługę powszechnie, właśnie w tym rzecz że próbuje rękoma UoiK i UKE wydobyć pieniądze od klientów W4. Co do Orange-TP to jest wszystko jawne są umowy podane do publicznej wiadomości co i kto i za ile. Tego też oczekuje społeczeństwo od Info-TV-FM kto stoi za tą spółką ? Jaki to "biznesmen/ni" z "Cypru" ? Jeśli mają czyste zamiary i maja klarowną przeszłość, to dlaczego nie wiemy kto to ? Co do przetargu to sprawdzenia takich rzeczy polski ustawodawca nie przewidział ? via Stocznia....

  • 0

    35. ~Aen Hen Cerbin  2009-12-10 12:24:01  host: dynamic-78-8-1-251.ssp.dialog.net.pl

    Jestem gotów założyć się o dowolnie duże pivo, że DVB-H instalowany w Bolanda przez przez spółkę [W3+1] byłby wprowadzony równie szybko, co usługi dodane w UMTS po "wygraniu" przetargów na pasmo 2,1 GHz przez W3... Jacyś chętni?

  • 0

    36.  2009-12-10 12:29:51

    jas: A skąd wiesz, że nie ma pieniędzy? Są przecież kredyty, pieniądze zawsze się znajdą. Problem w tym czy ktoś zechce to kupić. Spółka startowała w przetargu bo oczekiwała, że będzie mieć klientów... Kilka firm podpisało z nimi listy intencyjne jako wstęp do współpracy, a W4 najbardziej chętne na tv mobilną idzie w zaparte. Coś tu jest nie tak prawda? W4 to strategiczni odbiorcy nowej spółki, a W4 dobrze o tym wie więc chcą stawiać warunki. UOKiK sprawdza czy nie jest to zmowa, a nie zmusza do podpisania umowy.

  • 0

    37. ~  2009-12-10 13:16:06  host: host-81-190-209-51.wroclaw.mm.pl

    Moim zdaniem jas ma racje coś tu nie gra , skąd nagle jakieś Info-TV-FM ? Wiadomo, że takie usługi mogą wprowadzić tylko duża firma z technologia i know how. Przydało by się tu CBA. Zresztą co to za głupota żeby robić na tą usługę przetarg , rynek sam by zweryfikował kto i co i co może.

  • 0

    38. ~z  2009-12-10 13:47:24  host: 213-238-101-66.adsl.inetia.pl

    Brawo. Dzięki temu Tepsa nie będzie ściemniać i tytułować inwestycje w rozwój sieci, które i tak by robiła w najbardziej dochodowych rejonach jako czesć realizacji porozumienia... Z pilnującym UKE jest większa szansa że te inwestycje rrafią do najbardziej zaniedbanych terenów.

  • 0

    39. ~z  2009-12-10 13:51:05  host: 213-238-101-66.adsl.inetia.pl

    @jas możesz sobie pluć ile się ci podoba na UKE łatwo można policzyć o ile spadły ceny głównie dzięki ich działaniom, to są jak najbardziej realne i mierzalne oszczędności dla zwykłych klientów.

  • 0

    40.  2009-12-10 13:51:43

    @38. Inwestycje to zawsze inwestycje, niezależnie od tego w jakich rejonach zostaną przeprowadzone. A co do zaniedbanych terenów, to pewnie umowa między tp a uke zakłada, gdzie inwestycje mają zostać przeprowadzone.

  • 0

    41.  2009-12-10 15:07:12

    jas: poproszę konkretne dowody, bo mocno gdybasz. Konkretne. I konkretne - gdzie jesteśmy nieobiektywni? Bo same projekcje nie wystarczą...

  • 0

    42.  2009-12-10 15:08:28

    37: jakie CBA? Czy Ty wiesz od czego jest ta służba? Spółka wygrała w jasnym przetargu - zaoferowała 15 mln zł więcej niż operatorzy, dostała najwięcej punktów za różnorodność programową. Gdzie tu masz jakieś niejasności, gdzie tu niby ktoś miał wziąć w łapę???

  • 0

    43. ~kika  2009-12-10 16:04:36  host: glp250.internetdsl.tpnet.pl

    O nie, tylko nie Streżyńska! UKE - ostoja sprawiedliwości i braku stroniczność, hehehehe Ten urząd juz się totalnie pogubił w swoich obecnych obowizkachi działaniach. Je sie weźmie za coś kolejnego, to dopiero sie zrobi syf.

  • 0

    44. ~czarn  2009-12-10 16:51:35  host: 85-222-19-42.home.aster.pl

    no ciekawe, jak oni to widza? czy ktos z a Was dzial na oczy projekt? jak aparat panstwowy ma wkroczyc w prywatny sektor to watpie ze cos dobrego z tego wyjdzie, czy moze sie myle? jezeli bedzie na laczach neostrady, to jestem spokojny ze wszyzstko tip top bedzie

  • 0

    45.  2009-12-11 08:06:47

    ~jas - oni mają za zadanie sprzedać hurtowo. A gdzie znajdą głupiego, który im hurtowo kupi? Więc donoszą na operatorów komórkowych, którzy mają po kilkanaście milionów klientów. Proste.

  • 0

    46.  2009-12-11 08:11:52

    Info-TV-FM - można to sprawdzić od ręki niemal, a z odrobią fatygi i nakładów pieniężnychza odpisy dokładnie - została wpisana do rejestru sądowego w 2003 roku. obecnie reprezentują spółkę panowie Gomuliński - prezes zarządu i Cegliński - wiceprezes ;-) Łatwko dotrzeć do dokłądniejszych danych o spółce.

  • 0

    47.  2009-12-11 08:14:23

    WitekT - więc niech chłopaki działają a nie narzekają! Niech założą drugą spółkę sprzedającą detalicznie usługi. myPjone właśnie wprowadził telefon, który mogą po złotówce oferować w promocji na 3 miesiące. Rozłożą na łopatki KAŻDEGO dostawcę w tym kraju!!;-) No ale jakoś im nie zależy chba ;-)

  • 0

    48. ~beznick  2009-12-11 10:54:41  host: 212.160.172.70

    Dobrze że UKE weźmie się za koordynację inwestycji TP, bo Netia już obiecała przejęcie 300 tysięcy linii z wybudowanych przez TP 1,2 mln linii

Dodaj swoją opinię